ECB nechává sazby na 0,75 %. Draghi přiznává další zpomalení v Evropě a je připraven k akci

08.11.2012 13:56  Autor: Patria Online  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Evropská centrální banka (ECB) se zatím rozhodla nevyužít prostoru, který jí nabízí klesající inflace v eurozóně a ponechala sazby beze změny na historickém dně 0,75 procenta. Tento výsledek očekávalo 62 z 63 analytiků oslovených agenturou Bloomberg, a tak na rozhodnutí eurodolar příliš nezareagoval – zůstal pod 1,275 USD/EUR, tedy uprostřed denního pásma 1,2718 až 1,2780 USD/EUR. Zde zůstává i po zahájení dnešní tiskové konference.Klíčová dnes byla tisková konference, při níž trh od 14:30 visel na rtech Maria Draghiho. Z jeho úst totiž mohl zaznít náznak dalších plánů ECB po zářijovém oznámení dosud nespuštěných intervencí centrální banky na sekundárním trhu dluhopisů (OMT). Čekaly se kupříkladu nové zmínky o tom, co ECB udělá s veřejným dluhem Řecka, který drží ve své bilanci, či slova o možnost zapojení Irska a Portugalska do programu nákupu dluhopisů zemí eurozóny, do něhož podle dosavadních slov ECB zatím nespadají.

Draghi však příliš nových indikací neposkytnul. Po zahájení tiskové konference nejdříve rychle shrnul zhoršující se ekonomickou aktivitu a s ní i výhled ekonomiky eurozóny. "Očekáváme, že ekonomický růst eurozóny zůstane slabý. Ve druhé polovině roku 2012 data signalizují další oslabení ekonomické aktivity a trend zůstane slabý i v příštím roce," řekl Draghi a připustil odraz tohoto vývoj v prosincové aktualizaci prognózy ECB.

Šéf Evropské centrální banky již včera naznačil zhoršení podmínek v Evropě, když promluvil o vývoji v největší zemi eurozóny. „Německo bylo dosud z velké části izolováno od většiny obtíží jiných částí eurozóny. Poslední data ale naznačují, že poslední vývoj (v eurozóně) začíná dopadat i na Německo,“ uvedl Mario Draghi ve včerejším projevu na konferenci ve Frankfurtu. Dodal přitom, že spuštění v září avizovaných intervencí ECB na sekundárním trhu dluhopisů by mělo pozitivní vliv i na Německo. "Celková aktivita v eurozóně je slabá a zůstane slabá v krátkodobém výhledu. I proto jsou inflační rizika velmi slabá" řekl guvernér ECB.

Co dál?

Následně v sekci otázek novinářů prezident ECB sice uvedl, že dnes sice došlo k diskusi o všech nástrojích ECB - tedy včetně snižování sazeb - centrální banky však zatím neřešila, jak bude postupovat dále. Draghi ovšem zopakoval, že ECB zůstává připravena začít nakupovat dluhopisy v rámci OMT. Zazněla také již minule využitá slova o tom, že ECB již oznámením OMT zlepšila důvěru trhů a nyní je řada na vládách, které musí přijít s řešením krize.

ECB program OMT přijala v září, zatím jej ale nezačala používat. Program by měl pomoci zadluženým zemím eurozóny, jimž se prodražila obsluha státního dluhu. ECB nicméně trvá na tom, že pokud chce některá země pomoci ECB využít, musí o ni nejprve aktivně požádat a následně se řídit dalšími podmínkami. Nejčastěji se v této souvislosti hovoří o Španělsku. "Podmínky OMT jsou jasné a my jsme připraveni jednat. Program OMT, jak víte, je plně efektivní brzdou, která byla navržena tak, aby eliminovala v eurozóně největší rizika," řekl dnes Draghi. "K žádosti Španělska nemám žádný komentář. Toto je plně v rukou vlád," dodal.

ECB si vytyčila střednědobý cíl držet inflaci v eurozóně těsně pod úrovní dvou procent. V říjnu meziroční míra inflace v eurozóně klesla podle předběžných údajů na 2,5 procenta ze zářijových 2,6 procenta. Tempo růstu cen by se ale podle ekonomů mělo v měnové unii blížit k vytyčenému cíli spolu s tím, jak se eurozóna se propadá hlouběji do nové recese. To ECB umožňuje sledovat nadále uvolněnou měnovou politiku. Ekonomové podle agentury Reuters očekávají, že ECB ještě letos dál sníží základní úrokovou sazbu z nynějšího rekordního minima 0,75 procenta.

Po posledním jednání ČNB, které minulý týden přineslo snížení sazeb na nové historické i technické minimum 0,05 procent, se dále rozevřely nůžky mezi nastavením klíčového nástroje měnové politiky mezi námi a okolními zeměmi platícími eurem. Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům nižší úroky přinášejí levnější úvěry na investice a provoz, domácnostem zase kupříkladu levnější půjčky na bydlení.

 
Sdílení článku:
Facebook

Čtěte více

 • ECB nákupy dlhu
  Za minulý týždeň ECB nakúpila...
 • ECB naozaj naštartovala rast v euro zóne, optimizmus prevažuje aj naďalej
  Obrovské množstvo peňazí, ktoré bolo natlačených do obehu v euro zóne od začiatku kvantitatívneho uvoľňovania nakoniec možno naozaj prinieslo solídne ekonomické výsledky. Situácia v euro zóne je optimistická a k tomu vidíme aj nárast inflácie – presne to, čo si Mario Draghi prial.
 • ECB našlapuje ve stopách Fedu
  ECB určí směr FX podle Fedu a amerických úrokových sazeb. Kdy tedy Evropská centrální banka zpřísní peníze? Minulý týden Rakušan Ewald Nowotny prohlásil, že ECB by to měla nyní zvládnout: zvýšit úrokové sazby a zastavit nákup dluhopisů. Bude Draghi následovat doporučení nebo další zpřísnění zpozdí, aby zabránil zhodnocení eura? V oblasti kryptoměn bitcoin, stejně jako celý trh, během posledních dvou dnů v týdnu výrazně posílil. Je to jen odraz mrtvé kočky nebo konec poklesu kryptoměn?
 • ECB na tahu
  Člen bankovní rady V. Benda v rozhovoru sdělil, že nevidí důvod ke zvyšování úrokových sazeb v příštích měsících, jelikož posilování koruny dostatečně utahuje měnové podmínky. Dále řekl, že prognóza ČNB naznačuje „víceméně“ dvoje zvýšení úrokových sazeb (včetně únorového zvýšení). Podle našeho názoru však ČNB tímto přístupem riskuje zklamání trhu a odchod zahraničních investorů, což by mělo za následek oslabení koruny a potřebu zvýšit úrokové sazby. Koruna zůstala téměř bez reakce a v současnosti se pohybuje nad úrovní EUR/CZK 25,40, podobně jako většinu minulého týdne.
 • ECB na trhu
  ECB nakupuje dvoj a troj-ročné talianske dlhopisy vo veľký...
 • ECB naznačila možné utahování QE, poslala tak nahoru euro i libru
  Předseda evropské centrální banky Mario Draghi na posledním vystoupení poměrně překvapil investory svým prohlášením, že centrální banka přemýšlí o přenastavení programu odkupu dluhopisů. Možnost, kterou ještě před pár týdny fakticky vyloučil, se tak opět dostala opět do hry. ECB aktuálně odkupuje dluhopisy v objemu cca 60 miliard eur měsíčně a předpoklad trhu – alespoň co Mario Draghi sliboval – byl takový, že tímto tempem se bude pokračovat minimálně do konce roku 2017.
 • ECB nečekaně snížila hlavní úrokovou sazbu, Draghi slovy o "mělké recesi" srazil euro pod 1,37
  Evropská centrální banka nečekaně hned na svém prvním měnovém jednání pod vedení...
 • ECB nedokáže naštartovať rast úverov
  Akciové trhy v US včera zaznamenali najväčší pokles od júna. Dôvody na pokles majú akcie už posledných niekoľko dní, no spúšťačom toho včerajšieho boli slabé...
 • ECB nedokáže urobiť z Grécka Nemecko
  Risk on/risk off stále prioritouEuro v piatok zaznamenalo ďalšiu v...
 • ECB nechala sazby beze změny a rozhodla jednomyslně, euro se dostalo na 1,32
  Úrokové sazby v eurozóně podle očekávání zůstávají beze změny. ECB se rozhodla ponechat hlavní refinanč...
 • ECB nechává úrokové sazby beze změny, volnější politiku nezdůrazňuje a posílá tím euro vzhůru
  Evropská centrální banka ponechává úrokové sazby beze změny, jak se čekalo. Hlavní sazba tak zůstává na 0,50 procenta. Znovu se v měnovém výboru hlasoval...
 • ECB nechce natahovat QE, Trump tlumí strach z války. Eurodolar odpoledne klesá
  Hlavními tématy tohoto dne měly být ECB a americká cla, což se naplno potvrdilo. ECB trochu překvapila. Nikoli tím, že by změnila politiku - to se nestalo -, ale už dnes přestala používat frázi o možném navýšení či prodloužení QE. Navíc mírně vylepšila letošní odhad HDP její šéf Draghi přidal příznivé hodnocení ekonomiky a slova o větší důvěře v návrat inflace.
 • ECB nenakupuje dlhopisy preto, aby zachraňovala euro
  V poslednej dobe sa často stretávam s názorom, že nákupy štátnych dlhopisov zo strany ECB, t.j. kvantitatívne uvoľňovanie (ďalej QE) sú tu na to, aby sa financoval verejný dlh krajín eurozóny a teda aby sa zachraňovala eurozóna. To nie je pravda.
 • ECB nestanovila konečný dátum QE. EURUSD padol k supportu okolo 1,17
  Máme po tlačovke ECB. Headline dopadol tak, ako sa čakalo – ECB bude najbližších 9 mesiacov nakupovať štátne dlhopisy v objeme 30 mld. eur a niekedy v lete sa podľa vývoja inflácie rozhodne, či QE definitívne ukončí. Menšia časť obchodníkov čakala, že ECB ohlási aj definitívny dátum konca QE. To sa však nestalo, naopak vo výstupe zo zasadnutia zdôraznila, že pokiaľ by inflácia ustúpila, tak by dokonca QE mohla opätovne navýšiť. Títo obchodníci teda ostali sklamaní a euro reaguje na výsledok zasadnutia negatívne. EURUSD padol z úrovni nad 1,18 až ku krátkodobému supportu okolo úrovne 1,17.
 • ECB nevytiahla bazooku, maximálne tak malú pištoľ
  Koncom týždňa som dostal viacero dotazov, aký potenciál ohľadom ďalšieho vývoja inflácie a aj ekonomiky má nový balíče...
 • ECB nezměnila nastavení sazeb, EUR/USD zamířil až k 1,14 a následně propadl zpět
  Po snížení sazeb v minulém měsíci se ECB k tomuto kroku tentokrát neodhodlala. Měnová rada ponechala základní sazbu na...
 • ECB nič nové nepovedala. Pre euro je to dobrá správa
  Dnešná tlačová konferencia k zasadnutiu ECB by sa dala označiť za jednu z najnudnejších v posledných rokoch. Centrálna banka podľa očakávania nepohla s úrokovými sadzbami, a na samotnej tlačovej konferencii toho veľa nového taktiež neodznelo. Program nákupu dlhopisov (kvantitatívne uvoľňovanie) nateraz ostáva v platnosti do konca prvého kvartálu 2017 a na prekvapenie mnohých sa zatiaľ ani nebudú meniť jeho podmienky, hoci pri jeho súčasnom nastavení o dva mesiace nebude môcť nakupovať nemecké dlhopisy.
 • ECB nikam nepospíchá, ekonomika však stagnuje
  Od včerejšího jednání ECB se nedalo očekávat nic zvláštního. Centrální banka s opatřeními nespěchá už proto, že v nadcházejících měsících se může vzhledem k rostoucím globálním cenám komodit mírně zvyšovat inflace.
 • ECB omezí QE, ale celkově připravila pro trhy o něco více než jsme čekali
  Evropská centrální banka se rozhodla natáhnout svůj program přímého tisku peněz o dalších 9 měsíců, ale ve snížených objemech (60 miliard euro/měsíčně). My a (pravděpodobně) i většina trhu jsme čekali natažení “pouze? o 6 měsíců ale ve stávajícím objemech (80 miliard eur/měsíc). ECB se tak celkově zavázala natiskonout o něco více eur (540 mld. versus 480 mld.). Navíc je připravena dál eventuálně program natáhnout a ponechává si v ruce i možnost dalšího snížení úrokových sazeb. Ve světle posledních slušných makročísel je takový výsledek lehce holubičím překvapením?
 • ECB opäť odložila zrýchlenie inflácie. Tentokrát na rok 2019
  Ako som písal v preview, tak dnešné zasadnutie ECB prinieslo len nové prognózy. Komentáre k budúcej politike ECB (QE, sadzby), resp. k vývoju rizík pre ekonomiku a infláciu ostali nezmenené. Pekne to zosumarizoval @fwred:

Nejčtenější zprávy

 
reklama
Bernstein Bank - KV a CB
 
BOSSA soutez

Užitečné nástroje

FX sazby

MěnaSazbaMěnaSazba
EUREUR0.00 %USAUSD1.75 %
GBPGBP0.50 %AUDAUD1.50 %
CADCAD1.25 %NZDNZD1.75 %
CHFCHF-0.75%JPYJPY-0.10%
 

Kurzy obchodování

Dub
21

Juniorská škola tradingu - Forex I-II (Praha)

Juniorská škola tradingu - Forex I-II je určena pro začínající tradery. Pokud chcete vyzkoušet něco nového, vymanit se z davu a být úspěšný v obchodování na finančních trzích, tak je tento seminář určen právě vám.

Kvě
19

Exkluzivní VIP seminář: Obchodujte jako bankovní trader!

Představujeme vám exkluzivní seminář, který účastníky semináře posouvá mezi tradingovou elitu. V průběhu semináře se dozvíte veřejně nedostupné informace o tom, jak ve skutečnosti funguje forex, pravdu o retailových brokerech a další veřejně nedostupné informace z obchodování bank a tradingu na institucionální úrovni.

Zář
15

Juniorská škola tradingu - Forex I-II (Praha)

Juniorská škola tradingu - Forex I-II je určena pro začínající tradery. Pokud chcete vyzkoušet něco nového, vymanit se z davu a být úspěšný v obchodování na finančních trzích, tak je tento seminář určen právě vám.

Zář
22

Jak vytvářet ziskové AOS a testovat obchodní strategie

Představujeme vám exkluzivní seminář se zástupci profesionálního vývojářského týmu, působícího ve společnosti FXstreet.cz. Hlavní náplní budou základy tvorby automatických obchodních systémů (AOS) pro platformu MetaTrader 4 včetně praktických ukázek. Naučíte se také správně backtestovat ziskovost AOS. Navíc si sami v průběhu semináře vytvoříte svůj první ziskový AOS.

říj
20

Profesionálem na forexu - kurz pro pokročilé tradery (Praha)

Seminář Profesionálem na forexu je určený pro absolventy kurzu Juniorská škola tradingu a pro pokročilé forexové tradery. Naučíme vás naše ziskové intradenní a swingové obchodní strategie a posuneme vás k vyšším ziskům. Jedná se o jeden z nejlépe hodnocených seminářů FXstreet.cz a věnujeme se na něm hlavně korelačním strategiím a intermarket analýze. Sleva: Absolventi semináře Juniorská škola tradingu mají tento seminář za 4 400,-Kč.


Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:


Thomson reuters ČTK Bloomberg

reklama
LYNX logo
reklama
RoboMarkets - brand
reklama
RoboMarkets - prime 5
reklama
RoboMarkets - brand