Neděle 19. května 2024 04:56
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
InstaForex ebook vzdelavaci
reklama
CapXmaster srovnani

BREAKING: Holubičí trh reaguje na CPI, které vyšly v souladu

15.05.2024 14:48  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Klíčová makro zpráva týdne – zpráva US CPI za duben – byla právě zveřejněna ve 13:30 BST. Očekávalo se, že zpráva ukáže zpomalení měření celkové a jádrové inflace. Do zveřejnění však směřovalo poměrně hodně nejistoty vzhledem k tomu, že subindexy PPI a ISM Ceny za duben byly spíše jestřábí.

Skutečná zpráva se ukázala být většinou v souladu s očekáváním. Měsíční titulek CPI byl jediným ukazatelem, který překvapil mírně nižším údajem, než se očekávalo. Přestože údaje byly v souladu s očekáváním, je třeba poznamenat, že to byl první údaj CPI v roce 2024, který nepřekvapil směrem vzhůru. To pravděpodobně vysvětluje silnou holubičí reakci na trzích.

USA, zpráva o inflaci CPI za duben

 • Titulek (roční): 3,4 % meziročně vs. očekávaných 3,4 % (předtím 3,5 % meziročně)
 • Titulek (měsíční): 0,3 % meziměsíčně oproti očekávaným meziměsíčním 0,4 % (dříve 0,4 % meziměsíčně)
 • Jádrová(roční): 3,6 % meziročně vs. očekávaných 3,6 % (3,8 % meziročně)
 • Jádrová(měsíčně): 0,3 % meziměsíčně oproti očekávaným meziměsíčním 0,3 % (dříve 0,4 % meziměsíčně)

USD se po vydání propadl, přičemž EURUSD vyskočil na denní maximum poblíž 1,0870. Futures na americké indexy získaly s US500 testující oblast 5 300 bodů.

EURUSD zachytil nabídku po datech amerických CPI za duben a vyšplhal se na nová denní maxima. Pár se prolomil nad zónou odporu 1,0835 a obchoduje se na nejvyšší úrovni od 10. dubna 2024. Zdroj: xStation5

 


Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A., organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • BREAKING: HDP eurozóny v souladu s očekáváním 📌
  Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2023 zůstal HDP eurozóny stabilní, zatímco EU zaznamenala mírný nárůst o 0,1 % ve srovnání s předchozím čtvrtletím, což představuje zlepšení oproti 0,1% poklesu zaznamenanému v obou zónách ve třetím čtvrtletí. Meziročně eurozóna i EU zaznamenaly růst HDP o 0,5 %. Pro srovnání, Spojené státy zaznamenaly ve stejném čtvrtletí růst HDP o 0,8 %. Údaje o zaměstnanosti byly pozitivní, s 0,3% nárůstem počtu zaměstnaných osob v eurozóně i v EU, což pokračovalo v trendu ze třetího čtvrtletí a vedlo k meziročnímu růstu zaměstnanosti o 1,3 % v eurozóně a 1,2 % v eurozóně. EU.
 • BREAKING: HDP eurozóny v souladu s očekáváním; údaje z průmyslu překvapily!
  Rychlá zpráva o HDP eurozóny (y/y) (Skutečnost: 0,6 %. Prognóza: 0,6 %. Předchozí: 1,0 %), q/q (Skutečnost: 0,3 %. Předpověď: 0,3 %. Předchozí: -0,1 %).
 • BREAKING: HDP Kanady nad očekáváním
  Kanadský HDP zaznamenal výrazný nárůst, z velké části díky 6,0% nárůstu vzdělávacích služeb po ukončení stávky učitelů v Quebecu v prosinci. Navíc pokročilá únorová čísla spolu s lednovým výkonem naznačují silné čtvrtletí. Tento růst byl způsoben především rozsáhlým nárůstem v sektorech, jako je těžba, těžba ropy a plynu, výroba a finance a pojišťovnictví. Tyto zisky však byly mírně kompenzovány poklesem veřejných služeb.
 • BREAKING: HDP Spojeného království nad očekávání!
  EUR/GBP ztrácí v prvním pohybu hned po zveřejnění údajů. Počáteční poklesy jsou však velmi rychle smazány a kurz se vrací na úroveň před zveřejněním.
 • BREAKING: HDP Spojeného království pod očekáváním, GBPUSD klesá! 📌
  Údaje naznačují slabší hospodářské výsledky ve Spojeném království, než se očekávalo, a potvrzují technickou recesi v druhé polovině loňského roku. To zpochybňuje dřívější přesvědčení o odolnosti ekonomiky v posledním čtvrtletí a mohlo by zvýšit tlak na Bank of England, aby dříve snížila úrokové sazby. To je zvláště důležité, pokud tento negativní trend bude pokračovat i v letošním roce.
 • BREAKING: HDP USA nižší, než se očekávalo 📌
  Ve třetím čtvrtletí roku 2023 se reálný hrubý domácí produkt (HDP) USA zvýšil o 4,9 %, což je mírná revize směrem dolů oproti druhému odhadu 5,2 %, především kvůli snížení spotřebitelských výdajů a dovozu. Tento růst z 2,1 % v předchozím čtvrtletí byl způsoben mimo jiné zvýšením spotřebitelských výdajů, soukromých investic do zásob, vývozu a vládních výdajů. Současný dolarový HDP vzrostl na 27,61 bilionu dolarů, přičemž cenový index pro hrubé domácí nákupy vzrostl o 2,9 %. Osobní příjmy se zvýšily, zvýšil se i disponibilní osobní příjem a osobní úspory. Reálný hrubý domácí důchod (HDI) vzrostl o 1,5 % a výrazně vzrostly zisky podniků s úpravami v různých sektorech. Revize odrážejí úplnější zdrojová data, což naznačuje silnou, ale mírně zmírněnou ekonomickou expanzi ve srovnání s dřívějšími odhady.
 • BREAKING: HDP v USA vzrostlo nad očekávaní
  Dnes byly zveřejněny výsledky HDP za třetí kvartál ve Spojených státech. HDP za poslední tři měsíce pozitivně překvapilo, když skončilo na 2,6 % (očekávalo se 2,4 %). Jde o první tříměsíční růst HDP v letošním roce poté, co se HDP ve druhém čtvrtletí snížilo o 0,6 %. Index S&P 500 v reakci na zveřejnění výsledků posiluje o 0,7 %.
 • BREAKING: HDP z eurozóny za 4Q překonalo očekávání
  Report HDP za 4. čtvrtletí z eurozóny právě vyšel a ukázal se být pozitivním překvapením. Růst dosáhl 0,1 % mezičtvrtletně, zatímco trh očekával mezičtvrtletní pokles o 0,1 %. Meziročně růst HDP dosáhl 1,9 % při očekávání růstu o 1,8 %. Zároveň se jednalo o zpomalení z růstu o 2,1 % za 3. čtvrtletí 2022. Současně byla zveřejněn report HDP za 4. čtvrtletí z Itálie a také se ukázalo, že dopadl nad očekávání . Italský HDP se ve 4. čtvrtletí 2022 mezičtvrtletně snížil o 0,1 %, ale trh očekával mezičtvrtletní pokles o 0,2 %. Meziroční růst dosáhl na 1,7 % (oček. 1,6 % meziročně).
 • BREAKING: HDP z Kanady slabší, USDCAD roste
  Dnes ve 14:30 byly zveřejněny meziměsíční údaje o kanadském HDP za červenec. Údaje o HDP sa mezimněsíčne ne.
 • BREAKING: Hliník prudce roste, protože USA plánují zavést nové clo na Rusko
  Cena hliníku prudce vzrostla poté, co agentura Bloomberg oznámila, že Spojené státy jsou připraveny zavést 200% clo na hliník vyrobený v Rusku již tento týden, aby tak vyvinuly další tlak na Kreml v době, kdy se blíží roční výročí invaze na Ukrajinu. Po těchto zprávách se cena hliníku odrazila od místní podpory na úrovni 2510 USD. Dokud se cena bude nacházet nad ním, může růstový pohyb zrychlit směrem k nedávnému maximu na úrovni 2680 USD, které je vyznačeno horní hranicí struktury 1:1.
 • BREAKING: Horší data z amerického trhu práce a Fedu ve Philadelphii
  Počet Američanů žádajících o dávky v nezaměstnanosti v týdnu končícím 16. července vzrostl na 251 000, přičemž o týden dříve to bylo pouze 244 000. Dnešní zpráva překonala odhad analytiků, dle kterých měl být počet žadatelů 240 000.
 • BREAKING: HSBC evakuovala londýnsky trading floor vďaka obavám z koronavírusu
  Podľa správy z agentúry Bloomberg, HSBC evakuovala svoje výskumné oddelenie a časť trading flooru v londýnskej kancelárii uprostred rastúcich obáv z rozšírenia koronavírusu. Toto je prvý takýto rozhodujúci krok od hlavnej finančnej inštitúcie. V prípade, že tento krok budú nasledovať aj iné banky, môže to mať významný vplyv na likviditu na trhoch. Správa vyvíjala ďalší tlak na európske akcie a hlavné indexy prehĺbili pokles.
 • BREAKING: Challanger report naznačuje velké propouštění v USA
  Zaměstnavatelé v USA oznámili nejvíce propouštění za 1. čtvrtletí od roku 2020. Podle ekonomů společnosti Challenger bude rozsáhlé propouštění pravděpodobně pokračovat při rostoucích úrokových sazbách.
 • BREAKING: Challenger report překvapil silným výsledkem
  Údaje zveřejněné společností Challenger, Gray & Christmas inc naznačují, že plánovaný počet propouštění ve srovnání s předchozím měsícem klesá. Přestože je toto číslo stále vyšší než průměr, dotázaní zaměstnavatelé plánují méně rušení pracovních míst, než očekávali analytici. Na Wall Street zatím nevidíme žádnou významnou reakci.
 • BREAKING: CHFJPY je nejvýše od roku 1979❗
  Současná dynamika japonské a švýcarské měny se drží už od začátku roku. Mezi měnami G10 si nejlépe vede švýcarský frank spolu s britskou librou. Na druhé straně se Bank of Japan (BoJ) na prvním zasedání pod vedením nového guvernéra Uedy rozhodla ponechat svůj mechanismus řízení úrokových sazeb a výnosové křivky (YCC) na nezměněné úrovni. Z prohlášení byl odstraněn odstavec o zachování sazeb na současné nebo nižší úrovni. I když to může být vnímáno jako jestřábí krok, Bank of Japan také uvedla, že provede revizi své měnové politiky, která bude trvat 1 až 1,5 roku. JPY oslabil, protože investoři považují za pravděpodobné, že do dokončení přezkumu nenastane žádná změna v politice BoJ. Tržní sentiment vůči jenu se nezměnil ani poté, co Ueda na tiskové konferenci ujistil, že to neznamená žádnou změnu politiky na příštích 1,5 roku.
 • BREAKING: Chicagský PMI roste více, než se očekávalo
  Chicagský PMI dnes patří mezi nejdůležitější fundamenty. Zároveň dlouhodobě patří mezi nejdůležitější lokální indikátory ekonomické aktivity v USA. Ačkoli dnešní výsledek zůstal pod 50 body, které jsou hranicí mezi expanzí a kontrakcí, tak dokázal překonat očekávání a této úrovni se opět přiblížit. Detail reportu nicméně odhalily, že důležité subindexy padaly rychlejším tempem. To se týká hlavně nových objednávek a zaměstnanosti, což není dobrý signál pro národní indexy PMI a ISM. Pár EURUSD v poslední hodině mírně rostl, nicméně na data nevidíme téměř žádnou reakci. Celkový dojem ze zveřejněných statistik je smíšený.
 • BREAKING: Chilské peso padá na nová historická minima v reakci na pokračující protesty v zemi
  Situace v Chile se stále zhoršuje a investoři ztrácejí trpělivost. Protesty proti vládě začaly v říjnu a jsou čím dál brutálnější. Od jejich počátku už zahynulo 23 lidí a přes 2 000 jich bylo zraněno. Protesty nabraly na intenzitě znovu v průběhu tohoto týdne v reakci na tvrdý postup policie. Lidskoprávní organizace bijí na poplach. Situace v zemi je velmi nejistá a počítá se s výrazně negativním dopadem na tamní ekonomiku. Chilské peso už dnes ztrácí více než 2 % na nová historická minima.. Pár USDCLP překonal úroveň 840.
 • BREAKING: IFO překonalo očekávání, DE30 bez výraznější reakce
  Německý index podnikatelského klimatu dopadl lépe, než se očekávalo. Subindex současných očekávání klesl z 94,5 na 94,1. Trh však očekával pokles až na 92,5. Subindex očekávání naopak vyskočil z 75,2 na 75,6 při očekávání poklesu na 75. Celkový index podnikatelského klimatu tak zůstal nezměněn na 84,3 při očekávání poklesu na 83,5. Přes pozitivní výsledek však dopad statistik nebyl výrazný. Náladu kazil doprovodný komentář, který zmínil přicházející ekonomický pokles. Německá ekonomika by měla v posledním kvartálu tohoto roku ztratit 0,6 %.
 • BREAKING: Ifo sentiment in Germany higher than expected
  Německý institut Ifo dnes v 10:00 zveřejnil novou sadu svých indexů. Hlavní index podnikatelského klimatu dosáhl v září stejné úrovně jako v minulém roce, tedy 85,7 bodu, což je více než očekávaných 85,2 bodu.
 • BREAKING: Index cen výrobců v USA stále prudce roste
  Data žádostí o podporu ukázala 375 tisíc žádostí v minulém týdnu, což bylo v souladu s očekáváním. Pokračující žádosti pokračovaly v poklesu na 2,866 mil. při očekávání 2,88 mil.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO férovost