Pátek 29. květen 2020 06:42
reklama
RoboMarkets copyfx
reklama
RoboMarkets copyfx
reklama
RoboMarkets copyfx

Záchranáři v daňovém ráji

12.02.2013 15:43  Autor: Patria  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Mezi ekonomiky eurozóny postižené dluhovou krizí patří také Kypr, i když v populární zkratce GIPSI své písmenko nemá. O pomoc požádal už v polovině minulého roku, ale stále není rozhodnuto, zda ji dostane. Zatímco u větších zemí eurozóna (s ECB a MMF) řešila, jak zastavit růst výnosů a kde najít peníze, když tržní zdroje vyschly, u Kypru má situaci aspoň na první pohled jednoduchou. Finanční pomoc by byla relativně malá, hovoří se o 17,5 mld. EUR, a kdyby ji Kypr nedostal, také by to pro eurozónu vzhledem k jeho velikosti nemělo znamenat velký problém. Přesto hra, kterou jednotliví aktéři rozjeli, začala být docela zajímavá. Především díky roli Kypru jako daňového ráje hojně využívaného bohatými Rusy.

Vezměme to třeba z jejich pohledu. Poslali peníze do bank v daňovém ráji, kde navíc mohli snadno přijít k občanství a přístupu do EU a možná peníze i vyprat, kdo ví. Jenže banky špatně investovaly a nakoupily řecké dluhopisy, jejichž hodnota byla osekána restrukturalizací. Bez vnější pomoci se neudrží a hrozí tak velké ztráty. Naštěstí dané banky jsou součástí velmi malé ekonomiky, v níž mají velkou váhu, a ta ekonomika je navíc součástí eurozóny. Takže nic není ztraceno, je tu šance na pomoc.

Z pohledu eurozóny je situace rovněž zajímavá. Eurozóna, respektive ECB, už pomáhají bankám, kterým předtím dávaly za vinu spuštění krize. Pomáhají Řecku a současně sčítají, kolik jim toho Řecko nakonec nesplatí. A nakonec mohou pomáhat kyperským bankám, aby bohatí Rusové nepřišli o peníze. To by se určitě dobře prodávalo veřejnosti třeba v Německu, které je hlavním sponzorem a navíc má před volbami.

Není tedy divu, že se spekuluje o takové formě pomoci, která by zároveň znamenala seškrtání vkladů, a podobně. Řešení by to bylo sice nestandardní, ale politicky i ekonomicky levnější. V případě eurozóny je ale dost možné, že stejně jako u Řecka nakonec ustoupí a pošle peníze pouze na základě nějakého slibu zamezit praní špinavých peněz. Měkký postoj naznačují také zástupci ECB, otázkou je pozice MMF jakožto třetího z Trojky.

Tuto hru, kterou už několik let vidíme u Řecka, zkouší evidentně hrát i samotný Kypr. Sází na svou důležitost jakožto hrozba nákazy dalších zemí periferie. Proto jsme odsud slyšeli odmítání pomoci, pokud by podmínkou byla privatizace důležitých podniků nebo zrušení indexace mezd. Také to je asi důvodem, proč se rozhodnutí o finanční pomoci odkládá až po prezidentských volbách v únoru. Sestavení nové vlády by mělo následovat na začátku března.

Bez zajímavosti jistě není ani postoj ECB. Ta je poslední dobou hlasitým zastáncem finanční pomoci pro Kypr a její zástupci upozorňují na systémová rizika třeba v propojenosti s Řeckem. ECB má výhodu, že nemusí řešit politické otázky. Na druhou stranu po spuštění OMT pravidelně ujišťuje, jak tento nástroj zlepšuje situaci na finančních trzích a znamená efektivní prostředek pro omezení tržních otřesů. Doposud tomu vše nasvědčuje, ale že by nakonec nebyl tak efektivní, aby zamezil nákaze po pádu malého Kypru?

Evidentně i v tomto případě převažuje vyčkávání a nikomu se příliš nechce testovat křehké uklidnění na dluhopisových trzích periferie. Rozhodnutí o pomoci doposud nepadlo, Trojka zatím žádné setkání s kyperskými představiteli neplánuje a výsledek podle některých zpráv budeme znát až ke konci března. Do té doby se s novou vládou může změnit postoj k požadovaným reformám, Rusko může prodloužit svou půjčku, nebo i navýšit, ale na periferii už nemusí být takový klid, třeba kvůli Itálii.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Za hranou
  Ve vzduchu visí přesně ten stejný pocit jako před krachem banky Lehman Brothers. Pamatuji si, že jsem byl téměř jediný, kdo měl za to...
 • Zahýbe Fed akciovými trhy?
  Americký akciový trh nakonec včerejší seanci otočil do zeleného, když ke čtvrtprocentnímu zisku se propracoval až v poslední půlhodině obchodování. V plusu uzavřela drtivá většina sektorů v čele s realitními společnostmi (+1,4 %). Průmyslové podniky završily včerejšek s červenou nulou, zatímco energetické společnosti ztratily 1,5 % v reakci na zprávu, že obnova rafinérií v Saudské Arábii po víkendovém útoku bude oproti očekáváním rychlejší. Akcie těchto firem tak zkorigovaly pondělní nárůst.
 • Zahýbe italské referendum trhy?
  Pokud Matteo Renzi nezvítězí, mohla by se v Itálii politická nestabilita opět stát „novým standardem“, a to v dosud nejhorší dobu. Problém nesplácených úvěrů v italském bankovním sektoru dosud nebyl vyřešen a zdá se stále pravděpodobnější, že země nedosáhne svých růstových a deficitových cílů pro rok 2016 ani 2017.
 • Zahýbou trhem projevy guvernérů světových bank?
  V předchozím týdnu byly trhy uzavřeny již ve čtvrtek, díky pátečnímu svátku jsme tedy měli zkrácené obchodní dny. Po p...
 • Záchrana BES pomohla dluhopisům, euro si však další zisky nepřipsalo
  Pohyb eurodolaru byl za dnešek nevýrazný. Ceny výrobců v eurozóně nejsou pro trh určující a jiná data z hlavních ekonomik chyběla. Kurz se tak držel na vyšší úrovni dosažené koncem minulého týdne a během dne jen pozvolna klesal. Záchrana Banco Espírito Santo kurzu směr neukázala a aktuálně se obchoduje na 1,3421.
 • Záchrana Euribor po evropsku: Zakážeme tomu se rozpadat
  Chcete-li být dalším odpadlíkem ze skandálem otřeseného systému stanovování mezibankovních sazeb Euribor a Libor, pr...
 • Záchrana Grécka v ohrození
  Piatok nebol dobrým dňom pre eurozónu. Akciové ...
 • Záchrana Grécka vyjde banky viac, krajine pomôže málo
  Na finančných trhoch sme včera videli opäť vlnu optimizmu. Ten podporili už pre nás dobre známe šumy, že euroval na Slovensku prejde. Okrem toho lepšie dáta z UK trhu práce a z výrobného sektora v eurozóne tiež pomohli situácii. Euro dosahovalo oproti doláru najsilnejšie úrovne od polovice septembra a index Dow Jones dokonca na chvíľu vymazal všetky straty od začiatku roka, no zápisnica FOMC a šumy o neochote európskych bánk získavať kapitál poslali trhy mierne nadol k záveru obchodovania. Býci si ale napriek tomu odniesli domov slušné zisky.
 • Záchrana Kypru: Zásadní změna pravidel hry?
  Krize eurozóny zažila nečekaný obrat po kontroverzním zdanění vkladů na Kypru v rámci záchranného balíčku ve výši...
 • Záchrana nemusí priniesť vyššiu dôveru
  Plán záchrany španielskych bánk ani nebol ešt...
 • Záchrana Smartwings má svá úskalí, pokud však zachraňujeme třeba OSVČ, nelze diskriminovat tak, že aerolince záchranu upřeme
  Stát by mohl koupit až stoprocentní podíl v letecké společnosti Smartwings, uvedl ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Rozhodnout se dle něj musí do konce června, projedná to vláda.
 • Zachrání ECB eurozónu? Data PMI ze sektoru služeb v eurozóně a Británii zklamala, včerejšek bohatý na pinbary, analýza S&P 500, ropy, GBP/USD
  Již včera jsme psali o ropě a indexu S&P 500. U Ropy jsme doporučovali vyčkat si na korekci před vstupem do krátk...
 • Záchranný fond ESM prodal první dluh za 1,927 mld. eur. Zpět dostane víc, než si půjčil
  Stálý záchranný mechanismus eurozóny ESM ve své první aukci krátkodobého dluhu prodal papíry za 1,927 miliardy eur. U...
 • Záchranný garančný fond Eurozóny
  Nemecká delegácia v Bruseli odmietla všetky možnosti aktuálneho navršovania záchranného ba...
 • Záchranný plán Írska
  Podľa ostrovného denníka Guardian bude záchranný plán Írska nasledovný.... Írsko potrebuje celkovo...
 • Záchvěvy globálních trhů
  Česká koruna v posledních týdnech rezignovala na tuzemské vlivy a zaznamenává jen mírné záchvěvy spojené s globálními pohyby na trhu. Celý minulý týden se stabilně držela nad úrovní EUR/CZK 25,30, kde se obchoduje i dnes. Vůči dolaru je situace o poznání zajímavější vzhledem k turbulencím mezi dolarem a eurem. I přes velké změny v průběhu týdne ve výsledku koruna posílila vůči dolaru o tři desetníky a v současnosti se obchoduje na úrovni USD/CZK 20,40.
 • Zájem Čechů o investování ve fondech meziročně znatelně poklesl. V porovnání se Západem investují stále málo
  Majetek, který mají Češi uložen v podílových fondech, stoupl během tří uplynulých čtvrtletí letošního roku o necelých patnáct miliard korun, na 498,4 miliardy korun ke konci září. Jde o výrazně zpomalení přílivu nových prostředků do fondů. Loni od ledna do září totiž do nich přiteklo bezmála 40 miliard korun. Ztráta dynamiky růstu objemu investovaných prostředků souvisí se silnou kolísavostí finančních trhů celého světa, která je patrná prakticky od začátku letošního roku. Nepříznivě působí také růst úrokových sazeb zejména ve Spojených státech, který je klíčovým důvodem citelného poklesu zájmu o investice hlavně v dluhopisových fondech. Dluhopisové fondy zaznamenávají letos zdaleka největší odliv prostředků ze všech druhů fondů. Od ledna do září z nich odteklo 17,1 miliardy, zatímco ostatní druhy fondů – až na strukturované – vykázaly naopak čistý příliv prostředků.
 • Zájem firem o zajištění proti kurzovému riziku slábne
  Zájem českých firem o zajištění proti kurzovému riziku české koruny slábne. Důvodem je oslabování kurzu české měny a postupný přechod firem na účtování v eurech. Více než polovina exportérů (56 pct) se proti kurzovému riziku v letošním roce již zajistila nebo se hodlá zajistit. Dalších 19 procent využívá tzv. přirozeného zajištění, kdy příjmy a výdaje jsou ve stejné měně. Jen osm procent se nechystá zajistit se vůbec a 17 procent čeká, co přijde. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Asociace exportérů a Raiffeisenbank.
 • Zájem o akcie neustává
  Evropské akcie navázaly na úspěšný vstup asijských trhů do nového týdne a i na starém kontinentu převládaly nákupní příkazy. Index Stoxx 600 v odpoledních hodinách přidává zhruba 0,4 % a nachází se tak na nejvyšší úrovni za posledních pět měsíců. Daří se většině sektorů, když je obecně cítit větší chuť po cyklických akciích na úkor defenzivních. O první příčku se perou energetici a průmyslníci, jejichž akcie dosahují zisku shodně okolo 0,8 %. Naproti tomu utility či realitní společnosti mírně klesají, když jejich ztráty činí 0,3 %, respektive 0,2 %.
 • Zájem o bitcoiny u nás stále stoupá
  Zájem o bitcoiny prodávané v bitcoinmatech v České republice s prvním pololetí tohoto roku opět stoupl o jednu pětinu a neustále se zvyšuje. Zájem o nákup bitcoinů prostřednictvím sítě takzvaných bitcoinmatů v České republice se v prvním pololetí tohoto roku zvýšil o jednu pětinu. Hlavním důvodem je významné oživení na trhu kryptoměn a současně výrazný nárůst kurzu nejrozšířenější virtuální měny s názvem bitcoin v posledních týdnech. Zájem sleduje společnost WBTCB provozující největší českou síť bitcoinmatů, která má 40 zařízení.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Fio banka
FXGiants
FBS
reklama
Admiral spread new