Neděle 16. června 2024 12:02
reklama
CapXmaster
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster

Týden na akciových trzích: Indexy opět na rekordech, a to v Evropě i USA

17.05.2024 17:31  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Inflace v USA dopadla více méně podle očekávání a potvrzuje desinflační trend. Zato maloobchodní tržby a průmyslová produkce za odsekáváním zaostaly. Lepší data byly viděna v Evropě (ZEW, průmyslová produkce).

Pražská burza

Týdenní výkon

Hlavní index pražské burzy PX tento týden přidal +0,72 % (1 561,39 b.).

Nejlepší emisí byla tento týden Kofola. Bez podstatnějších zpráv posílila o +2,55 % t/t (282 CZK), a to navíc za slušného objemu. Erste klesla jen v pondělí zbytek dnů v týdnu rostla. Za celý týden zaznamenala růst o +2,51 % (1 163 CZK). Dvě procenta pokořila také pojišťovna VIG (+2,52 % t/t, 774 CZK). Spolu s Erste rostou před valnými hromadami a dividendou (viz níže). Přes procento zisku se dostal ještě ČEZ (+1,27 % t/t, 914 CZK). Ten v úterý oznámil opravdu silné výsledky (viz níže) a příští týden se podle našeho názoru můžeme těšit na návrh dividendy (viz dále).

Doslova volný pád předvedlo tento týden Primoco (-6,43 % t/t, 800 CZK), každý den v týdnu jeho cena klesla. Colt oslaboval první tři dny, pozitivní závěr týdne ale stačil jen na -0,88 t/t (678 CZK). Colt zveřejní kvartální čísla příští týden (viz níže). Oslabila také Komerční banka (-1,51 % t/t, 784,50 CZK) a Moneta (-1,13 % t/t, 96,10 CZK).

Pražská burza

Dnešní výkon – pátek 17. 5. 2024

Index PX dnes posílil o +0,30 % (1 561,39 b.), zatímco většina evropských burz klesala.

Nejlépe na tom byla dnes Erste Group, která vyskočila o +2,11 % (1 163 CZK) na asi patnáctileté maximum. Zajímavý byl také její zobchodovaný objem, který byl více než 3x větší ve srovnání s dlouhodobým průměrem. Colt před výsledky (viz dále) rostl o +1,19 % (678 CZK). A trojlístek titulů, které jako jediní skončily dnes v zelených číslech, doplnila zhodnocením také VIG (+0,52 %, 774 CZK).

Na opačné straně spektra s nejnižším poklesem se předvedlo Primoco (-1,23 %, 800 CZK). Následoval ČEZ (-0,76 %, 914 CZK), Moneta (-0,41 %, 96,10 CZK), Philip Morris ČR (-0,27 %, 14 900 CZK), Kofola (-0,27 %, 282 CZK) a Komerční banka (-0,19 %, 784,50 CZK).

USA

Širokopásmový index S&P500 od pondělí do čtvrtka posílil o +1,42 % (5 297,10 b.). Ve středu hodnota indexu poprvé v historii překonala úroveň 5 300 b., což znamená nové maximum (5 308,15 b.).Ve čtvrtek ale mírně z této mety ustoupil. Dnes otevírá obchodování bez jasnému směru na nule. Za celý týden by to mohlo být zhodnocení o asi +1,5 %, což by znamenalo čtvrtý růstový týden v řadě.

Evropa

První tři dny v týdnu evropský index STOXX Europe 600 rostl a překonával dosavadní rekordy. Mimochodem počet růstových dnů v řadě se ve středu zastavil na čísle devět. Ve čtvrtek a v pátek došlo k mírné korekci. Dnes je chvíli před koncem obchodního dne slabší o 0,15 %. Za celý týden si připíše malý zisk kolem +0,4 %.

Podstatné kurzotvorné zprávy

Výsledky za 1Q24 oznámil ČEZ. Předvedl opravdu velmi silný kvartál. Čísla vzrostla meziročně asi o čtvrtinu a vysoko překonala konsensus. Naše zhodnocení je zde https://bit.ly/CEZ_1Q24.

Colt dokončil akvizici Sellier & Bellot a ovládl 100 % jeho akcií. Prodávající dostane 350 mil. USD v hotovosti a nové akcie Coltu v objemu 27,7 %. Náš komentář naleznete zde https://bit.ly/Colt_SB.

Výsledky za 1Q24  reportoval taky Gevorkyan. Tržby vzrostly meziročně o +30,5 % a EBITDA o +23,5 %.

Co se dá čekat příští týden?

Ve čtvrtek 23. května oznámí čtvrtletní čísla Colt CZ. Podle našich odhadů by se měl potvrdit růst poptávky na hlavním trhu v USA. Naše projekce jsou zde https://bit.ly/Colt_e1Q24. 

Erste Group a VIG se budou v pátek 24. května naposledy obchodovat s právem na dividendu ze zisku minulého roku. Erste vyplatí akcionářům 2,70 EUR (výnos +5,7 %) na akcii a VIG 1,40 EUR (výnos +4,5 %). Dividendy musí schválit akcionáři na valných hromadách. U Erste to bude ve středu 22. května a u VIG v pátek 24. května. 

V příštím týdnu by podle našich očekávání mělo dojít k netrpělivě očekávanému návrhu dividendy ČEZu ze zisku roku 2023. Předpokládáme, že představenstvo se bude držet stávající dividendové politiky 60-80 % očištěného čistého zisku, což znamená 39-52 CZK na akcii. Předpokládáme, že to bude horní hranice tohoto rozpětí, tedy 52 CZK. To odpovídá hrubému výnosu +5,7 %. Následně čekáme, že akcionáři (MinFin) podají protinávrh a budou chtít vyplatit celý loňský zisk, což by znamenalo 65 CZK a výnos +7,1 %. Valná hromada se bude konat na konci června.

Autor: Bohumil Trampota, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Týden na akciových trzích: Evropě se nedařilo tak jako za mořem
  Z makrodat byla velmi důležitá data z US trhu práce, která dopadla o poznání lépe než se čekalo. Trh práce v dobré kondici znamená inflační tlaky, na které může Fed reagovat další utahováním měnové politiky. Což pro akciové trhy není úplně pozitivní zpráva.
 • Týden na akciových trzích: Evropské i americké burzy slušně v plusu, Praha naopak ztratila
  Makrodata tento týden dopadla smíšeně. Spotřebitelská důvěra se u nás zhoršuje, v Německu je nížká. V USA naopak roste osobní spotřeba, což ukazuje na silnou poptávku. Zápisky Fedu vyzněly holubičím dojmem s výhledem na růst sazeb na příštích dvou zasedáních o 50 bb na každém. V eurozóně, respektive ECB to vypadá na červencové zvýšení o 25 bb a stejný krok se pak čeká v září.
 • Týden na akciových trzích: Evropské indexy dokázaly růst, Praha nikoli
  Fundament – už si jen matně pamatuju, co to slovo znamená. O fundament totiž v současné době vůbec nejde. Bohužel. To, jakým směrem se akciové trhy ten který den vydají, je stanoveno řinčením zbraní na Ukrajině nebo ochotou zasednout k zelenému stolu a vyjednávat. Z tabulky níže je jasně vidět, kdy se vyjednávalo a kdy naopak docházelo k odstřelování civilních cílů.
 • Týden na akciových trzích: Evropské indexy včetně Prahy oslabily, zámořské na tom byly lépe
  Index PX (-1,22 % t/t, 1 365,03 b.) klesal index každý den v tomto týdnu. Za celý týden odepsal 1,22 %. V pondělí, středu a pátek ale byly změny opravdu minimální. Zobchodovaný objem je hluboko pod dlouhodobým průměrem.
 • Týden na akciových trzích: Evropské parkety zaostaly za zámořskými
  Z pohledu akciových trhů byla tento týden nejdůležitější dohoda o americkém dluhovém stropu.
 • Týden na akciových trzích: Evropský index hrál tento týden prim, Praha nijak neoslnila
  HDP z USA překvapil svým růstem, ale i téměř všechna ostatní data z USA byla lepší, než se čekalo. ECB sazby nezměnila a doprovodný komentář vyzníval spíše holubičím dojmem. Sledované indexy PMI byly v USA lepší, v Evropě naopak smíšené. Ostatní indikátory sentimentu byly však v Evropě horší (IFO index).
 • Týden na akciových trzích: Historická maxima na obou stranách Atlantiku
  Nejdůležitější makrodata tohoto týdne dopadla nad očekávání dobře. V USA překonal index aktivity ve službách ISM všechny odhady a dosáhl rekordní hodnoty. Podobně dopadla také data z trhu práce. Navzdory předstihovým ukazatelům, které dopadly hůře než se čekalo, počet nových pracovních míst mimo zemědělský sektor podstatně předčil očekávání. To bylo za mořem. U nás zvýšila ČNB sazby o 0,25 pb, ale to se všeobecně čekalo, takže žádné velké překvapení se nekonalo. Průmysl v Německu nepotěšil a zaostal za odhady. Ale překvapivě tuzemská průmyslová produkce si vedla nad očekávání dobře.
 • Týden na akciových trzích: Historická maxima ze začátku týdne vydržela až do pátku; Praha díky Avastu v čele
  Americká inflace zůstává na vyšších úrovních, než je cíl. Nicméně podle guvernéra americké centrální banky Fedu je zatím příliš brzy uvažovat o omezování velmi uvolněné politiky (QE). Vyšší inflace je navíc podle něj jen dočasná. I z komentářů dalších členů FOMC se dá vyčíst, že Fed nehodlá narušit finanční trhy tím, že by hrozil rychlým ukončováním programu kvantitativního uvolňování či dokonce zvyšováním úrokových sazeb, nicméně se začíná o mluvit omezení bezbřehé podpory trhu. Americká makrodata ukázala tento týden smíšený obrázek.
 • Týden na akciových trzích: indexy opět na rekordech
  Pokračuje výsledková sezóna. A stejně jako v předchozím týdnu i v tomto platilo, že reportovaná čísla byla proti odhadům trhu lepší, pozitivně pak vyznívají zejména v meziročním srovnání - hospodaření firem je proti loňskému prvnímu čtvrtletí lepší.
 • Týden na akciových trzích: Indexy opět na rekordech, a to na obou stranách Atlantiku
  Zasedání ECB nic nového nepřineslo, úrokové sazby zůstaly beze změny, aktiva se budou vykupovat dál. Inflace v USA byla vyšší, než se čekalo, naopak u nás skončila pod odhady. Makrodata tento týden trhy příliš neovlivnila.
 • Týden na akciových trzích: Indexy padaly na obou stranách Atlantiku, pražský nevyjímaje
  Z makro dat byly na programu inflace a HDP. Růst spotřebitelský cen v eurozóně byl v souladu s odhady. Nepotěšilo však americké HDP a statistiky z Evropy také nenadchly. Nejistota z dalších možných lockdownů se šíří z Číny. A tady v Evropě zase riziko plynoucí z války na Ukrajině (spočívající hlavně v omezení dodávek plynu). Spotřebitelský sentiment tak vlivem těchto událostí zůstává nízký.
 • Týden na akciových trzích: Indexy podpořeny výsledky technologické společnosti Nvidia
  Stěžejní událostí tohoto týdne byly výsledky technologické společnosti Nvidia. Vzrostly v meziročním srovnání, dopadly lépe než se čekalo a výhled opět pozitivně překvapil. To ovlivnilo celý globální akciový trh, na kterém se rozlila pozitivní nálada.
 • Týden na akciových trzích: Indexy rostly každý den, jen v pátek a v jen Praze klesly
  Nejsledovanější centrální banka světa americký Fed tento týden úrokové sazby neměnil. Rétorika byla opatrně jestřábí. Nicméně podruhé zůstaly sazby stabilní a trh tak může sázet na pauzu v utahování měnové politiky. To tentokráte znamenalo podporu akciovým trhům, když se pravděpodobně čekal více jestřábí komentář.
 • Týden na akciových trzích: Indexy v červeném
  Dle komentářů představitelů Fedu by mohli investoři nabýt dojmu, že ke snižování sazeb se bude přistupovat velmi opatrně a spíše se odsune.
 • Týden na akciových trzích: Indexy ztrácely, o vzrušení se postarala páteční data z amerického trhu práce
  Celý týden se čekalo na páteční ostře sledovaná data z amerického trhu práce. Předem zveřejněné předstihové indikátory byly jako obvykle smíšené. O to větší překvapení bylo oznámení podstatně lepších čísel. Razantně se zlepšila tvorba nových pracovních míst, která byla masivně lepší ve srovnání s odhady trhu. Ale pro Fed to znamená opravdu napjatý trh práce, což je pro něj jedním z důležitých kritérií rozhodování o měnové politice. A může to také znamenat, že by mohlo dojít k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Tak paradoxně lepší data jsou vlastně pro akcie horší. Byla to nejdůležitější makrodata tohoto týdne.
 • Týden na akciových trzích: Mnoho důvodů k radosti investoři tento týden neměli, spíše naopak
  Tento týden všichni čekali zejména na rozhodnutí americké centrální banky. Fed na svém měnovém zasedání potvrdil, že snižování podpory ve formě dodávání likvidity do trhu (nakupování aktiv) skončí v březnu a pak se dá čekat začátek zvyšování sazeb. EBC potvrdila ukončení PEPP (pandemic emergency purchase programme), ale částečně ho nahradí jiný (APP – Asset prurchase programme). Nicméně tempo snižování nákupu aktiv je nižší ve srovnání s Fedem. Zvyšování sazeb se v eurozóně hned tak nechystá, taky na rozdíl od Fedu. Nejdříve na konci roku 2023.
 • Týden na akciových trzích: Moc radosti tento týden na akciích nebylo
  Tento týden nebyla zveřejněna žádná podstatnější makroekonomická data. Snad jen dnešní ceny průmyslových výrobců v USA za listopad, které skončili pouze mírně nad odhady trhu. Sentiment na trzích se nesl v nervózním očekávání vyššího růstu sazeb na měnovém zasedání Fedu, které se bude konat příští týden (níže).
 • Týden na akciových trzích: Na obou březích Atlantiku 4. týden v mínusu, Praha je na tom lépe
  Investoři čekali zejména na měnové zasedání americké centrální banky. Před rozhodnutím FOMC panovala značná nervozita, která se přelila i na akciové trhy. Sazby se podle očekávání neměnily, ale důležitějším střípkem do celkové skládačky byl doprovodný komentář guvernéra J. Powella.
 • Týden na akciových trzích: Na začátku týdne opět rekord, pak sestup z výšin, na konci opět růst
  Ještě v pondělí dokázal širokopásmový index S&P500 posílit a dále vylepšit historické maximum, ale to bylo vše. Následně z výšin ustoupil.
 • Týden na akciových trzích: Na začátku týdne padaly ještě rekordy, pak přišel Fed a série mizerných makrodat
  Všechny oči i uši investorů se tento týden soustředily na výstupy amerického Fedu. Sazby a uvolněná politika beze změn, to se čekalo, takže to není překvapení. Ale co se nečekalo, byl doprovodný jestřábí komentář. K růstu sazeb dojde pravděpodobně již v roce 2023, a to hned dvakrát. Dosud se čekala stabilita sazeb do konce 2023. Několik guvernérů dokonce odhaduje vzestup sazeb již v roce 2022. A taky se blíží chvíle, kdy se začne pomalu diskutovat snižování objemu vykupovaných aktiv. Celkový výstup Fedu byl pro trhy docela silným impulsem. Bohužel ne pozitivním.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex ETF