Sobota 20. duben 2024 03:37
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
CapXmaster
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace

Inflace v OECD vystoupila na 3,3 procenta, zvyšuje se nejvíce od roku 2008

03.06.2021 12:32  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Míra inflace v zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v dubnu vystoupila na 3,3 procenta z březnové hodnoty 2,4 procenta, a zaznamenala tak nejvýraznější vzestup od globální finanční krize z roku 2008. Ceny se rychle zvyšují nejen v nejvyspělejších zemích, ale i jinde. Citelně k tomu přispívá zdražování energií.

Ceny se ale zvyšují, i když se neberou v úvahu kolísavější ceny energií a čerstvých potravin. Pokud by se tyto produkty z výpočtů odebraly, i tak se inflace v dubnu zvýšila na 2,4 procenta z březnových 1,8 procenta.

Vyšší inflace se objevuje spolu s tím, jak se ekonomiky zotavují z pandemického šoku a jak postupný návrat k normálu zvyšuje poptávku. Tento vývoj se odráží i v politice centrálních bank, z nichž některé uvažují o zmírnění stimulačních opatření nebo dokonce o zvýšení úrokových sazeb. Mezi nimi je i Česká národní banka (ČNB), jejíž guvernér Jiří Rusnok nevyloučil, že v České republice by se mohly základní úroky zvýšit už tento měsíc, případně v srpnu.

Růst cen je špatná zpráva pro každého, kdo má pevný příjem, tedy bez pohyblivé složky, která reaguje na inflaci. Týká se to zpravidla většiny zaměstnanců. Ekonomové se shodují, že růst cen bude pokračovat, nejsou ale zajedno v tom, zda je růst cen přechodná záležitost, která odezní, až se ekonomiky a spotřebitelé přizpůsobí životu po pandemii, anebo zda nynější růst cen signalizuje začátek vytrvalého trendu s citelnými dopady na zaměstnance i firmy.

Napříč zeměmi OECD se ale ceny zvyšují nerovnoměrně. Například ve Spojených státech míra inflace v dubnu vystoupila na 4,2 z březnové hodnoty 2,6 procenta, zatímco v sousední Kanadě byla v dubnu 3,4 procenta, kam se zvýšila z 2,2 procenta v březnu. V Evropě byl růst méně výrazný - v Británii inflace v dubnu vystoupila na 1,6 procenta, v Německu na dvě procenta, ve Francii na 1,2 procenta, v Itálii na 1,1 procenta, ale například v České republice na 3,1 procenta.

Je ale zřejmé, že růst cen pokračuje. Rychlý růst cen energií například způsobil, že inflace v eurozóně v květnu vystoupila na dvě procenta, a je tedy nad cílem Evropské centrální banky (ECB). V dubnu byla na 1,6 procenta.

OECD má 38 členů, mezi nimiž je i Česká republika a Slovensko. Organizace nyní očekává, že prudký růst inflace do konce letošního roku poleví, mimo jiné díky tomu, že se k normálu vrátí dodavatelské řetězce a výrobní kapacity narušené pandemií. Vzhledem k tomu, že mnoho lidí je kvůli dopadům pandemie covidu-19 stále bez práce, ekonomové OECD nepředpokládají, že se objeví tlak na růst mezd a následný další růst inflace. A to ani navzdory tomu, že v některých odvětvích je nedostatek pracovní síly.

Následující měsíce ale mohou být pro další vývoj inflace zásadní. Jednou z obav je, že inflační očekávání - mezi podniky i spotřebiteli - se výrazně zvyšují, například ve Spojených státech. Po desetiletích mírné inflace už lidé neočekávají, že ceny zůstanou pod kontrolou, napsal server CNN. Takové změny v chování se mohou promítnout do začarovaného kruhu, kdy výrobci budou více vyrábět na sklad a spotřebitelé více nakupovat v naději, že tak ušetří na nákladech a zboží využijí až později. Právě to ale inflaci povzbudí ještě více.

Zdroj: Reuters, ČTK, CNN

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Inflace v Německu zůstala na 0,1 procenta
    Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu se v červenci ustálilo. Podle údajů harmonizovaných...
  • Inflace v Německu zůstala na 0,7 %
    Inflace v Německu zůstala v listopadu na říjnové hodnotě, která byla nejvyšší za dva roky. Podle údajů harmonizovaných s výpočty Evropské unie spotřebitelské ceny v listopadu ve srovnání se stejným měsícem loni vzrostly o 0,7 procenta, tedy stejným tempem jako v říjnu. Předběžné údaje, které dnes zveřejnil spolkový statistický úřad, ukazují, že cenové tlaky jsou stále slabé navzdory ekonomickému oživení a mimořádně uvolněné měnové politice Evropské centrální banky (ECB).
  • Inflace v Německu zůstala na 0,7 procenta
    Meziroční míra inflace v Německu v listopadu podle údajů harmonizovaných s metodikou Evropské unie zůstala na 0,7 procenta, což byla nejvyšší úroveň za poslední dva roky. Ve své konečné zprávě to dnes uvedl německý statistický úřad, a potvrdil tak předběžné údaje zveřejněné zhruba před dvěma týdny.
  • Inflace v Německu zůstala na 0,8 procenta
    Meziroční inflace v Německu zůstala v srpnu na červencovém tempu 0,8 procenta, a přetrvala tak na...
  • Inflace v Německu zůstala na 0,8 procenta
    Meziroční inflace v Německu podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie zůstala...
  • Inflace v Německu zůstala na 1,3 procenta
    Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie v červnu zůstalo na květnových 1,3 procenta. Vyplývá to z rychlého odhadu, který dnes zveřejnil spolkový statistický úřad. Inflace v největší evropské ekonomice tak zůstává vzdálena cíli Evropské centrální banky (ECB) a podporuje rozhodnutí banky nezvyšovat v nadcházejícím roce úrokové sazby.
  • Inflace v Německu zůstala na 1,7 procenta
    Spotřebitelské ceny v Německu se v únoru meziročně zvýšily o 1,7 procenta, což je stejné tempo jako v lednu. Vyplývá to z předběžných údajů harmonizovaných s metodikou Evropské unie, které dnes zveřejnil německý statistický úřad. Inflace tak třetí měsíc za sebou zůstala pod cílovou úrovní Evropské centrální banky (ECB).
  • Inflace v Německu zůstala na 1,8 %
    Meziroční míra inflace v Německu v září podle údajů harmonizovaných s metodikou Evropské unie zůstala na 1,8 procenta, kde byla i v předchozím měsíci. V konečné zprávě to dnes potvrdil německý statistický úřad. Beze změn zůstaly také údaje neharmonizované, kdy roční inflace zůstala rovněž na 1,8 procenta.
  • Inflace v Německu zůstala v říjnu na dvou procentech
    Míra inflace v Německu podle prvního rychlého odhadu zůstala v říjnu na zářijových dvou procentech.
  • Inflace v Německu zůstala v září na 0,8 %
    Meziroční inflace v Německu podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie zůstala...
  • Inflace v Polsku bude podle šéfa centrální banky pokračovat v rychlém poklesu
    Inflace v Polsku bude pokračovat v rychlém poklesu. Předpověděl to dnes podle agentury PAP guvernér polské centrální banky Adam Glapiński. V únoru se polská inflace vyšplhala až na 18,4 procenta, tedy na nejvyšší úroveň za 26 let. Od té doby se však snižuje a v květnu sestoupila na roční minimum 13 procent.
  • Inflace v Polsku dál zpomaluje, dostala se na 2,8 procenta
    Míra inflace v Polsku v únoru podle předběžných údajů zvolnila na 2,8 procenta z lednového tempa 3,7 procenta, oznámil dnes polský statistický úřad. Je to výraznější pokles, než se čekalo. Meziměsíčně pak ceny vzrostly o 0,3 procenta proti růstu o 0,4 procenta v předchozím měsíci.
  • Inflace v Polsku poprvé od loňského února sestoupila pod deset procent
    Meziroční růst spotřebitelských cen v Polsku v září zpomalil na 8,2 procenta ze srpnových 10,1 procenta. Inflace se tak dostala pod desetiprocentní hranici poprvé od loňského února. Vyplývá to z dnešního rychlého odhadu polského statistického úřadu. Polský premiér Mateusz Morawiecki po zveřejnění statistických údajů uvedl, že do konce roku by inflace mohla klesnout pod šest procent a že polská centrální banka by mohla přikročit k dalšímu snížení úrokových sazeb.
  • Inflace v Polsku se dál zvyšuje, v únoru vzrostla na 18,4 procenta
    Míra inflace v Polsku v únoru vzrostla na 18,4 procenta z lednové hodnoty 16,6 procenta. Ve své zprávě to dnes oznámil polský statistický úřad. Guvernér polské centrální banky Adam Glapiński uvedl, že navzdory pokračujícímu růstu spotřebitelských cen je další zvýšení úrokových sazeb nepravděpodobné. Základní úrok je v Polsku na 6,75 procenta.
  • Inflace v Polsku stoupla na 15,6 procenta, je nejvyšší za čtvrt století
    Meziroční růst spotřebitelských cen v Polsku v květnu zrychlil na 15,6 procenta ze 13,9 procenta v dubnu. Inflace se tak nachází na nejvyšší úrovni za čtvrt století. Vyplývá to podle agentury Bloomberg z rychlého odhadu, který dnes zveřejnil polský statistický úřad. V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny v červnu zvýšily o 1,5 procenta.
  • Inflace v Polsku v červnu vystoupila na 15,5 z květnových 13,9 procenta
    Meziroční míra inflace v Polsku v červnu vystoupila na 15,5 z květnových 13,9 procenta. V konečné zprávě to dnes uvedl polský statistický úřad, který v rychlém odhadu uváděl inflaci 15,6 procenta.
  • Inflace v Polsku v dubnu klesla na 14,7 procenta, nejníže od loňského května
    Meziroční míra inflace v Polsku v dubnu sestoupila na 14,7 procenta z březnových 16,1 procenta. Vyplývá to z rychlého odhadu, který dnes zveřejnil polský statistický úřad. Inflace tak klesla druhý měsíc za sebou a dostala se na nejnižší úroveň od loňského května.
  • Inflace v Polsku vystoupila na 8,6 procenta, je nejvyšší za více než 20 let
    Míra inflace v Polsku v prosinci pokračovala v růstu a dostala se na 8,6 procenta - nejvýše za více než 20 let. Proti listopadu ceny vzrostly o 0,9 procenta, oznámil dnes ve svém rychlém odhadu polský statistický úřad. Výsledek překonal odhady analytiků, kteří počítali s mírnějším růstem. Inflace v Polsku je tak nejvyšší ze všech zemí Visegrádské skupiny (V4), kam patří ještě Česká republika, Maďarsko a Slovensko.
  • Inflace v Polsku vystoupila na 9,2 procenta, hospodářský růst zpomalil
    Míra inflace v Polsku v lednu vystoupila na 9,2 procenta, a dostala se tak nejvýše za více než 20 let. Oznámil to dnes polský statistický úřad. Ten rovněž uvedl, že hrubý domácí produkt (HDP) ve čtvrtém čtvrtletí podle předběžných údajů zvolnil růst proti předchozím třem měsícům na 1,7 procenta z tempa 2,3 procenta ve třetím čtvrtletí.
  • Inflace v prosinci byla pod odhadem ČNB kvůli regulaci cen energií
    Inflace v prosinci byla o 3,3 procentního bodu nižší, než odhadovala Česká národní banka (ČNB) ve své podzimní prognóze. Rozdíl způsobily zejména regulované ceny energií, bez započítání takzvaného úsporného tarifu by byla inflace 19,3 procenta, nikoli 15,8 procenta, jak dnes vykázal Český statistický úřad (ČSÚ), upozornil ředitel sekce měnové ČNB Petr Král. Výrazně pomaleji, než centrální banka očekávala, rostly v prosinci ceny pohonných hmot. Rychlejší bylo naopak zdražování potravin.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Broker 4XP
NAGA
FXCM
reklama
FTMO král