Středa 04. říjen 2023 12:07
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
XTB Ondřej Hartman

Alibaba investuje v Turecku dvě miliardy dolarů, Erdogan chce v zemi závod Tesly

18.09.2023 15:00  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Čínská firma Alibaba plánuje v Turecku investovat dvě miliardy dolarů (45,8 miliardy Kč). S odvoláním na dnešní oznámení turecké divize internetového prodejce o tom informovala agentura Reuters. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan požádal šéfa Tesly Elona Muska, aby v Turecku postavil závod automobilky, uvedlo ředitelství prezidentského úřadu pro komunikaci. Erdogan je ve Spojených státech na zasedání Valného shromáždění OSN.

Investici Alibaby zmínil podle její turecké divize během setkání s Erdoganem prezident skupiny Michael Evans. Její časový harmonogram nerozvedl. Evans dále připomněl, že Alibaba už v Turecku investovala 1,4 miliardy dolarů prostřednictvím své divize Trendyol, jedné z nejznámějších tureckých platforem pro internetový prodej. Nové investice by měly směřovat do vybudování datového centra a logistického centra v Ankaře a exportní centrály na letišti v Istanbulu.

S Muskem se Erdogan setkal v Tureckém domě, 36patrovém mrakodrapu na Manhattanu, nedaleko sídla OSN. Šéf Tesly podle prezidentského úřadu uvedl, že s automobilkou spolupracuje již celá řadu tureckých dodavatelů, a země se tak řadí mezi přední kandidáty.

Automobilka má v současné době šest továren a sedmou staví v mexickém státě Nuevo León. Musk v květnu uvedl, že Tesla pravděpodobně vybere místo pro novou továrnu do konce letošního roku.

Turecký prezident během schůzky projevil zájem o spolupráci se společností Starlink, která prostřednictvím sítě satelitů poskytuje internet, a v oblasti umělé inteligence (AI). Musk reagoval tím, že vesmírná společnost SpaceX, pod níž Starlink spadá, si přeje spolupracovat s tureckými úřady na tom, aby získala licence k poskytování služeb v Turecku.

Erdogan pozval Muska na turecký letecký a technologický festivalu Teknofest, který se bude konat koncem září v Izmiru. Musk údajně na festival dorazí.

Zdroj: Reuters, ČTK

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Algorand padá k historickým minimům📌
  Kryptoměna Algorand prohrává, přestože její vývojáři před několika měsíci navázali spolupráci s FIFA. Díky tomu bylo logo Algorandu k vidění během některých z největších zápasů na mistrovství světa ve fotbale v Kataru. Ukázalo se však, že trendy zpomalující aktivity v decentralizovaných financích mají větší váhu než mistrovství světa a způsobily pokles cen kryptoměny de-fi:
 • Algorand se po spolupráci s Itálií snaží zvrátit medvědí trend
  Společnost Blockchain Algorand oznámila, že její technologie blockchain se podílí na vývoji italské digitální platformy Fideiussioni Digitali, kterou využívá italská centrální banka, regulátor pojišťovnictví IVASS a více než 30 dalších finančních institucí:
 • Algorand získává na síle v souvislosti s mistrovstvím světa ve fotbale 📈
  Přestože jsou kryptoměny pod tlakem, hlavní trendy "sezónnosti" spekulativního růstu v tomto odvětví stále platí. V tomto ohledu jsme v posledních dnech zaznamenali příliv pozitivního sentimentu vůči projektu Algorand, který je jedním ze sponzorů zahájení mistrovství světa ve fotbale v Kataru:
 • Algoritmický fond Quant loni zhodnotil o 6,2 procenta. Překonává tak původně očekávanou výnosnost
  Jediný český čistě algoritmický fond Quant ohlásil výnos za rok 2019 na úrovni 6,24 procenta. Od svého založení v září 2016 tak už přinesl investorům kumulativní výnos 18 procent. Investiční strategii fondu určuje výhradně algoritmus sestavený na základě dlouhodobých zkušeností a práce známého českého ekonoma Pavla Kohouta. Rozhodování o rozložení investic tak nemohou ovlivňovat lidské emoce. „Quant loni investorům přinesl nejvyšší zhodnocení od svého vzniku. V praxi se tak znovu potvrdilo, že mnohaletý vývoj, testování a ladění algoritmu Pavlem Kohoutem přináší ovoce. Fond dokonce dosahuje v průměru ještě lepších výsledků než původně očekávaných pět procent ročně“, uvádí Lukáš Foral, předseda správní rady investičního fondu Quant. Průměrná roční výnosnost od založení fondu nyní činí 5,22 procenta.
 • Algoritmy nahrazují hlavy analytiků i investorů. Mění investování i způsob tvorby cen
  Počítačem řízené algoritmy se už neomezují pouze na HFT. Postupně nahradí snahu a výhodu analytiků i investorů při zkoumání hodnoty konkrétní akcie a přinesou zásadní změnu způsobu, jakým dnes cenu akcie i její správnou hodnotu určujeme, zní z odvětví. Otázkou je cena za tuto schopnost: Nestabilita finančních trhů? Ztráta důvěry? Konec jejich chápání?
 • Alchymisti z MMF a EU
  Po Grécku, ktoré má už od všetkých troch hlavných ratingových agentúr neinvestičný rating (ktorý sa v prípade neúspešného rolloveru gréckeho dlhu môže veľmi rýchlo prepadnúť na default) sa ocitá jednou nohou v hrobe aj Portugalsko. Včera totiž padol o štyri stupne do kategórie junk aj rating tejto krajiny. Znížený bol agentúrou Moodys na Ba2. Výhľad ostáva negatívny a podľa agentúry je pravdepodobné ďalšie znižovanie ratingu. Dôvodom včerajšieho zníženia ratingu je predpoklad, že skôr než sa krajina dokáže vrátiť na finančné trhy, bude potrebovať ďalšiu záchranu. Druhým dôvodom je možnosť participácie súkromného sektora ako aj obava, či krajina dokáže splniť plány určené na redukciu dlhu, ktoré boli požadované od EU a MMF. Podľa vyjadrení Moodys sa Portugalsko nevráti na finančné trhy nie skôr ako v roku 2014. Túto „rozprávku“ sme už počuli pri Grécku. Podľa názorov spred roka sa Grécko malo vrátiť na trhy v roku 2012, no včera nový minister financií Venizelos povedal, že aktuálny plán hovorí až o polovici roka 2014. Vzhľadom na aktuálnu situáciu v Grécku a nový komplikovaný plán reprofilácie použitím novej SPV entity to ale bude oveľa neskôr.
 • Alianční (turecké) letadlo sestřelilo ruský stroj poprvé od roku 1953, jaké jsou důsledky pro finanční trhy?
  Turecko dnes ráno potvrdilo, že sestřelilo ruský stroj blízko syrsko - turecké hranice. Jedná se o první vážný inciden...
 • Alibaba čelí na akciovém trhu propadu po pozastavení IPO Ant Group
  Akcie Alibaba včera v noci uzavřely s poklesem kolem 8% jak na newyorské burze, tak na hongkongské burze poté, co regulační orgány neočekávaně pozastavily kotování její dceřiné společnosti Ant Group.
 • Alibaba dostává další ránu v podobě čínských regulací
  Státní správa pro regulaci trhu (SAMR) přichází s novými nařízeními, díky kterým chce mít Čínská vláda větší kontrolu nad tech giganty. Alibaba už letos během dubna dostala pokutu 2,8 miliardy dolarů od SAMR za zneužívání monopolního postavení na trhu od roku 2015. Čína tímto nekončí a vydává návrhy nových pravidel hlavně pro velké hráče. Obává se jejich vlivu a možnosti ovlivňovat politickou situaci v komunistické zemi?
 • Alibaba expanduje a rozjíždí kamenné obchody
  Čínský e-komerční gigant Alibaba se dál tlačí do maloobchodu nákupem, resp. vstupem 36% podílu v největším čínském obc...
 • Alibaba nejsledovanější událostí týdne
  Nejsledovanější událostí minulého týdne byl kromě skotského referenda o nezávislosti na Velké Británii dlouho očekávan...
 • Alibaba plánuje snížení podílu ve Weibo
  Akcie společnosti Alibaba (BABA.US) dnes ztrácejí více než 2,5 % v reakci na zprávu Bloombergu, že čínský gigant z oblasti e-commerce zvažuje prodej 30% podílu v reklamní společnosti zaměřené na sociální média Weibo (WB.US) do rukou státní společnosti Shanghai Media Group. Akcie Alibaby klesly za poslední rok o více než 50 % kvůli obavám z čínských regulací a zakleknutí tamní administrativou. Obchodníci se také obávají, že by akcie Alibaby mohly být brzo staženy z americké burzy.
 • Alibaba plánuje vstup na akciovou burzu v Číně
  Čínský internetový prodejce Alibaba Group Holding pracuje na plánu nabídky svých akcií na domácím, čínském trhu. S odvoláním na informované zdroje o tom dnes informoval list The Wall Street Journal (WSJ). S akciemi Alibaby se od roku 2014 obchoduje na burze v New Yorku.
 • Alibaba pod dalším tlakem PBoC
  Akcie společnosti Alibaba (BABA.US) už druhou seanci v řadě bojují kvůli výraznému regulatornímu tlaku. V sobotu nařídila čínská centrální banka PBoC společnosti Ant Group upravit svoje podnikání tak, aby splňovala regulatorní požadavky. Nařízení přichází kvůli zvýšenému tlaku státních orgánů proti monopolním praktikám na čínském trhu. Jedná se o další úder na Alibabu, která vlastní v Ant Group třetinový podíl. Již dříve zahájil čínský regulátor šetření v Alibaba Group. V reakci společnost oznámila navýšení programu zpětného odkupu akcií na 10 mld. dolarů z 6 mld. dolarů. Oznámení však příliš nesnížilo obavy o budoucnost společnosti. Od konce října už její akcie ztratily více než 30 % ceny.
 • Alibaba pod tlakem po zrušení IPO společnosti Ant Group
  Burzy v Šanghaji a Hongkongu nečekaně zrušily primární veřejnou nabídku (IPO) akcií čínské finančně technologické společnosti Ant Group, která byla plánovaná na čtvrtek 5. listopadu. Firma dnes oznámila, že důvodem jsou některé změny v regulaci. Společnost Alibaba (BABA.US), která je matkou Ant Group, se ocitla pod tlakem. Plánované IPO ve výši přes 34,5 miliard dolarů by bylo nejvyšší v historii. Objednávky však dosáhly na neuvěřitelných 3 biliony dolarů! Dosud nejvyšší IPO společnosti Saudi Aramco dosáhlo "jen" na 25 miliard dolarů.
 • Alibaba roste o 6.0% po lepších výsledcích za Q3
  Akcie Alibaba Group Holding Ltd (BABA.US) před otevřením vyskočily o 6,0 % poté, co čínský e-commerce gigant zveřejnil finanční výsledky za třetí čtvrtletí lepší, než se očekávalo, protože těžil z toho, že země uvolnila omezení COVID-19.
 • Alibaba se na základě zpráv o stěhování centrály propadá o 7 %
  Akcie společnosti Alibaba (BABA.US) se propadly o více než 7 % poté, co se objevily zvěsti, že čínský gigant v oblasti elektronického obchodu plánuje přesunout své sídlo z Číny do Singapuru. Společnost však tyto spekulace popřela a čínským médiím sdělila, že nedávné zprávy jsou "nepravdivé a jde o nedorozumění" a její sídlo se nachází v čínském Chang-čou. Společnost vysvětlila, že v novém zařízení v Singapuru budou umístěny regionální operace s obchodními partnery v jihovýchodní Asii, jako je Lazada Group.
 • Alibaba se rozdělí na šest jednotek - akcie vzrostly o více než 14 %
  Společnost Alibaba (BABA.US) včera oznámila, že v rámci reorganizace čínského giganta v oblasti elektronického obchodování rozdělí svou společnost na šest jednotek, z nichž každá bude mít možnost získat externí financování a vstoupit na burzu. Každou obchodní skupinu bude řídit vlastní generální ředitel a představenstvo. Společnost Alibaba ve svém prohlášení uvedla, že cílem tohoto kroku je "uvolnit hodnotu pro akcionáře a podpořit konkurenceschopnost na trhu". V důsledku toho akcie společnosti Alibaba na newyorské burze vystřelily o více než 14 %.
 • Alibaba, Tencent a další čínské akcie rostou
  CHNComp v úterý vzrostl o více než 4,0 % a uzavřel na nejvyšší úrovni za téměř dva měsíce, když oteplení vztahů mezi USA a Čínou po setkání Xi-Biden zastínilo neuspokojivé měsíční údaje o aktivitě druhé největší ekonomiky světa. Představitelé obou zemí během summitu G20 v Indonésii vyzvali ke snížení napětí mezi oběma zeměmi. Čínské akcie navíc rostly navzdory řadě neuspokojivých údajů o domácí ekonomice, které podtrhly údaje o průmyslové výrobě a maloobchodních tržbách, jež v říjnu nesplnily očekávání. Investoři navíc stále očekávají, že Peking zvýší stimulační opatření a zmírní omezení COVID, aby podpořil ekonomiku, která se potýká s problémy.
 • Alibaba trhá rekordy
  Tržby čínského prodejce Alibaba překonaly všechny předpokládané odhady. Čistý zisk této obrovské společnosti vzrostl na částku 70 miliard korun.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new