Pondělí 22. duben 2024 21:25
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
FTMO férovost
reklama
FTMO férovost
reklama
CapXmaster srovnani

Klíčové události 4. dubna: fundamentální analýza pro začátečníky

04.04.2024 08:49  Autor: InstaForex  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Analýza makroekonomických zpráv:

analytics660e308c84ad7.jpg

Ve čtvrtek nás čeká málo makroekonomických událostí a žádná z nich nebude podstatná. Do tohoto týdne jsme vkládali poměrně velké naděje. Všechno začalo velmi dobře – dolar v pondělí vzrostl díky silnému indexu ISM PMI ve výrobním sektoru v USA. Pak ale přišly dny, kdy byly pohyby trhu a reakce na makroekonomické pozadí poměrně nelogické. Dnes mohou začínající obchodníci věnovat pozornost pouze naprosto nepodstatným zprávám o údajích PMI v EU a prvotních žádostech o podporu v nezaměstnanosti v USA. Tyto zprávy samozřejmě pohyb obou měnových párů neovlivní.

Analýza fundamentálních událostí:

analytics660e309567923.jpg

Na úterý je naplánováno celkem pět fundamentálních událostí. Vystoupí pět členů měnového výboru Federálního rezervního systému, všichni ale pozdě večer nebo až v noci. Jejich výroky proto nebudou mít na dolar během dne vliv. Zaměřit se můžete na projevy Thomase Barkina, Lael Brainardové a Loretty Mesterové. V poslední době ale bylo projevů představitelů Fedu dost a na začátku týdne se vyjádřil dokonce i Jerome Powell. Trh se přiklání k vyššímu počtu snížení sazeb v roce 2024 (tři), což ale nelze považovat za holubičí informaci, protože původně očekával 5–6 etap po 0,25 %.

Obecný závěr:

Dnes nás čeká několik důležitých makroekonomických a fundamentálních událostí. Očekáváme nízkou volatilitu a po dvou dnech růstu eura a libry přijde čas na malou medvědí korekci.


Základní pravidla systému obchodování:

1) Síla signálu závisí na době, za kterou se vytvořil (odraz nebo průraz úrovně). Kratší doba formace znamená silnější signál.

2) Pokud byly po falešných signálech otevřeny na určité úrovni minimálně dva obchody, pak by měly být všechny následné signály poblíž této úrovně ignorovány.

3) Na plochém trhu může jakýkoli měnový pár vygenerovat mnoho falešných signálů nebo také nevygenerovat žádné. Plochý trend každopádně nenabízí nejlepší obchodní podmínky.

4) Obchody se otevírají v době mezi začátkem evropské seance a polovinou americké seance, kdy by měly být všechny obchody manuálně uzavřeny.

5) V časovém rámci 30M jsou obchody založené na signálech MACD vhodné jen při značné volatilitě a zřetelném trendu, který je potvrzen buď trendovou linií, nebo trendovým kanálem.

6) Pokud leží dvě úrovně těsně u sebe (v rozmezí 5 až 15 pipů), měly by být považovány za zónu supportu nebo rezistence.

Jak číst grafy:

Úrovně supportu a rezistence mohou sloužit jako cíle nákupu nebo prodeje páru. Do jejich blízkosti lze umístit take profit.

Červené linie jsou kanály nebo trendové linie, které ukazují aktuální trend a preferovaný směr obchodování.

Indikátor MACD (14, 22, 3), který zahrnuje histogram i signální linii, funguje jako pomocný nástroj a může být použit i jako zdroj signálu.

Důležité projevy a zprávy (vždy zaznamenány v ekonomickém kalendáři) mohou významným způsobem ovlivnit pohyb měnového páru. Obchodování v době jejich zveřejnění proto vyžaduje zvýšenou opatrnost. Může být rozumné trh opustit a vyvarovat se tak náhlých cenových zvratů proti převládajícímu trendu.

Začátečníci by si měli vždy pamatovat, že každý obchod nemůže být ziskový. Základním kamenem trvalého obchodního úspěchu je stanovení jasné strategie spolu s rozumným řízením peněz.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Klíčové události 29. ledna: fundamentální analýza pro začátečníky
  Ekonomický kalendář je v pondělí úplně prázdný. Očekáváme další "klidné pondělí". Zdá se, že euro ani libra neopustí flat. Přesněji řečeno, euro má jen malou naději na nový pokles (který pravděpodobně nebude silný), protože cena už dvakrát prorazila úroveň 1,0835. Oproti tomu šance libry, která je přímo uprostřed bočního kanálu, na jeho opuštění jsou prakticky nulové.
 • Klíčové události 29. září: fundamentální analýza pro začátečníky
  V pátek nás čeká značné množství významných makroekonomických událostí, víc než ve všech předchozích dnech týdne dohromady. Začněme Německem. Dopoledne se evropští obchodníci mohou těšit na zveřejnění maloobchodních tržeb za srpen a také na údaje o nezaměstnanosti a žádostech o podporu v nezaměstnanosti za září. Nedá se říct, že by tyto údaje byly veledůležité, nicméně mírnou reakci trhu by vyvolat mohly. Čím méně očekávané hodnoty v těchto zprávách budou, tím silnější může být reakce trhu.
 • Klíčové události 3. ledna: fundamentální analýza pro začátečníky
  Na středu je naplánováno několik makroekonomických událostí. V první řadě je třeba upozornit na zprávy z USA, protože některé jsou pro trh a dolar poměrně důležité. Index nákupních manažerů ISM (PMI) ve zpracovatelském průmyslu je důležitější než S&P PMI a často vyvolává reakci trhu. Jeho hodnota za prosinec pravděpodobně nevykáže výrazný nárůst, ale i malý nárůst může posílit dolar. Překonání prognózované hodnoty 47,1 pomůže dolaru k dalšímu růstu.
 • Klíčové události 3. listopadu: fundamentální analýza pro začátečníky
  Pátek má dostatek makroekonomických událostí na aktivní den pro oba páry. Bohužel v posledních dnech bylo událostí dost, ale viděli jsme jen pohyby s průměrnou volatilitou v rámci plochého trendu. Byl by proto vcelku problém doufat, že se trh probudí a zformuje trend. Spojené státy nicméně zveřejní tři zásadní zprávy: nonfarm payrolls, nezaměstnanost a index ISM pro sektor služeb. Každá z těchto zpráv dokáže vyvolat silnou reakci. Pokud trh zareaguje na data pozitivně, mohl by se pár EUR/USD alespoň vymanit z plochého trendu. V opačném případě budeme prostě svědky nové etapy klesajícího pohybu v rámci flatu.
 • Klíčové události 3. října: fundamentální analýza pro začátečníky
  Úterní nabídka makroekonomických událostí je prakticky nulová. Hlavním bodem dnešního programu je zpráva o volných pracovních místech a obratu pracovních sil (JOLTS) ve Spojených státech. Tento indikátor už déle než půl roku klesá, ale vzhledem k měnové politice Federálního rezervního systému není divu. Nepřekvapilo by tedy, kdyby zpráva vykázala další pokles, protože dolar v posledních dvou měsících vyrovnává všechny ztráty, které utrpěl za poslední rok. Hodnota v červencové zprávě byla 8,8 milionů a odborníci předpokládají tutéž hodnotu 8,8 milionů i v srpnové zprávě. I kdyby byla aktuální hodnota za srpen nižší, dolaru pravděpodobně neuškodí. Oba měnové páry mohou korigovat nahoru, ale ve střednědobém horizontu očekáváme další růst amerického dolaru.
 • Klíčové události 30. ledna: fundamentální analýza pro začátečníky
  V úterý nás nečeká mnoho makroekonomických událostí, ale několik zajímavých zpráv ano. Bude zveřejněn hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny za 4. čtvrtletí. Očekává se pokles ekonomiky o dalších 0,1 %. Ačkoli je tento pokles malý a neznamená recesi, jde už o druhé záporné čtvrtletí v řadě. Evropská centrální banka se blíží přechodu na holubičí politiku, což by mohlo vyvíjet tlak na euro.
 • Klíčové události 30. října: fundamentální analýza pro začátečníky
  Pondělní nabídka makroekonomických událostí je prakticky nulová. Jedinou významnou událostí je index spotřebitelských cen v Německu, který sám o sobě není nejdůležitější, protože tu je i ukazatel inflace v celé eurozóně, který má v případě eura větší prioritu. Nicméně inflace v Evropě by mohla v říjnu výrazně zpomalit, takže trh by mohl reagovat výrazným pohybem a volatilita by se mohla kvůli těmto zprávám postupně zvyšovat. Celkově vzato věříme, že pondělí bude docela poklidné.
 • Klíčové události 31. ledna: fundamentální analýza pro začátečníky
  Ve středu se odehraje velké množství makroekonomických událostí, ale oba měnové páry momentálně vykazují pohybový pattern, který vyvolává pochyby o výrazném vlivu těchto zpráv. V centru pozornosti bude německá ekonomika. Je třeba vzít v úvahu údaje o inflaci, maloobchodních tržbách a nezaměstnanosti. Za nejdůležitější je samozřejmě považována zpráva o inflaci. Ve Spojeném království nic zajímavého nebude. Co se týká programu v USA, bude zveřejněna důležitá zpráva ADP (obdoba non-farm payrolls) a proběhne zasedání FOMC, kterému se budeme věnovat níže.
 • Klíčové události 31. října: fundamentální analýza pro začátečníky
  V úterý nás čeká jen málo makroekonomických událostí, ale obchodníci se mohou těšit na zprávy zásadního významu. Pozornost by mohli věnovat zprávě o maloobchodních tržbách v Německu. Zprávy z Německa vyvolaly v pondělí poměrně výraznou reakci trhu, ale byly důležité, zatímco údaje o maloobchodních tržbách jsou druhořadého významu. Účastníci trhu budou sledovat čtvrtletní údaje o HDP a inflaci v eurozóně. Reakce trhu a síla pohybu ale budou přímo záviset na odchylce skutečných hodnot od prognóz. Jde nicméně o důležité zprávy, které mohou vyvolat výrazné tržní pohyby. Ve Spojeném království a v USA nejsou žádné významné zprávy v plánu.
 • Klíčové události 4. března: fundamentální analýza pro začátečníky
  Ekonomický kalendář je v pondělí v podstatě prázdný. Během týdne sice dojde k několika důležitým událostem, ale mnoho od nich nečekáme. Například čtvrteční zasedání Evropské centrální banky může být nezajímavé, protože úrokové sazby mají podle očekávání zůstat beze změny. Zajímavé informace lze očekávat jen od prezidentky ECB Christine Lagardeové a předsedy Federálního rezervního systému Jeroma Powella, kteří mají vystoupit. V USA budou zveřejněny důležité údaje ISM pro sektor služeb, nonfarm payrolls, nezaměstnanost, ADP a JOLTS. Všechny ale až v průběhu týdne, ne v pondělí.
 • Klíčové události 4. ledna: fundamentální analýza pro začátečníky
  Ve čtvrtek nás čeká nás den plný makroekonomických událostí, začínat se bude těmi méně významnými. Během dne budou zveřejněny prosincové údaje o indexu podnikatelské aktivity v odvětví služeb v Německu, Velké Británii, EU a USA. Jde o vcelku marginální data, která mohou vyvolat tržní reakci jen v případě významné odchylky reálné hodnoty od předpovědi. Tyto situace jsou ale extrémně vzácné, takže významnou reakci trhu nečekáme.
 • Klíčové události 4. října: fundamentální analýza pro začátečníky
  Ve středu nás čeká jen málo makroekonomických událostí, ale obchodníci se mohou těšit na důležitá data. Není však úplně jasné, co trh v tuto chvíli preferuje. V pondělí bylo málo důležitých zpráv, ale oba páry se obchodovaly výrazně níž. V úterý vyšla jediná důležitá zpráva, která měla významné důsledky, a přesto páry většinou stály na místě. Dnešní situace je tedy poměrně nejistá. EU například zveřejní zprávy o indexu PMI ve službách, indexu cen výrobců a maloobchodních tržbách. Která z těchto zpráv by tedy mohla vyvolat silnou reakci trhu? Podle našeho názoru žádná. Možná dohromady...
 • Klíčové události 5. března: fundamentální analýza pro začátečníky
  V úterý nás čeká méně makroekonomických událostí než v pondělí. Většina zpráv je bohužel druhořadého významu, ale v podmínkách tenkého trhu mohou i takové zprávy vyvolat znatelnou reakci. Vzhledem k současné volatilitě ale nečekáme výrazné pohyby. Dnes bude zveřejněn finální PMI ve službách pro eurozónu, Německo a Spojené království. Důležitější jsou počáteční odhady. Blok zveřejní také index cen výrobců, který lze považovat za odvozenou zprávu o inflaci, ale na tržní sentiment má také malý vliv.
 • Klíčové události 5. dubna: fundamentální analýza pro začátečníky
  Na pátek je naplánováno několik makroekonomických událostí. Německo, EU a Spojené království zveřejní své vlastní údaje o PMI ve stavebnictví. EU mezitím také zveřejní zprávu o maloobchodních tržbách. Neočekáváme, že by tyto zprávy měly na účastníky trhu výrazně zapůsobit. Ve Spojených státech však budou zveřejněny údaje o NonFarm Payrolls, míře nezaměstnanosti a úrovni průměrné mzdy. Všechny tři zprávy mají přímý dopad na Federální rezervní systém a jeho rozhodnutí o měnové politice. Pokud údaje předčí očekávání, může dolar zahájit růstový pohyb, což by byl nejlogičtější možný postup. Alespoň na měnovém páru EUR/USD, kde přetrvává klesající trend.
 • Klíčové události 5. ledna: fundamentální analýza pro začátečníky
  V pátek nás čeká den plný makroekonomických událostí jak sekundárního, tak primárního významu. "Slabší" zprávy přijdou z Německa, které zveřejní maloobchodní tržby a index podnikatelské aktivity v sektoru stavebnictví. Jedná se o sekundární data, která nejspíš nevyvolají reakci trhu.
 • Klíčové události 5. října: fundamentální analýza pro začátečníky
  Ve čtvrtek nás čeká jen málo makroekonomických událostí a bude náročné najít mezi nimi něco alespoň trochu významného. Spojené království zveřejní PMI ve stavebnictví a USA zveřejní týdenní zprávu o žádostech o podporu v nezaměstnanosti. Od prognózy se výrazně odchýlí jedna desetina těchto zpráv, ale dochází k tomu jen zřídka. Proto ani u jedné z těchto událostí neočekáváme výraznější reakci trhu. Vždy a v každé zprávě ale odchylka možná je, tudíž si nemůžeme být jisti, že trh nezareaguje. Nicméně stále je vysoce pravděpodobné, že ve čtvrtek uvidíme flat trh nebo velmi slabé pohyby.
 • Klíčové události 6. března: fundamentální analýza pro začátečníky
  Na středu je naplánována celá řada makroekonomických událostí, přičemž některé jsou poměrně důležité a mají potenciál ovlivnit pohyb obou měnových párů. Pojďme se na ně podívat.
 • Klíčové události 6. listopadu: fundamentální analýza pro začátečníky
  V pondělí nás čeká jen velmi málo makroekonomických událostí a žádná z nich není významná. Evropská unie a Německo zveřejní finální odhady indexů PMI ve službách. Jedná se o sekundární zprávy a oproti původním hodnocením se neočekávají významné změny. Spojené království zveřejní PMI ve stavebnictví za říjen. To je z ekonomických událostí, které jsou naplánovány na pondělí, vše. Po pátečním výrazném růstu proto očekáváme sestupnou korekci.
 • Klíčové události 6. října: fundamentální analýza pro začátečníky
  V pátek nás čeká jen málo makroekonomických událostí, ale téměř všechny budu poměrně významné. Spojené státy zveřejní údaje o mzdách mimo zemědělský sektor, míře nezaměstnanosti a mzdách. Poslední z nich lze považovat za druhořadé, ale první dva rozhodně budou v centru pozornosti. Tyto zprávy mohou vyvolat výraznou reakci trhu, která bude záviset na tom, jak moc se skutečné hodnoty odchýlí od prognóz. Nicméně i bez odchylek jsou tyto zprávy schopny podnítit volatilitu během americké obchodní seance. Míra nezaměstnanosti minulý měsíc vzrostla na 3,8 % a počet pracovních míst mimo zemědělský sektor činil 187 000, což bylo pod váženým průměrem 200 000. Trh očekává ještě nižší hodnotu nonfarm payrolls, ale zlepšení míry nezaměstnanosti o 0,1 %.
 • Klíčové události 6. února: fundamentální analýza pro začátečníky
  V úterý nás čeká velmi málo makroekonomických událostí. V eurozóně bude zveřejněna zpráva o maloobchodních tržbách a ve Velké Británii index nákupních manažerů ve stavebnictví. Obě události jsou druhořadého významu a patrně nevyvolají pohyby silnější než o 20–30 pipů. Makroekonomické pozadí ale ztrácí na významu. Euro udržuje downtrend, zatímco libra právě jeden zahájila. Lze tedy očekávat pokles jak eura, tak libry, i když nepřijdou žádné nové zprávy.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank