Neděle 01. říjen 2023 13:37
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple trading AI
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new

BREAKING: Britský HDP pod očekáváním, GBPUSD klesá!

13.09.2023 19:06  Autor: XTB  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Údaje o HDP:

 • Odhad meziročního HDP Spojeného království Skutečnost 0,0 % (prognóza 0,4 %, předchozí 0,9 %)
 • Odhad HDP Spojeného království 3M/3M Skutečnost 0,2 % (prognóza 0,3 %, předchozí 0,2 %)
 • HDP Spojeného království odhad meziměsíčně Skutečnost -0,5 % (Předpověď -0,2 %, Předchozí 0,5 %)

Britská ekonomika se v červenci snížila o 0,5 %, přičemž letní výplach a rostoucí úrokové sazby činí recesi v letošním roce "stále pravděpodobnější". Ekonomika Spojeného království klesla nejrychlejším tempem za posledních sedm měsíců, protože sychravé počasí brzdilo výdaje a veřejný sektor zasáhly stávky.

Průmyslová výroba:

 • Průmyslová výroba ve Spojeném království m/m : Skutečnost -0,8 % (Předpověď -1 %, Předchozí 2,4 %)
 • Výroba Spojeného království r/r: skutečnost 3,0 % (prognóza -, předchozí 3,1 %)
 • Průmyslová výroba Spojeného království r/r: Skutečnost 0,4 % (Předpověď 0,4 %, Předchozí 0,7 %)

Údaje o HDP Spojeného království byly slabší, než se očekávalo, zatímco průmyslová výroba byla o něco lepší, než se předpokládalo. Měnový pár GBPUSD po zveřejnění údajů reagoval náhlým propadem, protože ekonomická aktivita Spojeného království se zdá být těžší, než se předpokládalo.

Zdroj: xStation 5

 


Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A., organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • BREAKING: BoE zvyšuje sazby o 25 bp, GBP klesá
  Pohyb sazbe na 1,25 % trhy očekávaly, ale po jestřábích překvapeních ze strany Fedu a zejména SNB dnes investoři doufali v odvážnější krok.
 • BREAKING: BoE zvyšuje sazby o 25 bp, GBP roste
  Bank of England dnes ve 13:00 oznámila rozhodnutí o měnové politice. Žádné překvapení se nekonalo – BoE zvýšila sazbu o 25 bazických bodů, což je výsledek, který ekonomové i peněžní trhy očekávaly. Hlavní úroková sazba se vyšplhala na 4,50 %, což je nejvyšší úroveň od října 2008.
 • BREAKING: BoE zvyšuje úrokové sadzby na 0,25 %
  Bank of England oznámila rozhodnutie o menovej politike o 13:00. Rozhodnutie bolo pozorne sledované, pretože niektorí ekonómovia očakávali, že banka zvýši sadzbu o 15 bázických bodov, zatiaľ čo iní sa domnievali, že banka ponechá sadzby nezmenené napriek rastúcemu inflačnému tlaku, keďže zavedenie prísnejších obmedzení proti COVID-19 v Anglicku ohrozuje oživenie ekonomiky. Skutočné rozhodnutie ukázalo, že Bank of England zvýšila svoju referenčnú úrokovú sadzbu na 0,25 % a ponechala program nákupu dlhopisov na úrovni 875 miliárd GBP.
 • BREAKING: BoE zvyšuje úrokovú sadzbu až na 0,5 %!
  Ako predpokladali analytici, Bank of England zvýšila hlavnú úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov na 0,5 %. Pripomíname, že britská centrálna banka v decembri 2021 zvýšila úrokové sadzby o 15 bázických bodov. Ide o najväčší nárast nákladov na financovanie za posledné 2 roky. Jednodňové indexované swapy sa tento rok oceňujú za minimálne štyri čiastočné zvýšenia úrokových sadzieb zo strany BOE. MPC očakáva v apríli vrchol inflácie okolo 7,25 % oproti 5 % predtým. MPC očakáva CPI 2022 na úrovni 5,75 % oproti 3,5 % v novembri. Bankári uviedli, že v nadchádzajúcich mesiacoch je pravdepodobné „mierne sprísnenie“. Banka plánuje úplne obmedziť nákupy podnikových dlhopisov a aktívne predávať dlhopisy, keď základná sadzba dosiahne 1 %.
 • BREAKING: BoJ nevidí potřebu změn v řízení výnosové křivky! USDJPY blízko 141📈
  USD/JPY se obchoduje výrazně výše po oznámení, že BoJ v současné době nevidí potřebu upravovat program kontroly výnosové křivky (YCC). Tato informace prohlubuje holubičí náladu kolem jenu.
 • BREAKING: BoJ zvažuje zvýšení prognózy inflace blíže k 2% cíli!
  Podle zpráv poskytnutých společností Nikkei, BoJ zvažuje zvýšení prognózy inflace blíže k 2% cíli. Krátce po oznámení měnový pár USD/JPY klesl.
 • BREAKING: Boris Johnson byl pozitivně otestován na koronavirus, libra pod tlakem
  Boris Johnson byl otestován pozitivně na koronavirus. Tuto správu sám premiér potvrdil na Twitteru. Nyní se nachází v karanténě. Do izolace musí zamířit také britský ministr zdravotnictví a ministr financí, kteří se v poslední době s Borisem Johnsonem několikrát sešli. Pár GBPUSD po zveřejnění zprávy ztrácel z úrovně 1,2295 až do blízkosti 1,22. Později však začal ztráty výrazněji korigovat nad úroveň 1,2250.
 • BREAKING: Brazilský real se na páru s americkým dolarem obchoduje na rekordním minimu
  Brazilský reál dnes klesl o 3,6 % na páru s americkým dolarem. Ministr spravedlnosti Sergio Moro oznámil rezignaci po rozepři s prezidentem Bolsonarem ohledně jeho rozhodnutí dát výpověď šéfovi brazilské federální policie Valeixovi. Poslední makrodata ukázala, že důvěra v brazilskou ekonomiku klesla v dubnu na rekordně nízké úrovně kvůli pandemii koronaviru. Očekávání dalšího poklesu sazeb na květnovém zasedání brazilské centrální banky výrazně vzrostly. Guvernér banky Campos Neto oznámil, že hlavní scénář vývoje ekonomiky se od posledního zasedání změnil.
 • BREAKING: Britká libra vzrástla, pretože Boris Johnson plánuje rezignáciu
  Britská libra dnes vyskočila krátko po 10:00 po správe Sky News. Sky oznámilo, že britský premiér Boris Johnson pripravuje rezignačný list. Stalo sa tak po masívnom odchode ministrov z jeho kabinetu. Hovorí sa, že približne 50 nižších a vyšších úradníkov v Johnsonovej administratíve v posledných dňoch odstúpilo z funkcie na znak nespokojnosti s tým, ako Johnson vedie Spojené kráľovstvo a Konzervatívnu stranu. Oficiálne vyhlásenie sa očakáva v priebehu niekoľkých hodín.
 • BREAKING: Britská libra posiluje o 1,5 % v návaznosti na rozhodnutí vlády
  Britská vláda se chystá zásadním způsobem změnit svůj přístup k „mini“ rozpočtu. Vláda má zvážit, od kterých plánů na snižování daní upustit. Stojí za to připomenout, že trh pochyboval o financování tohoto plánu, proto dřívější masivní oslabení libry.
 • BREAKING: Britský trh práce naznačuje další inflační tlaky❗
  Mzdy ve Spojeném království nadále rostou. Průměrný výdělek za 3 měsíce meziročně vzrostl o 6,9 %, meziročně o něco více než očekávaných 6,8 % a předchozí úroveň 6,7 % meziročně. Mzdy bez bonusů přitom meziročně vzrostly o 7,3 % a překonaly tak očekávaných 7,1 % a předchozí úroveň 7,2 % meziročně.
 • BREAKING: Britský výrobní PMI dopadl lépe, než se čekalo
  Výrobní sektor dopadl o něco lépe, než se čekalo, nicméně index se stále nachází hluboko pod středovou úrovní 50. Aktivita ve výrobním sektoru britské ekonomiky stále výrazně slábne. Dnešní výsledek se navíc nachází hluboko pod zářijovou úrovní. Libra v reakci na výsledek mírně posílila, ale do značné míry pohyb vypovídá o relativně slabém americkém dolaru na počátku tohoto týdne. Zítra čekáme na výsledky zasedání FOMC.
 • BREAKING: Bullard chce, aby sa uťahovanie začalo na jeseň, po čo bude nasledovať zvyšovanie sadzieb
  O slovo sa opäť hlási James Bullard, jedna z najpestrejších postáv Fedu. Bankár hovoril o „dobrej“ správe HDP, ktorá bola zverejnená včera. Podľa jeho názoru možno v tomto roku ešte očakávať 7% rast a trh práce by sa mal úplne zotaviť do budúceho leta, čo bude základom pre zvýšenie sadzieb! Podľa jeho názoru sa trh práce skôr vráti do normálu, čo by malo zaručiť zníženie programu QE už na jeseň tohto roka. Podľa jeho názoru by znižovanie malo byť rýchle a malo by sa skončiť na začiatku sezóny 2022, čo by mohlo viesť k spomínanému zvýšeniu úrokových sadzieb.
 • BREAKING: Bullard trvá na své podpoře dalšího zvyšování úrokových sazeb!
  Bullard z amerického Federálního rezervního systému se vyjádřil, že podporuje další zvyšování úrokových sazeb v USA a celkově vyšší sazby slouží jako dobrá ochrana proti inflaci. Bullardovo prohlášení však obsahovalo i holubičí prvek, když zmínil, že je otevřený úvahám během nadcházejícího zasedání FOMC před přijetím konkrétních rozhodnutí. Podle Bullarda byla panika kolem bankovního sektoru přehnaná a nedávný pokles výnosů bude mít mnohem větší dopad na ekonomiku.
 • BREAKING: Bullish UoM čítanie. Nálady spotrebiteľov stúpajú, inflačné očakávania klesajú!
  Inflačné očakávania v USA sú teraz na najnižšej úrovni od roku 2021. Údaje sú pre býkov veľmi dobré, pretože spotrebitelia sú stále silní a očakávajú lepšie podmienky, no v rovnakej situácii sú inflačné očakávania nižšie. Býci to považujú za znak stále možného scenára „mäkkého pristátia“ pre ekonomiku USA. US500 sa odrazí po údajoch UoM.
 • BREAKING: CAD pod tlakem po zasedání BoC
  Bank of Canada ponechala na svém zasedání dle očekávání hlavní úrokovou sazbu beze změny na 0,25%. Nicméně učinila další velký krok směrem k normalizaci měnové politiky. Oznámila snížení bojemu nákupu vládního dluhu o 1/3 na C$2 mld. ($1,6 mld.). Reaguje tak na optimismus ohledně hospodářského oživení. Ve svém výhledu banka naznačila, že nepočítá s růstem sazeb před alespoň druhou polovinou příštího roku. Banka zároveň utvrdila názor trhu, že BoC bude mezi prvními centrálními bankami ze skupiny G10, které budou zvyšovat sazby.
 • BREAKING: CAD posiluje po silných datech inflace
  Roční míra inflace v Kanadě v dubnu rostla na 6,8 % z únorových 6,7 % a byla nad očekáváním trhu na 6,7 %. Jádrové spotřebitelské ceny v Kanadě v březnu meziročně roslty na 5,7 % z 5,5 % v předchozím měsíci, zatímco analytici očekávali pokles na 5,4 %.
 • BREAKING: CAD po zveřejnění zprávy o sazbách zaznamenává pouze malý pohyb
  Bank of Canada zvýšila úrokovou sazbu o 75 bp na 3,25 %, což bylo v souladu s očekáváním trhu. Rada guvernérů se stále domnívá, že měnověpolitická úroková sazba bude muset dále růst, zatímco ekonomika se vyvíjí zhruba v souladu s červencovou projekcí. Průzkumy naznačují, že krátkodobá inflační očekávání zůstávají vysoká a BOC nadále očekává ve druhé polovině roku útlum ekonomiky.
 • BREAKING: CAD příliš nereagoval na rozhodnutí BoC o sazbách
  Bank of Canada ponechala dle očekávání úrokové sazby beze změny na úrovni 0,25 %. Na C$2 mld. týdně zůstal také program nákupu aktiv po redukci programu o C$1 mld. na minulém zasedání. Centrální bankéři očekávají, že ekonomika v druhé polovině roku 2021 posílí, a to i přes riziko další vlny koronaviru a problémy dodavatelských řetězců. Dle bankéřů disponuje kanadská ekonomika přebytečnou kapacitou a ekonomické oživení stále potřebuje podporu měnové politiky. Banka bude ekonomiku podporovat do doby, než bude dosaženo 2% inflačního cíle a bude zajištěn trvale udržitelný růst. Na základě červencové projekce by k tomu mělo dojít v druhé polovině roku 2022. Po dnešním zasedání byl zveřejněn pouze zápis. Nedočkali jsme se nových projekcí ani tiskové konference.
 • BREAKING: CAD v reakci na zvýšení sazeb BoC oslabuje
  Bank of Canada zvýšila svou referenční úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na 0,50 %, jak se všeobecně očekávalo. Centrální banka pokračuje ve fázi reinvestic, udržuje objem držených vládních dluhopisů ve své rozvaze zhruba konstantní, dokud nebude vhodné snížit velikost její bilance. Očekává se, že inflace bude brzy vyšší, než se předpokládalo v projekci v lednu. Trvale zvýšená inflace zvyšuje riziko, že by se dlouhodobější inflační očekávání mohla pohybovat směrem nahoru. Banka použije nástroje měnové politiky k návratu inflace ke 2% cíli a udržení inflačních očekávání. Po jednání se nekoná žádná tisková konference.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Instaforex ebook