Neděle 05. prosinec 2021 06:46
reklama
Purple Trading CUP
reklama
Swissquote Bank
reklama
BidAskBit vanoce
reklama
BidAskBit vanoce

V čem se liší úspěšný a neúspěšný trader?

29.09.2009  Autor: Petr Mašláň  Sekce: Psychologie a money-management   Tisk

Co je to úspěch? Je rozdíl mezi úspěšným člověkem a úspěšným traderem? Jaké hodnoty nám slouží k porovnání úspěšnosti? A má vůbec cenu v dnešní materiální společnosti řešit tyto ryze materiální otázky filozofickou úvahou? Zkusme na chvíli odhlédnout od forex, € Ł $ Ł Ą a pipů a grafů a podívejme se i na jiné hodnoty, které určují kvalitu našeho úspěchu.

Mohli bychom zjišťovat u jakékoliv profese jaký je rozdíl mezi úspěšným a neúspěšným ... (pilotem, horolezcem, chirurgem, patologem, kuchařem, zedníkem - dosaď si podle libosti ...) A vždy se dá vcelku jednoduše posoudit kdo je a kdo není úspěšný. Jen musíme přesně specifikovat pravidla, podle kterých budeme úspěch a neúspěch posuzovat.

Jiné hodnoty a pravidla budeme porovnávat u policisty, jiné budeme hledat u táty od rodiny a jiné u tradera. Je poměrně dost těžké stanovit objektivní kritérium pro porovnání úspěšnosti. Proč? Odpověď je jednoduchá. Protože každý člověk je individualita a má jinak nastavené subjektivní hodnoty.

Pojďme se tedy podívat na lidské subjektivní hodnoty, které se nutně zapojují do našeho hodnotícího objektivního pohledu. A také na to jaké limity můžeme očekávat u jednotlivých položek.

 • Peníze
 • Spokojenost
 • Výsledky
 • Obdiv
 • Uznání
 • Čas

Peníze - ačkoliv by se mohlo zdát, že peníze jsou hlavním a jediným objektivním měřidlem úspěšnosti, skutečnost může jiná. Ano samozřejmě je velmi důležité, aby trader vydělával peníze na trhu. To je také hlavní cíl tradingu. Ale právě hodnota peněz a subjektivní pohled jednotlivce může rozdělit názory na úspěch. Pro někoho může být například milion (jakékoliv měny) hodně a pro druhého může být stejná hodnota málo. Proto je potřeba, aby objektivní pohled na úspěch zahrnoval i další nehmotné složky hodnocení. Je zvláštní, že u traderů a byznysmenů máme tendenci zužovat kriterium pro posouzení úspěšnosti jen a pouze na materiální oblast. Vydělává dost peněz? Je úspěšný! Vybudoval obchodní imperium? Je úspěšný! To je přinejmenším krátkozraké. V této oblasti de facto neexistují hranice toho, co je hodně a co je málo.

Spokojenost       je to osobitý pocit, ale přitom podstatná a důležitá složka hodnocení úspěchu. Uspokojuje tě tvoje práce? Máš radost, když se ti něco podaří? Neznám nic hezčího než uspokojení z vydařeného obchodu. Je to něco, co mi nikdo nevezme. Naplňuje mě to novou energií a chutí do další práce. Je to určitý druh extáze, který je nepřenositelný. Říká se, že je šťastný ten, kdo dělá práci, která ho baví. Ale znám také spoustu lidí, kteří asi nebudou nikdy spokojeni. Je pro mě záhadou a tajemstvím, co je iniciátorem spokojenosti u člověka. Kdo nebo co způsobuje moji spokojenost nebo nespokojenost? Ani zde se nedá obecně říct, za těchto podmínek může být člověk spokojený a za těchto může být nespokojený - takže opět žádné limity.

Výsledky - nejhorší práce, je ta za kterou nejsou vidět výsledky. Naopak každý by chtěl dělat něco, kde výsledek je hned patrný na první pohled. Vědec, který zkoumá a bádá dlouhá léta, aby nakonec objevil lék proti rakovině je typickým příkladem profese, za kterou vidíme výsledky až po nějakém čase. A jsme schopni posoudit jestli je onen vědec úspěšný nebo ne? To je relativní. Z krátkodobého hlediska může být neúspěšný. Také záleží na tom jak jsem šikovný cílevědomý a trpělivý. I z dlouhodobého hlediska totiž může být vědec neúspěšný a to za předpokladu, že po dvaceti letech bádání vymyslí místo léku barvivo na velikonoční vajíčka.

Obdiv - někteří lidé vyhledávají obdiv. Obdiv druhých někdy přichází nečekaně a mnohdy nezaslouženě. Je důležité rozsuzovat co je příčinou obdivu. Jestli je to charakter a chování člověka nebo jsou to výše uvedené výsledky jeho práce nebo je to naopak nějaká záporná vlastnost, která bůhví proč druhým imponuje. Zkoumejme, to co je opravdu obdivuhodné.

Uznání - přichází většinou po nějakém čase. Chápu je jako vyšší stupeň obdivu, založený na konstantním a stabilním výkonu v dané profesi.

Čas - náš společný nepřítel neúprosný a přesný, je jmenovatelem všech uvedených složek úspěchu. Čas všechno prověří a díky tomu, že spravedlivě ukrajuje všem, je jediným skutečně objektivním ukazatelem.

Kvalita úspěchu tradera nezávisí jen na tom, kolik peněz vydělá a jak rychle, což by se mohlo na první pohled zdát. A i když je to nezanedbatelná součást úspěchu, přesto záleží také na jiných věcech a vlastnostech, které nás dovedou k uspokojení z práce a dobrým výsledkům. Potom může přijít obdiv, sláva a uznání. A jen čas ukáže jestli se nešplháme nahoru jen proto, abychom vzápětí spadli ještě hlouběji než jsme byli předtím. Úspěch může být pomíjivým obrazem toho, jak nás vidí druzí.

Úspěch je když dokážeme dlouhodobě dosahovat dobrých výsledků a přitom stále zůstáváme člověkem ve smyslu Werichova myšlení. Skromnost, přátelství, obětavost, tichost, trpělivost. Vlastnosti, kterých je v dnešní společnosti pomálu. Myslím, že vůbec není na škodu čas od času alespoň na chvíli se nad nimi zamyslet.

Úspěšný trader ví, že je důležité jestli žije smysluplný, hodnotný a spokojený život.

Čtěte více

 • Snažíte se najít svatý grál?
  Kdybychom žili v dokonalém světě a na trzích by panovala vždy jednoznačná nálada, tak bychom se mohli vozit ve stále pokračujícím a nikdy nekončícím trendu. Bohužel realita je jiná a žádný trend netrvá věčně a naopak se trendy velmi rychle mění. A proto aby jsme uspěli v tradingu, tak musíme vynaložit trochu více dovedností.
 • Soustředíte se příliš na jednotlivé obchody?
  Trading jako „byznys ve velmi nejistém prostředí“ samozřejmě obnáší ztráty. Jeden ze zásadních rozdílů mezi profíky a tradery „ve vývinu“ je v tom, jak přijímají ztráty. Setkal jsem se i s poučkou „naučte se ztrácet zodpovědně“, čímž autor rady myslel mít ztráty předem propočítané, přijímat je proto v klidu a nepropadat pocitu, že musíme stále hýbat stop-lossem. Pokud máte takové tendence, popřemýšlejte o strategii „set and forget“, kdy zadáte obchod a „zapomenete na něj“, takže skončí buď na profit targetu nebo stop-lossu. A mezi těmito dvěma možnostmi už není dovoleno vůbec nic!
 • Teorie chování v komfortních zónách
  Věřím, že každý se již někdy setkal s pojmem komfortní zóna. Tento fenomén se rozšiřuje především v moderní společnosti, kdy jsou lidé pomocí digitálních technologií pomalu „uspáváni“ a „udržováni“ ve svých životních představách o sobě samých a o světě kolem sebe, a tak pomalu ztrácí schopnost své sny a touhy přetvářet ve skutečnost.
 • Trading beze ztrát
  Autorem dnešního článku je Rande Howell, velmi uznávaný americký psycholog, který se specializuje na oblast psychologie obchodníků na finančních trzích. O psychologii tradingu napsal bezpočet článků a knihu Mindful Trading. Je nám potěšením, že Rande spolupracuje s naším serverem FXstreet.cz a že vám můžeme přinášet jeho unikátní články z oblasti psychologie tradingu.
 • Trading je nuda
  Dnešní článek začal poněkud provokativním tvrzením, že trading je nuda. Určitě jste zažili adrenalin z obchodování, když jste s tradingem začínali, ale možná ho zažíváte ještě dnes. Je to tak ale správně? Na to se pokusím odpovědět v dalších odstavcích.
 • Trading psychologie: Brett Steenbarger a vnitřní dialog
  Opět přinášíme článek od trading psychologa Bretta Steenbargera. Tentokrát jde o trochu obtížnější článek na téma psychologie tradingu.
 • Trading za hranicí zóny komfortu
  Cítíte se při tradingu pohodlně? Běží všechno, jak jste zvyklí. Pohoda, že? V tom případě vás dnešní článek možná vyburcuje k nějaké změně. Dosud se totiž pohybujete ve své zóně komfortu. A chcete-li se pohnout dál, budete z ní muset ven.
 • Trpělivost a zkušenosti, co disciplína?
  Trendy, supporty, rezistance, Fibonacciho úrovně, formace a tvary svíček. Indikátory a oscilátory atd. Zkrátka technická analýza. FED, BoE, ECB, spotřebitelská inflace, výrobní inflace, nezaměstnanost, maloobchodní tržby, zahraniční obchod, dluhy zemí PIGS atd. Zkrátka funadamenty. Cena ropy, situace v DJIA, S&P 500, DAX30, situace v DX - dolarovém indexu atd. Zkrátka korelace.
 • Trpíte sebedestruktivním chováním?
  Tentokrát to chtěl John zvládnout jinak. Byl připravený. Svá obchodní pravidla měl přímo obtisknutá na očních víčkách – vypálená v paměti. Znal všechny patterny, na které chtěl čekat, zpaměti popředu i pozpátku. Byl připraven obchodovat pouze tyto patterny. John věděl, jak má provádět své obchody. Věděl také, jak bude řídit riziko, jakmile vstoupí do obchodu. Všechno, co bylo třeba udělat, bylo řídit se svými pravidly, aby z nich dostal svou porci zisků. Opakoval si afirmaci, že je trpělivý a disciplinovaný trader. John před sebou viděl úspěch a už ho cítil na dosah.
 • Třesou se vám při otevření obchodu ruce?
  Tématem dnešního vzdělávacího článku bude nervozita před obchodem, respektive před samotným otevřením obchodu. Není výjimkou, že začínající trader se často dostane do stavu, kdy cítí nervozitu před zadáním obchodu a s „hrůzou“ klikne myší na pokyn v obchodní platformě. Jak předcházet takovéto situaci, kdy cítíme nervozitu?
 • Vysoké zhodnocení kapitálu z pohledu psychologie
  Ve svém minulém článku jsem se detailně zabýval matematicko-teoretickou rovinou možnosti dosahování 30% měsíčního zhodnocení obchodního kapitálu pomocí odpovídající intradenní strategie. Ani bouřlivá diskuze pod článkem mě neodradila, a proto přidávám druhou část věnující se čistě psychologické stránce tohoto tématu.
 • Výstup z trhu je stejně důležitý jako vstup
  Vzpomeňte si na své začátky (pokud už je máte za sebou) a uvědomte si: kolik úsilí jste věnovali nalezení vstupu do obchodu? A kolik jste věnovali naplánování výstupu? Pravděpodobně dojdete k závěru, že vstupu jste přikládali mnohem větší důležitost, že? Podívejme se dnes na toto téma trochu více.
 • Zbavte se iluze o kontrole nad trhem
  Dnešní téma se týká bez výjimky každého z nás. Tento článek vám objasní, jak funguje naše myšlení a co je třeba udělat pro to, aby nám přineslo úspěch v tradingu. Jak už je u Randeho zvykem, každé ponaučení nám ilustruje na příkladu z reálného života některého ze svých klientů. Dnes se tedy seznamte s příběhem tradera Johna.
 • Z čeho pramení úzkost v tradingu a jak to napravit
  Stejně jako většina náročných povolání může i trading (obchodování na finančních trzích) přinášet velký tlak a stres. Tento článek ukáže některé z běžných příčin úzkosti z obchodování a způsoby, jak je můžete řešit. Nemyslete si, že se vás to netýká. Dříve nebo později to potká většinu traderů, tak je lepší se na tu situaci řádně připravit.
 • Ztratili jste víru ve svůj trading? Možná děláte tyto chyby
  Víra a vůle jsou dva psychologické faktory, které jdou spolu ruku v ruce a doplňují se navzájem v jakékoliv lidské činnosti, trading nevyjímaje. Bohužel skutečnost je taková, že mnoho traderů postrádá buď jedno, druhé nebo obojí. Na základech této zásadní chyby se z nich pak stávají neúspěšní tradeři bojující s větrnými mlýny. V dnešním článku ze série textů věnujících se psychologii se tak zaměříme na to, jak se podobné situaci vyvarovat.
 • 3 kroky ke správnému money-managementu
  V tomto vzdělávacím článku se podíváme na zoubek klíčovému aspektu v obchodování na finančních trzích. Vytvoření strategie pro řízení peněz (money-management) a kontroly rizika není obtížným úkolem. Naopak by to měla být v podstatě jednoduchá věc, kterou můžeme udělat pro ochranu našeho obchodního kapitálu. Lidé ovšem mají obecně nutkání dělat jednoduché věci složitými a tento případ není výjimkou.
 • 3 způsoby, jak kontrolovat riziko
  Jistě jste se někdy ocitli v situaci, že jste byli bezradní ohledně ukončení obchodu ve ztrátě. Kde přesně obchod ukončit? Cena jde stále proti vám a vy se jen modlíte, aby se trh otočil vaším směrem. Dnešní vzdělávací článek navrhuje několik základních rad, abyste se těmto situacím v budoucnu úspěšně vyhnuli.
 • 5 kroků k full-time tradingu
  Tradingem se dá velice slušně živit a mnoho úspěšných traderů je živoucím důkazem, že to skutečně lze. Není to ovšem životní styl, který je vhodný pro každého z nás. Jako každý jiný byznys má obchodování na forexu své pasti a nástrahy, kterým se mnozí nováčci nedokáží vyhnout, hlavně díky nedostatečné přípravě a slabým znalostem.
 • 5 lekcí z psychologie tradingu z roku 2018
  Loňský rok nám mohl poskytnout mnoho různých lekcí z psychologie tradingu a my si z nich můžeme do tohoto roku vzít ponaučení. Pojďme se podívat na ty základní, které nám mohou v tradingu pomoci.
 • 6 klíčových dovedností úspěšného tradera
  Brett Steenbarger a jeho 6 dovedností tradera. Brett se věnuje psychologii traderů a napsal již mnoho článků a knih na toto téma. Budeme se občas snažit přinášet jeho nejpřínosnější podněty. Následující texty jsou předem s autorem dohodnuty a odsouhlaseny k uveřejnění na našem FOREX serveru.

 


Diskuse ke článku

Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank