Sobota 02. červenec 2022 13:25
reklama
InstaMarkets
reklama
Coinfy
reklama
Swissquote Bank
reklama
Coinfy

Čínský Evergrande – drama pokračuje

Napsal:   Sekce: Investiční blog

V jenom z minulých blogů jsem se zabývala situací ohledně čínské developerské společnosti Evergrande a jejími dluhovými problémy. Od 27. září 2021, kdy byl blog publikován, se událo hodně nového. Ráda bych řekla, že drama vrcholí, ale mám obavu, že jsme teprve v zahřívacím kole.Čínská vláda zasahuje

Naštěstí se poměrně brzy ukázalo, že čínská vláda nechce jen tak nechat Evergrande padnout, je tak jasné, že rizika spojená s jeho případným pádem jsou tak velká, že se jich zcela evidentně obávají i v samotné Číně.

Bohužel se ale také brzy ukázalo to, čeho se zahraniční média a investoři obávali, totiž že snahou čínské vlády bude primárně ochránit zaměstnance a čínské dodavatele Evergrandu, čínské retailové vlastníky nemovitostí a obecně čínský realitní trh, na úkor zahraničních věřitelů, kteří vlastní dluhopisy a jiné investice.

Čína se všemi silami snaží stabilizovat a podporovat realitní trh, za poslední týden dostaly velké čínské banky jasné instrukce od lokálních finančních regulátorů, že mají pokračovat v poskytování úvěrů developerům a hypoték na pořizování bytů. Během uplynulých dvou týdnů také PBOC (Čínská centrální banka) napumpovala do finančního systému přes 123 miliard dolarů, aby podpořila likviditu. Hlavně ať se kolečka nezastaví.

Další nezaplacený dluh

V neděli 3. října 2021 nastala splatnost jistiny z dluhopisů vydaných Evergrande ve výši 260 milionů dolarů. Dle informací k dnešnímu dni (tj. 7. říjnu 2021) většina věřitelů dlužnou částku nedostala, ačkoli částka měla být vyplacena hned následující pracovní den, tj. v pondělí 4. října 2021.

Věřitelé se spojili a vytvořili věřitelský výbor, který společně zastupuje věhlasná právní kancelář White & Case. Dá se tedy očekávat, že pokud Evergrande nezaplatí, podniknou věřitelé právní kroky. Na rozdíl od úroků z dluhopisů, u kterých v případě nezaplacení běží dodatečná 30denní lhůta k úhradě, při nezaplacení jistiny z dluhopisů je situace jiná. Bylo by akceptováno prodlení trvající nejdéle 5 dní, pokud by toto zpoždění s platbou bylo způsobeno v důsledku administrativní nebo technické záležitosti. Tato 5denní lhůta by měla končit v pátek 8. října.

V uplynulých dnech Evergrande začal prodávat některá svá aktiva, například svůj podíl v čínské bance Shengjing Bank Co., který prodal za cca 1,55 miliardy dolarů. Dle informací však mají být bankovní účty Evergrande pod přísným dohledem a platí se primárně lokálním věřitelům s hlavním cílem - pokračovat ve výstavbě bytů a stabilizaci lokální situace. Je tedy otázka, zda na vyplacení zahraničních věřitelů bude mít Evergrande dostatek peněz. Respektive zda zahraničním věřitelům bude chtít zaplatit.

Kromě nově dlužných 260 milionů dolarů za jistinu už Evergrande dluží 83,5 milionu dolarů za úroky z dluhopisů, které byly splatné 23. září a 45 milionů dolarů za úroky z dluhopisů, které byly splatné 29. září.

11. října nastane splatnost dalších úroků z dluhopisů ve výši lehce přes 146 milionů dolarů. Celkově tedy dluh směřuje k závratným 534 milionům dolarů.

Začíná být jasné, že pokud Evergrande nezačne plnit své finanční závazky, zahraniční věřitelé jsou připraveni se bránit, takže ještě bude zajímavé, jak se k tomu Evergrande a čínská vláda postaví.


Zmizí akcie Evergrande z burzy v Hong Kongu?

Začátkem tohoto týdne proběhla médii zpráva, že realitní společnost Chinese Estates Holdings Ltd. z Hong Kongu odkoupí od minoritních akcionářů akcie Evergrande a vezme společnost tzv. „private“, tj. stáhne její akcie z veřejného obchodování na burze. Hodnota tohoto odkupu se odhaduje na 245 milionů dolarů a Chinese Estates Holdings Ltd. by získala 25% podíl v Evergrande, dle informací již aktuálně drží v Evergrande rozhodující 75% podíl.

Odkup akcií a stáhnutí Evergrande z burzy představuje sice šanci pro minoritní akcionáře získat za své akcie alespoň nějaké peníze, zároveň však rozhodně nesnižuje riziko pro stávající zahraniční věřitele Evergrande, spíše naopak.

Obchodování s akcemi Evergrande je na burze v Hong Kongu aktuálně pozastaveno. Jak je vidět z grafu níže, akcie Evergrande Group obchodované pod tickerem 3333.HK zažily za poslední měsíce pořádný sešup.Do dramatu vstupuje další postava - Fantasia Holdings Group Co.

Aby toho nebylo málo, do dramatu vstupuje další čínský developer, společnost Fantasia Holdings Group Co., která nezaplatila jistinu ve výši 205 milionů dolarů z jí vydaných dluhopisů, splatnou v pondělí 4. října 2021.

Ačkoli Fantasia Holdings Group Co. je ve srovnání s Evergrande o hodně menší developer a má celkový dluh „pouhých“ 12,9 miliard dolarů, oproti více než 300 miliardám dolarů dluhu Evergrandu, přesto nezaplacení jistiny z dluhopisů šokovalo trh. Proč? Za prvé nezaplatit jistinu je už vážný problém. Za druhé Fantasia Holdings Group Co. dluh teoreticky uhradit mohla, protože na rozdíl od Evergrande likvidní hotovost měla, ale rozhodla se, že dluh neuhradí a ve středu 6. října vzkázala investorům, že se radí s finančními poradci o tom, jaké budou další kroky.

Spekuluje se o tom, že Fantasia Holdings Group Co. chce donutit investory a věřitele ostatních čínských developerů, aby prodali své investice, samozřejmě aktuálně hodně pod cenou. Nebo jsou ve hře ještě jiné cíle, řízené čínskou vládou, o čemž se zahraniční média a investoři sotva dozví.

Závěr

Jak vtipně poznamenal jeden z komentátorů Bloombergu - drama se rozjíždí, ujistěte se, že máte po ruce dost popcornu. 🙂 Já bych tedy místo popcornu doporučila spíš něco silnějšího, protože mám obavu, že pro zahraniční investory tohle drama zřejmě neskončí happy-endem.

Uvidíme, jaká další překvapení nám v příštích dnech a týdnech čínský realitní trh ještě nadělí.

Marika Čupa

Zdroj: Bloomberg, Reuters

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Čína brzdí ekonomiku
  Tento týden zahájily červencové statistiky z Číny a komoditní býky příliš nepotěšily. Růst průmyslové produkce se snížil na 6,4 %, což je nejnižší tempo od srpna 2020. Zdá se, že obrovský nárůst cen základních surovin, které Čína z velké části dováží, už si vybírá svou daň.
 • Čína chystá uvalení sankcí na USA
  Čína se chystá reagovat na probíhající obchodní válku a vyčkávání amerického prezidenta na rozhodnutí o případném uvalení dovozních cel na čínské zboží o objemu 200 mld. dolarů. Konkrétně chce Čína požádat WTO (Světová obchodní organizace) o schválení uvalení sankcí na USA. Čína se může ocitnout v problémech, jelikož eskalace obchodních válek mezi dvěma největšími ekonomikami se začíná přiostřovat poté, co Trump řekl, že je připraven uvalit další cla na objem zboží 267 mld. dolarů.
 • Čína může obchodní válku vyhrát těmito čtyřmi zbraněmi
  Obchodní války nabírají nový směr, pro globální ekonomiku pozitivní, jelikož dochází k uvolňování obchodních bariér a dovozních cel. Obchodní války byly a stále jsou jedním z největších strašáků nejen pro finanční trhy, ale i pro celou globální ekonomiku, včetně České republiky. Setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa a předsedy Evropské komise Jeanem-Clauda Junckera by mělo vést k cíli, jaký si Spojené státy vytyčily na prvopočátku obchodních válek a to nulová cla a odstranění všech obchodních bariér. Již začátkem června podepsala EU s Japonskem dosud největší dohodu o volném obchodu, která odstraní téměř všechna cla ve vzájemném obchodu. Je tedy evidentní, že když se chce, tak to jde. Agresivní politika Donalda Trumpa se začíná pomalu vyplácet, jen na stejnou hru musí přistoupit i další státy, se kterými jsou Spojené státy v obchodním sporu.
 • Čína, největší držitel amerických dluhopisů, začala prodávat tato aktiva
  Čína patří mezi největší světové držitele amerických státních dluhopisů neboli amerického státního dluhu. Mnohdy se spekulovalo o tom, co se stane, když Peking začne prodávat americké státní dluhopisy. Kdo je koupí, a zda bude tržní poptávka dostatečně velká, aby pokryla čínskou nabídku amerických státních bondů.
 • Čína největším rizikem! Co na to forex?
  Když pomineme politickou nejistotu, která se na Evropu valí z Ruska, je bezpochyby největším rizikem pro světovou ekonomiku situace v Číně.
 • Čína roste a jüan by to měl reflektovat
  Byť celá pandemie začala ve Wuhanu, dokázala Čína ze současné globální recese oživit nejrychleji. Seběhlo se totiž několik příznivých faktorů, díky kterým mohla Čína ve čtvrtém čtvrtletí vykázat meziroční růst HDP 6,5 %, zatímco ostatní velké světové ekonomiky ztrácely na poslední předcovidové čtvrtletí mezi 2 a 7 %.
 • Čína si znovu hraje s čísly
  Nové statistiky z Číny nepřinesly nikterak optimistický obrázek. Nadměrné kapacity i obchodní válka se Spojenými státy si stále více vybírají svou daň na druhé největší světové ekonomice. Dopad na komoditní trhy a australský dolar je proto negativní, protože Čína je největším světovým konzumentem většiny průmyslových surovin, jako je uhlí, železná ruda nebo měď.
 • Čína ve velkém prodává dolary
  Zpomalení čínské ekonomiky a s tím související nedůvěra zahraničních investorů prudce zvyšuje odliv spekulativního kapitálu z Číny. Ten musí čínská centrální banka (PBoC) kompenzovat prodejem svých devizových rezerv, aby zabránila oslabení čínského jüanu (CNY). Za poslední rok tak čínské rezervy, které jsou zdaleka největší na světě, klesly o 440 mld. USD a tempo poklesu se v poslední době zvyšuje.
 • Čínská tragédie zvýší ceny komodit
  Čína se s rozsáhlými záplavami potýká již několik týdnů. Voda v gigantické přehradě Tři soutěsky na Modré řece dosahuje za 15 let existence díla rekordního množství. Přináší také nejistotu čínské ekonomice, která se stále vzpamatovává z koronavirové krize. Škody napáchané živlem se odhadují na 26 miliard dolarů a částka stále roste.
 • Čínský Evergrande a co může způsobit jeho pád
  V posledních dnech se zejména v zahraničních finančních médiích hodně skloňuje kauza čínské společnosti Evergrande, která je rekordně zadlužená a hrozí její bankrot. Situace s Evergrande v minulých dnech hodně ovlivňovala vývoj světových akciových trhů. Co však o Evergrande víme a jaké následky může mít její případný pád? A nechá vůbec čínská vláda padnout tak velkou společnost?
 • Čínský Evergrande - krize prozatím zažehnána
  Každý, kdo sleduje příběh čínského Evergrandu, si jistě pokládá otázku – zaplatil Evergrande ve středu 10. listopadu splatných 148 milionů dolarů nebo ne?
 • Čínský Evergrande – Krůček od krachu
  Čínské drama s hlavní postavou Evergrande má další dynamické pokračování. Poté, co v listopadu Evergrande stihl splatit své splatné pohledávky a finanční svět si oddychl, tento týden nastal dramatický zvrat. Evergrande nezaplatil dlužné úroky z dluhopisů a americká ratingová agentura Fitch Ratings mu snížila rating na hodnotu RD - Restricted default. Co tomu přecházelo?
 • Čínský Evergrande & spol. - a je tu domino efekt
  Když jsem psala první blog na téma čínský Evergrande a jeho dluhové problémy, nenapadlo mě, jak bohatý materiál na další blogy to bude. Od posledního blogu na toto téma ze 7. října 2021 se opět semlelo hned několik zajímavých věcí a vše nasvědčuje tomu, že celý problém nabírá na dynamice a obávaný domino efekt přichází, protože problém nemá jenom Evergrande, ale už i další čínští developeři.
 • Čínský Evergrande & spol. - blížíme se vrcholu dramatu?
  Od posledního blogu na téma Evergrande uběhl skoro měsíc, během kterého kauza čínského Evergrandu a čínského developerského segmentu nabrala další dynamiku. Dnes čeká Evergrande zátěžový test – další velká splátka. Pojďme se podívat, co se v této kauze odehrálo nového.
 • Čínský jüan novou rezervní měnou?
  Letošní rok by mohlo dojít k oficiálnímu vyhlášení čínského jüanu (CNY) novou rezervní měnou. O udělení statutu do konce roku rozhodne Mezinárodní měnový fond (MMF) a tento krok může potenciálně otevřít dveře k mnohem volnějšímu obchodování CNY než doposud.
 • Čínský jüan pod palbou USA
  Čínský jüan si celé jaro držel až překvapivě silnou pozici vůči americkému dolaru. V dubnu a květnu, během kterých USD začal prudce posilovat vůči euru, japonskému jenu a ostatním vyspělým zemím se měnový pár USD/CNY zvýšil o pouhé jedno procento. Trh totiž nevěřil ostrému rozpoutání obchodní války mezi dvěma největšími světovými ekonomikami. Nyní je ale vše jinak.
 • Čínský jüan řízeně posiluje
  Na konci května se finanční trhy již oklepaly z drtivého nástupu pandemie a Čína jako její rozbuška už začala reportovat návrat výkonu ekonomiky nad předcovidovou úroveň. Není proto divu, že zájem o čínskou měnu, která je stále částečně chápána jako riziková, se zvýšil. Od té doby musejí soudruzi v Pekingu korigovat kurz měnového páru USD/CNY, aby nedošlo k žádné velké volatilitě a aby jüan příliš neposílil.
 • Čínský jüan vystrkuje růžky
  Čínská centrální banka v posledních měsících uzavřela swapové kontrakty s Evropskou centrální bankou i Bank of England. To proto, aby se čínská měna dostala k evropským bankám a místní podniky si mohly vést účty v jüanech (CNY) a také si v této měně půjčovat a obchodovat. Eurozóna a Británie se tak připojila do skupiny „vyvolených zemí“ k Japonsku a Austrálii, kterým se právo obchodovat v omezené míře v CNY dostalo již dříve.
 • Čistá decentralizácia kryptomien je ilúzia
  Hlavným pilierom krypto podporovateľov je argument, že kryptomeny ako také sú decentralizované siete, ktoré sa nedajú vypnúť alebo narušiť národnou či centrálnou autoritou. Táto paradygma má však jeden nedostatok...
 • Členství v exkluzivní VIP zóně FXstreet.cz od 1. května 2020 u Purple Trading opět zdarma
  Zájem obchodníků o členství v exkluzivní VIP zóně FXstreet.cz i po letech jejího fungování neustále roste a proto se znovu Purple Trading, v rámci ještě vyššího zkvalitňování služeb a budování silné komunity fialových traderů, rozhodl, že svým klientům opět poskytne příležitost, stát se na měsíc zcela zdarma plnohodnotným členem této unikátní VIP zóny (nabídka platí do 31. května 2020), díky které každý obchodník získá nejen přístup k jedinečnému know-how pro obchodování na forexu, ale také například i k VIP indikátorům, se kterými profesionální obchodníci posouvají svůj reálný trading na zcela jinou úroveň.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy krypto