Proč ropa posiluje, Řecko jedná s ECB, analýza Ropy, měnového indexu eura (BOSSA EUR) a EUR/JPY

04.02.2015 12:22  Autor: BOSSA  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Aktuální nálada na finančním trhu je pod vlivem rostoucí poptávky po černém zlatě. Cena ropy posílila od pátku o neuvěřitelných 17 procent. Spouštěcím mechanismem byla podle všeho zpráva společnosti Baker Hughes, jež poukázala na výrazný pokles v hledání a vrtání nových ložisek ropy v USA.  Revoluce v produkci ropy z břidlic v minulosti způsobila dynamický růst zásob černého zlata, po němž cena ropy klesla. Avšak na 50 procentní propad ceny již reagují producenti nižší aktivitou. Nicméně v případě nárůstu ceny lze opět očekávat zvýšení těžební aktivity hlavně v Severní Americe. Posílení ceny ropy způsobilo růst poptávky po rizikových aktivech, což je na trhu vidět přes posilování komoditních měn a akciových titulů. Ropa nyní působí jako indikátor investorského apetitu po riziku. S cenou ropy se svezla i měď, která včera posílila o 3.6 procenta, což je její nejlepší jednodenní výkon od července 2013.

Vyšší poptávka po rizikových aktivech způsobila odliv peněz z bezpečných přístavů, a to nejen z amerického dolaru, ale i zlata a amerických státních dluhopisů, jejichž výnosy posílily. USD včera ztratil 0.9 procenta, což je největší jednodenní propad od října 2013.

Prudký nárůst ceny ropy zvýšil poptávku po komoditních měnách, jakými jsou kanadský a australský dolar. CAD posílil vůči USD na 2týdenní maxima (1.2353). Dokonce i australský dolar včera jakoby zapomněl na snížení úrokové sazby centrální bankou (RBA) a v průběhu úterý se vrátil zpátky k hodnotám, u nichž byl před zasedáním RBA. Z vyšší ceny ropy těží i ruský rubl (RBL), který od počátku týdne posílil o 8 procent, čímž vymazává ztráty způsobené předchozím rozhodnutím ruské centrální banky snížit úrokové sazby o 200 bodů.

Novozélandský dolar (NZD) vymazává ztráty. Kromě slabšího dolaru mu včera pomohla aukce mléka, v níž ceny této potravinové komodity posílily o 9.4 procenta. Dnes bude klíčovým datem zpráva o počtu nově vytvořených pracovních míst v USA v soukromém sektoru (ADP), která je jakýmsi předskokanem pátečního NFP.

Z oslabujícího dolaru včera těžila i britská libra (GBP). Ta posílila z 19 měsíčních minim vůči dolaru (1.4952) na hodnotu 1.5198, čímž zažila nejlepší denní seanci za posledních 10 měsíců. Avšak libře pomáhají i lepší data indexů nákupních manažerů (PMI) ze všech tří sektorů. Ze slabšího dolaru včera těžilo i euro, kterému rovněž pomohly informace ohledně vývoje situace v Řecku. To zatím nepožaduje od věřitelů odpuštění splacení části dluhu, ale žádá výměnu některých současných dluhopisů za nové navázané na hospodářský růst. EUR/USD včera dokonce prorazilo hodnotu 1.1500. Nicméně jednání nejsou ani zdaleka u konce a riziko, že země opustí eurozónu, stále existuje. ECB totižto odmítá řecký nápad ukončit jednání s tzv. Trojkou. Z klidnější situace v Aténách těží i tamní státní dluhopisy, jejichž výnosy postupně klesají z vrcholů, kterých dosáhly po výsledcích voleb.

Dnes před sebou mají Atény důležitá jednání s Evropskou centrální bankou (ECB). Ještě před volbami požádaly 3 řecké banky (Piraeus Bank, Alpha Bank a Eurobank) ECB o nouzovou likviditu kvůli obavám z vyšších výběrů klientů v důsledku politické nejistoty a neznámého osudu země v eurozóně. Dvoutýdenní nouzové úvěrové lince dnes však končí platnost a o jejím prodloužení musí rozhodnout ECB. Problém je v tom, že hlavně Německo se bojí toho, že Řekové přinutí domácí komerční banky, aby za tyto zdroje koupily krátkodobé pokladniční poukázky, jež se Atény chystají emitovat. Řecko by se pak obešlo po delší dobu bez peněz věřitelů.

Pozn. Národní centrální banky mohu v rámci programu ELA poskytnout úvěry komerčním bankám v případě, že to schválí ECB. Likvidita od domácích centrálních bank je však dražší než zdroje od ECB. Program ELA (nouzová linka) může být vetován dostatečnou většinou členů rady guvernérů ECB.

Americká ropa WTI koriguje svoje předchozí ztráty. Na denním grafu včera vytvořila svíčkovou formaci připomínající „pinbar". Avšak knot se zdá být příliš krátký vzhledem k velikosti těla. Nicméně pokud ropa právě koriguje svůj 7měsíční předchozí výprodej, tak první zastávku by mohla najít až u kulatého čísla 60 USD, na úrovni první Fibonacciho hladiny (23.60).

Měnový index euraBOSSA EUR včera uzavřel na denní svíčce nad Fibonacciho hladinou 23,6, což by mohlo znamenat jeho další posilování k Fibonacciho hodnotě 38.2, a tedy pokračování posilování eura.

EUR/JPY se vymanil z konsolidačního obdélníku a prolomil rezistenci na úrovni 134.05. Nyní se vrací k opětovnému testování těchto důležitých úrovní, kde může jako „support" posloužit i 55denním průměr (černě).

  Sdílení článku:
  Facebook

  Čtěte více

  • Proč má Amazon bilionovou hodnotu a co to vypovídá o firmě a trhu?
   Využijme titulku o bilionové hodnotě firmy Amazon k uvedení několika zajímavých faktů a spíše k širšímu zamyšlení ohledně akciových trhů. Před Amazonem se bilionové valuace povedlo dosáhnout jen dvěma veřejně obchodovatelným firmám a pravděpodobně jedné soukromé společnosti. Historicky prvním americkým titulem s bilionovou hodnotou se stala ikonická společnost Apple, která tuto metu poprvé pokořila 2. srpna 2018. Amazon pokořil tuto magickou metu na pár okamžiků 4. září 2018. V roce 2007 tuto hranici na chvíli překonala i čínská ropná společnost PetroChina po vydání akcií formou IPO. Velmi záhy po “ikarovském” růstu o cca 500 procent na hodnotu přes onen bilion dolarů však přišla o většinu své hodnoty během nechvalně známého roku 2008. Dalším gigantem, o kterém se často mluví, je soukromá (respektive státní) společnost Saudi Aramco, tedy těžař a zpracovatel ropy. Odhad tržní hodnoty této neveřejně obchodované společnosti sahá až ke dvěma bilionům dolarů.
  • Proč má zlato rádo nízké úrokové sazby?
   Přestože se zlato v posledních seancích dostalo do stínu stříbra, jeho výkon v posledních měsících mnohé překvapil. Pr...
  • Proč nelze čekat věčně v long pozici, než půjde ropa znovu na stovku?
   Je tomu pouze několik týdnů, co se cena ropy pohybovala poblíž nejnižších hodnot od počátku tisíciletí. Množství článků v novinách dávalo najevo, do jak extrémní situace se komodita dostala. Není se co divit, výrazné pohyby přitahují pozornost. Situace se ani po vzestupu v posledních týdnech příliš nezměnila.
  • Proč nemá euro radost z vyšší inflace?
   Inflace v Evropě je na vzestupu. V eurozóně za únor pravděpodobně poprvé za poslední čtyři roky dosáhne 2% cíle Evropské centrální banky. Teoreticky bychom se měli radovat. Evropa utíká hrobníkovi z lopaty a vzdaluje se obávanému japonskému scénáři. Trhy ale zatím trvalému návratu inflace do “hry? moc nevěří, a proto nejdou příliš nahoru eurové výnosy a euro zůstává slabé. Proč?
  • Proč nyní tak velké nadšení z průmyslových akcií?
   Akcie společnosti United Technologies si v letošním roce prochází podobnou rally, jako Ingersoll-Rand. Cena United Tec...
  • Proč odcházím z Goldman Sachs
   Dnešek se stal po 12 letech posledním dnem pro jednoho z výkonných ředitelů Gold...
  • Proč o nejvýznamnějším kapitálovém trhu na světě soustavně tvrdíme dvě neslučitelné věci?
   Některé věci jsou naprosto jasné. Tak jasné, že ani není třeba se o nich bavit. Jen pak občas zjistíme, že zase tak jasné nebyly a možná jsme o nich trochu uvažovat měli. Obzvláště v případě, kdy se dvě naprosto zřejmé věci od počátku navzájem vylučují. Jako ty dvě, o kterých bych rád hovořil dnes.
  • Proč pád ropy nezraňuje trhy?
   Investoři by se snadno mohli zmást o vlivu růstu cen ropy na ekonomiku a trhy. Příběh vypadal jasně: vysoké ceny jsou špatné, nízké ceny dobré. Dva velké ropné šoky v sedmdesátých letech byly jednoznačně špatné pro západní ekonomiky – vyvolaly staglaci a přenesly kupní sílu do zemí produkujících ropu. Na druhé straně nízké ceny ropy na konci devadesátých let se shodovaly s boomem dotcom.
  • Proč potřebujeme krizi
   Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank - Pro lidskou mysl nejsou změny lehké. Jsou pro nás nepřirozené, nar...
  • Proč prodávat americké akcie
   Náš výhled pro americké akciové indexy je negativní. Hlavním krátkodobým rizikem je podle našich kolegů ze Société...
  • Proč Řecku žádná devalvace nepomůže
   Řecko se pátým rokem nachází v hluboké recesi, nová dohoda o poskytnutí pomoci z...
  • Proč se americkým akciím daří o tolik více než evropským?
   Jednou za čas dostanu otázku od novinářů nebo rovnou od klientů na téma korelace amerických a evropských akcií. V posl...
  • Proč se Fed dal na holubičí cestu?
   roč to Fed udělal? Proč Fed ve středu vydal tak šokující holubičí prohlášení a předpovědi a překvapil ty z nás, kdo tak toužebně očekávali trochu víc jestřábí postoj?
  • Proč se řešení řeckého problému nedočkáme
   Řecko je otazníkem, který tu s námi bude ještě dlouho a dlouho. I když nyní dojde ke krátkodobé dohodě, budeme muset o...
  • Proč trhy svírá zvýšená riziková averze?
   Nálada na finančních trzích není v posledních seancích zrovna přívětivá. Evropské akcie dnes klesají už čtvrtou seanci...
  • Proč věřím v obrovský potenciál k růstu ve 21. století
   Ekonomiku ve 21. století nastartuje k růstu celá řada nejnovějších technologií. Finanční krize a následné ekonomické problémy pak budou v historickém měřítku vypadat jenom jako drobné klopýtnutí.
  • Proč zatím jednání mezi USA a Kanadou o nové úmluvě NAFTA troskotají, ale proč k dohodě nakonec dojde
   Zářijové obchodování na světových burzách začalo v Asii poklesem. Důvodem jsou obavy z krachu vyjednávání nové obchodní úmluvy mezi Spojenými státy a Kanadou.
  • Proč zlato marně čeká na „come-back“
   Letošek je pro komodity rokem střídání fází nerozhodnosti a útlumu. Poznamenán je geopolitickým a obchodním napětím. Turbulence na trzích vyplývají zejména z intervencí amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho snahy o restrikci mezinárodního obchodu.
  • Proč zůstat euroskeptikem
   Posoudit, poslední vývoj v Evropě, je poněkud složité. Něco bylo pozitivní, něco...
  • Prodej aut v Německu v pololetí vzrostl o sedm procent
   Prodej nových osobních automobilů v Německu se v letošním prvním pololetí meziročně zvýšil o sedm procent na 1,73 milionu. Uvedlo to dnes německé sdružení automobilového průmyslu VDA. V celém letošním roce pak sdružení očekává nárůst prodeje o tři procenta na 3,3 milionu vozů.

  Nejčtenější zprávy

   
  reklama
  CLEO.one
   
  LYNX exekuce

  Užitečné nástroje

  FX sazby

  MěnaSazbaMěnaSazba
  EUREUR0.00 %USAUSD2.50 %
  GBPGBP0.75 %AUDAUD1.50 %
  CADCAD1.75 %NZDNZD1.75 %
  CHFCHF-0.75%JPYJPY-0.10%
   

  Kurzy obchodování

  Kvě
  18

  Exkluzivní VIP seminář: Obchodujte jako bankovní trader!

  Představujeme vám exkluzivní seminář, který účastníky semináře posouvá mezi tradingovou elitu. V průběhu semináře se dozvíte veřejně nedostupné informace o tom, jak ve skutečnosti funguje forex, pravdu o retailových brokerech a další veřejně nedostupné informace z obchodování bank a tradingu na institucionální úrovni.

  Zář
  14

  Juniorská škola tradingu - Forex I-II (Praha)

  Juniorská škola tradingu - Forex I-II je určena pro začínající tradery. Pokud chcete vyzkoušet něco nového, vymanit se z davu a být úspěšný v obchodování na finančních trzích, tak je tento seminář určen právě vám.

  Zář
  28

  Profesionálem na forexu - kurz pro pokročilé tradery (Praha)

  Seminář Profesionálem na forexu je určený pro absolventy kurzu Juniorská škola tradingu a pro pokročilé forexové tradery. Naučíme vás naše ziskové intradenní a swingové obchodní strategie a posuneme vás k vyšším ziskům. Jedná se o jeden z nejlépe hodnocených seminářů FXstreet.cz a věnujeme se na něm hlavně korelačním strategiím a intermarket analýze. Sleva: Absolventi semináře Juniorská škola tradingu mají tento seminář za 4 400,-Kč.


  Forex - doporučené články:

  Co je FOREX?
  Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
  Forex pro začátečníky
  Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
  1. část - Co to vlastně forex je?
  FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
  VIP zóna - Forex Asistent
  Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
  Forex brokeři - jak správně vybrat
  V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
  Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
  Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
  Forex volatilita
  Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
  Forex zůstává největším trhem na světě
  V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

  Nejnovější články:


  Naposledy čtené:


  Thomson reuters ČTK Bloomberg

  reklama
  Bossa mentoring
  reklama
  Bossa mentoring
  reklama
  RoboMarkets
  reklama
  LYNX naklady