Úterý 16. duben 2024 06:43
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
FTMO férovost
reklama
Dukascopy new
reklama
FTMO férovost

Duben začíná silným výprodejem na trzích s kryptoměnami

02.04.2024 15:11  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Poté, co v předchozím týdnu došlo k čistému odlivu zhruba 13 500 bitcoinů z bitcoinových spotových ETF, došlo v minulém týdnu k obratu a do všech bitcoinových spotových ETF bylo zakoupeno 12 130 bitcoinů.

Příliv do ETF se shodoval s nárůstem ceny, která týden uzavřela o 6 % výše na 71 430 dolarech. 

Právě vstupujeme do dubna a veškerá pozornost se nyní bude soustředit na halving "block reward" bitcoinu, který má proběhnout 20. dubna (v době psaní článku), a na to, zda se dočkáme nových historických maxim ceny bitcoinu.

Tento měsíc však nezačal dobře, protože cena klesla o 7 % a v současné době se obchoduje za 66 100 USD. Je obvyklé, že před "halvingem" dochází k určitému výprodeji, neboť těžaři, investoři a obchodníci se na něj připravují. Otázkou nyní je, zda by cena mohla z těchto současných úrovní dále klesat, nebo zda najdeme nějakou podporu a cena zůstane dobře nabízena.

AKTÉŘI MINULÉHO TÝDNE

Dogecoin minulý týden vzrostl o 25 % na základě zvěstí o platbách na platformě X

DOGE (dogecoin) patřil minulý týden k těm, kterým se dařilo nejlépe, a zaznamenal 25% rally.

Jak informoval server Decrypt, k pohybu na DOGE minulý týden došlo poté, co chatbot Grok s umělou inteligencí společnosti X některým uživatelům sdělil, že platby v dogecoinu na platformě X jsou možné. Jedná se však pravděpodobně o výsledek iluze umělé inteligence, protože žádná platební funkce pro dogecoin nebyla oficiálně povolena. Přesto to nezabránilo růstu ceny.

Memecoiny patří i nadále k nejvýkonnějším kryptoměnám tohoto roku, jsou však vysoce spekulativní. Dogecoin v současnosti letos vzrostl o 150 %, zatímco například zavedenější kryptoměny jako bitcoin a ethereum vzrostly pouze o 70 %.

Bitcoin Cash roste před snížením odměn za blok na polovinu

Bitcoin Cash (BCH) se minulý týden stal dalším nejúspěšnějším titulem a vzrostl o 40 %, pravděpodobně v očekávání vlastní reakce na snížení odměn za blok na polovinu, k němuž má dojít 2. dubna.

Podobně jako v případě Bitcoinu se odměna za blok v blockchainu Bitcoin Cash sníží z 6,25 BCH na 3,125 BCH.

Bitcoin Cash vznikl v roce 2017 v důsledku hardforku z původního bitcoinového blockchainu.

Co sledovat?

LSE začne přijímat žádosti o krypto ETN

Londýnská burza cenných papírů (LSE) minulý týden oznámila, že brzy (od 8. dubna) začne přijímat žádosti o přijetí kryptoměnových dluhopisů (ETN) na bitcoin a ethereum k obchodování, aby se s nimi mohlo začít obchodovat 28. května.

ETN jsou dluhové cenné papíry, které poskytují expozici vůči podkladovému aktivu. ETN jsou tradičně nezajištěné a investoři musí věřit, že emitent zajistí výnos. Jak je však uvedeno v informačním listu o přijetí ETN, burza bude zvažovat pouze žádosti o přijetí, které jsou fyzicky kryté, přičemž podkladová aktiva (krypto) jsou zatím pozdrženy.

Dostupnost bude omezena pouze na profesionální investory. Drobní investoři (v tuto chvíli) tyto ETN nebudou moci nakoupit, budou-li uvedeny na burzu. Nicméně potenciální kótování krypto ETN na londýnské burze přiblíží Spojené království ostatním vyspělým zemím, které již nabízejí různé krypto produkty obchodované na burze.

Tidal a Hashdex oznámily obchodování s bitcoinovým spotovým ETF v USA

Společnosti Tidal Investments a Hashdex minulý týden oznámily obchodování svého bitcoinového spotového ETF s názvem Hashdex Bitcoin ETF. Původně se očekávalo, že ETF bude spuštěno 11. ledna spolu s dalšími aplikacemi.

Původně se jednalo o ETF s bitcoinovými futures (Hashdex Bitcoin Futures ETF), fond minulý týden dokončil konverzi, která nyní umožňuje držení skutečných bitcoinů. Nejméně 95 % aktiv fondu bude nyní ve skutečných bitcoinech a až 5 % bude investováno do futures kontraktů na bitcoin CME, hotovosti nebo peněžních ekvivalentů. 

Od svého spuštění 11. ledna zaznamenalo bitcoinové spotové ETF značný příliv peněz a objemy obchodů. Přestože Hashdex Bitcoin ETF přichází na trh se zpožděním, mohl by ostatním vzít část tržního podílu, pokud se struktura poplatků ukáže jako konkurenceschopná.

Tether (USDT) nyní v provozu na Celo

USDT je nyní k dispozici na platformě Celo, což následuje po předchozím oznámení z března. "Toto rozšíření potvrzuje společné poslání obou společností rozšířit výhody technologií poháněných blockchainem mezi běžné spotřebitele po celém světě," uvádí se dále v oznámení.

USDT je považován za největší (podle tržní kapitalizace) a nejlikvidnější stablecoin v kryptografickém průmyslu. 

Autor: Simon Peters, tržní analytik ve společnosti eToro

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Držitel Nobelovy ceny za ekonomii má z trhů špatný pocit
  Richard Thaler, letošní výherce Nobelovy ceny za ekonomii, prohlásil v Bloomberg TV, že je ze současné situace na trzí...
 • Držte si klobouky. Inflace strmě narůstá
  „Doba přeje dlužníkům, kteří mají úvěry s nízkými úroky. Jim vysoká inflace pomáhá znehodnocovat peníze, které dluží. Naopak střadatelé, kteří své úspory nechávají na běžných bankovních produktech, musí počítat s tím, že jim inflace pálí úspory na popel,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Držte si peněženky, zasedá americká centrální banka! Opravdu?
  Akciové trhy po celém světě dnes a zítra čeká náraz. Pád. Možná i splasknutí bubliny, ba dokonce „superbubliny“. Burzovní pesimisté se předhánějí v ponurých předpovědích toho, co nastane po skončení probíhajícího dvoudenního zasedání vedení americké centrální banky – Fedu. Hlavní výsledek jednání bude známý dnes v osm večer středoevropského času, tiskovka šéfa Fedu Jeroma Powella začne o půl hodiny později.
 • Dříve hypotéky, dnes studentské půjčky. Americký úvěrový trh má nového strašáka
  Newyorský Fed včera zveřejnil svůj pravidelný čtvrtletní report k zadlužení amerických domácností, který nabízí docela...
 • Dřívější konec QE dolaru nepomohl, informace z Fedu přinesly naopak přechodné oslabení
  Včerejší záznam z jednání Fedu ukončil nejistotu o konci QE. Program má skončit v říjnu, kdy centrální banka přestane ...
 • Dualita výsledků zasedání Bank of England
  Ve čtvrtek skončilo zasedání Bank of England, na které mnozí netrpělivě čekali. Trhy neočekávaly od britské centrální banky změnu k holubičímu postoji, protože inflace v Británii je stále příliš vysoká. Analytici zároveň určité náznaky holubičím směrem očekávali. Přesně to se podle mého názoru stalo, ale někteří odborníci našli jestřábí postoj i tam, kde není.
 • Dubajská škola přijímá školné v Bitcoin a Ethereum
  Dubaj je i nadále v čele globálního přijímání kryptoměn, přičemž nejnovější příklad pochází z místní školy. Dubaj se poté, co se v minulých měsících stala domovem mnoha společností působících v oblasti digitálních aktiv, chce zlepšit přijímání kryptografických nástrojů dalšími taktikami. Tentokrát místní škola údajně uvedla, že chce začít přijímat platby za digitální majetek jako školné.
 • Duben – nové úvěry opět přepisovaly rekordy
  Celková bilanční suma bankovního sektoru vzrostla v průběhu dubna o 1,9 % meziměsíčně. Tentokrát za růstem nestojí úvěrová aktivita trhu, neboť jak úvěry úvěrovým institucím, tak pohledávky za klienty mírně poklesly. Hlavním zdrojem byl nárůst objemu dluhových cenných papírů v držení bank, a to o více než 181 mld. Kč.
 • Duben podílovým fondům příliš nepřál, mírné posílení zaznamenaly pouze nemovitostní fondy, které si připsaly 0,22 %
  Dubnové výsledky Broker Consulting indexu podílových fondů se až na jednu výjimku nesou ve znamení poklesu. Onu výjimku tvoří nemovitostní fondy, které meziměsíčně mírně posílily na 0,22 %. Nejhůře dopadly akciové fondy, které meziměsíčně ztratily -8,11 %. Za aktuálním propadem na akciových trzích stojí především technologické firmy, na které doléhá konflikt na Ukrajině.
 • Duben přinesl slabé výsledky průmyslu i stavebnictví
  Výsledky českého průmyslu i stavebnictví za duben zklamaly. Průmyslová produkce po březnovém nárůstu výrazně poklesla, nepotěšil ani další propad stavební výroby. Přestože problémy v dodavatelských řetězcích a cenové tlaky ve výrobní sféře již z velké části ustoupily do pozadí, tuzemský průmysl se bude nejspíše v nadcházejících měsících i nadále potýkat se slabou poptávkou. Stavební sektor naopak tíží vyšší úrokové sazby, které se odrážejí v útlumu rezidenční výstavby. Váznou i vládní investice do infrastruktury. Jediným údajem, který dopadl v dubnu příznivě byl zahraniční obchod, který skončil již čtvrtý měsíc v přebytku. Pomohl mu výrazně nižší dovoz ropy a plynu i vývoz automobilů.
 • Dubnová čísla za průmysl i zahraniční obchod se zapíšou do učebnic, temně. Tak zlý vývoj nečekali ani pesimisté, autoprůmysl se zhroutil o 80 procent
  Dubnový výkon českého průmyslu se bezesporu zapíše do učebnic, ovšem temným písmem. Průmyslová výroba se doslova zřítila, spadla nejvýrazněji minimálně v celém tomto miléniu, a to jak meziročně, tak meziměsíčně. Tak zlý výkon nečekali ani pesimisté.
 • Dubnová data z reálné ekonomiky zklamala
  Výsledek průmyslové výroby, zahraničního obchodu i stavebnictví v dubnu výrazně zaostal za tržními očekáváními. Na datech byl patrný vliv vysokých cen dovážených surovin i pokračující problémy se subdodávkami. Meziměsíčně byl nižší i objem nových objednávek. Nedařilo se ani stavebnictví, kde meziměsíčně výrazně propadla především složka inženýrského stavitelství. Otázkou je, zda výstup sektorů již nezačne být limitován nejen chybějícími vstupy či jejich vysokými cenami, ale i klesající poptávkou. Ta již začíná narážet na svou kapacitu vysoké ceny absorbovat.
 • Dubnová inflace - dobrá záminka pro Fed k “pauze”
  Byly doby, kdy americká inflace bývala v zásadě ignorovaným makroekonomickým indikátorem a její odchylky, od toho co se čeká, nikoho netrápily. Post-covidová inflace tento laxní přístup trhů k inflačním datům ale zásadně změnila, takže fakt, že celková inflace poklesla v dubnu pod 5 %, vyvolal náležité pozitivní vzrušení. Nicméně pozitivní reakce trhů se zcela jistě netýkala jen faktu, že celková inflace díky cenám potravin činila méně, než trh očekával. K nejdůležitějším detailům dubnové inflace patří sdělení, že inflační tlaky v segmentu služeb (bez cen souvisejících s bydlením) zásadním způsobem chladnou.
 • Dubnová stavební produkce vlivem koronaviru výrazně poklesla
  Na karanténní opatření, která dosáhla svého vrcholu právě v dubnu, doplatilo i stavebnictví. Jeho produkce totiž poklesla meziročně o 4,6 %. Meziměsíční pokles po sezónním očištění činil 1,9 %. Paralýza české ekonomiky se podepsala především na produkci pozemního stavitelství, které běžně zahrnuje vyšší míru kontaktu mezi lidmi, jež poklesla meziročně o 10,5 %. Naproti tomu inženýrské stavitelství vykázalo v dubnu výrazný růst o 13,5 %. Lze předpokládat, že produkce inženýrského stavitelství byla tažena především vládními investicemi do dopravní infrastruktury.
 • Dubnová zadluženost českých domácností
  „Po předchozím útlumu hypoteční trh v dubnu výrazně ožil. Takový nárůst úvěrů na bydlení (konkrétně o 1,5 %) nebyl k vidění několik let a překonal i hodnoty z covidového období. Zároveň zůstal zachován silný růst v objemu spotřebitelských úvěrů, které se zvýšily o 1,7 % (5 mld. Kč). Přičítáme to neustávajícímu tlaku na reálné mzdy způsobeném vyššími životními náklady, jež vedou domácnosti k hledání externího financování svých potřeb. Stále pozorujeme silnou poptávku po neúčelových úvěrech, které našim zákazníkům poskytujeme.“
 • Dubnové resumé pro komodity: Zlato a ropa drží svou podporu
  Komodity ukončily měsíc duben téměř beze změny, celkově však už druhý po sobě jdoucí měsíc o něco níž – i když jen o 1 %. Po oznámení výsledků prvního kola francouzských prezidentských voleb oslabilo zlato se snížením politických rizik, ale i tak statečně bojovalo proti řadě nepříznivých vlivů v čele se slabším japonským jenem zvyšujícím akcie a výnosy obligací.
 • Dubnový Broker Consulting Index spotřebitelských úvěrů skokově narostl
  Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů v dubnu 2020 dosáhla hranice 6,92 %, p. a., meziměsíčně stoupla o 0,30 procentního bodu, což znamená návrat k sazbám z léta 2018. Velkého zdražování zatím ale svědky nejsme. Průměrná výše spotřebitelského úvěru v dubnu dosáhla 312 723 korun, což je výrazně více než v březnu, kdy činila 283 109 korun. Vyplývá to z dat Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů za duben 2020.
 • Dubnový nárůst ceny povinného ručení byl méně razantní než v březnu, pojistné vzrostlo o 68 korun na 6 659 korun
  Duben se opět nesl ve znamení dalšího zdražování povinného ručení, které ale probíhalo pozvolnějším tempem než v předchozím období. Výsledky Broker Consulting POVIndexu ukázaly, že jeho hodnota meziměsíčně poskočila o 68 korun na 6 659 korun. V porovnání s dlouhodobou průměrnou hodnotou indexu se ovšem stále drží níže, konkrétně o 74 korun. Odborníci upozorňují, že v letošním roce bude povinné ručení dál zdražovat, a to zejména kvůli rostoucí inflaci i ceně škodních událostí.
 • Dubnový vývoj v tuzemském průmyslu nepřinesl mnoho optimismu
  Dubnová průmyslová produkce v tuzemsku meziměsíčně klesla o výrazných 1,9 % po silném březnovém nárůstu (revidovaném směrem vzhůru o 0,2 pb) ve výši +1,9 % m/m. Průmyslová výroba tak byla v dubnu po očištění o efekt rozdílného počtu pracovních dní meziročně vyšší o 1,2 %, resp. o 1,8 % (NSA) nižší. To bylo vůči tržnímu konsensu negativní překvapení (+0,4 % y/y, náš odhad činil +0,5 % y/y), byť tržní odhady se pohybovaly v neobvykle širokém intervalu (-3,5 % y/y až po +4 % y/y).
 • Dudley (FED)
  Tvorba pracovných miest v US ekonomike je ešte nedostatočná.... komentár: a práve trh práce p...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani