Středa 16. říjen 2019 00:16
reklama
XTB strategie
reklama
Admiral Markets SE
reklama
UFX

Inflace může oslabit českou korunu

09.02.2015 08:35  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Uplynulý týden nepřinesl na regionálních trzích příliš vzruchu. Česká koruna v průběhu týdne posílila přibližně o šest haléřů, když v pondělí zahajovala obchodování na úrovni 27,75 CZK/EUR a v pátek odpoledne se její kurz pohyboval již pod hladinou 27,70 CZK/EUR. Kurz výrazněji nereagoval ani na výsledky zasedání centrální banky ani na zveřejněné statistiky. Dařilo se i dalším středoevropským měnám. Polský zlotý posílil o 0,5 % a maďarský forint přidal 1,5 %. Oběma měnám pomohlo rozhodnutí tamních centrálních bank nesnižovat úrokové sazby, i přesto že cenová dynamika v obou zemích dosahuje výrazně negativních hodnot. 

Nejdůležitější událostí v české ekonomice v tomto týdnu bylo zasedání ČNB. To sice nepřineslo posun kurzového závazku směrem ke slabším korunovým úrovním, bankovní rada ale oznámila záměr ponechat minimální úroveň koruny vůči euru na hodnotě 27 nejméně do druhé poloviny příštího roku (oproti předchozímu výhledu opuštění intervenčního režimu „v roce 2016“). Nová prognóza přitom předpokládá, že k „exitu“ dojde v Q4 16. Výhled pro inflaci ČNB výrazně snížila na -0,1 % v letošním roce, v příštím roce by se inflace měla postupně přiblížit k cíli (v Q3 16 čeká centrální banka 2,1 % y/y). Predikci HDP revidovala ČNB mírně nahoru: pro rok 2015 na 2,6 % (z 2,5 %) a pro rok 2016 na 3,0 % (z 2,8 %).

Podle prohlášení bankovní rady neplánuje ČNB reagovat na deflaci způsobenou propadem cen pohonných hmot, protože to je pro českou ekonomiku příznivý nabídkový šok. Rizikem je však případná deflační spirála, tedy situace odkládání spotřeby a investic kvůli očekávání dalšího (dlouhodobějšího) poklesu cen. V takovém případě by výrazně vzrostlo riziko posunu kurzového závazku ČNB směrem ke slabším korunovým úrovním. Centrální banka zmínila tři faktory, které budou pro další směřování ekonomiky, inflace a měnové politiky zásadní: efekty kvantitativního uvolňování ECB, vývoj kurzu koruny a dynamika mezd v ekonomice.    

Uplynulý týden ukázal dobrou kondici českého hospodářství na konci minulého roku. Průmyslová produkce v prosinci vzrostla o 7,3 % y/y, což odpovídá meziměsíčnímu růstu o 0,6 %. Zahraniční obchod také vykázal velmi dobrý výsledek, když podle národního pojetí dosáhl schodku pouze 3 mld. CZK. V prosinci totiž na zahraniční obchod působí silné negativní sezónní faktory, po sezónním očištění výsledek odpovídá přebytku 12,4 mld. CZK. Meziměsíčně rostly vývozy o 1,4 % (SWDA) a dovozy o 0,8 % (SWDA). Potvrdil se tak solidní výsledek konjunkturálního průzkumu i PMI. Naopak se nedařilo stavebnictví, které zaznamenalo meziměsíční pokles o 3,3 % (SWDA), což představuje meziroční pokles o 6,6 %. Za poklesem stálo snížení v sektoru pozemního i inženýrského stavitelství.

Slušný nákupní apetit potvrdili ke konci roku i čeští spotřebitelé. Maloobchodní tržby v prosinci vzrostly meziročně o silných 5,9 %. Po očištění o rozdílný počet pracovních dní tržby přidaly 4,2 % (prosinec 2014 měl o jeden pracovní den více než prosinec 2013). Výrazně se však změnila struktura růstu. Zatímco po většinu loňského roku maloobchod táhly prodeje v automobilovém sektoru, v prosinci došlo v tomto segmentu k relativně výraznému meziměsíčnímu poklesu o 3,0 %. Naopak tržby očištěné o prodeje automobilů vykázaly meziměsíční růst o 1,1 %. Dohromady maloobchodní tržby v meziměsíčním vyjádření ztratily 0,4 % (SWDA). Díky výraznému snížení cen pohonných hmot, došlo k nárůstu prodejů na čerpacích stanicích o 1,1 % m/m, což v meziročním vyjádření znamenalo nárůst o silných 13,6 %.       

Události tohoto týdne: meziroční dynamika cen v červených číslech

Hned v pondělí budou zveřejněny dvě důležité statistiky z české ekonomiky. Pozornost se především upne k údajům o lednovém cenovém vývoji. Podle našich odhadů se inflace propadne do záporných hodnot. Meziměsíční pokles cen by měl dosáhnout 0,3 %. Do velké míry za tímto propadem stojí regulované ceny, které by měly z meziměsíčního růstu ubrat 0,33 pb. K regulovaným cenám se přidají i pohonné hmoty, jejichž ceny podle všeho v lednu poklesly o 11 % m/m. Proti nim budou působit ceny potravin, které by měly hlavně vlivem sezónních faktorů vzrůst o 0,8 % a jádrové ceny, které také částečně vlivem pozitivní sezónnosti přidají 0,45%. Přepočteno na meziroční inflaci, odhadujeme, že se spotřebitelské ceny propadnou o 0,3 %. Jestliže inflace překvapí výraznějším poklesem, mohlo by to vyvolat oslabení české koruny vůči euru. ČNB totiž pro začátek roku očekává kladnou inflaci a výraznější pokles by mohl v části investorů vyvolat podezření, že ČNB zvýší hladinu svého kurzového závazku. Lednová míra nezaměstnanosti je výrazně ovlivněna sezónními faktory. Ke konci roku totiž často končí pracovní smlouvy na dobu určitou a během zimních měsíců ubývá sezónních prací. Očekáváme tedy, že podíl nezaměstnaných na celkové pracovní síle vzroste o 0,39 pb na 7,87 %. Na druhé straně dobrá ekonomická výkonnost nejenom v českém průmyslu by měla posunout sezónně očištěnou míru nezaměstnanosti směrem dolů ze 7,27 % na 7,20 %.

Na úplném konci týdne bude zveřejněn první odhad růstu českého hospodářství v posledním čtvrtletí roku 2014. Dobrý výsledek měsíčních statistik naznačuje i slušný růst HDP. Ten by měl mezikvartálně přidat 0,5 %. Hlavním motorem byla domácí poptávka, když spotřeba domácností patrně přidala 0,4 %, fixní investice 1,8 % a vládní spotřeba 2,0 %. Negativní příspěvek očekáváme pouze z titulu změny zásob (-0,6 pb). Za celý rok 2014 by se hrubý domácí produkt měl v průměru zvednout o 2,3 %.

Jako poslední budou zveřejněny údaje o prosincové platební bilanci. Očekáváme, že běžný účet skončí v deficitu 16,1 mld. CZK. I na běžný účet působí negativní sezónnost, když hlavně obchodní bilance dosahuje v prosinci horších hodnot. Nicméně riziko naší prognózy je po dnešních údajích o zahraničním obchodě vychýleno mírně směrem nahoru. Za celý loňský rok by pak bilance běžného účtu měla být víceméně vyrovnaná.

VIKTOR ZEISEL
Economist
Economic & Strategy Research
Investment Banking
Komerční banka, a. s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Indexy zakončily týden poklesem, turecká lira se stabilizovala
  Minulý týden byl na významné makroekonomické události poměrně chudý, nejzajímavějším dnem byl čtvrtek a pátek, kdy akciové indexy klesaly – což bylo v rozporu s počátkem předchozího týdne.
 • Indická centrálna banka
  Centrálna banka opäť raz sprísňuje menovú politiku a zvyšuje základnú repo sadzbu z 5,00 na 5,25...
 • Indie přišla o pozici nejrychleji rostoucí ekonomiky světa
  Indie přišla o pozici nejrychleji rostoucí ekonomiky světa. Růst jejího hrubého domácího produktu (HDP) podle dnes zveřejněných vládních údajů v prvním čtvrtletí výrazně zaostal za odhady a zvolnil na 5,8 procenta z 6,6 procenta v předchozích třech měsících. Rychleji rostla Čína, jejíž ekonomika ve stejném období rostla tempem 6,4 procenta.
 • Indikátor MACD: Určuje směr a sílu trendu
  V minulém článku jsme si ukázali, jak je možné díky klouzavým průměrům poznat trend a najít případná místa pro vstup. Jak ale poznáte sílu trendu? Právě k tomu může dobře posloužit indikátor MACD.
 • Indikátor OECD naznačuje další zpomalení ekonomiky
  Nejnovější data OECD dokazují zpomalení světové ekonomiky. Je to období, kdy obvykle na scénu přicházejí regulační orgány a jejich záchranná opatření.
 • Indikátor RSI: pomůže najít vstupní oblasti
  RSI (z anglického Relative Strenght Index) je indikátor patřící do skupiny oscilátorů, vyjadřuje překoupenost nebo přeprodanost určitého trhu. Říká nám, zda je vhodný okamžik pro nákup nebo prodej daného trhu. Na horizontální ose vidíme čas a na ose vertikální hodnoty od 0 do 100. Nad hodnotou 50 jd eo pozitivní signál a pod hodnotou 50 jde o negativní signál.
 • Indikátory stresu: Hra se židlemi a hudbou
  Určitě nejsem jediný, kdo je ve spojitosti s Řeckem už otrávený různými časovými osami, potenciálními výsledky, nejhoršími scénáři a Evropou, která je zcela řízena politiky (nikoliv byznysem nebo lidmi).
 • Indikátor ZEW a německá Bundesbanka oslabují euro, analýza EUR/USD
  Německý index ekonomického sentimentu ZEW, jenž je klíčovým indikátorem investorské důvěry, ztratil v květnu nad ...
 • Inflace dosud nesledovala nižší míru nezaměstnanosti v Americe
  To, že centrální banky nemohou nekonečně snižovat nezaměstnanost bez vyvolání inflace, je ekonomickým evangeliem. Podle Janet Yellen, předsedkyně Federálního rezervního úřadu, vyplývá, že „značné množství teorií je informováno významnými historickými důkazy“. Její přesvědčení vysvětluje, proč dne 14. června Fed zvýšil úrokové sazby o čtvrtinu procentního bodu na úroveň 1-1,25%.
 • Inflace: EMU deflace, USA pod cílem Fedu
    Makroekonomické události 16. leden   Inflace: EMU deflace, USA pod cílem Fedu   11.00 SEČ - E...
 • Inflace nad očekávání a skokové posílení eura, analýza BOSSAEUR
  Index spotřebitelských cen (CPI) z eurozóny ukázal, že inflace by v únoru měla zůstat stabilní. V meziročním porovnání došlo k expanzi cenové...
 • Inflace na vrcholu
  Meziroční inflace v říjnu zrychlila na 2,9 %. To je nejrychlejší tempo od roku 2012. Růst spotřebitelských cen byl tak plně v souladu s prognózou centrální banky (2,9 % y/y). Ve srovnání s přechozím měsícem cenová hladina vzrostla o 0,5 %. Stouply především ceny potravin v důsledku vyšších cen zeleniny, ale i másla, ovoce a vajec. K cenovému růstu v říjnu přispělo i sezónní zdražení oblečení a obuvi. V důsledku vývoje cen ropy na světových trzích jsme zaplatili více i na čerpacích stanicích. Ceny pohonných hmot byly v říjnu vyšší o 0,8 m/m.
 • Inflace nebrání ECB snižování úrokových sazeb
  Inflace v eurozóně měřená indexem spotřebitelských cen (CPI) klesla v lednu v meziročním srovnání na 2 procenta a...
 • Inflace opět zamířila nahoru
  Květnová inflace překvapila nás i centrální banku zrychlením na 2,9 %. To společně s výraznou mzdovou dynamikou zapadlo do naší skládanky, že ČNB v letošním roce zvýší úrokové sazby ještě jednou. V následujících měsících však bude inflace vlivem vysoké statistické základny své tempo zvolňovat a začne se přibližovat cíli ČNB.
 • Inflace půjde nahoru napříč kontinenty
  Poslední měsíce přinesly výrazné zpomalení spotřebitelské inflace v USA, eurozóně i v České republice. Společným jmenovatelem je pokles cen pohonných hmot způsobený situací na globálních trzích. Cena ropy v říjnu a listopadu výrazně poklesla a se zpožděním ovlivňuje inflaci na obou stranách Atlantiku. V případě eurozóny hraje svojí roli i vysoká srovnávací základna cen ostatních energií z předchozího roku. Výsledkem je posun v tržních očekáváních dalšího zvyšování úrokových sazeb centrálních bank. V USA a ČR tak trh během pár týdnů „odpricoval“ všechna zvýšení úrokových sazeb v tomto roce. V případě ECB se pak očekávání prvního zvýšení posunula až do příštího roku. Samozřejmě nelze všechno svést na pokles ceny ropy a do hry zasahují i další faktory, o kterých jsme psali minulý týden. Nicméně vývoj ceny černého zlata významně ovlivňuje hospodářství včetně měnové politiky, která by však správně měla abstrahovat od těchto vlivů. V praxi k tomu však nedochází, a proto je dobré sledovat výhled ropy pro tento rok.
 • Inflace roste. Máme se obávat?
  Inflace v USA se podle nejnovějších čísel přibližuje ke svému cíli. Ukazatel PCE, který představuje preferovanou výšku inflace ze strany Federálního rezervního systému (Fedu), se pohybuje na úrovni dvou procent. Pamatujete si ještě začátek roku 2017, kdy inflace výrazně vzrostla v důsledku bazického efektu a během roku pak zmizela? Je velmi pravděpodobné, že budeme potřebovat sesbírat více údajů, abychom mohli na jistotu říci, jestli růst cen bude způsobovat problémy. Spotřebitelé v USA se proto v této fázi ještě o inflaci příliš nezajímají. Co je ale může znepokojit, je vliv cen ropy na cenu benzínu.
 • Inflace se vrátí dvě desetiny procentního bodu nad 2% cíl ČNB
  Statistice českých dat za listopad pomohly především kalendářní efekty. Den navíc udržel dynamiku průmyslové výroby nad průměrem, pomůže i rekordní výroba aut. Naopak zahraniční obchod vykazuje nejnižší přebytek za posledních pět let. Inflace v prosinci znovu zesílila poté, co se v listopadu propadla. Může za to příznivý efekt statistické základny i opětovné zdražení potravin.
 • Inflace v Austrálii klesla, analýza AUD/USD
  Australský dolar prožil v noci šok. Silný výprodej během asijské seance spustil překvapující výsledek indexu sp...
 • Inflace v Belgii se před přelomovým zasedáním ECB propadla až na čtyřleté minimum
  Pokud nám Belgie naznačuje budoucí vývoj – což u ní obvykle funguje – pak inflace v květnu zamíří ke dnu. Minulé úterý ráno totiž byla tato země prvním státem...
 • Inflace v Británii nejníže za 60 let, vyšší podnikatelská důvěra v eurozóně díky QE; analýza AUD/USD, GBP/CAD
  Složený index nákupních manažerů (PMI), který měří růst v sektorech průmyslu i služeb a pokrývá více než dvě třetiny německé ekonomiky...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
UFX