Neděle 01. říjen 2023 14:54
reklama
Purple trading AI
reklama
Swissquote Bank
reklama
Swissquote Bank
reklama
XTB Ondřej Hartman

FED: sazby beze změny, dveře pro další zvýšení sazeb ale zůstanou otevřeny

19.09.2023 09:39  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Americká centrální banka ponechá na svém středečním zasedání úrokové sazby beze změny. Dveře pro jejich další případné zvýšení si ale ponechá otevřené. Odhadujeme, že její nový medián výhledu úrokových sazeb pro letošní rok zůstane beze změny na 5,6 %, a bude tak indikovat ještě jedno zvýšení. To ale Fed podle nás již nedodá. Pro příští rok medián Fedu počítal s poklesem sazeb na 4,6 %. Zde je spíše riziko mírného posunu směrem nahoru. Zveřejněna bude i nová makroekonomická prognóza Fedu. Ta zřejmě přinese výraznou revizi HDP směrem nahoru pro letošní rok, naopak výhled pro míru nezaměstnanosti i jádrovou inflaci se posune směrem dolů.            

Fed podle našeho názoru na svém nadcházejícím zasedání ponechá sazby beze změny na stávající úrovni 5,25-5,50 %. Inflace nicméně stále zůstává na relativně vysokých úrovních (v srpnu celková inflace dosáhla 3,7 % y/y, její jádrová složka 4,3 % y/y), takže si Fed bude chtít nechat prostor, aby sazby mohl případně ještě zvýšit. Medián výhledu úrokových sazeb Fedu tak pro letošní rok zřejmě zůstane na úrovni 5,6 %. Takovýto krok my, ale ani finanční trhy, již nečekáme. Hlavní otázkou tedy nyní bude, kdy americká centrální banka přijde s prvním snížením klíčové úrokové sazby a jak rychle bude uvolňování měnových podmínek probíhat. Červnový medián výhledu úrokových sazeb Fedu pro rok 2024 činil 4,6 %. Prostor pro jeho posun směrem dolů příliš nevidíme. Výkon americké ekonomiky se sice zhoršuje, což můžeme vidět na průmyslové oblasti či na nemovitostním trhu, vstup americké ekonomiky do recese ale v letošním roce neočekáváme. Trh práce totiž zůstává stále silně utažený, přičemž ziskové marže nefinančních korporací ve druhém čtvrtletí překvapily svým růstem. Očekávání poklesu ekonomické aktivity jsme tak posunuli z prvního do druhého čtvrtletí příštího roku. S tím se změnila i naše prognóza vývoje úrokových sazeb. První snížení vidíme také až ve druhém čtvrtletí.

Kromě nového mediánu výhledu úrokových sazeb Fed zveřejní i svoji novou makroekonomickou prognózu. Ta zřejmě přinese vzestupnou revizi HDP pro letošní rok z červnového 1 % na 2,2 %. To je i v souladu s naším pohledem, když pro letošek očekáváme dynamiku HDP 2,3 %. Podle vývoje spotřebitelských výdajů za motorová vozidla i služby se totiž zdá, že americká ekonomika vstoupila do třetího čtvrtletí pravou nohou. Po 2,1 % čtvrtletního anualizovaného růstu v Q2 by tak její výkon v Q3 mohl vzrůst na 3,7 % mezikvartálně anualizovaně. Příští rok čekáme dynamiku HDP 0,7 %, po letošních 2,3 %. Směrem dolů se zřejmě posune výhled Fedu pro americký trh práce, a to z 4,1 % na 3,8 % a jádrové inflace (z 3,9 % na 3,6 %). Celkově se nedomníváme, že by středeční zasedání mělo být nějaké průlomové. Fed si bude chtít ponechat zadní vrátka, takže hlavní mantrou bude závislost na dalším vývoji dat.

Autor: Jana Steckerová, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Fed připravuje "vyfukování" bilance
  Americký Fed prozatím jen verbálně připravuje trhy na to, že počínaje květnem mohou ze strany měnové politiky dostat nemilosrdnou studenou sprchu. Ta bude mít dva navzájem se zesilující restriktivní proudy: agresivní zvyšování úrokových sazeb a bezprecedentně rychlou redukci bilance centrální banky. Poté co hlavní představitelé Fedu svojí vystupňovanou jestřábí rétorikou připravili trhy na to, že květnové zvýšení úrokových sazeb a dost možná i to červnové se odehraje v řádu 50 bazických bodů, tak včera zveřejněný podrobný zápis z březnového jednání FOMC nastínil rozsah a časování monetární restrikce technicky nazývané kvantitativní utahování.
 • Fed přitlačil na jestřábí strunu, ale eurodolar ho ignoruje a hledí do Rigy
  Zasedání amerického Fedu v souladu s očekáváními přineslo posun jestřábím směrem. Dokonce můžeme říci, že větší, než jsme předpokládali. Trhy ale mnohdy zareagovaly opačným směrem. Na jednu stranu nepatrně stouply krátké americké výnosy, americké akcie zamířily dolů a pod tlak se dostaly rozvíjející se trhy, což by výsledku zasedání odpovídalo. Naproti tomu ovšem delší americké dluhopisové výnosy klesly a dolar na hlavních párech oslabil. Eurodolar se obchoduje na 1,1825.
 • Fed rozhodl: K navýšení úrokových měr nedojde!
  Předchozí týden pokračovaly akciové trhy opět v rostoucím trendu. Námi sledované futures kontrakty na S&P500 opět uzav...
 • Fed rozhodne o dalším kurzu eurodolaru
  Nacházíme se v období mezi dvěma nejdůležitějšími plánovanými událostmi prosince. Máme za sebou zasedání ECB, která se...
 • Fed rychlejší zvyšování sazeb nenaznačil, akcie přesto uzavřely v mínusu
  Americký akciový trh včera uzavřel se ztrátou 0,7 %. Do červeného se dostal až v závěrečné hodině. Kromě energetického sektoru (+0,4 %) se nedařilo žádnému odvětví, nejhůře dopadly maloobchodní řetězce (-1,9 %) a telekomunikační společnosti (-1,8 %). Zasedání americké centrální banky dle očekávaní změnu v nastavení úrokových sazeb nepřineslo. Nicméně komentáře i v souvislosti s nedávnými inflačními daty nebyly až tak jestřábí, jak trhy očekávaly. Počáteční reakce akcií byla ve směru vzhůru, nicméně poté přišly výprodeje a akciový index S&P 500 uzavřel ve ztrátě. To je vcelku překvapivý výsledek i vzhledem k faktu, že hodnocení hospodářského vývoje bylo vcelku pozitivní a Fed aktuálně vidí rizika jako vyrovnaná.
 • FED říká „recese“ a zvyšuje sazby o 0,75 procentního bodu
  Úrokové sazby v USA se zvyšují o 0,75 p.b. Zároveň FED pomalu mění rétoriku a začíná věnovat větší pozornost zpomalení ekonomiky. V srpnu nás čekají prázdniny od zvyšování sazeb, které se k nám vrátí v září.
 • FED s americkým dolarem rozhýbaly globální trhy
  Americký dolar zamířil prudce dolů poté, co se trh rozhodl oslavit předpokládaný začátek řady snížení úrokových sazeb Fedu. Nezapomínejme však, že nucené uvolňování Fedu bude vyžadovat přísun špatných zpráv o americké ekonomice – a to je něco, co trh v uplynulých cyklech určitě neoslavoval.
 • FED sa podľa včerajšieho protokolu obáva poklesu inflácie o niečo menej
  Hlavnou otázkou pred zverejnením včerajšieho protokolu zo zasadnutia FED vo večerných hodinách bolo to, či jednotliví členovi zmenia rétoriku ohľadom výhľadu pre infláciu. Vzhľadom na to, že dolár v posledných dňoch slabol, tak podľa trhov boli riziká skôr také, že ju zmenia smerom k viac negatívnej.
 • FED sazby
  „Americká centrální banka FED zvýšila podle očekávání sazby o půl procenta. Tento krok udělala i přesto, že inflace byla o něco nižší, než se očekávalo. Obecně tak FED dál utahuje opasek amerického hospodářství a dá se očekávat, že v tomto duchu bude pokračovat i příští rok. Myslím, že kroky FEDu ve spojení s prodejem dluhopisů jsou dobrými léky proti zvyšování cen. Dalo by se tak očekávat, že v příštím roce se bude inflace ve Spojených státech snižovat a navrátíme se k „normálnímu“ ekonomickému prostředí.“
 • FED sazby
  „Americká centrální banka FED šlape na brzdu a zmírňuje svoji jestřábí politiku. Patrně se zalekla aktuálních problémů bankovního sektoru a nechce eskalovat napětí v ekonomice. I když Silicon Vally Bank patrně nezpůsobí otřes bankovního sektoru, je třeba ekonomiku uklidnit a zvýšení sazeb pouze o 25 bazických bodů je oním kýženým gestem. Nikdo totiž neví, jak by další razantnější zvýšení základní úrokové míry působilo na trh práce. Proto FED nyní staví na první místo zastavení eskalace paniky před boj s inflací.“
 • Fed: Sazby nadále na minimu. Růst ekonomiky nestačí na silnější snížení nezaměstnanosti. Inflační tlaky zesilují
  Americká centrální banka (Fed) nechala podle očekávání základní úrokovou sazbu beze změn na histor...
 • Fed sazby nezmění a stejně jako trhy bude s napětím vyhlížet odložení cel
  Dnešní večer nabídne informace z posledního letošního měnového zasedání Fedu. Nečeká se žádná změna sazeb a předpokládáme, že se nezmění ani výhled jejich směru. V tzv. dots by měla zůstat nakreslená stabilita aspoň v následujícím roce, možná i déle. Od minulého jednání Fed nedostal důvod svůj pohled podstatným způsobem měnit, což bylo znát i na průběžných komentářích bankéřů. Nová prognóza pro ekonomiku tedy zřejmě bude velmi podobná té stávající.
 • FED sazby ponechal - tržní analýza 9.11.2018
  Na úrovni 2,25 %. Důležitý byl pro trhy doprovodný komentář – US ekonomice se daří, data z trhu práce jsou pozitivní. FED hodlá zachovat politiku navyšování úrokových sazeb a na příštím zasedání v prosinci sazby nejspíše zvýší. Dolar a dolarový indexy na to reagovaly posílením. Na dolarovém indexu je nejdůležitější rezistence 97,20 (nejvyšší úroveň z předchozího měsíce) a poté 97,40 (roční 50 % fibonacci retracement).
 • Fed sazby zvýší, důležitější však bude nová prognóza
  O tom, že Fed dnes zvýší úrokové sazby, nikdo nepochybuje. Mnohem zajímavější bude nový medián úrokových sazeb, který ukáže, jak američtí centrální bankéři vidí sazby do budoucna. Podle našeho názoru by se trajektorie očekávaného vývoje úrokových sazeb mohla posunout směrem nahoru. To by mohlo zeleným bankovkám vlít krev do žil. Polský maloobchod si udrží solidní dynamiku z ledna. V následujících měsících na něho však dopadne omezení nedělních prodejů.
 • Fed se chce stát Tvým přítelem na Facebooku... aneb (nejeden) Velký bratr Tě sleduje
  Vaše příspěvky v diskusích a komentáře na sociálních sítích zajímají už i centrá...
 • Fed se chystá opět zvýšit úrokové sazby
  Kurz české koruny zůstává těsně u hladiny EUR/CZK 27,00. Proti dolaru se koruna nachází poblíž USD/CZK 25,34, před týdnem kurz činil USD/CZK 25,42. EUR/CZK forwardové body na horizont 12 měsíců se nacházejí poblíž -230 bodů.
 • Fed se chystá snižovat rozvahu. Turecko čelí rekordní inflaci 61,14 %
  Představitelé Federálního rezervního systému se shodli na snížování své rozvahy. Konkrétně jde o 60 miliard USD měsíčně u státních dluhopisů a 35 miliard USD z držby cenných papírů krytých hypotékami (mortgage-backed securities).
 • FED se chystá trhům vzít mísu s punčem
  Období masivní podpory trhů a ekonomiky ze strany FEDu se pomalu chýlí ke svému konci a snížení objemu nákupů dluhopisů z aktuálních 120 miliard dolarů měsíčně je jen otázkou času. Guvernéři FEDu se na včerejším zasedání věnovali technickým otázkám spojeným s tímto krokem a celkový posun podtrhla i zmínka v komentáři o pokroku ekonomiky směrem k dosažení cílů maximální zaměstnanosti a 2% inflace. Další náznaky o blížícím se omezení objemů nákupů můžou přijít v rámci vystoupení Powell na konferenci v Jackson Hole 26. až 28. srpna, a oficiální oznámení omezení nákupů by tak mohlo následovat již na zasedání 6. září. Vlastní snížení nákupů dluhopisů očekáváme v období od listopadu letošního roku až do začátku roku 2022. Pro trhy se tímto definitivně otevírá nová kapitola. Investoři se nebudou moci spolehnout na bezpodmínečnou podporu FED a budou nuceni bedlivě sledovat data o růstu a inflaci spolu s vývojem epidemiologické situace, aby správně předvídali další kroky FEDu. Výsledkem bude více volatility a slabší výkonnost akcií i dluhopisů oproti období „bezpodmínečné“ podpory centrálních bank.
 • Fed se nechystá následovat kroky RBA
  Euro dál roste, i když představitelé Fedu uvedli, že nehodlají měnit svůj postoj k úrokovým sazbám. Laťka pro méně agresivní politiku zůstává očividně vysoko, ačkoli centrální banka už od ekonomiky dostává signály, na které dlouhodobě spoléhala.
 • Fed se nechystá zvýšit sazby, zaměřit se místo inflace chce na nezaměstnanost. Ekonomika USA v Q4 rostla o 4,1 %
  Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) konstatoval, že vakcína od společnosti Johnson & Johnson je bezpečná a účinná ze 64 % proti novému koronaviru. Vakcína má také výhodu, že je možné ji uchovávat v lednici až po dobu tří měsíců a je dostačující pouze jedná dávka místo dvou.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
eTrader
Forex Yard
Oanda
reklama
Dukascopy new