Neděle 09. srpen 2020 16:31
reklama
Dukascopy
reklama
FP Markets
reklama
Admiral spread new

Finančný kamikadze

15.03.2011 10:07  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Japonsko stále v centre pozornosti
Finančné trhy opäť determinuje vývoj japonskej nukleárnej krízy. Posledné informácie smerujú  k  výraznému úniku rádioaktivity a horiacom štvrtom reaktore atómovej elektrárne v oblasti Fukušima. Práve obavy o vývoj japonskej ekonomiky z prípadnej nukleárnej katastrofy sa podpisujú pod ďalšie rizikové prirážky na finančných trhoch, čo prospieva bezpečným prístavom ako je CHF a USD. JPY naďalej výrazne pod tlakom so zvýšenou volatilitou v dôsledku obáv o jeho nedostatok napriek dodávaniu likvidity zo strany Bank of Japan (neskôr však hrozí výraznejší výpredj JPY po prvotnom nedostatku preto sa preferujú aktuálne call opcie na USDJPY, EURJPY, GBPJPY s dlhšou dobou exspirácie, ktoré by mali byť výrazne lacné vzhľadom k vzhľadom ku kríze likvidity na JPY ). Postupne sa objavujú informácie, že na podobné kroky sa pripravuje i FED a ECB aby zastabilizovali finančný systém  a zabránili výraznejším turbulenciám na devízových trhoch (globálna intervencia na podporu JPY je stále aktuálna).

Graf vývoja finančných aktív počas dnešnej obchodnej seansy voči USDÁzijské zemetrasenie
Ázijské ekonomiky a finančné trhy sú výrazne postihnuté japonskou krízou, keďže japonská ekonomika bola ich kľúčovým obchodným partnerom (toto je primárnym zdrojom výpredaja ázijských komoditných mien AUDUSD -1,40%, NZDUSD -0,67%). Situácia a vývoj v Japonsku tak cez JPY bude ovplyvňovať vývoj na finančných trhoch i počas dnešného dňa, stále platí prehlbovanie krízy a nedostatok JPY bude podporovať dopyt po USD a CHF.

Tabuľka vývoj ázijských akciových titulov počas nociDnešný výhľad
Dnešný fundamentálny výhľad prináša o 11:00 prieskum vývoj nemeckej ekonomiky od manažérov v podobe ZEWu, čo by mohlo mierne tlmiť ranný negatívny tlak na EURUSD v prípade lepších výsledkov. O 13:30 očakávame  prieskum výroby NY FEDu o 14:00 investície do USD aktív za januárové obdobie (dôležitý bude údaj nákupu USD dlhopisov zahraničnými investormi). Kľúčom však môže byť marcové zasadnutie FOMC (19:15!!!), kde po posledných komentároch vybraných členov FEDu (Fisher, Plosser) narastá tábor odporcov pokračovania menovej politiky nákupu aktív z trhu. Súčasný vývoj v japonskej ekonomiky však bytostne dosahuje i na dodávky do amerických výrobných spoločností, čo ohrozuje aktuálnu krehkú obnovu US ekonomiky. Preto sa domnievame, že FED dnes bude naozaj jednotný a nepríde k rozdielnym názorom v podobe predčasného ukončenia QE2. Neutrálny tón by tak bol krokom k čakaniu vývoja v Japonsku, prípadný rozkol vo FEDe by v súčasnosti podporil rizikovú prirážku a tlačil na apreciáciu USD.

Trhový výhľad
EURUSD dnes od rána pod tlakom v snahe o prielom 1,39/1,3880 s potenciálom k minimám na 1,3860/40 resp. 1,38/1,3780 (kľúčový psychologický suport). Napriek výraznému nárastu rizikovej averzie vzhľadom k vývoju v Japonsku je EURUSD od piatkového obratu v dôsledku jasných nových pravidiel pre euroval skôr naklonený k opätovnému návratu nad 1,40 EURUSD. Počas dnešného dňa tak očakávame snahy trhu o nákup pri poklesoch („buy on dips“) pod 1,39 EURUSD. Potenciál by tak mohol  v prípade pozitívneho ZEWu byť nasmerovaný k maximám na 1,3940/60 resp. k 1,4020/40 EURUSD (5-mesačné minimá).

Graf EURUSD so 4-hod.perióduOpčný trh
Vzhľadom prvým úspešným dohodám na piatkovom summite EU očakávame pozitívny výsledok podpisu na kľúčovom stretnutí predstaviteľov EU 24-25.marca. Preto predpokladáme, že termínovaný trh v podobe opčných kontraktov na EURUSD (nákup call) k danému termínu môže poskytovať zaujímavý potenciál s realizačnými cenami nad 1,40 EURUSD. Aktuálny rast rizika a tlaky na pokles EURUSD znižujú opčnú prémiu pri call opciách (viď priložený option board zo SaxoTrader2).

Option board EURUSD call opcie

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Finanční trhy jsou v poslední době trochu „tricky“
  Vývoj cen některých finančních instrumentů se v poslední době může někomu zdát trochu chaotický a ne tak úplně odpovídající ekonomickým fundamentům.
 • Finanční trhy očekávají zhoršení obrázku veřejných financí a vyšší emisi státních dluhopisů
  Předpokládáme, že pouze z důvodu nižších daňových příjmů vzroste deficit státního rozpočtu minimálně na 150 mld. Kč. Další prohloubení deficitu půjde na vrub výdajové strany, která závisí na diskrečních opatřeních vlády. V menší míře očekáváme i výpadek daňových příjmů municipalit a horší hospodaření zdravotních pojišťoven skrze nižší výběr pojistného. V případě, že by státní rozpočet opravdu dosáhl deficitu 200 mld. Kč, jednalo by se tak o nejvyšší deficit v historii. S těmito vyhlídkami již počítají i finanční trhy. České státní dluhopisy se v posledních dnech dostaly pod tlak a investoři se jich zbavují. Desetiletý výnos státního dluhopisu vzrostl za poslední týden o 70 bazických bodů a tento trend bude pravděpodobně pokračovat. I tak se však výnosy státních dluhopisů drží z historického hlediska na velmi nízké úrovní. V kombinaci s vysokým ratingem země a nízkým zadlužením nebude problém pro Ministerstvo financí vydat nové státní dluhopisy na pokrytí deficitu státního rozpočtu.
 • Finanční trhy od začátku roku a od brexitu. Komodity září, Evropa zaostává
  Zajímavá grafika z dílny německé Deutsche Bank, která mapuje výkonnost finančních aktiv od začátku roku a od brexitu (černý kosočtverec) ke dnešnímu dni via FTAlphaville.
 • Finanční trhy plné nejistoty
  Navzdory týdnu plnému rizika a volatility INDU uzavírá týden s mírným ziskem. Maratonský týden začal volbami v Itálii, které vyvolaly značnou nejistotu, zatímco německé potvrzení "Velké koalice" podpořilo evropské trhy.
 • Finanční trhy se chovají schizofrenně
  Světová ekonomika se nenachází zrovna v nejlepší kondici. Čísla za poslední čtvrtletí loňského roku totiž ukázala, že dynamika světového HDP rozhodně není žádná hitparáda. Japonská ekonomika ve čtvrtém kvartálu dokonce poklesla o více než 6 % (mezikvartálně anualizovaně), německá ekonomika stagnovala a je o milimetr unikla recesi a celá ekonomika eurozóny rostla pouze o 0,1 % mezikvartálně. Přitom francouzský a italský HDP mezikvartálně mírně poklesl. Americká ekonomika se ještě docela drží, je to nicméně výhradně zásluha amerického spotřebitele, neboť například podnikové investice pokračují ve výrazném poklesu.
 • Finanční trhy v předvánočním režimu, volatilita klesá
  Po včerejší nervózní seanci se dnes situace na evropských trzích znovu uklidňuje. Téma španělských voleb je za námi a ...
 • Finanční trhy zažily minulý týden opět poměrně náročnou rally
  Finanční trhy zažily minulý týden opět poměrně náročnou rally a nejen ty akciové. I komodity – a především energie a z...
 • Finanční trhy zažívají solidní start do nového roku
  Finanční trhy zažívají velice solidní start do nového roku. Důvodem jsou relativně příznivé fundamentální zprávy. Zaprvé Spojené státy a Čína podepsaly minou středu 15. ledna první fázi obchodní dohody, na což investoři netrpělivě očekávali. Vypadá to, že minimálně do amerických prezidentských voleb v listopadu by mohl na této frontě panovat relativní klid. Investoři si proto oddechli. Zadruhé se v posledním týdnu relativně uklidnila situace na Blízkém východě. Situace po zabití prominentního íránského generála Američany již naštěstí neeskalovala. A zatřetí přicházejí relativně příznivé makroekonomické zprávy ze světové ekonomiky. Vypadá to podle tvrdých i měkkých makroekonomických indikátorů momentálně tak, že by již dále světová ekonomika příliš zpomalovat nemusela.
 • Finanční trhy – přehled
  Americké nově příjmové MM, 0,3%, 0,4% prognóza, 0,1% předchozí, 0,0% revidováno. Americký cenový index amerických novinových PCE MM, 0,1%, 0,1% předpovědi, 0,2% předcházející.
 • Finanční trh zalehla dobrá nálada
  Středoevropské měny dnes se zpožděním mírně posilovaly v reakci na lepšící se globální sentiment. Ten povzbudil posun v dohodě mezi USA a Čínou a výrazná převaha Konzervativců ve včerejších volbách ve Velké Británii. Zejména v případě koruny je ale posílení opravdu malé a koruna zůstává blízko 25,50 CZK/EUR.
 • Fínske voľby
  To, na čo sme upozorňovali v komentári pocas piatku sa stalo real...
 • Fínske voľby
  Ako sme už naznačili v dnešnej FX analýze &nbsp...
 • Fínske voľby hrozba pre euroval
  Včerajšie voľby vo Fínsku sa dajú považovať za ja...
 • Fínsko dostane kolaterál
  Euroskupina sa dohodla, že grécka pôžička od Fín...
 • Fínsky minister financií
  "Európske krajiny sa navzájom nedôveruj&amp...
 • Fínsky parlament
  Fínsky parlament schválil silnejší E...
 • FINTECH BROKER MĚNÍ ZPŮSOB, JAKÝM INVESTUJETE
  Od svého vstupu na český trh v srpnu 2014 zaznamenalo DEGIRO značný příliv investorů, kteří začali využívat služby tohoto brokera. Společnost DEGIRO je původem z Nizozemska, kde v roce 2008 začala nabízet své služby profesionálním investorům. Postupně se své služby rozhodla nabídnout také drobným investorům. Společnost používá FinTech přístup. Tento přístup pomáhá minimalizovat provozní náklady i při zpracování velkého objemu transakcí. Zdánlivě jednoduchý koncept vyvolal vlnu odezvy napříč tímto průmyslem.
 • Firemní data USA: Amazon, Ford, Microsoft
  Firemní data USA: Abbott Laboratories, Bristol Myers Squibb, Amgen, Eli Lilly and Company, Amazon, Ford Motor, Microso...
 • Firemní data USA: Pfizer, UPS, Exxon Mobil
  Firemní data USA: Pfizer, United Parcel Service, Exxon Mobil, Dow Chemical, Yahoo!, JDS Uniphase...
 • Firemní dluhopisy a jejich rizika
  Firemní dluhopisy patří mezi jedny z nejbezpečnějších investic, pokud ovšem dobře víte, komu vlastně půjčujete. Jedná-li se o firmu s dlouholetou tradicí a renomé nebo společnost, která nabízí své dluhopisy na burze a obdržela pozitivní hodnocení od ratingové agentury, není se čeho obávat. Mnohem častěji ale narazíte na společnosti, které vydávají dluhopisy jen proto, že jim kvůli nízké bonitě odmítla půjčit banka.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple Trading letni strategie