Středa 08. prosinec 2021 01:25
reklama
BidAskBit vanoce
reklama
Dukascopy krypto
reklama
BidAskBit vanoce
reklama
BidAskBit vanoce

Řídíte se při tradingu intuicí?

03.02.2014  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Psychologie a money-management   Tisk

Věříte, že má intuice své místo v tradingu? Nebo věříte, že tam nemá co dělat a je třeba se chovat naprosto racionálně a dodržovat pouze sadu pevných pravidel? Ať je to jak chce, dnešní téma, jak doufám, vzbudí vaši pozornost.

Ohledně tématu intuice se zřejmě neshodnou ani dva tradeři, ale každý k ní má co říct. Pro zajímavost jsem pro vás vyhledal názory některých z nich a budu je i krátce citovat. Musím napsat, že mě pátrání po tomto tématu mile překvapilo, protože se přikláním k tomu, že i intuice do tradingu patří.

Trhy se stále mění

V tradingu není možné spoléhat se na to, že metody, které fungovaly před rokem či více lety, budou fungovat i nyní. Trhy se stále mění a forex je denně ovlivňován vývojem ekonomik v celém světě. Že to je věc politická, netřeba vůbec zdůrazňovat. A závisí i na spoustě dalších vlivů, které nemáme možnost ovlivnit ani předem očekávat. Proto nemůžeme spoléhat na to, že si například pořídíme AOS a necháme jej v tichosti vydělávat peníze až do aleluja?

Jedno z nejdůležitějších pravidel, která jsem se naučil z knihy Disciplinovaný trader, zní: „Může se stát cokoliv“. Když toto zdánlivě triviální tvrzení přijmeme, velmi se nám uleví – zmizí totiž důvod se trestat za to, že jsme se při obchodování rozhodli tak, že jsme utrpěli ztrátu.

Co pro nás tedy může udělat intuice?

Než se dostanu k pojednání o tom, CO může při tradingu být přínosem intuice, musím zdůraznit, že stále ještě neumím zcela přesně určit, a tudíž vám neumím ani poradit, JAK spolehlivě rozlišit, co je INTUICE a co je jen moje PŘÁNÍ, kterým jsem ovlivnil svou mysl a své vnímání reality. Další důležitou věcí je, že nikdo z nás nemá intuici vyvinutou do stejné míry jako kdokoliv jiný, takže se zde pohybujeme v dost těžko postižitelné oblasti. Chtěl jsem na to v úvodu upozornit, protože to má na naše rozhodování naprosto zásadní vliv.

Intuici můžeme při tradingu trénovat, ale měli bychom na sebe být „hodní“ – pokud se rozhodneme na základě „pocitu“ a nevyjde to, zkusme se z toho poučit, ale netrestat se – to by mohlo vést k tomu, že svou intuici postupně potlačíme, až ji můžeme zcela zničit.

Ať už se řídíme jakýmkoliv obchodním systémem, který je postaven na sadě mechanických pravidel, vždy máme určité povědomí o celkovém chování trhu a jeho vývoji v čase. Tím dáváme určitý prostor svým „měkkým“ dovednostem, což je například intuitivní posouzení toho, zda se nám signál našeho systému opravdu jeví jako vhodný, nebo zda jej raději nepřijmeme.

Jak už víte z našich článků, neexistují dva lidé, kteří by obchodovali tutéž strategii a dosahovali s ní týchž výsledků. Jde o to, JAK ji obchodujeme, a to ve finále rozhodne o stavu našeho účtu.

Jak říkají ostřílení tradeři, součástí tradingu je i psychologický prvek – schopnost číst trhy s využitím „pocitů a intuice“. Tento aspekt tradingu se nedá snadno naučit a je to něco, co si musíte vyvinout studiem a časem stráveným u obrazovky a tím, že se „naladíte“ na to, jak se daný trh pohybuje.

Intuice se tedy stává určitým druhem „filtru“, kterým vyhodnocujeme každou situaci, ve které se rozhodujeme pro obchod (popř. jeho ukončení).

Jak si vyvinout tradingovou intuici

Na toto asi nedokážeme dát jednoduchou odpověď. Věříme, že intuice může přijít po dlouhodobé zkušenosti se sledováním trhů, jejich chování v běžných situacích i jejich reakcí na důležité ekonomické zprávy, případně i pohyb cen, který nastává již před vyhlašováním těchto zpráv. Bez ohledu na strategii tedy musíme počítat s tím, že je třeba tradingu věnovat čas „vysezený“ u obrazovky, trpělivost a další ingredience úspěchu.

Uvidíte, že po čase začnete „tušit“ nebo „cítit“, co asi trh v následujících hodinách nebo dnech udělá. Vytvoříte si tak nepředatelný „vztah“ s trhy, který bude jen váš. Zapisování vašich pocitů a „předpovědí“ by se mohlo stát zajímavou součástí vašeho psychologického deníku. Pokud si opravdu deník založíte, bude to pro vás další neocenitelný zdroj poučení.

Pro rozvoj vnímání trhu a s tím spojené intuice mohu doporučit také nějaký dobrý kurz obchodování podle Price Action (chování ceny). Když porozumíte tomu, co se skrývá za pohyby cen, otevřete další prostor intuici a vnímání trhu vám „přejde do krve“.

Intuice v diskrečním tradingu

Diskreční tradeři často využívají intuici pro potvrzení nebo naopak negaci svých obchodních rozhodnutí. I když jsou splněny podmínky jejich obchodního systému, stále je zde ve hře ten těžko postižitelný faktor pocitů a intuice.

Jak říká Adam Milton, „je ale třeba naučit se neplést si své instinkty a intuici s tím, co nám diktuje strach a chamtivost. Je tedy třeba učit se poznávat sám sebe a rozlišovat, kdy se řídíme intuicí a kdy se naopak necháváme ovlivnit negativními emocemi.“

Milton k tomu dodává, že jedním ze způsobů, jak odlišit emoce od intuice, je například všímání si, zda nám při rozhodování buší srdce, potíme se atp. – pokud máme takové tělesné reakce, pak se sotva jedná o intuici - jsme jen prostě pod vlivem emocí.

Než si vypracujeme opravdu dobrý cit pro trhy, je obzvláště důležité pečlivě vyhodnocovat všechny zdroje informací, jako jsou indikátory, zprávy, atp. ještě před tím, než přijmeme jakékoliv rozhodnutí.

Ed Seykota to říká stručně a jasně: „Je velmi, velmi snadné zaměnit intuici za naše zbožné přání.“ Musíme se tedy vyhýbat tomu, abychom se rozhodovali podle svých přání, a také abychom se nesnažili mít pravdu za každou cenu. Intuice je věcí našeho podvědomí, které údajně řídí náš život až z 90 % - tj. na vědomé úrovni probíhá pouhých 10 % našeho rozhodování. Ovlivnit pochody v podvědomí a poznat je není snadné, proto to vyžaduje velkou pozornost a uvědomělost (všímavost). Pak se naučíme odlišovat intuici od svých vědomých přání a jimi vnucených očekávání.

Život na pravé straně grafů

Rozhodování „na pravé straně grafu“ v sobě vždy má prvek nejistoty. Takovým situacím se ale chceme podvědomě vyhnout – je zcela lidské, že v každém okamžiku hledáme „jistoty“, které nám mají zaručit „přežití“. Naše rozhodování pak ale není založeno na faktech a intuici, nýbrž na snaze co nejdříve se dostat ven z nejisté situace. To v sobě zahrnuje prvek vnitřního konfliktu, který narušuje schopnost rozhodování.

Trading in The Zone

Když se podaří opravdu se sladit s trhem a intuice nám „funguje“, můžeme se dostat do kýženého stavu, který někdo nazývá „obchodování v zóně“. Na toto téma doporučuji přečíst si náš článek Jak při tradingu „zůstat v zóně“.

Nezkušeným obchodníkům, kteří se do zóny zatím nedostali, i Ed Seykota doporučuje v začátcích obchodování co nejpřísněji vyhodnocovat fakta a rozhodovat se pouze podle nich.

Pokud někdo ze slavných traderů říká, že byste měli důvěřovat své tradingové intuici, neznamená to ale, že byste měli zahodit veškerou fundamentální a technickou analýzu a spoléhat jen na to, že správně vycítíte, kam se budou trhy ubírat. I tito tradeři radí vést si svůj psychologický deník a po čase vyhodnocovat, do jaké míry se vaše intuice vyplnily nebo naopak.

Závěr

Když jsem pro vás hledal náměty pro tento článek, očekával jsem, že najdu mnoho hlasů proti intuici a něco ve smyslu „intuice do tradingu nepatří, řiďte se svým systémem“. Překvapilo mne, že se nakonec všichni citovaní tradeři vyslovili pro využívání intuice.

Protože intuice je velmi těžko postižitelná a naprosto individuální, je to zřejmě jeden z prvků, který činí trading natolik zajímavým a neopakovatelným a který nás také odlišuje mezi sebou co do úspěšnosti.

Na závěr si dovolím vyslovit domněnku, že intuice je zřejmě jedním z faktorů, který dává dobré šance ženám traderkám. Budu doufat, že se ženy zapojí do diskuse pod článkem a pochlubí se se svými zkušenostmi. Intuitivně bych řekl, že budou pozitivní.

Pavel Kaiser
Tým FXstreet.cz

Sdílení článku: 
   

 

Související články

  psychologie fxstreet 26112013-2.png
  O psychologii spekulativního obchodování
  Pokud jste pravidelnými čtenáři serveru FXstreet.cz, není pro vás tajemstvím, že klademe velký důraz na psychologii tradingu. Důvod je jednoduchý – každý úspěšný trader se přesvědčil, že správně „vyladěná“ psychika tradera má významný dopad na stav jeho obchodního účtu.
  stres trader.jpg
  Jak se zbavit stresu při tradingu?
  Byli jste někdy tak moc soustředěni na trading, že to negativně ovlivnilo vaši výkonnost? Pak jste zažili klasický případ stresu nebo též výkonnostního stresu.
  trader monitory hlava.jpg
  JÁ JSEM úspěšný trader!
  Bohužel se stalo běžným zvykem, že často lidé nepřemýšlejí o tom, co říkají. A už vůbec nekorigují své myšlenky. Proč taky, „vždyť to nikdo neví, na co myslím“. Jenže to je velký omyl – ten, kdo vaše myšlenky zaznamenává velmi hluboce, jste vy, lépe řečeno vaše podvědomí. Televize se zaměřuje na nejšťavnatější negativa, rádio a noviny taky, když se sejde parta lidí, není nic mimořádného, když se vrhnou na kritizování čehokoliv – počasím počínaje a krabicemi od bot konče? A tak potichu, pomalu, ale důkladně v naší mysli vzniká negativní obraz světa, ve kterém žijeme.
  fx trader chart2.png
  Psychologie: Jak při tradingu „zůstat v zóně“
  Jestli máte nějaké hobby, tak určitě víte, jak se cítíte, když se svému koníčku věnujete naplno. Nevnímáte čas a jen jste „tady a teď“. Možná ani neslyšíte, když vás žena volá na večeři. Pokud stejný stav dokážete navodit i při tradingu, pak to vypadá, jak by se všechno kolem vás uspořádalo tak, aby se vám bez námahy dařilo.

Čtěte více

 • Proč uzavíráme ziskové obchody příliš brzy?
  Ptali jste se někdy sami sebe, proč uzavíráte ziskové obchody netrpělivě příliš brzy před stanoveným Profit-Targetem a naopak naprosto trpělivě necháváte dojít ztrátu až na Stop-Loss? Přemýšleli jste někdy, proč cítíte napětí a touhu uzavřít obchod dříve, než dojde k Profit-Targetu? V dnešním článku se podíváme na zoubek tomuto tradingovému nešvaru.
 • Profesionální trading: Vedení a vyhodnocování statistik
  Na základě několika nedávných dotazů jsem se rozhodl napsat první ze série článků věnovaných důležitosti správného vedení a vyhodnocování vlastních obchodních statistik. V tomto prvním díle se zaměřím na důležitost statistik obecně a závěrem na takzvaný drawdown.
 • Psychologický deník tradera aneb jak odstranit negativní vzorce chování
  Každý obchodník během své tradingové kariéry prochází několika obdobími svého vývoje. Od neznalého „amatéra“, který teprve poznává zákony finančních trhů, seznamuje se s fungováním nabídky a poptávky, zkouší své první obchody přes tradingového „puberťáka“, který má již ponětí o technických parametrech, vyzná se v různých obchodních přístupech, má vlastní zkušenost se zisky i ztrátami a začíná zjišťovat, že trading není jen matematika a ekonomie, ale že musí svou pozornost obrátit i na sebe sama, aby se stal uceleným a ziskovým obchodníkem.
 • Psychologie: Jak při tradingu „zůstat v zóně“
  Jestli máte nějaké hobby, tak určitě víte, jak se cítíte, když se svému koníčku věnujete naplno. Nevnímáte čas a jen jste „tady a teď“. Možná ani neslyšíte, když vás žena volá na večeři. Pokud stejný stav dokážete navodit i při tradingu, pak to vypadá, jak by se všechno kolem vás uspořádalo tak, aby se vám bez námahy dařilo.
 • Psychologie: Netlačíte jako trader příliš na pilu?
  Socialismus měl za cíl plnit plán na 120 %, ale jak je to v tradingu? Může mít přemíra snahy nějaký konkrétní pozitivní dopad na vaše výsledky?
 • Psychologie Profit-Targetu
  Dnešní článek by měl přiblížit aspekty naší psychiky, když dojde na uzavírání ziskových obchodů. Profit-Target, jeho určení a práce s ním je trochu opomíjené téma a tento článek by měl objasnit problémy a možnosti naší psychiky. Ono totiž platí, že každý obchod, který otevřeme, má nejistý výsledek. Pojďme se tedy na toto zajímavé téma podívat trochu blíže.
 • Psychologie tradingu
  Stejně jako mnoho ostatních obchodníků jsem přesvědčen, že psychologie musí být v prioritách tradera hodně vysoko. Na tuto problematiku jsou na internetu tuny materiálů různé kvality.
 • Psychologie tradingu: Jak přijímat ztráty
  Na trhu je celkem mnoho knih pojednávajících o tom, jak vydělat na trhu peníze. Co neuvidíte často, jsou knihy, které píší o tom, jak peníze ztratit. "Ukonči včas své ztráty a nech běžet zisky" je běžná rada, ale jak poznat, že jde o ztrátový obchod? Je celkem zajímavé, že většina traderů, které znám, nezná odpověď na tuto otázku v okamžiku, kdy vstupují do obchodu. Zaměřují se na vstup, ale nemají jasnou představu o výstupu. Zvláště, jde-li o výstup se ztrátou.
 • Psychologie tradingu: Jak se liší ziskový a ztrátový trader?
  Ve světě sportu se říká, že snaha je sice pěkná věc, ale hraje se především na góly, na výsledek. Ve světě tradingu platí toto moudro dvojnásob. Chcete-li být úspěšní a ziskoví tradeři, musíte už na začátku přijmout vlastnosti, které jsou těmto lidem společné. A o které vlastnosti se tedy jedná? Jak se liší konzistentně ziskový a permanentně ztrátový obchodník? Na to se podíváme v mém následujícím článku.
 • Rovnováha mezi tradingem a soukromým životem
  K napsání článku na téma rovnováhy mezi tradingem a "zbytkem života" mne inspiroval dotaz na jednom zahraničním fóru. Tazatel se ptal, jaké pracovní nasazení od něj očekává brokerská firma a zda bude mít možnost vzdělávat se v pracovní době nebo zda to musí dělat ve svém volném čase. Odpovědí mu bylo v podstatě to, že se očekává, že práci tradera věnuje naprosto vše. "Ukažte čísla, ostatní nás nezajímá!" Chceme to takto mít v životě i my?
 • Sedm technik snižování rizika
  Trading je byznys, ve kterém je snadné se čas od času ztratit – ve snaze nenechat si uniknout ani jeden pip, na který si děláme zálusk, můžeme někdy ztratit odstup od toho, jak obchodujeme. Může se tedy stát, že postupně ztratíme ze zřetele základní jednoduchá pravidla řízení rizika, která nám mohou ušetřit spoustu trápení. Podívejme se na některé tipy pro zlepšení naší práce v této oblasti.
 • Snažíte se najít svatý grál?
  Kdybychom žili v dokonalém světě a na trzích by panovala vždy jednoznačná nálada, tak bychom se mohli vozit ve stále pokračujícím a nikdy nekončícím trendu. Bohužel realita je jiná a žádný trend netrvá věčně a naopak se trendy velmi rychle mění. A proto aby jsme uspěli v tradingu, tak musíme vynaložit trochu více dovedností.
 • Soustředíte se příliš na jednotlivé obchody?
  Trading jako „byznys ve velmi nejistém prostředí“ samozřejmě obnáší ztráty. Jeden ze zásadních rozdílů mezi profíky a tradery „ve vývinu“ je v tom, jak přijímají ztráty. Setkal jsem se i s poučkou „naučte se ztrácet zodpovědně“, čímž autor rady myslel mít ztráty předem propočítané, přijímat je proto v klidu a nepropadat pocitu, že musíme stále hýbat stop-lossem. Pokud máte takové tendence, popřemýšlejte o strategii „set and forget“, kdy zadáte obchod a „zapomenete na něj“, takže skončí buď na profit targetu nebo stop-lossu. A mezi těmito dvěma možnostmi už není dovoleno vůbec nic!
 • Teorie chování v komfortních zónách
  Věřím, že každý se již někdy setkal s pojmem komfortní zóna. Tento fenomén se rozšiřuje především v moderní společnosti, kdy jsou lidé pomocí digitálních technologií pomalu „uspáváni“ a „udržováni“ ve svých životních představách o sobě samých a o světě kolem sebe, a tak pomalu ztrácí schopnost své sny a touhy přetvářet ve skutečnost.
 • Trading beze ztrát
  Autorem dnešního článku je Rande Howell, velmi uznávaný americký psycholog, který se specializuje na oblast psychologie obchodníků na finančních trzích. O psychologii tradingu napsal bezpočet článků a knihu Mindful Trading. Je nám potěšením, že Rande spolupracuje s naším serverem FXstreet.cz a že vám můžeme přinášet jeho unikátní články z oblasti psychologie tradingu.
 • Trading je nuda
  Dnešní článek začal poněkud provokativním tvrzením, že trading je nuda. Určitě jste zažili adrenalin z obchodování, když jste s tradingem začínali, ale možná ho zažíváte ještě dnes. Je to tak ale správně? Na to se pokusím odpovědět v dalších odstavcích.
 • Trading psychologie: Brett Steenbarger a vnitřní dialog
  Opět přinášíme článek od trading psychologa Bretta Steenbargera. Tentokrát jde o trochu obtížnější článek na téma psychologie tradingu.
 • Trading za hranicí zóny komfortu
  Cítíte se při tradingu pohodlně? Běží všechno, jak jste zvyklí. Pohoda, že? V tom případě vás dnešní článek možná vyburcuje k nějaké změně. Dosud se totiž pohybujete ve své zóně komfortu. A chcete-li se pohnout dál, budete z ní muset ven.
 • Trpělivost a zkušenosti, co disciplína?
  Trendy, supporty, rezistance, Fibonacciho úrovně, formace a tvary svíček. Indikátory a oscilátory atd. Zkrátka technická analýza. FED, BoE, ECB, spotřebitelská inflace, výrobní inflace, nezaměstnanost, maloobchodní tržby, zahraniční obchod, dluhy zemí PIGS atd. Zkrátka funadamenty. Cena ropy, situace v DJIA, S&P 500, DAX30, situace v DX - dolarovém indexu atd. Zkrátka korelace.
 • Trpíte sebedestruktivním chováním?
  Tentokrát to chtěl John zvládnout jinak. Byl připravený. Svá obchodní pravidla měl přímo obtisknutá na očních víčkách – vypálená v paměti. Znal všechny patterny, na které chtěl čekat, zpaměti popředu i pozpátku. Byl připraven obchodovat pouze tyto patterny. John věděl, jak má provádět své obchody. Věděl také, jak bude řídit riziko, jakmile vstoupí do obchodu. Všechno, co bylo třeba udělat, bylo řídit se svými pravidly, aby z nich dostal svou porci zisků. Opakoval si afirmaci, že je trpělivý a disciplinovaný trader. John před sebou viděl úspěch a už ho cítil na dosah.

 


Diskuse ke článku

Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Interactive Brokers