Neděle 19. leden 2020 08:07
reklama
Purple Trading brexit
reklama
reklama
Dukascopy

FED s americkým dolarem rozhýbaly globální trhy

25.06.2019 16:46  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Autor: John Hardy, vedoucí oddělení forexu Saxo Bank

Americký dolar zamířil prudce dolů poté, co se trh rozhodl oslavit předpokládaný začátek řady snížení úrokových sazeb Fedu. Nezapomínejme však, že nucené uvolňování Fedu bude vyžadovat přísun špatných zpráv o americké ekonomice – a to je něco, co trh v uplynulých cyklech určitě neoslavoval.

Americký dolar uzavřel minulý týden níž. Kurz EUR/USD byl poprvé od března nad 1,1350 a měny rozvíjejících se trhů i rozvíjející trhy samotné se nervózně třesou, zatímco globální trhy oslavují návrat Fedu k politice snižování sazeb. Pro kapitálové trhy bude od této chvíle složité najít způsob, jak se vyrovnat se skutečným zpomalením americké ekonomiky. Ta momentálně naznačuje, že Fed ve chvíli, kdy zahájil svou politiku uvolňování, už zaostával za křivkou.

Je tedy jisté, že Fed se rozhodl sazby snížit a může je snižovat dál a dál při prohlubujících se známkách ekonomického oslabení. Oslavy trhu by ale z hlediska příklonu k riziku mohly náhle skončit. Jak se bude americký dolar chovat během další vlny odklonu od rizika mimo jiné naznačí, jak zásadní oslabení USD můžeme očekávat. V tuto chvíli máme pocit, že USD se stáčí směrem dolů a možná už dosáhl svého maxima pro tento cyklus.

Frustrace protinožců

Guvernér Rezervní banky Austrálie Lowe vyjádřil určitou frustraci, když řekl že „všichni uvolňují“. Což znamená, že pro RBA je obtížné dosáhnout výraznějšího účinku vlastní kampaně uvolňování, protože směnný kurz vytváří většinu dopadu této politiky. Dále uvedl, že když budou všichni uvolňovat, nezbude žádný kanál pro směnný kurz. V jeho projevu zazněl také poměrně jestřábí tón, když označil potenciál dalšího a dalšího uvolňování za omezený.

Lowe současně uvedl, že je nebezpečné snažit se být víc holubičí než ostatní centrální banky. Jeho projev v mnoha ohledech odráží jeho historické poznámky vyjadřující znechucení nad extrémně nízkými úrokovými sazbami. Tvrdí, že by vlády měly využít nynějších nízkých sazeb, investovat do infrastruktury a poskytnout fiskální stimul, což by bylo pro podporu ekonomiky lepší. Znamená to snad, že Lowe nebude chtít snížit sazby centrální banky pod 1,00 %?

Vybrané měny

USD – dolar oslabuje a možná už se v tomto cyklu nezvedne – jak uvádíme výše, čekáme na chování dolaru v případě poklesu chuti riskovat kvůli obavám z likvidity USD

EUR – oproti dolaru se euro snaží dostat zpět výš – možná bude zaostávat za menšími měnami, pokud bude trvat současný příklon k riziku. Pečlivě sledujeme boj o vedení Evropské centrální banky a signály z bitvy o vedení Evropské komise.

GBP – libra se snaží udržet si úroveň proti euru, ale prozatím nemůžeme dělat další závěry. Zbývá nám jen čekat na oficiální přesun moci a sledovat, jaká bude nálada v dalším kole vyjednávání mezi Británií a EU.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Fed přinese vyšší sazby, holubičí tón by však mohl akciové trhy podpořit
  Americký akciový trh nakonec včerejší seanci uzavřel bez výraznějších změn. Index S&P 500 se oproti pondělnímu závěru příliš nepohnul, ačkoliv na začátku seance mířil k vyšším hodnotám. Zisky však neudržel a v závěru obchodování dokonce oproti předchozímu dni ztrácel. Nejlépe se dařilo prodejcům zbytného spotřebního zboží, jejichž akcie posílily o jedno procento. Naopak největší ztráty utrpěly maloobchodní řetězce (-1,2 %).
 • Fed přinesl dolaru další ztráty, když korigoval dřívější signály ohledně sazeb
  Fed vysílá tak trochu rozporuplné signály. Poslední měnové jednání naznačovalo rychlejší růst úrokových sazeb než dříve, když se posunuly vzhůru názory zástupců měnového výboru na trajektorii sazeb a předsedkyně Yellenová jasně naznačila první zvýšení v polovině příštího roku. Zápis ze stejného jednání ale očekávání rychlejšího utahování politiky naopak tlumí, když odvrací pozornost od názoru jednotlivých členů a zdůrazňuje závazek k podpůrné politice při stále trvající slabosti ekonomiky a nízké inflaci.
 • Fed přinesl dolaru zisky, lehce posílily i středoevropské měny
  Americký Fed si včera vybral druhou z diskutovaných variant. Přistoupil k omezení nákupů aktiv v rámci QE o 10 miliard...
 • Fed přinesl eurodolaru jen přechodné změny, centrální banky se budou sledovat i dnes
  Jednání Fedu k žádné změně politiky podle očekávání nevedlo a doprovodné prohlášení se dál nese v hodně holubičím...
 • Fed přinesl volatilitu, ale žádný nový impuls
  Včerejší vývoj měnového páru eura vůči dolaru poznamenalo zasedání americké centrální banky. Ve výsledku se ale projevilo pouze dočasným zvýšením volatility...
 • Fed připravil trh na zvýšení dolarových sazeb ještě v letošním roce
  Přes lehce slabší americká data, která nám ekonomický kalendář v posledních dnech a týdnech přinášel, Fed včera podle očekávání ohodnotil rizika pro nejbližší období jako vyrovnaná a podpořil tak očekávání zvýšení dolarových sazeb ještě do konce letošního roku. My tento krok očekáváme na prosincovém zasedání. Nicméně dlouhodobé projekce dolarových sazeb byly ze strany členů FOMC sníženy. Ani dnešní statistika prodejů stávajících domů v USA za srpen příliš povzbudivá nebude. Z eurozóny se dočkáme mírného zlepšení spotřebitelské důvěry. Sledován bude i projev prezidenta ECB, který vystoupí na první výroční konferenci ESRB (European Systemic Risk Board). Neméně zajímavý bude výsledek druhé aukce programu TLTRO II, kde očekáváme dodatečný objem likvidity ve výši 50 mld. USD. Dolar reagoval na včerejší Fed nepatrným oslabováním, euro by si podporu mělo i během dnešního dne udržet. Region přinese pouze zápis z posledního jednání polské centrální banky.
 • Fed přitlačil na jestřábí strunu, ale eurodolar ho ignoruje a hledí do Rigy
  Zasedání amerického Fedu v souladu s očekáváními přineslo posun jestřábím směrem. Dokonce můžeme říci, že větší, než jsme předpokládali. Trhy ale mnohdy zareagovaly opačným směrem. Na jednu stranu nepatrně stouply krátké americké výnosy, americké akcie zamířily dolů a pod tlak se dostaly rozvíjející se trhy, což by výsledku zasedání odpovídalo. Naproti tomu ovšem delší americké dluhopisové výnosy klesly a dolar na hlavních párech oslabil. Eurodolar se obchoduje na 1,1825.
 • Fed rozhodl: K navýšení úrokových měr nedojde!
  Předchozí týden pokračovaly akciové trhy opět v rostoucím trendu. Námi sledované futures kontrakty na S&P500 opět uzav...
 • Fed rozhodne o dalším kurzu eurodolaru
  Nacházíme se v období mezi dvěma nejdůležitějšími plánovanými událostmi prosince. Máme za sebou zasedání ECB, která se...
 • Fed rychlejší zvyšování sazeb nenaznačil, akcie přesto uzavřely v mínusu
  Americký akciový trh včera uzavřel se ztrátou 0,7 %. Do červeného se dostal až v závěrečné hodině. Kromě energetického sektoru (+0,4 %) se nedařilo žádnému odvětví, nejhůře dopadly maloobchodní řetězce (-1,9 %) a telekomunikační společnosti (-1,8 %). Zasedání americké centrální banky dle očekávaní změnu v nastavení úrokových sazeb nepřineslo. Nicméně komentáře i v souvislosti s nedávnými inflačními daty nebyly až tak jestřábí, jak trhy očekávaly. Počáteční reakce akcií byla ve směru vzhůru, nicméně poté přišly výprodeje a akciový index S&P 500 uzavřel ve ztrátě. To je vcelku překvapivý výsledek i vzhledem k faktu, že hodnocení hospodářského vývoje bylo vcelku pozitivní a Fed aktuálně vidí rizika jako vyrovnaná.
 • FED sa podľa včerajšieho protokolu obáva poklesu inflácie o niečo menej
  Hlavnou otázkou pred zverejnením včerajšieho protokolu zo zasadnutia FED vo večerných hodinách bolo to, či jednotliví členovi zmenia rétoriku ohľadom výhľadu pre infláciu. Vzhľadom na to, že dolár v posledných dňoch slabol, tak podľa trhov boli riziká skôr také, že ju zmenia smerom k viac negatívnej.
 • Fed: Sazby nadále na minimu. Růst ekonomiky nestačí na silnější snížení nezaměstnanosti. Inflační tlaky zesilují
  Americká centrální banka (Fed) nechala podle očekávání základní úrokovou sazbu beze změn na histor...
 • Fed sazby nezmění a stejně jako trhy bude s napětím vyhlížet odložení cel
  Dnešní večer nabídne informace z posledního letošního měnového zasedání Fedu. Nečeká se žádná změna sazeb a předpokládáme, že se nezmění ani výhled jejich směru. V tzv. dots by měla zůstat nakreslená stabilita aspoň v následujícím roce, možná i déle. Od minulého jednání Fed nedostal důvod svůj pohled podstatným způsobem měnit, což bylo znát i na průběžných komentářích bankéřů. Nová prognóza pro ekonomiku tedy zřejmě bude velmi podobná té stávající.
 • FED sazby ponechal - tržní analýza 9.11.2018
  Na úrovni 2,25 %. Důležitý byl pro trhy doprovodný komentář – US ekonomice se daří, data z trhu práce jsou pozitivní. FED hodlá zachovat politiku navyšování úrokových sazeb a na příštím zasedání v prosinci sazby nejspíše zvýší. Dolar a dolarový indexy na to reagovaly posílením. Na dolarovém indexu je nejdůležitější rezistence 97,20 (nejvyšší úroveň z předchozího měsíce) a poté 97,40 (roční 50 % fibonacci retracement).
 • Fed sazby zvýší, důležitější však bude nová prognóza
  O tom, že Fed dnes zvýší úrokové sazby, nikdo nepochybuje. Mnohem zajímavější bude nový medián úrokových sazeb, který ukáže, jak američtí centrální bankéři vidí sazby do budoucna. Podle našeho názoru by se trajektorie očekávaného vývoje úrokových sazeb mohla posunout směrem nahoru. To by mohlo zeleným bankovkám vlít krev do žil. Polský maloobchod si udrží solidní dynamiku z ledna. V následujících měsících na něho však dopadne omezení nedělních prodejů.
 • Fed se chce stát Tvým přítelem na Facebooku... aneb (nejeden) Velký bratr Tě sleduje
  Vaše příspěvky v diskusích a komentáře na sociálních sítích zajímají už i centrá...
 • Fed se chystá opět zvýšit úrokové sazby
  Kurz české koruny zůstává těsně u hladiny EUR/CZK 27,00. Proti dolaru se koruna nachází poblíž USD/CZK 25,34, před týdnem kurz činil USD/CZK 25,42. EUR/CZK forwardové body na horizont 12 měsíců se nacházejí poblíž -230 bodů.
 • Fed se zaměřil na finanční stabilitu poboček evropských bank v USA. Sektor padá a stahuje evropské i americké indexy
  Evropské banky se ponořily do ztrát a táhnou k výrazným poklesům evropské akciov...
 • Fed se zaměřil na finanční stabilitu poboček evropských bank v USA. Sektor padá a stahuje evropské indexy i americké futures
  Evropské banky se ponořily do ztrát a táhnou k výrazným poklesům evropské akciov...
 • Fed se změnou sazeb zatím nepospíchá, ECB očekává oživení ekonomiky v druhé polovině 2019
  V pondělí Bundesbanka konstatovala, že i přes nedávné oživení je německá ekonomika stále slabá. Nedávné oživení bylo způsobené z velké části jednorázovými faktory. Člena FOMC Bullarda znepokojuje jádrová PCE inflace na úrovni 1,6 %. V Japonsku vzrostlo HDP v prvním čtvrtletí z 0,4 % na 0,5 %. Analytici přitom očekávali pokles HDP o 0,1 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama