Sobota 23. září 2023 12:54
reklama
XTB Ondřej Hartman
reklama
XTB Ondřej Hartman
reklama
Swissquote Bank
reklama
XTB Ondřej Hartman

Aktuální prognóza pro EUR/USD na 5. 6. 2023

05.06.2023 09:33  Autor: InstaForex  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Přestože míra nezaměstnanosti ve Spojených státech vzrostla z 3,4 % na 3,7 %, dolar dokázal posílit a vrátit se na úrovně, na kterých byl 1. června. Vše závisí na počtu nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělství. Očekávalo se, že to bude 180 000, což je málo na udržení stability trhu práce, což naznačuje, že nezaměstnanost bude postupně stoupat. Ve skutečnosti však bylo vytvořeno 339 000 nových pracovních míst. Kromě toho byla předchozí data revidována směrem nahoru o 41 000. Jinými slovy, nárůst nezaměstnanosti může být sporadický a dočasný. V následujících měsících se tedy může nejen vrátit na 3,4 %, ale také klesnout pod tuto úroveň.

Dnes může dolar pokračovat v posilování své pozice, tentokrát kvůli evropským datům. Jde o to, že tempo růstu cen výrobců v eurozóně pravděpodobně zpomalí z 5,9 % na 2,1 %. Mnozí předpovídají ještě výraznější zpomalení tempa jejich růstu. V každém případě hovoříme o citelném poklesu, který prakticky vylučuje možnost dalšího zvyšování úrokových sazeb ze strany Evropské centrální banky. To bude hlavní důvod oslabení eura.

analytics647d78408f043.jpg

Objem dlouhých pozic se snížil, když se pár EUR/USD přiblížil k úrovni rezistence 1,0800. To vedlo ke zpomalení vzestupného cyklu a v důsledku toho k obratu ceny.

Na čtyřhodinovém grafu RSI indikátor sestupně překročil střední linii 50, což odráželo medvědí sentiment mezi obchodníky.

Ve stejném časovém rámci se klouzavé linie indikátoru Alligator protínají, což ukazuje na odpovídající směr korekčního pohybu.

Výhled

Udržení ceny pod úrovní 1,0700 zvyšuje šance prodejců následně znovu otestovat minimum korekčního pohybu. Mezitím, aby se euro zotavilo, musí se cena vrátit na úroveň 1,0800.

Komplexní analýza indikátorů odhalila, že v intradenním a krátkodobém období naznačuje sestupný cyklus.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Aktuální prognóza pro EUR/USD na 26. 05. 2023
  Počet pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl pouze o 5 000 místo očekávaných 9 000. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti však podle očekávání vzrostl. Ne o 3000, ale o 4000. Nárůst počátečních nároků byl kompenzován revizí předchozích údajů směrem dolů o 17 000. Zdá se tedy, že pracovní trh je v relativně dobrém stavu. Problém je v tom, že dolar nemá téměř kam růst, kvůli jeho nadměrné překoupenosti.
 • Aktuální prognóza pro EUR/USD na 27. 3. 2023
  Předběžné odhady PMI v Evropě se na první pohled ukázaly jako velmi dobré. Index nákupních manažerů služeb dosáhl v březnu s hodnotou 55,6 10měsíčního maxima z 52,7 v únoru s prognózou 52,3 bodu. Jinými slovy, měl klesnout, ale místo toho vzrostl. Díky tomu bleskový index kompozitního výstupu, který měl klesnout z 52,0 na 51,3 bodu, vzrostl v březnu nad očekávání dobře na 54,1. Pouze výrobní PMI klesl na čtyřměsíční minimum 47,1 z 48,5 v předchozím měsíci, i když měl vzrůst na 49,8 bodu. To do jisté míry bránilo euru v dalším růstu.
 • AKTUÁLNÍ prognóza pro EUR/USD na 28. 10. 2022
  Evropská centrální banka tedy zvýšila refinanční sazbu o dalších 75 bazických bodů a potvrdila svůj záměr ji dále zvyšovat. Navzdory tomu však jednotná měna klesla pod paritu. A věc se má tak, že ECB neposkytla žádné záruky, že bude i nadále zvyšovat sazby stejným tempem. Podle prezidentky ECB Christine Lagardeové se centrální banka rozhodne o zvýšení úrokových sazeb na základě dynamiky inflace. To znamená, že pokud se inflace začne zpomalovat, pak se tempo růstu úrokových sazeb sníží. Ve skutečnosti přesně to samé nedávno oznámil Federální rezervní systém, což vedlo k názoru, že příští rok může být úroveň úrokových sazeb v Evropě vyšší než ve Spojených státech. Nyní je tento předpoklad zpochybněn. Hodně bude záležet na předběžných datech o inflaci v eurozóně, která budou zveřejněna příští pondělí. Do té doby se bude trh konsolidovat v oblasti parity a zůstane mírně pod touto úrovní.
 • Aktuální prognóza pro EUR/USD na 28. 8. 2023
  Šéf Federálního rezervního systému Jerome Powell v podstatě potvrdil to, co již mnozí tušili, že americká centrální banka bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Navíc také varoval, že sazby zůstanou ještě nějakou dobu vysoké. Proč tedy dolar na trhu nevzrostl? Za prvé, Powell doprovázel tato prohlášení ujištěním, že Fed bude provádět svou měnovou politiku s maximální opatrností. Jinými slovy, může dojít jen k dalšímu zvýšení sazeb. Pokud si situace vyžádá další zvýšení, budou mezi nimi poměrně značné pauzy. Zadruhé, prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová učinila stejné prohlášení, čímž vyvážila Powellova slova. Situace na trhu tak zůstává nezměněna.
 • Aktuální prognóza pro EUR/USD na 30. 05. 2023
  Za prvé, dnes je dohoda připravena přesunout se do Kongresu k hlasování. Bude se hlasovat o zvýšení dluhového stropu a ten se určitě zvýší, což budou masmédia prezentovat jako záchranu před nevyhnutelným bankrotem. Vzhledem k tomu, že média v poslední době rozdmýchávají hysterii kolem potenciálního defaultu a jeho důsledků, bude zvýšení dluhového stropu vnímáno jako neuvěřitelně pozitivní faktor. Řeknou, že se země vyhnula katastrofě a tak podobně.
 • AKTUÁLNÍ prognóza pro EUR/USD na 30. 11. 2022
  V listopadu byla tahounem trhu především očekávání možných změn v politice ECB a Fedu. V určitém okamžiku se obchodníci domnívali, že Fed uvolní zpřísňování měnové politiky, zatímco ECB se svého přístupu bude držet. V tomto případě by klíčová úroková sazba v Evropě byla vyšší než v USA. Na tuto skutečnost poukazoval i růst inflace v obou zemích. Včera se však ukázalo, že v Evropě začala inflace poměrně rychle slábnout. Tento závěr byl učiněn na základě předběžných zpráv o inflaci zveřejněných ve Španělsku a Německu. Situace je patrnější ve Španělsku, které je čtvrtou největší ekonomikou v eurozóně. Ekonomové předpokládali, že inflace klesne na 7,2 % ze 7,8 %. Ve skutečnosti zpomalila na 6,8 %. V Německu, hlavní ekonomice eurozóny, inflace klesla na 10,0 % z 10,4 % namísto poklesu na 10,2 %. Soudě podle čísel budou údaje o inflaci v eurozóně lepší, než se očekávalo.
 • Aktuální prognóza pro EUR/USD na 30. 12. 2022
  Jednotná evropská měna vykázala před Novým rokem znatelný růst. Přeskočila dokonce horní hranici rozpětí, ve kterém se obchoduje již téměř dva týdny v kuse. Nepodařilo se jí však usadit se a nakonec se vrátila přesně na horní hranici rozpětí.
 • Aktuální prognóza pro EUR/USD na 30. 8. 2023
  Před zahájením americké obchodní seance jednotná evropská měna klesala a ztratila téměř všechny své zisky z předchozího dne. Jakmile ale vešlo ve známost, že počet volných pracovních míst v USA klesl na 8,827 milionu, tedy strměji než plánovaných 9,570 milionu, jednotná evropská měna okamžitě vystřelila nahoru. To je dost zvláštní reakce. Z těchto údajů lze samozřejmě usoudit, že americká ekonomika nevytvářela dostatek pracovních míst, což by mohlo vést k růstu nezaměstnanosti.
 • AKTUÁLNÍ prognóza pro EUR/USD na 3. 11. 2022
  Formálně se výsledky zasedání Federálního výboru pro volný trh plně shodovaly s očekáváním a Federální rezervní systém zvýšil refinanční sazbu o 75 bazických bodů. V téže tiskové zprávě se objevily náznaky poklesu tempa růstu úrokových sazeb, protože inflace již třetí měsíc v řadě zpomaluje. A na tomto pozadí dolar jasně ztrácel svou pozici.
 • Aktuální prognóza pro EUR/USD na 31. 3. 2023
  Frank Elderson je posledním vysokým představitelem Evropské centrální banky, který výslovně uvedl, že je potřeba další zvyšování úrokových sazeb. Včera poskytl rozhovor, ve kterém na otázku, zda vyšší sazba vážně poškodí ekonomiku jako celek, řekl, že vysoká inflace má daleko škodlivější důsledky. A pokud si musíte vybrat mezi vysokou inflací a přísnou měnovou politikou, je vhodnější to druhé. Jakmile byl text tohoto rozhovoru zveřejněn na webu ECB, začalo euro razantně růst a rostlo během celého obchodního dne.
 • Aktuální prognóza pro EUR/USD na 6. 7. 2023
  Nebylo překvapením, že konečná data o číslech Indexu nákupních manažerů z Evropy dopadla hůře než prognózy. Investoři byli na tento výsledek obecně připraveni. Co ale skutečně mělo dopad na trh, byl index cen výrobců. Ceny výrobců meziročně klesly o 1,5 %. A to znamená, že inflace bude nadále klesat. To stačí k oslabení jednotné měny, která po těchto zprávách začala klesat. Nejděsivější ale je, že Evropská centrální banka pokračuje v přísné měnové politice a hodlá pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Zatímco dynamika inflace naznačuje potřebu trochu jiné politiky.
 • Aktuální prognóza pro EUR/USD na 7. 8. 2023
  Podle zprávy ministerstva práce Spojených států se míra nezaměstnanosti snížila z 3,6 % na 3,5 %, což logicky mělo podpořit dolar. Americký dolar ale naopak klesal. Je to dáno tím, že mzdy mimo zemědělství stouply jen o 187 tisíc. Nejen, že to bylo nižší ve srovnání s prognózami 190 000, ale předchozí číslo bylo také revidováno směrem dolů z 209 000 na 185 000 pracovních míst. Jinými slovy, za poslední dva měsíce bylo vytvořeno mnohem méně pracovních míst, než bylo potřeba k udržení stability trhu práce. S ohledem na tempo růstu populace a úroveň ekonomické aktivity je potřeba vytvořit přibližně 250 000 nových pracovních míst měsíčně. Tato čísla se budou samozřejmě měsíc od měsíce výrazně lišit, ale pokud je dva po sobě jdoucí měsíce výrazně méně pracovních míst, než je tento průměr, jak se vůbec může míra nezaměstnanosti snížit? To je důvod, proč dolar oslabil, protože vytváří nedůvěru v oficiální data. A to může vyvolat skutečnou paniku. Takže skutečnost, že dolar v pátek oslabil, není nic jiného než útěk před riziky nejistoty.
 • Aktuální prognóza pro GBP/USD na 10. 3. 2023
  Na první pohled nepřekvapí, že libra včera dokázala vykázat celkem dobrý růst, protože údaje o žádostech na podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech byly nejen horší, než se očekávalo, ale také poukázaly na jasné zhoršení situace na trhu práce. Například počet nových žádostí vzrostl o 21 000 místo očekávaných 2 000. Počet nových žádostí, u kterých se očekával pokles o 5 000, vyskočil o 69 000. Ukazuje se, že data jen potvrdila platnost tohoto růstu. Zatímco jeho hlavním důvodem bylo, že libra byla přeprodaná. Nejdůležitější je, že všechna data z trhu práce vycházejí různými směry a je zcela zřejmé, že obsah zprávy, kterou dnes zveřejní ministerstvo práce USA, se bude od prognóz velmi lišit. Jen není jasné, jakým směrem se bude ubírat.
 • AKTUÁLNÍ prognóza pro GBP/USD na 11. 10. 2022
  Obchodní týden začal skutečnou stagnací, která je z velké části způsobena naprostou absencí jakýchkoli makroekonomických dat. Zdá se však, že dnes existuje naděje jak z toho ven v podobě dat o trhu práce ve Spojeném království. Přesto ihned po zveřejnění zprávy, i přes pokles míry nezaměstnanosti z 3,6 % na 3,5 %, začala libra jasně vykazovat sestupný trend. Vše je o zaměstnanosti, která se snížila o 109 tisíc, i když se zdá, že měla vzrůst o 12 tisíc. Nejpřekvapivější však je, že byly zveřejněny údaje o zaměstnanosti za červenec a údaje o nezaměstnanosti za srpen. To je důvod, proč jsou údaje o nezaměstnanosti naprostý zmatek. Jak se mohla zaměstnanost snížit, když se podstatně snížila o měsíc dříve? Neexistuje pro to logické vysvětlení, což vyvolává nedůvěru k údajům o nezaměstnanosti. Je vysoká pravděpodobnost, že již za měsíc budou údaje o nezaměstnanosti revidovány k horšímu, a to výrazně. To vytváří tlak na libru a přispívá k jejímu postupnému oslabování.
 • Aktuální prognóza pro GBP/USD na 11. 5. 2023
  Podle předpovědi se inflace ve Spojených státech snížila z 5,0 % na 4,9 %. Rozsah oslabení dolaru se však ukázal jako malý. Investoři byli zmateni měsíčními údaji. Spotřebitelské ceny vzrostly za měsíc o 0,4 % oproti prognóze 0,3 %, což poněkud naznačuje možnost dlouhodobě udržet inflaci na relativně vysoké úrovni. A to již vylučuje možnost snížení refinanční sazby Federálního rezervního systému do konce letošního roku, s čímž řada investorů silně počítá.
 • AKTUÁLNÍ prognóza pro GBP/USD na 12. 1. 2022
  Nečekané rozhodnutí Bank of England zvýšit refinanční sazbu spustilo prodloužený růst libry, který se dodnes nezastavil, i když se odraz již dlouho chystá. Místo toho ale libra tvrdošíjně dál roste. Včera se tak stalo na pozadí projevu Jeroma Powella v Senátu, během kterého šéf Federálního rezervního systému znovu zopakoval, že v zájmu boje s rekordní inflací za posledních 40 let regulátor plánuje zvýšit sazbu refinancování minimálně dvakrát. V případě potřeby se budeme bavit o třech krocích. Formálně jde z pohledu trhů o dost drsné tvrzení, které mělo právě přispět k posílení dolaru. Trik je ale v tom, že v posledních dnech se aktivně diskutovalo o možnosti čtyřnásobného zvýšení refinanční sazby. Navíc se o tom hovořilo v rovině spekulací a domněnek. Oficiální zástupci amerického regulátora takový vývoj nikdy ani nenaznačili. Jinými slovy, je to banální spekulace. Trh tomu začal věřit a očekává, že Jerome Powell použije poněkud tvrdší rétoriku. A v tomto světle jeho prohlášení začala vypadat méně hrozivě. A to je již důvod pro oslabení dolaru.
 • Aktuální prognóza pro GBP/USD na 12. 4. 2023
  Trhy se zastavily v očekávání zprávy o inflaci v USA, která může určit další vývoj. O zpomalení tempa růstu spotřebitelských cen není prakticky pochyb. Otázkou je jen o kolik. Nejpravděpodobnějším scénářem je pokles z 6,0 % na 5,3 %. Inflace by však mohla také výrazněji zpomalit, někteří naznačují, že může klesnout až na 5,2 %. V každém případě je další inflační pokles dalším argumentem ve prospěch okamžitého ukončení současné politiky Federálního rezervního systému a postupného snižování úrokových sazeb. To bude mít samozřejmě negativní dopad na dolar a přispěje k jeho dalšímu oslabení. Míra zpomalení inflace bude pouze určovat rozsah poklesu dolaru. V každém případě však trh zůstane na místě, dokud nebudou data zveřejněna, a předtím začnou nějaké aktivity. Navíc s největší pravděpodobností dolar zpočátku posílí, ale se zveřejněním dat začne rychle oslabovat.
 • Aktuální prognóza pro GBP/USD na 13. 9. 2023
  Nárůst míry nezaměstnanosti ve Spojeném království ze 4,2 % na 4,3 % měl vliv na libru. Rozsah poklesu byl však čistě symbolický. Navíc na konci dne libra kompenzovala ztráty a vrátila se na hodnoty na začátku obchodního dne. Takže ve skutečnosti trh zprávy jednoduše ignoroval. A není pochyb o tom, že dnešní zpráva o průmyslové produkci, která se podle odhadů zpomalí z 0,7 % na 0,3 %, čeká stejný osud. Trh se zaměří na americká data CPI. A co víc, nebýt zítřejšího zasedání Evropské centrální banky, byla by to hlavní událost týdne. Zejména proto, že míra inflace pravděpodobně zrychlí z 3,2 % na 3,5 %. Existují dokonce další prognózy, které předpovídají zvýšení inflace na 3,6 %. Ale je vlastně jedno, jak moc inflace poroste. Už jen fakt, že poroste, může přesvědčit investory, že Federální rezervní systém příští týden opět zvýší úrokové sazby, což jednoznačně podpoří sílu dolaru a to podstatně.
 • Aktuální prognóza pro GBP/USD na 14. 8. 2023
  Nejen, že inflace ve Spojených státech rostla rychleji, než se předpokládalo, ale také se zrychlilo tempo růstu cen výrobců z 0,2 % na 0,8 %. Zatímco index výrobních cen měl vzrůst z 0,1 % na 0,7 %. Takže je zde také revize předchozích dat směrem nahoru. Vzhledem k tomu, že ceny výrobců do značné míry slouží jako předstihový indikátor samotné inflace, bude nadále růst. Federálnímu rezervnímu systému tak nezbývá nic jiného než pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Zatím se nemluví o tom, že k dalšímu zvýšení dojde během nadcházejícího zasedání Federálního výboru pro volný trh v září. Vše se omezuje na spekulace, že k prvnímu snížení sazeb dojde až ve druhé polovině příštího roku. Ale i to stačilo k tomu, aby dolar posílil. Trh také zareagoval na nejnovější data a nyní čeká menší stagnace kvůli prázdnému ekonomickému kalendáři.
 • AKTUÁLNÍ prognóza pro GBP/USD na 15. 11. 2022
  Navzdory skutečnosti, že údaje o průmyslové výrobě v Evropě se ukázaly být znatelně lepší než prognózy, trh se nepohnul. Z velké části kvůli tomu, že dolar je již značně přeprodaný a jen dobrá data o Evropě, jak tomu bylo v minulém týdnu, investorům zjevně nestačí na to, aby pokračovali v nákupu eura za libru. To znamená, že jakákoli slabá data z eurozóny mohou snadno spustit začátek korekce v plném rozsahu. Stejně jako dnes budou zveřejněna taková data. Míra nezaměstnanosti ve Spojeném království by se mohla zvýšit z 3,5 % na 3,6 %. I když je nárůst nezaměstnanosti nevýznamný, bude to stačit ke znatelnému posílení dolaru, a tedy k poklesu libry.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Odborné kurzy a semináře
Začínáme s Forexem (dopolední seminář)
reklama
XTB Ondřej Hartman