Neděle 01. říjen 2023 15:01
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new

Klíčové události 14. září: fundamentální analýza pro začátečníky

14.09.2023 11:43  Autor: InstaForex  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Analýza makroekonomických zpráv:

analytics6501f9de7aad1.jpg

Čtvrtek nabídne vyvážený soubor makroekonomických událostí. Hlavním bodem bude zasedání Evropské centrální banky, konkrétně případné úpravy hlavní úrokové sazby. Názory na tuto událost se různí. Přibližně polovina odborníků předpokládá zvýšení sazby o 0,25 %, které by bylo vnímáno jako "jestřábí" krok. Druhá polovina předpokládá, že sazba zůstane beze změny, což by bylo vnímáno jako "holubičí" postoj. V prvním případě bychom mohli být svědky růstu eura a v druhém případě svědky poklesu. Začínajícím obchodníkům ale důrazně doporučujeme nepokoušet se předjímat zítřejší rozhodnutí ECB a pohyb měnového páru.Spojené státy zveřejní tři sekundární zprávy: maloobchodní tržby, žádosti o podporu v nezaměstnanosti a index cen výrobců. Trh je může všechny přehlédnout, zvlášť pokud budou údaje v nich obsažené úzce korespondovat s prognózami. Německo ani Spojené království neplánují na čtvrtek žádné významné zprávy.

Analýza fundamentálních událostí

Mezi čtvrtečními fundamentálními událostmi vyniká tisková konference s Christine Lagardeovou, která bude diskutovat o výsledcích zasedání ECB. Během vystoupení prezidentky ECB mohou být zveřejněny zásadní informace, zejména o budoucích plánech regulátora v oblasti sazeb. Stojí za zmínku, že signály v posledních dvou měsících často ukazují na ochotu zastavit zpřísňování měnové politiky – na situaci, která je pro euro nepříznivá. Pokud tedy Lagardeová zítra navrhne pozastavení nebo ukončení současného cyklu, mohlo by to vyvolat výrazný pokles eura.

analytics6501f9e6c01ca.jpg

Obecný závěr:

Začínající obchodníci by se ve čtvrtek měli soustředit na zasedání ECB a projev Christine Lagardeové. Ostatní události dne mají menší význam. A i kdyby měly nějaký vliv, první dvě události by stejně byly významnější.

Základní pravidla obchodního systému:

 1. Sílu signálu určuje doba, za kterou se signál vytvořil (odraz nebo překonání úrovně). Čím kratší tato doba, tím silnější signál.
 2. Pokud byly kvůli falešným signálům otevřeny poblíž určité úrovně alespoň dva obchody, měly by být všechny následné signály z této úrovně ignorovány.
 3. Na plochém trhu může jakýkoli měnový pár vygenerovat mnoho falešných signálů nebo také nevygenerovat žádné. Plochý trh každopádně není nejlepším obchodním prostředím.
 4. Obchodní aktivity jsou omezeny začátkem evropské seance a polovinou americké seance, po které by měly být všechny otevřené obchody manuálně zavřeny.
 5. V časovém rámci 30M se doporučuje obchodovat na základě signálů MACD pouze za podmínky výrazné volatility a trendu, který je potvrzen trendovou linií nebo trendovým kanálem.
 6. Pokud se dvě úrovně nacházejí v těsné blízkosti (5 až 15 pipů), měly by být považovány za zónu supportu nebo rezistence.

Jak číst grafy:

Úrovně supportu a rezistence mohou sloužit jako cíle nákupu nebo prodeje. Do jejich blízkosti lze umístit úrovně take profit.

Červené linie jsou kanály nebo trendové linie, které ukazují aktuální trend a naznačují preferovaný směr obchodování.

Indikátor MACD (14, 22, 3), který zahrnuje histogram i signální linii, funguje jako pomocný nástroj a může se využívat i jako zdroj signálů.

Důležité projevy a zprávy (vždy se nacházejí v ekonomickém kalendáři) mohou významným způsobem ovlivnit pohyb měnových párů. Proto v době jejich zveřejnění doporučujeme zvýšenou opatrnost. Může být rozumné trh opustit a vyhnout se tak prudkým obratům ceny proti převládajícímu trendu.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Klíčové dny pro Španělsko: Hrozba regionů odtržením doprovází reformy a zátěžové testy. Pomoc jen při úrocích příliš vysoko po neúnosně dlouho...
  Záchranný program pro Španělsko vyhledáme pouze v tom případě, že náklady na financování španělského dluh...
 • Klíčové důvody, proč BTC klesl na 42 tisíc dolarů
  Cena primární kryptoměny, Bitcoinu znamenala na burze Bitstamp 7,5% denní pokles. Kryptoměna se snaží vzpamatovat, momentálně se obchoduje za 42 927 $.
 • Klíčové kryptoměny stabilně rostou
  Bitcoin zahájil úterní ráno prudkým skokem, v době psaní článku se jeho hodnota pohybovala kolem 19 755 USD. Během pondělka cena této kryptoměny vzrostla jen o 0,58 %. Na konci pondělka činila celková nabídka mincí na trhu 379,17 mld. USD a denní objem transakcí 31,61 mld. USD.
 • Klíčové na dnešním Fedu není 75 bodů, ale jestli se Powell lekne recese
  Americká centrální banka dnes večer našeho času končí dvoudenní zasedání, po němž jako vždy následuje oznámení o nastavení politiky s tiskovou konferencí. Co se týče první záležitosti, dojde s vysokou pravděpodobností k dalšímu zvednutí základní sazby o 75 bazických bodů, takže na 2,5 procenta.
 • Klíčové obchodní rozhovory mezi USA a Čínou začínají, co můžeme čekat?
  V minulém týdnu patřily mezi důležité fundamenty hlavně makrodata. Tento týden je zaměřen více na politické faktory, které mohou určit směr finančních trhů na mnoho týdnů dopředu. Ve Washingtonu se ve čtvrtek setká čínská a americká obchodní delegace s cílem vyřešit dlouhodobé obchodní spory. Informace z jednání budou pod drobnohledem finančního světa.
 • Klíčové otázky v zápisu z červencového zasedání Fedu
  Euro a libra včera klesly v reakci na červencový zápis z jednání Fedu. Jeho členové se obávali inflace a toho, zda by mohla v blízké budoucnosti pokračovat v poklesu. Vzhledem k tomu je jasné, že může být potřeba další zvyšování úrokových sazeb. Přesto ne všichni členové Federálního rezervního systému jsou jestřábí. Zápis uvádí, že "většina představitelů Federálního rezervního systému stále vnímá inflační rizika a potenciální potřebu vyšších sazeb". Dva představitelé Fedu však argumentovali pro ponechání sazeb beze změny namísto zvýšení, které na konci zasedání nakonec schválil Federální výbor pro volný trh.
 • Klíčové projekty z Národního investičního plánu je vhodné realizovat na úvěr s nízkým úrokem
  „Díky Národnímu investičnímu plánu může naše země dosáhnout velkého ekonomického pokroku. Při rozumném řízení státního dluhu bychom se neměli bát půjčit si na realizaci klíčových investičních projektů,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Klíčové údaje Burzy cenných papírů Praha v roce 2020
  Objem akciových obchodů meziročně vzrostl o 15 %, při celkové hodnotě 125,3 mld. Kč. Mezi nejobchodovanější emise patřil ČEZ (31,5 mld. Kč), Komerční banka (28,6 mld. Kč) a Erste Bank (24,2 mld. Kč). Hlavní index pražské burzy PX-TR, který započítává dividendový výnos v roce 2020 ztratil 4,97 %. Nejvíce rostoucí indexovou emisí se stal Stock Spirits s meziročním ziskem 25,81 %. Lídry neregulovaného trhu START se stali dva letošní nováčci Pilulka Lékárny (37,97 %) a eMan (19,61 %).
 • Klíčové události tohoto týdne
  Americký sektor služeb se v srpnu urychlil a index nestátního indexu ISM vzrostl na 55,3. Obchodní mezera se v červenci zvýšila méně než se předpokládalo, na 43,7 miliardy dolarů v důsledku rostoucí spotřeby energie a vývozu letadel. Beige Book (béžová kniha) FEDu prokázala omezené mzdové tlaky navzdory zpřísnění trhu práce, zatímco růst popisovala jako „mírný“.
 • Klíčové události ve světě: Přehled vývoje na finančních trzích v červenci
  Evropská centrální banka zasedala 25. července. Výstupy byly v souladu s očekáváním investorů. ECB jednak ponechala úrokové sazby beze změny a jednak nepřímo indikovala, že kvůli perzistentně slabé inflaci pod inflačním cílem, slabému ekonomickému růstu a zhoršujícímu se výhledu by mohla úrokové sazby snížit ještě více do záporu. Většina investorů se domnívá, že ke snížení úrokových sazeb by mohlo dojít už na příštím zasedání v září. ECB rovněž nepřímo indikovala, že by mohla znovuobnovit program kvantitativního uvolňování (QE), tedy nákupy vládních a korporátních dluhopisů. K jeho oznámení by mohlo podle tržních odhadů dojít na zasedání v říjnu.
 • Klíčové události 19. září: fundamentální analýza pro začátečníky
  Úterní nabídka makroekonomických událostí je prakticky nulová a alespoň nějaký význam má ještě méně z těchto událostí. Pozornost můžeme věnovat druhému hodnocení srpnové zprávy o inflaci v eurozóně. Druhé hodnocení se ale málokdy odchýlí od prvního a metrika inflace nemá v současnosti takovou váhu jako dřív. Dřív byla základním kamenem každého zasedání centrální banky. Pokud inflace rostla nebo klesala příliš pomalu, ukazovala tím na razantnější a dlouhodobější zpřísňování měnové politiky, což měnu podporovalo. ECB s Christine Lagardeovou a Luisem de Guindosem v čele dnes trhům jasně sděluje, že zvyšování sazeb buď skončilo, nebo je možná na obzoru už jen jedno. Bez ohledu na údaje o inflaci tedy trh nevidí žádné "jestřábí" signály ze strany ECB, ani žádný podstatný důvod k nákupu eura.
 • Klíčové události 20. září: fundamentální analýza pro začátečníky
  Ve středu nás nečeká mnoho makroekonomických událostí, ale některé zprávy stojí za pozornost. Hlavní zprávou na programu je dnes zpráva o inflaci ve Spojeném království. Jak jsme už uvedli, význam inflace pro trh se pomalu vytrácí, protože všechny tři centrální banky se blíží ke konci cyklů zpřísňování. Proto fakt, jestli inflace klesá nebo roste a rychle nebo pomalu, není tak důležitý jako dřív. Přesto by bylo nesprávné tuto zprávu klasifikovat jako sekundární, takže by měla stačit na vyvolání určité reakce trhu.
 • Klíčové události 21. září: fundamentální analýza pro začátečníky
  Ve čtvrtek nás čeká poměrně málo makroekonomických událostí, ale to neznamená, že nebudou významné. Trh se zaměří na mítink Bank of England a Federálního rezervního systému. Zasedání americké centrální banky se konalo včera večer, ale vliv může mít v průběhu celého dne. Proto je dobře, že nemáme téměř žádné ekonomické zprávy – nebudou totiž obchodníky rušit ani mást. Dolar celkem logicky stoupal. A ne na základě výsledků zasedání Fedu, jako spíš celkově. Opakovaně jsme zmiňovali, že euro a libra jsou překoupené, a teď očekáváme růst dolaru prakticky na jakémkoli fundamentálním pozadí. A přesně to se děje. Aby americká měna znovu posílila, Fed ani nemusel zvyšovat úrokové sazby nebo slibovat jejich budoucí zvyšování.
 • Klíčové události 22. září: fundamentální analýza pro začátečníky
  V pátek nás čeká poměrně mnoho makroekonomických událostí. Ne všechny budou mít potenciál ovlivnit pohyb páru, ale bude jich poměrně hodně, takže některé mohou mít značný význam. Spojené království začne zprávou o maloobchodních tržbách za srpen. Není to nutně klíčová zpráva, ale určitou reakci trhu by vyvolat mohla. Dále obchodníci mohou čekat PMI ve službách a ve výrobě pro Německo, Evropskou unii a Spojené království. Tyto zprávy dokážou vyvolat silnou reakci jen v případě, že se jejich údaje výrazně odchýlí od prognóz. Navíc v kontextu dalšího zpřísňování měnové politiky v posledním roce lze nejspíš očekávat pokles obchodní aktivity. Spojené státy také zveřejní PMI, nicméně v tomto případě jsou důležitější indexy ISM, které budou zveřejněny později. Nakonec nás čeká několik zpráv, ale jen málo z nich má zvláštní význam.
 • Klíčové události 27. září: fundamentální analýza pro začátečníky
  Ve středu nás nečekají téměř žádné makroekonomické události. V Německu, Evropské unii a Spojeném království nejsou naplánovány žádné významné události. Spojené státy zveřejní zprávu o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby, která je důležitá, protože tato kategorie zboží je drahá a má velkou váhu ve výdajích domácností, takže odráží aktuální tendenci lidí spořit, resp. utrácet. Růst tohoto ukazatele je vnímán jako dobrý pro ekonomiku. Potřebujeme ale opravdu reakci na tuto zprávu? Euro i libra pokračují v poklesu téměř každý den. Dolar v tuto chvíli očividně nepotřebuje makroekonomickou podporu a je nepravděpodobné, že by jediná zpráva mohla jeho růst zastavit.
 • Klíčové události 28. září: fundamentální analýza pro začátečníky
  Čtvrteční série makroekonomických událostí má sotva nějaký vliv. Německo vydá zprávu o inflaci za září, Evropská unie zveřejní celou řadu sekundárních zpráv, které budou trh jen sotva zajímat, a obchodníci se mohou těšit na zveřejnění americké týdenní zprávy o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a třetí revizi amerického HDP. Máme za to, že žádnou z těchto zpráv nelze považovat za důležitou. Podívejme se, proč.
 • Klíčové události 29. září: fundamentální analýza pro začátečníky
  V pátek nás čeká značné množství významných makroekonomických událostí, víc než ve všech předchozích dnech týdne dohromady. Začněme Německem. Dopoledne se evropští obchodníci mohou těšit na zveřejnění maloobchodních tržeb za srpen a také na údaje o nezaměstnanosti a žádostech o podporu v nezaměstnanosti za září. Nedá se říct, že by tyto údaje byly veledůležité, nicméně mírnou reakci trhu by vyvolat mohly. Čím méně očekávané hodnoty v těchto zprávách budou, tím silnější může být reakce trhu.
 • Klíčoví těžaři ropy dnes jednají ve Vídni. Pokud se dohodnou, zastaví se prudký růst ceny pohonných hmot v ČR
  Členové kartelu OPEC a jejich spojenci z řad tradičních těžařů v čele s Ruskem se dnes v poledne setkají u jednacího stolu ve Vídni. Samotné uskutečnění tohoto setkání napovídá, že by mohli konečně nalézt společnou řeč a dohodnout se na koordinovaném zvýšení těžby ropy. To totiž dosud není kartelem a jeho spojenci odsouhlaseno, neboť Spojené arabské emiráty – jeden ze členů kartelu – se bouří proti nastavení vlastní výchozí těžební kvóty, kterou již považují za příliš nízkou.
 • Klíčový dopad na akcie v roce 2021 budou mít Bidenovy kroky v Bílém domě, celosvětový postup covidové vakcinace a politika centrálních bank
  Klíčovými burzovními příběhy roku 2021 budou „Biden v Bílém domě“ a „Vakcína a očkování“. Bidena nakonec do úřadu amerického prezidenta vynáší „modrá vlna“ – demokraté totiž ovládají Kongres kompletně – Sněmovnu i Senát. To je dobrá zpráva pro „zelené tituly“, tedy firmy soustředící se na vývoj environmentálně šetrných technologií, do kterých Biden nasměruje obrovský balík veřejných peněz. Modrá vlna naopak není dobrá zpráva pro technologické tituly typu Facebooku nebo Alphabetu, resp. Googlu. Jejich vzestup navíc může být po fenomenálním letošku již poněkud vyčerpán, alespoň přechodně. Ani odeznívání pandemické situace v souvislosti s postupujícím proočkováním podstatné části světové populace jim nemusí svědčit.
 • Klíčovými události dne jsou: schůze Evropských Centrálních Bank a konference Draghího.
  Dnes, některé z klíčových míst v ekonomickém kalendáři byli okupovaní zasedáním Evropských Centrálních Bank ohledně mě...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
eTrader
Forex Yard
Oanda
reklama
XTB Ondřej Hartman