Ticker Tape by TradingView
Rekapitulácia roka 2012
Rok 2012 bol opäť volatilným rokom tak ako každý z ostatných šiestich rokov finančnej krízy. A pravdepodobne sa to nezmení ani v nadchádzajúcom roku 2013. Pretože ako povedal JP Morgan, nech je situácia akákoľvek, finančné trhy budú vždy kolísať.
A kolísavo rok 2012 aj začal. Už 13. Januára ratingová agentúra Standard and Poors znížila rating deviatim členom eurozóny, pričom najvyšší „trojáčkový“ rating i zachovalo len Nemecko. Ako dôvod zníženia ratingu agentúra napísala, že „kroky politikov, ktoré boli uskutočnené počas posledných týždňov, nie sú dostatočné na riešenie systematického napätia v eurozóne.“ Žiaľ agentúra mala pravdu a aj keď sa počas takmer celého prvého polroku hovorilo o rôznych riešeniach krízy, dohoda nakoniec vyzerá úplne inak. Z plánov napákovania eurovalu veľa neostalo, Merkelová na margo spoločných eurobondov povedala, že nie sú reálne za jej života a ECB dlhodobo odolávala tlaku na to, aby niečo d dlhovou krízou robila. Našťastie trhy zníženie ratingov zobali ako správu, že horšie už nebude a euro si otvorilo priestor na rast počas prvých mesiacov roka. Celkovo akcie zaznamenali výborný štart do nového roka. Index SP500 mal najsilnejší január od roku 1997, paneurópsky index DJ Stoxx Europe 600 od roku 1998.
Euru ako aj akciám v raste pomohlo aj februárové LTRO, teda druhá 3-ročná refinančná operácia od ECB, v ktorej si 800 bánk požičalo až 529 mld. eur. Spolu s decembrovou operáciou v objeme 489 mld. eur išlo o zdroje, ktoré mali bankám pomôcť v ich financovaní. Aj keď bol pre ne síce prvý polrok ťažký, nakoniec sa dokázali odraziť vyššie a európske banky v indexe DJ Stoxx Europe 600 majú za tento rok zaknihovaný zisk približne 25%.
Rast eura sa vo februári prejavil aj na cene ropy, no v najväčšej miere ju ovplyvnil iránsky jadrový program. Teherán totiž nemienil zastaviť obohacovanie uránu, ktorý následne mienil využívať „len“ na mierové účely. Preto sa Európska únia rozhodla, že s platnosťou od 1. Júla pozastaví import ropy z tejto krajiny. Takéto opatrenie je pre ekonomiku, v ktorej ropa zohráva všetku úlohu devastačné a preto sa Irán rozhodol hneď brániť. Mesiac na to zastavil export ropy do UK a Francúzska. Obavy o nedostatok čierneho zlata vyhnali cenu ropy Brent až k 130 dolárom za barel. OPEC zo svojou vysokou produkciou ako aj vysoká produkcia ropy zo strany US ale nakoniec dovolili trhom zabudnúť na tieto obavy, pričom ekonomické spomalenie tiež zohralo svoju úlohu. V júni sa brent pohyboval len na 88 USD a rok 2012 by mal ukončiť okolo úrovne 110 USD. Porazeným v tomto boji bol určite Irán, kde inflácia kvôli ekonomickým problémom dosiahla dvojciferné čísla. Víťazom boli samozrejme energetické spoločnosti. Hlavne tie americké, ktoré orientáciou sa na zemný plyn a novými spôsobmi ťažby ropy (fracking) dokázali aj pri klesajúcich cenách ropy slušne rásť.
Február bol na trhu FX trhu okrem rastu eura zaujímavý aj z hľadiska intervencií japonskej centrálnej banky. Jej posledné forexové intervencie vždy zlyhali a tak sa rozhodla ísť BoJ cestou agresívneho uvoľňovania menovej politiky pomocou inflačného cielenia. Inflačný cieľ bol stanovený na úrovni 1% a centrálna bank sa zaviazala, že bude intervenovať tak, ako uzná za vhodné na dosiahnutie tohto cieľa. Na začiatku roka bol objem nákupov aktív na úrovni 20 bil. jenov, v novembri už vzrástol na 66 bil. jenov. V polovici roka síce aj táto snaha zlyhala, no kde je vôľa, tam je aj cesta.
Marec bol na akciovom trhu v znamení rastu. Index SP500 zaznamenal za prvé tri mesiace roka svoj najsilnejší 1Q od roku 1998. Oporou bol úspešný priebeh gréckeho PSI, teda participácie súkromného sektora na záchrane Grécka. Až 85,8% držiteľov dlhopisov súhlasilo s tým, aby dostali za staré dlhopisy emitované pod gréckym právom nové dlhopisy emitované pod britským právom. Nakoľko na tých, ktorí nesúhlasili s PSI bola použitá klauzula CAC, dosiahla nakoniec participácia až 95,7%. Prvá reštrukturalizácia dlhu v rámci eurozóny sa tak skončila bez väčších problémov. Už marec tak priniesol veľký míľnik vo vývoji krízy. Default.
Kým európske finančné inštitúcie sa tešili z LTRO, US bankám zas pomohlo úspešné zvládnutie záťažových testov, po ktorých Fed bankám dovolil vyplatiť dividendy a obnoviť programy spätných odkupov akcií z trhu. Až 15 z 19 testovaných bánk skúškou prešlo. US finančný sektor si aj vďaka týmto správam za tento rok pripisuje zisk 27%. Dividendu po dlhom čakaní oznámila aj spoločnosť Apple. Najväčšia US firma podľa trhovej kapitalizácie tak opäť 15 rokoch vypláca dividendu.
Apríl ale už priniesol korekciu posledných ziskov na akciovom trhu. Obrovské prekvapenie totiž priniesla zápisnica FOMC, kde sa na počudovanie celého trhu hovorilo o načasovaní prípadného stiahnutia stimulov. Aj keď Bernanke na tlačovej konferencii po FOMC z konca apríla povedal, že Fed je pripravený na ďalšie stimuly, dôveru trhom to už vrátiť nedokázalo. Za stiahnutím optimizmu bolo aj rozhodnutie ratingovej agentúry Moodys prehodnotiť rating 114 finančným inštitúciám zo všetkých štátov eurozóny.
Po relatívne pokojnom apríli ale prišiel medvedí máj. Strata JP Morgan, neúspešné IPO spoločnosti Facebook a neschopnosť európskych politikov dohodnúť sa na riešení krízy v Európe. Tento vývoj sa prejavil na všetkých finančných trhoch v známom prístupe risk off. Akciový index SP500 poklesol za máj o viac ako 6% a zaznamenal najsilnejšiu stratu od septembra 2011. Pri tomto poklese podporovali trhy aj neúspešné francúzske voľby pre tím Merkozy, kedy sa novým prezidentom stal Hollande, zlyhanie gréckych strán PASOK a Nová demokracia pri vytváraní vlády ako aj slabé NFP z US na začiatku mesiaca. Neustály rast spredov na talianskych a španielskych dlhopisoch tiež podporoval medvedí tábor.
Jednou z najočakávanejších udalostí tohto roka bolo IPO akcií spoločnosti Facebook, naplánované na 18. mája. Spoločnosť vtedy ponúkla na predaj 421 mil. akcií pri cene 38 USD z akciu, teda na hornej hranici predpokladaného pásma 34-38 USD. V prvý deň obchodovania ale tieto akcie, ohodnotené na maximálnej možnej cene, zaznamenali rast len o 0,5%. Následne počas mája akcie stratili ďalších 25% a s približne rovnakou stratou aj končia tento rok. Stále zahlcovanie trhu novými a novými akciami, naďalej extrémne vysoké ohodnotenie a tiež nie príliš presvedčivé výsledky akciám nepriali. Takže IPO Facebooku skončilo ako najneúspešnejšie z prvotných úpisov veľkých firiem v US za posledné dve dekády.
V máji zaujala tiež aj banka JP Morgan. Spoločnosť pri svojich kvartálnych výsledkoch zverejnila nejaké straty zo svojej londýnskej divízie, no CEO banky Dimon nazval tento problém ako „búrkou v čajovej kanvici.“ Pár dní na to ale firma oznámila, že strata zo syntetickej derivátovej pozície sa výrazne zvýšila a dosiahla 2 mld. USD. Nakoľko táto banka bola vnímaná ako jedna z najbezpečnejších, spôsobili tieto správy na trhu veľký šok a preto akcie banky poklesli v máji o 25%.
K júlu strata vzrástla až na 5,6 mld. USD a spôsobila zatvorenie londýnskej divízie obchodov CIO. Trader zodpovedný za túto stratu, Bruno „London whale“ Iksil, ale nebol jediným obchodníkom, ktorý, spôsobil bankám problémy.
27. júna dostala banka Barclays obrovskú pokutu v objeme takmer 450 mil. USD za to, že manipulovala s medzibankovou sadzbou LIBOR. Kvôli svojim potrebám totiž v rámci fixingu sadzieb dodávala manipulované kotácie podľa toho, aké práve potrebovala. V škandáli je stále vyšetrovaných niekoľko bánk, no asi najviac na to doplatila banka UBS, ktorá za manipuláciu tejto referenčnej medzibankovej sadzby dostala pokutu až 1,5 mld. USD.
Draho banky vyšlo aj pranie špinavých peňazí. HSBC zaplatila za takéto operácie rekordnú pokutu 1,92 mld. USD, kým Standard Chartered pokutu 667 mil. USD.
Celkovo bol mesiac jún na akciovom trhu značne volatilný, no nakoniec sa indexu SP500 podarilo zaznamenať prírastok až 4%, čím sa tohtoročný jún stal najziskovejším od roku 1999. Za celý 2Q ale index poklesol o 3,3%. Hlavné impulzy na pohyb prišli zo strany Fedu a z Európy. Článok v denníku Wall Street Journal zo 6. júna o zvažovaní stimulov Fedom ako aj neskoršie komentáre predstaviteľov Fedu, že stimuly sú pravdepodobné, pomohli akciám v rely. K naplneniu očakávaní prišlo 20. júna, kedy FOMC ponechalo sadzby nezmenené a prišlo k rozšíreniu Operácie twist. Deň na to akcie zaznamenali silný pokles po reakcii sell the news, no mesiac skončil najsilnejšou jednodňovou rely od decembra po summite EU, na ktorom sa politici dohodli na priamej rekapitalizácii bánk cez ESM. Toto rozhodnutie prišlo po tom, čo požiadanie Španielska o pomoc z 10. júna nedokázalo vrátiť dôveru v španielske dlhopisy, ktoré počas júna dosiahli maximum na 10-ročnej splatnosti na 7,3%. Jún priniesol aj grécke voľby, ktoré skončili víťazstvom Novej demokracie a schválenie reformy zdravotnej starostlivosti ústavným súdom US. Segment zdravotníctva sa po týchto správach konečne vymanil z úzkeho pásma a rok 2012 ukončil so ziskom 17%.
Júlov obchodovanie bolo poznačené pomerne dobrou výsledkovou sezónou v US, no akciové trhy sa príliš nehýbali. Pokračoval ale pokles eura, ktoré od začiatku roka už slušne strácalo oproti zelenej bankovke. Obrat na celom vývoji krízy ale prišiel ku koncu mesiaca, kedy Nowotny z ECB povedal, že vidí možnosť udelenia bankovej licencie pre ESM. Trh zobral tieto správy ako nádej riešenia krízy, no neskôr on sám povedal, že sám takýto spôsob zásahu ECB nepreferuje. To ale nebolo všetko. 26. júla prezident ECB Draghi na konferencii v Londýne povedal, že ECB je „pripravená urobiť čokoľvek na záchranu eura.“ Tieto slová odštartovali rely na eure, počas ktorej spoločná mena vzrástla z blízkosti hladiny 1,20 až k 1,32.
Tento rast ale nebol jednoduchý. Na augustovom zasadnutí ECB Draghi povedal, že plány ako zachrániť euro oznámi o pár týždňov. Aj keď euro bolo pri svojom raste pomerne váhavé, výnosy na dlhopisoch krajín PIIGS rapídne klesali.
V júli zaujali ešte výrazne slabšie výsledky spoločnosti Apple, zníženie sadzieb Čínskou PBOC a dohoda medzi EU a Španielskom o záchrane bankového sektora v krajine.
Jednou z najzaujímavejších udalostí v auguste bola určite nehoda spoločnosti Knight Capital, ktorá patrí k jedným z najväčším market makerov na burze NYSE. Spoločnosť spustila ráno 1. augusta svoj nový algoritmus elektronického obchodovania, no systém sa začal správať nepredvídateľne a spôsobil rapídne poklesy na takmer 150 akciách. V tento deň akcie spoločnosti prepadli o 32%.
September bol o troch udalostiach: QE3+, OMT a iPhone 5. Oznámenie nového kola stimulov zo strany Fedu prišlo 13. septembra, kedy FOMC posunulo dobu, počas ktorej budú sadzby nezmenené na dlhšiu budúcnosť a tiež oznámil časovo neobmedzené nákupy hypotekárnych cenných papierov v objeme 40 mld. USD mesačne.
6. septembra zasadala ECB, ktorá ponechala úrokové sadzby na nezmenenej úrovni. Najväčšou udalosťou ale bolo oznámenie programu nákupov dlhopisov zo strany ECB pod programom OMT, ktorý bude nelimitovaný a bude sa týkať dlhopisov so splatnosťou do 3 rokov tých krajín, ktoré požiadajú o pomoc. Po mesiaci čakania tak Draghi naplnil očakávania trhu a prišiel s týmto obrovským stimulom. Pre euro pozitívnou správou bolo aj vyhlásenie ESM v súlade s nemeckou ústavou zo strany nemeckého ústavného súdu.
To, že ECB bude nakupovať dlhopisy, bola výborná správa pre akcie periférie a aj napriek tomu, že tieto krajinu bojujú o každú desatinu ekonomického rastu. To, že tieto krajiny nezbankrotujú, ich poslalo výrazne nahor, no aj napriek rastu v druhej polovici roka skončili tento rok akcie Španielska a Talianska len s minimálnymi zmenami, no grécke akcie vzrástli až o 32%.
September bol tiež o novom mobilnom telefóne z dielne Apple, iPhone 5. Telefón bol uvedený do predaja 21. septembra. V ten deň akcie najväčšej spoločnosti na svete podľa trhovej kapitalizácie dosiahli svoje maximum na 701 USD. Žiaľ akcie tieto vysoké úrovne kvôli problémom s dodávkami zariadenia udržať nedokázali a do konca roka poklesli o štvrtinu.
Október bol pre obchodníkov pomerne náročný mesiac, kedy sa na trhu stále pretriasala otázka Grécka, budúcnosti EU, bankovej únie a makrodáta z US. Tiež očakávania toho, kedy požiada Španielsko o pomoc, zvyšovali na trhu napätie. Index SP500 v októbri zaznamenal prvú mesačnú stratu od mája a odpísal si 2,1%.
V októbri určite obchodníkov zaujal hurikán Sandy, ktorý vo veľkej miere ovplyvnil aj ekonomickú aktivitu v US. Ovplyvnil aj tradingovú aktivitu, nakoľko kvôli hurikánu bolo obchodovanie v US zastavené až na dva dni, čo bola najdlhšia prestávka v obchodovaní spôsobená počasím od roku 1888.
Hurikán a následné výpadky elektrickej energie priali na rozdiel od väčšiny akcií napríklad predajcom generátorov elektrickej energie. Akcie General Holdings vzrástli tesne po hurikáne o takmer 50%.
Vplyvom hurikánu boli novembrové makrodáta slabé, čo sa prejavilo aj na akciovom trhu. Hlavný vplyv na obchodovanie ale mali voľby v US, ktoré vyhral Obama. Pretože on nebol preferovaným kandidátom Wall Street, reagovali akciové trhy na tieto správy negatívne. Demokratický prezident a republikánska snemovňa reprezentantov spustila kolotoč rokovaní ohľadom riešenia hroziaceho fiškálneho útesu, teda platnosti automatických šktrtov, ktorý ani do dnešného dňa nebol vyriešený a len vyvolával na trhu napätie.
To vyvrcholilo 21. decembra, teda na predpokladaný koniec mayského kalendáru, kedy v noci prepadli futures na index SP500 až o 3,2% behom pár minút.
Koniec roka bol zaujímavý aj v korporátnom sektore. Spoločnosť Hewlett-Packard na konci novembra povedala, že kúpa firmy Autonomy bola extrémne predražená a firma musí takmer celú kúpu opísať a na konci decembra zas prevádzkovateľ derivátovej burzy IntercontinntalExchange oznámil, že odkúpi operátora búrz v US ako aj Európe NYSE Euronext. Spoločnosť založená len v roku 2000, tak odkúpila 208-ročného rivala.
Politika nielen US ovplyvňovala koniec roka. Európski politici sa konečne dohodli na pláne ohľadu nad bankami od roku 2014, Grécko získalo ďalšiu tranžu pomoci po sfinalizovaní programu odkupu dlhopisov z trhu (išlo v podstate o druhú reštrukturalizáciu gréckeho dlhu), japonské voľby vyhrala opozícia, ktorá preferuje agresívne monetárne stimuly a to pomohlo USDJPY potlačiť od úrovne 77 až po level 85 a tiež Fed oznámil ako náhradu za ukončenú Operáciu Twist časovo nelimitované nákupy federálnych dlhopisov.
Ak by sme rok 2012 mali zhrnúť jednou vetou, tak stačí vedieť, že rok 2012 bol rok, kedy nenastal koniec sveta, no centrálne banky začali byť oveľa agresívnejšie vo svojej menovej politike. Nelimitované nákupy dlhopisov od ECB a Fedu a tak isto aj plán zvýšenia monetárnych stimulov v Japonsku na podporu dosiahnutia miery inflácie na 2% tento rok prioritne hýbali trhmi.
Dôležitý tiež bol v podstate dvojnásobný grécky bankrot, stála nejasnosť európskych politikov v riešení krízy a odhalenie manipulácie sadzby Libor.
Nový rok určite prinesie ďalšie zaujímavé udalosti a dúfame, že ich budete sledovať s nami.
Klíčová slova: Akciový index | OPEC | Německo | Apple | Dividendy | Politika | Export | Import | Akciové trhy | Akcie | CEO | ECB | ESM | Euro | FOMC | FX | Fed | Futures | IPO | LIBOR | LTRO | Risk | Měna | NYSE | Rating | Ratingová agentura | Ropa | Trader | Wall Street | Banky | EUR | USD | UBS | Barclays | ČEZ | Obchodování | PBOC | EU | Zisk | Výsledky | Euronext | Intervenovat | Financování | Makrodata | Facebook | Burzy | Wall Street Journal | Bankrot | USDJPY | Index | Banka | Brent | Eura | HSBC | JP Morgan | Market | Pokles eura | Risk Off | Ropy | SP500 | Stoxx | Stoxx Europe 600 | Trh | Sell | Volby | Burze | Standard Chartered | Energie | IPO akcií | Prezident ECB | Firmy | Algoritmus | NYSE Euronext | Výnosy | IPO Facebooku |
Čtěte více
-
Rehn (eurokomisár pre menové otázky)
"Tempo pádu, nie kurz, eura voči doláru vyvoláva obavy." Komentár: Eurokomisárovi ... -
Rehn (eurokomisár pre menové otázky)
"Deficity krajín Eurozóny sú vysoko znepokojujúce."... -
Rehn (eurokomisár pre menové otázky)
"Finančná pomoc Portugalsku je reálna pri pria... -
Rehn (eurokomisár pre menové otázky)
"Nepochybujem o tom, že aj Slovensko dodrží svoj záväzok pomoci Grécku." Kom... -
Rehn (nemecký eurokomisár)
"Očakávam, že záchranný balíček pre Grécko mu umožní "dostatočnej sa nadýchnuť"." Ko... -
Rekapitalizácia bánk
FT uvádza, ako by mala vyzerať finálna rekapitaliz&aac... -
Rekapitalizácia bánk
Hlavnou správou dnešného dňa sú pokr... -
Rekapitulace amerického akciového trhu k 7. dubnu: SP500 a NASDAQ zahajují nový týden výrazně v červených číslech
Referenční americké akciové indexy uzavřely páteční obchodní seanci v New Yorku ve ztrátě. Index S&P 500 se propadl o 5,97 %, zatímco Nasdaq 100 odepsal 5,92 %. Průmyslový Dow Jones klesl o 5,5 %. Všechny tyto pohyby jsou reakcí na cla oznámená prezidentem Trumpem. -
Rekapitulace nových opatření ECB
Níže naleznete vše důležité, co zaznělo na dnešním zasedání ECB. Opatření by měla podpořit ekonomiku eurozóny těžce zasaženou šířením koronaviru. Dle guvernérky ECB Lagardové bude mít pandemie výrazný dopad na pokles evropské poptávky a produkci. -
Rekapitulácia dnešného dňa
Pred tým, ako sa s vami dnes rozlúčime, dovoľte rekapituláciu toho, čo sa stalo. Trh očakával naj... -
Reklama při Super Bowlu je rekordně drahá, za posledních dvacet let zdražila reálně na dvojnásobek. A Apple by dnes platil reálně pětkrát tolik, co roku 1984 za svůj legendární spot
Cena půlminutového reklamního spotu při letošním finále ligy amerického fotbalu Super Bowl se vyšplhala na rekordních sedm milionů dolarů. To odpovídá více než 155 milionům korun. Loni vyšel ten samý reklamní prostor ještě jen na 6,5 milionu dolarů. To značí jeho meziroční zdražení o zhruba 7,7 procenta. Pokud od této hodnoty ale odečteme inflaci, zdražení je výrazně mírnější. -
Reklamu na prodej kryptoměn zakáže také Twitter
Sociální síť Twitter zakáže na svých stránkách reklamu na kryptoměny, jako je bitcoin. Připojí se tak k Facebooku a Googlu v omezování tohoto odvětví kvůli riziku podvodů nebo velkých ztrát investorů, uvedla agentura Reuters. Přesný termín, od kdy bude zákaz platit, zatím nebyl uveden. -
Rekord na hypotečním trhu
„Celkový objem poskytnutých hypotečních úvěrů v letošním roce dosáhne historického maxima. Kdo čekal, že koronavirová krize zlevní ceny nemovitostí, šeredně se spletl,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. -
Rekordně vysoké ceny mědi klesají
Rekordně vysoké ceny mědi začaly v posledních měsících klesat poté, co největší světový odběratel mědi, čínský státní provozovatel rozvodné sítě State Grid Corporation of China, zaznamenal zpomalení nákupů měděných drátů. Tento trend je doprovázen zvýšenými nákupy hliníkových drátů, které představují levnější alternativu k mědi, a vyvolává otázky ohledně možných dlouhodobých dopadů na globální trh s kovy. -
Rekordní, a přesto „malý“ deficit
Jak již před několika dny avizovala ministryně financí, skončilo loňské hospodaření státu deficitem na úrovni 367,5 mld. Kč. Takové číslo sice nemá v tuzemské historii obdoby, když jeho nejbližším konkurentem je 192 mld. z roku 2009, zdaleka ovšem nedosáhlo původního plánu. Ten totiž po novelizacích počítal se schodkem až 500 mld. Kč, na který byl postupně zvýšen z předpandemických 40 mld. Kč. Za rozdílem mezi plánem a konečnou realitou lze hledat primárně nad očekávání vysoké příjmy, zatímco výdaje se rozpočtované částce přiblížily. To je pozoruhodné hlavně vzhledem k tomu, že k poslední novele rozpočtu došlo začátkem července letošního roku, tedy v době, kdy případná druhá vlna epidemie byla čistě hypotetickou možností, které vesměs nebyla přikládána velká pravděpodobnost, natož aby se na ni rozpočet cíleně připravoval. Zdá se tak být zjevné, že původně schválených 500 mld. Kč bylo extrémně nadhodnocených, když se k nim rozpočet nepřiblížil ani po drtivé druhé vlně epidemických uzavírek. -
Rekordní cena bitcoinu přes 100 tisíc dolarů
"Rekordní cenu 100 tisícům dolarů u bitcoinu ovlivnila celá řada faktorů. Klíčovou roli hraje přijetí kryptoměn na institucionální úrovni, kdy velcí hráči, jako jsou hedgeové fondy, penzijní fondy nebo korporace, investují do bitcoinu jako nástroje proti inflaci nebo za účelem diverzifikace portfolia. Příkladem může být strategie společností jako MicroStrategy nebo Tesla, které část svých rezerv alokovaly do bitcoinu, což podpořilo jeho růst. -
Rekordní ceny zemního plynu, hrozící příděly energie, stagflace a recese, Evropa uvízla mezi ekonomickou propastí a slepým bodem
V CENTRU BOUŘE: Rekordní ceny zemního plynu, hrozící příděly energie, sucho, stagflace, recese. Evropa se ocitla mezi ekonomickým propastí a slepým bodem. Energetická krize je neřešitelná, ještě letos uvrhne kontinent do recese a její dopady se protáhnou až do roku 2023. Euro nese hlavní tíhu této investiční bouře, zatímco akcie jsou odolnější. Zisky rostou z nízkého základu a ocenění je již nyní levné. Slabší euro, stále nízké úrokové sazby a rostoucí fiskální výdaje jsou důležitou podporou. -
Rekordní čtvrtletní nárůst zákazníků o 67 tisíc, čistý zisk 19,5 mil. EUR a výnosy 40,8 mil. EUR. Předběžné výsledky XTB za první čtvrtletí 2021.
V prvním čtvrtletí 2021 vygenerovalo XTB konsolidovaný čistý zisk 19,5 milionu EUR, což je o 121,3 % více než v předchozím čtvrtletí, kdy byl zisk 8,8 milionu EUR. Konsolidované výnosy dosáhly 40,8 mil. EUR (4. čtvrtletí 2020: 30,6 mil., Nárůst o 33,4 %). V prvním čtvrtletí letošního roku získala skupina XTB rekordní počet nových zákazníků - více než 67 tisíc, což znamená mezičtvrtletní nárůst o 75 %. V prvním čtvrtletí také poprvé v historii společnosti aktivně investovalo více než 100 000 klientů XTB. -
Rekordní čtvrtletní výsledky Netflixu zvedly akcie v after-hours o více než 11 % na novou hodnotu ATH 📈
Společnost Netflix oznámila výsledky za 4. čtvrtletí 2024 a překonala očekávání analytiků. Společnost vykázala silnou dynamiku jak v oblasti tržeb (nejvyšší v roce 2024), tak v oblasti největšího čtvrtletního nárůstu nových předplatitelů za více než rok. -
Rekordní horka ohrožují největší úrodu pšenice v EU
Ve Francii se zhoršuje úroda pšenice, jelikož rekordní vedra v největší pěstitelské zemi EU napomáhají ke globálním problémům s dodávkami obilí.
Forex - doporučené články:
Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.
Nejnovější články:
Vzdělávací články
Tyto 3 akcie jsou mladé, dravé a investorům nadělují zisky 🚀
Smart Money Trading: Pokročilá analýza volume (28. díl)
Ropu tady našli pozdě. Ománský rijál je ale díky ní třetí nejsilnější měnou světa
Investování do REIT: Pět tipů, podle čeho vybírat REITs do svého portfolia (9. díl)
Chamtivost a strach: Největší cenové pohyby na finančních trzích (duben 2025)
VIP zóna FXstreet.cz přinesla klientům rekordní zisk, duben 2025 zajistil nejvyšší zisky v historii VIP zóny
VIDEO: Jak funguje Forex? Naučte se vydělávat na měnových trzích 📈
Zajímavá data z prop tradingu: 7 % traderů dosáhlo výplaty
David Varga z Fintokei: Spojení brokera a prop firmy je budoucnost tradingu
Otevřete si dveře k ziskovému tradingu: VIP zóna FXstreet.cz zdarma od RebelsFunding!
Tyto 3 akcie jsou mladé, dravé a investorům nadělují zisky 🚀
Smart Money Trading: Pokročilá analýza volume (28. díl)
Ropu tady našli pozdě. Ománský rijál je ale díky ní třetí nejsilnější měnou světa
Investování do REIT: Pět tipů, podle čeho vybírat REITs do svého portfolia (9. díl)
Chamtivost a strach: Největší cenové pohyby na finančních trzích (duben 2025)
VIP zóna FXstreet.cz přinesla klientům rekordní zisk, duben 2025 zajistil nejvyšší zisky v historii VIP zóny
VIDEO: Jak funguje Forex? Naučte se vydělávat na měnových trzích 📈
Zajímavá data z prop tradingu: 7 % traderů dosáhlo výplaty
David Varga z Fintokei: Spojení brokera a prop firmy je budoucnost tradingu
Otevřete si dveře k ziskovému tradingu: VIP zóna FXstreet.cz zdarma od RebelsFunding!
Denní kalendář událostí
V USA inflační očekávání University of Michigan
V USA spotřebitelská důvěra University of Michigan
Šéf SNB Martin Schlegel
Na Novém Zélandu inflační očekávání
V Japonsku hrubý domácí produkt (HDP)
Šéf Fedu Jerome Powell
V USA výrobní index z oblasti Filadelfie
V USA newyorský výrobní index
V USA maloobchodní tržby
Žádosti o podporu v nezaměstnanosti
V USA inflační očekávání University of Michigan
V USA spotřebitelská důvěra University of Michigan
Šéf SNB Martin Schlegel
Na Novém Zélandu inflační očekávání
V Japonsku hrubý domácí produkt (HDP)
Šéf Fedu Jerome Powell
V USA výrobní index z oblasti Filadelfie
V USA newyorský výrobní index
V USA maloobchodní tržby
Žádosti o podporu v nezaměstnanosti
Tradingové analýzy a zprávy
Putin navrhl přímá jednání s Ukrajinou
Trump označil začátek jednání USA a Číny za úplný restart
Google zaplatí Texasu 1,4 miliardy dolarů jako urovnání za obvinění
Průzkum: Německé podniky trápí hlavně byrokratická zátěž
Čína se dál potýká s deflací
Akciové trhy nervózně čekají na víkendové rozhovory mezi USA a Čínou
Evropské akciové trhy rostly, německá burza vystoupila na nové rekordní maximum
Forex: Americký dolar oslabuje po výstupu na měsíční maximum vůči euru
Pražská burza zavřela na nejvyšší hodnotě v historii, dnes přidala dvě procenta
Pražská burza posílila na rekordní hodnotu, index PX stoupl o 4,2 procenta
Putin navrhl přímá jednání s Ukrajinou
Trump označil začátek jednání USA a Číny za úplný restart
Google zaplatí Texasu 1,4 miliardy dolarů jako urovnání za obvinění
Průzkum: Německé podniky trápí hlavně byrokratická zátěž
Čína se dál potýká s deflací
Akciové trhy nervózně čekají na víkendové rozhovory mezi USA a Čínou
Evropské akciové trhy rostly, německá burza vystoupila na nové rekordní maximum
Forex: Americký dolar oslabuje po výstupu na měsíční maximum vůči euru
Pražská burza zavřela na nejvyšší hodnotě v historii, dnes přidala dvě procenta
Pražská burza posílila na rekordní hodnotu, index PX stoupl o 4,2 procenta
Blogy uživatelů
Něco o Slovensku
Výběr z nedělní přípravy: Měnové páry USD/CAD a AUD/JPY
Index S&P 500 konsolidoval růst nad 5 600, býci jsou připraveni útočit!
XTB povede nový ředitel. Rozhovor s Vladimírem Holovkou, novým ředitelem
Krypto šeptanda: Co přinesl poslední týden v kryptosvětě (9.5.2025)
Ticho mezi obchody: Prostor, kde vznikají nejlepší rozhodnutí
Praktické okénko: Výhled na hlavní měnové páry z dlouhodobé perspektivy
Měnový pár EUR/NZD: Analýzy více časových rámců (D1 až H1)
Moje cesta prop tradingem: Týden bez obchodu, ale stále v pohotovosti
Praktická ukázka: A je tady ztrátový týden
Něco o Slovensku
Výběr z nedělní přípravy: Měnové páry USD/CAD a AUD/JPY
Index S&P 500 konsolidoval růst nad 5 600, býci jsou připraveni útočit!
XTB povede nový ředitel. Rozhovor s Vladimírem Holovkou, novým ředitelem
Krypto šeptanda: Co přinesl poslední týden v kryptosvětě (9.5.2025)
Ticho mezi obchody: Prostor, kde vznikají nejlepší rozhodnutí
Praktické okénko: Výhled na hlavní měnové páry z dlouhodobé perspektivy
Měnový pár EUR/NZD: Analýzy více časových rámců (D1 až H1)
Moje cesta prop tradingem: Týden bez obchodu, ale stále v pohotovosti
Praktická ukázka: A je tady ztrátový týden
Forexové online zpravodajství
Česko může na Dukovanech utrpět ztrátu až 416 miliard korun
Češi za dnešní Den matek utratí 470 milionů korun. Až o 10 miliard ročně ale Česko přichází kvůli jejich nevyužitému potenciálu, kvůli nemožnosti pracovat na částečný úvazek, jak je běžné v západoevropských zemích
Trump opakuje chybu USA z 30. let, varuje renomovaný německý institut
Obchodní den v USA končí bez významnějších pohybů
Americké indexy mírně ztrácí
Frankfurtská burza zakončila týden růstem o 0,6 %
Coinbase reportoval za 1Q výnosy mírně pod očekáváním, objem obchodování retailu klesá
Denní shrnutí: Oživení na Wall Street ke konci týdne slábne. Zlato posiluje o 1 % díky slabšímu dolaru
NATGAS roste o 4,5 % na měsíční maximum díky nižší těžbě a silné poptávce 📈
Smíšený sentiment na Wall Street 🗽 Tesla roste o 6 % navzdory slabým prodejům
Česko může na Dukovanech utrpět ztrátu až 416 miliard korun
Češi za dnešní Den matek utratí 470 milionů korun. Až o 10 miliard ročně ale Česko přichází kvůli jejich nevyužitému potenciálu, kvůli nemožnosti pracovat na částečný úvazek, jak je běžné v západoevropských zemích
Trump opakuje chybu USA z 30. let, varuje renomovaný německý institut
Obchodní den v USA končí bez významnějších pohybů
Americké indexy mírně ztrácí
Frankfurtská burza zakončila týden růstem o 0,6 %
Coinbase reportoval za 1Q výnosy mírně pod očekáváním, objem obchodování retailu klesá
Denní shrnutí: Oživení na Wall Street ke konci týdne slábne. Zlato posiluje o 1 % díky slabšímu dolaru
NATGAS roste o 4,5 % na měsíční maximum díky nižší těžbě a silné poptávce 📈
Smíšený sentiment na Wall Street 🗽 Tesla roste o 6 % navzdory slabým prodejům
Odborné kurzy a semináře
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Naposledy čtené:
Forexové online zpravodajství
Inflace na Slovensku opět nad 3 %
Makro: Spotřebitelské ceny Švýcarska v prosinci meziročně poklesly o 0,4 pct
Průzkum Reuters: Korunu k 25 za euro požene růst sazeb ČNB
Zlato táhne dolů dražší dolar s vyššími výnosy
Lagardová se drží výhledů na oživení
Index ISM v průmyslu mírně vzrostl
Forex: Koruna se včera posunula na nejslabší hodnotu od letošního července
Obchodní signály pro ZLATO (XAU/USD) na období 23.-25. října 2024: nakupujte (buy) při odrazu od 2 710 USD (korekce – 21 SMA)
Makro: Spotřebitelská důvěra USA od srpna na vzestupu, ISR
Forex: Eurodolar nad 1,0800
Inflace na Slovensku opět nad 3 %
Makro: Spotřebitelské ceny Švýcarska v prosinci meziročně poklesly o 0,4 pct
Průzkum Reuters: Korunu k 25 za euro požene růst sazeb ČNB
Zlato táhne dolů dražší dolar s vyššími výnosy
Lagardová se drží výhledů na oživení
Index ISM v průmyslu mírně vzrostl
Forex: Koruna se včera posunula na nejslabší hodnotu od letošního července
Obchodní signály pro ZLATO (XAU/USD) na období 23.-25. října 2024: nakupujte (buy) při odrazu od 2 710 USD (korekce – 21 SMA)
Makro: Spotřebitelská důvěra USA od srpna na vzestupu, ISR
Forex: Eurodolar nad 1,0800
Blogy uživatelů
Praktické okénko – Market profile a swingová příprava
Sázky na pokles sazeb i dolaru rostou
Moje cesta prop tradingem: Predikce budoucí výkonnosti obchodní strategie
Neohrnujte nos nad jednoduchými technikami (první část)
Multitimeframe analýza: 17.3.2021 BTC/USD
Něco o Slovensku
DAX dosiahol prvýkrát hodnotu 16 000 a S&P je takmer na 4 500. Čaká nás pád?
Praktické okénko – jednou super, jednou vtip
Burzovní grafy: Další mírný pokles posunul index S&P 500 na hranici supportu, směr vývoje mohou určit prezidentské volby
USD/CZK - opomenutý měnový pár na českém forexu
Praktické okénko – Market profile a swingová příprava
Sázky na pokles sazeb i dolaru rostou
Moje cesta prop tradingem: Predikce budoucí výkonnosti obchodní strategie
Neohrnujte nos nad jednoduchými technikami (první část)
Multitimeframe analýza: 17.3.2021 BTC/USD
Něco o Slovensku
DAX dosiahol prvýkrát hodnotu 16 000 a S&P je takmer na 4 500. Čaká nás pád?
Praktické okénko – jednou super, jednou vtip
Burzovní grafy: Další mírný pokles posunul index S&P 500 na hranici supportu, směr vývoje mohou určit prezidentské volby
USD/CZK - opomenutý měnový pár na českém forexu
Vzdělávací články
Obchodování podle PRICE ACTION je dřina (dokud neuvidíte toto video)
VIP zóna FXstreet.cz přinesla klientům rekordní zisk, duben 2025 zajistil nejvyšší zisky v historii VIP zóny
Smart Money: EPA a IPA - Efficiency a Inefficiency Price Action (15. díl)
Prop trading a copy trading
Nejpoužívanější indikátor na světě: 200denní klouzavý průměr (MA 200)
Ruský rubl – jak nepodcenit politické riziko?
Akcie: Úvod do světa akcií a akciového trhu (díl 1.)
Market Profile - tato pokročilá obchodní technika je vhodným doplňkem k Price Action
Tyto 3 akcie jsou mladé, dravé a investorům nadělují zisky 🚀
Rumunský leu kouše už druhé století. Měna si vláčí historii drastických reforem
Obchodování podle PRICE ACTION je dřina (dokud neuvidíte toto video)
VIP zóna FXstreet.cz přinesla klientům rekordní zisk, duben 2025 zajistil nejvyšší zisky v historii VIP zóny
Smart Money: EPA a IPA - Efficiency a Inefficiency Price Action (15. díl)
Prop trading a copy trading
Nejpoužívanější indikátor na světě: 200denní klouzavý průměr (MA 200)
Ruský rubl – jak nepodcenit politické riziko?
Akcie: Úvod do světa akcií a akciového trhu (díl 1.)
Market Profile - tato pokročilá obchodní technika je vhodným doplňkem k Price Action
Tyto 3 akcie jsou mladé, dravé a investorům nadělují zisky 🚀
Rumunský leu kouše už druhé století. Měna si vláčí historii drastických reforem
Tradingové analýzy a zprávy
Analýza GBP/USD, USD/CAD a EUR/GBP
Putin navrhl přímá jednání s Ukrajinou
Inflace v Řecku zpomalila, výroba dál klesá
Intradenní obchodování EUR/USD 6.12.2013
NASDAQ 100 - Intradenní výhled 6.4.2020
Reuters: USA připravily proti Rusku nové sankce
Index spekulativního sentimentu 8.2.2023
Itálie se ve 4Q začne vymaňovat z recese
FCA upozorňuje na několik nelegálních brokerů
Nezaměstnanost v Turecku je nejvyšší za sedm let
Analýza GBP/USD, USD/CAD a EUR/GBP
Putin navrhl přímá jednání s Ukrajinou
Inflace v Řecku zpomalila, výroba dál klesá
Intradenní obchodování EUR/USD 6.12.2013
NASDAQ 100 - Intradenní výhled 6.4.2020
Reuters: USA připravily proti Rusku nové sankce
Index spekulativního sentimentu 8.2.2023
Itálie se ve 4Q začne vymaňovat z recese
FCA upozorňuje na několik nelegálních brokerů
Nezaměstnanost v Turecku je nejvyšší za sedm let
Témata v diskusním fóru
Měsíční report finančních trhů (červen 2023)
Rekordy
Fibonacciho nástroje: Jak díky nim zlepšit své obchodní dovednosti?
Noční můra evropských politiků je zpět. Španělské výnosy na 6 %
Informace z backtestu (Metatrader 4;5)
Strach jako exekuční indikátor
Proč může být krypto zima u konce? | Investiční Memento #38
Tak jde čas: 17 týden 2012
Zlozvyky v tradingu a jak je „zlomit“?
Praktické okénko – Učebnicový scalp + učebnicová ztráta
Měsíční report finančních trhů (červen 2023)
Rekordy
Fibonacciho nástroje: Jak díky nim zlepšit své obchodní dovednosti?
Noční můra evropských politiků je zpět. Španělské výnosy na 6 %
Informace z backtestu (Metatrader 4;5)
Strach jako exekuční indikátor
Proč může být krypto zima u konce? | Investiční Memento #38
Tak jde čas: 17 týden 2012
Zlozvyky v tradingu a jak je „zlomit“?
Praktické okénko – Učebnicový scalp + učebnicová ztráta