Středa 17. červenec 2019 16:59
reklama
Purple Trading konference
reklama
Purple Trading konference
reklama
XTB analyticky-report

Americká inflace dodala dolaru sílu

02.03.2015 08:21  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Minulý týden se znovu dařilo americkému dolaru. Hlavní podporu získal od solidního inflačního reportu, který nepřinesl překážky pro plánované zvyšování sazeb. Rozdílné směřování měnových politik ECB a Fedu je tedy nadále hlavním faktorem působícím na nejobchodovanější měnový pár. Jeho kurz se v minulém týdnu propadnul o přibližně 1,8 % a dostal se pod hladinu 1,1200 EUR/USD. Očekáváme, že v dlouhodobém horizontu budou převládat tendence dolaru posilovat vůči euru.  

Nejdůležitějším momentem uplynulého týdne bylo zveřejnění statistiky spotřebitelských cen v USA. Silnější než očekávaná deflace průmyslových cen způsobila mírné obavy trhu ohledně deflačních tlaků také ve spotřebitelských cenách. Ty se ovšem úplně nepotvrdily. Ceny ve Spojených státech sice v lednu meziměsíčně poklesly o 0,7 %, ale důležitější je, že po očištění o volatilní potraviny a energií cenový index vykázal růst o 0,2 %. Meziročně byly spotřebitelské ceny nižší o 0,1 %, jádrová inflace pak stagnovala na úrovni 1,6 %. Slabší růst cen by mohl zapříčinit oddálení vypuštění „trpělivosti“ ohledně normalizace měnové politiky z hodnocení americké ekonomiky podle Fedu a s tím i odsun prvního zvyšování úrokových sazeb, který ekonomové SG očekávají v červnu. To se zatím shoduje s výhledem americké centrální banky. Ten před americkým kongresem ve svém vystoupení potvrdila guvernérka Fedu Yellen.

Na začátku minulého týdne jsme se dočkali dočasného uklidnění situace ohledně řeckého dluhu. Řecko v úterý navrhlo soubor úsporných opatření, který byl posléze schválen Evropskou radou a v případech, kdy to bylo nutné, i jednotlivými národními parlamenty.  Minulý týden také přinesl potvrzení solidního růstu německého HDP, který v posledním čtvrtletí minulého roku rostl o 0,7 % q/q. Zveřejněná struktura prozradila, že za růstem německého hospodářství stála především domácí poptávka. Spotřeba domácností vzrostla o 0,6 %, investice do fixního kapitálu o 0,9 %. Projevuje se tak síla německého trhu práce, když největší německá ekonomika prožívá období rekordně nízké nezaměstnanosti. Překvapil také předběžný odhad německé únorové inflace. Ta meziměsíčně vzrostla o 0,9 % a i v meziročním vyjádření opustila záporné hodnoty, do kterých se v lednu krátkodobě podívala.      

Nejdůležitější ekonomické události tohoto týdne se koncentrují na jeho konec. V Evropě bude ve čtvrtek zasedat ECB, která by měla představit další detaily o svém programu odkupu aktiv a rovnou by také měla začít s jeho implementací. Ve stejný den se bude konat výroční plenární zasedání čínského národního kongresu. Ten by měl znovu snížit růstový cíl ze 7,5 % na 7,0 %. Důležitější však bude důraz na reformní úsilí zaměřené na lokální administrativu a státem řízené podniky.  

Z makroekonomických dat bude ve Spojených státech zásadní únorový vývoj na trhu práce. Ten bude zveřejněn tradičně v pátek. Odhady ekonomů SG na tvorbu pracovních míst jsou vyšší než počet, který předpokládá tržní konsenzus. Nicméně, obě čísla (SG: 280 tis., trh 245 tis.) jsou dostatečně vysoká, aby v případě, že se ukážou pravdivá, nebránila odstranění „trpělivosti“ ze slovníku Fedu. Dnes ještě bude zveřejněn únorový index ISM. Vzhledem k horším výsledkům regionálních předstihových indikátorů ekonomové SG očekávají mírné zhoršení z 53,3 bodů v lednu na 53,3 bodu. V Evropě dnes budou zveřejněny finální indexy PMI z hlavních zemí a také index za celou eurozónu. Ty by však měly odpovídat předběžným odhadům. Zajímavější tedy bude sledovat první odhad inflace z EMU, zvláště pak po překvapivé akceleraci cenového vývoje v Německu. Ekonomové SG očekávají meziroční pokles celkové inflace na -0.4%, jádrová inflace by měla zůstat na kladných 0.6 %. Uprostřed týdne bude spolu se strukturou také zveřejněn druhý odhad HDP za celou eurozónu.

VIKTOR ZEISEL
Economist
Economic and Strategy Research
Investment Banking
Komerční banka, a. s.

Sdílení článku:
Facebook

Čtěte více

 • Americká ekonomika rychle roste, dolaru to však nestačí a lehce ztrácí
  HDP Spojených států opravdu výrazně zrychlilo. Namísto očekávaného 4,2procentního růstu čísla sice hovoří o 4,1 pct, jenže struktura je naopak lepší, než jsme předpokládali: Výrazně rychleji oproti minulému kvartálu rostly výdaje spotřebitelů, solidní nárůst sledujeme u fixních investic a velké zrychlení vykazuje vývoz. Předzásobení před očekávaným zdražením kvůli clům překvapivě ekonomiku nepopohnalo. Soudit tak můžeme z poklesu firemních zásob i slabého růstu dovozu. Tento efekt by však stejně byl pouze přechodný. Rychlá expanze ekonomiky stojící na základních pilířích je preferovanější variantou a dobrou zprávou.
 • Americká ekonomika spomaľuje, no Fed ďalej zvyšuje sadzby
  Medzinárodný menový fond v utorok znížil predikcie rastu Americkej ekonomiky pre roky 2017 a 2018. Aktuálne MMF očakáva rast najväčšej ekonomiky sveta len o 2.1% pre tieto roky, pričom ako hlavný dôvod pre zníženie odhadu uviedol fond nejasnosť ohľadom Trumpových fiškálnych stimulov a neschopnosť ich presadiť po pol roku na prezidentskom kresle.
 • Americká ekonomika trhům náladu nepokazila, dolar však další zisky nepřidává
  Na hlavních dluhopisových i akciových trzích se i odpoledne drží růstová nálada. Tempo zvyšování cen není nijak závratné, ale počítá se. Příznivě stále působí firemní výsledky a nová makrodata sentiment nepokazila. Je tu ale riziko, že si investoři před víkendem vyberou zisky na některých titulech, které v posledních dnech výrazně stouply.
 • Americká ekonomika ve 3Q zrychlila nad očekávání, podporou výdaje spotřebitelů i oživení trhu nemovitostí
  Ke dvouprocentnímu tempu v přepočtu na celý rok se vybičovala americká ekonomika ve třetím čtvrtletí roku...
 • Americká ekonomika ve 3Q zrychlila nad očekávání, podporou výdaje spotřebitelů i oživení trhu nemovitostí
  Ke dvouprocentnímu tempu v přepočtu na celý rok se vybičovala americká ekonomika ve třetím čtvrtletí roku...
 • Americká ekonomika vytvořila méně pracovních míst
  V předchozím týdnu došlo v USA ke zveřejnění množství nově vytvořených pracovních míst v největší světové ekonomice. Tato čísla byla zveřejněna v pátek a i přes to, že nenaplnila očekávání, tak akciový trh nakonec negativní zprávu přijal, a posílil. Předpoklad byl 203 000 nových pracovních míst, ale podle reportu jich vzniklo pouze 160 000.
 • Americká ekonomika zostáva silná, dolár na trojmesačných maximách
  Americká ekonomika v treťom štvrťroku nečakane udržala rýchly rast po tom, čo tempo rastu zásob a menší deficit obchodnej bilancie kompenzoval spomalenie spotrebiteľských výdavkov súvisiace s hurikánmi a pokles konštrukčného sektora.
 • Americká ekonomika zrychlila oproti prvnímu odhadu ve 3Q na 2,1 %, problémem je skladba růstu
  Americká ekonomika rostla ve 3Q rychleji, než se čekalo. Dle zpřesněných údajů zveřejněných dnes ve 14:30 přidala anualizovaně 2,1 %. První odhad zveřejněný před měsícem hovořil pouze o růstu o 1,5 %. V prvním pololetí rostlo americké HDP o 2,3 %. Rychlejší ekonomika znamená další pobídku americkému Fedu k brzkému růstu úrokových sazeb.
 • Americká ekonomika zřejmě v Q1 15 klesala
  Vývoj měnového páru EUR/USD včera zažíval jenu ze svých klidnějších seancí. Po stabilizaci kurzu kolem hladiny 1,0900 EUR/USD...
 • Americká facka, európsky knokaut
  Mýty a sny sa rúcajúNič iné finančn&...
 • Americká inflace dostala dolar pod tlak. Pomohla i technika
  Dnešek je na forexu hlavně o amerických datech a vypadá to, že nově příchozí makro na dolaru dokázalo odstartovat docela hezkou korekci. Nejprve ale k samotným výsledkům. Inflace v USA meziročně zpomalila na 2,2 %, zatímco trh počítal se zpomalením pouze na 2,3 %. Hůře si vedla také jádrová inflace, která klesla na 1,9 %, zatímco trh počítal se stagnací na 2 %. Slabší výsledky nabídly také maloobchodní tržby, ale horší tržby byly v tomto případě kompenzovány pozitivní revizí údajů za předcházející měsíc, takže dopad maloobchodních tržeb je dnes podle nás spíše neutrální.
 • Americká inflace může být pro akciové trhy novým impulsem
  Americké akciové indexy neměly v průběhu včerejšího obchodování jednotný směr. Zatímco index S&P 500 uzavřel o 0,1 % níže a průmyslový Dow Jones si odnesl ztráty ve výši 0,6 %, technologický Nasdaq naopak přidal 0,4 % a index malých a středních podniků Russell 2000 vzrostl o 0,3 %. V případě Nasdaqu jde dokonce o sedmý den v řadě, kdy si index polepšil, a navíc tuto rallye ozdobil novým historickým maximem.
 • Americká inflace na 4letém minimu, analýza EUR/USD
  Americké maloobchodní tržby si v říjnu ve srovnání se zářím polepšily o 0,4 procenta. Růst dokázal významně překo...
 • Americká inflace podle očekávání. Trhy zatím z rovnováhy nevykolejila ani nově zveřejněná data
  Po prodlouženém víkendu se dnes poprvé v týdnu začalo obchodovat i v Německu a na objemech je to znát. Ty jsou zatím l...
 • Americká inflace podpoří holubice z Fedu
  Včerejší data z americké ekonomiky zklamala a dále tak snížila pravděpodobnost zvyšování sazeb na zasedání Fedu v příštím týdnu. Dnešní údaje o spotřebitelských cenách také mnoho důvodů pro utahování měnové politiky Fedu neposkytnou. V regionu nás čekají domácí údaje o cenách a data z polského trhu práce. Tato čísla však pravděpodobně nemají sílu devizovými trhy pohnout.
 • Americká inflace pokračuje v růstu, jádrový CPI je nejvýše od poloviny roku 2012
  Poslední důležitá data tohoto týdne jsou venku a dopadla více než zajímavě. Americká inflace rostla v lednu meziročně ...
 • Americká inflace pomohla dolaru pod 1,12 EURUSD
  Páteční seance je na data hodně klidná a nebýt událostí okolo německé Deutsche Bank, pravděpodobně by dnes akciové trhy přešlapovaly na místě. Konec týdne zatím přinesl pouze jediné zajímavější data z USA v podobě srpnového tempa růstu CPI. To se zvyšovalo meziměsíčně o 0,2 % a meziročně pak o 1,1 %, což byl výsledek desetinu nad většinovým konsenzem. Konsenzus pak o desetinu překonala také jádrová inflace, která zrychlila z 2,2 % na 2,3 %.
 • Americká inflace rostla podle očekávání, dolar na páru s eurem zůstává v okolí 1,18 EURUSD
  Také po včerejší klidné seanci dnes na trzích panuje poměrně dobrá nálada. Úroveň rizikových přirážek klesá a rizikový...
 • Americká inflace se v lednu příliš nezměnila, data splnila očekávání
  Index cen spotřebitelů v USA se za leden zvýšil o 0,1 procenta, poté co v prosinci stoupl o 0,2 procenta. Bez energií ...
 • Americká inflace skončila dle očekávání, USD se zpožděním posiluje
  Americký dolar v závěru seance posiluje. Včera ho zasáhly holubičí vyjádření členů FOMC o vývoji úrokových sazeb v tomto roce. Dnešní zveřejnění inflace viděli někteří obchodníci jako šanci na korekci, ovšem příchozí data pouze naplnila očekávání (+1,9 % a jádrová inflace +2,2 %). Dolarový index se po zveřejnění nejprve sesunul na nižší hodnoty, ale dolar začal po patnácté hodině výrazně posilovat. Pár EURUSD se v 15:20 obchodoval v blízkosti 1,1480.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
XTB analyticky-report