Sobota 10. červen 2023 08:43
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
ActivTrades banner
reklama
Instaforex krypto

Jsou digitální měny centrálních bank (CBDC) lepší než kryptoměny?

26.05.2023 15:50  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

V rozvíjejícím se prostředí digitálních financí upoutaly pozornost celého světa kryptoměny, které zpochybňují tradiční pojetí peněz a finančních systémů. S tím, jak kryptoměnové šílenství stále nabírá na obrátkách, se však objevil další koncept digitálních měn a to jsou digitální měny centrálních bank (CBDC). 

CBDC představují nový druh digitálních peněz, které vydávají a regulují samotné centrální banky. Zatímco kryptoměny se těší decentralizované kontrole a pocitu finanční svobody, vyvstává otázka: Jsou digitální měny centrálních bank vhodnější pro splnění požadavků moderní ekonomiky, nebo jsou kryptoměny stále klíčem ke skutečně transformativní finanční budoucnosti? Tento článek se zabývá zajímavou debatou kolem CBDC a kryptoměn a zkoumá jejich výhody, nevýhody a potenciální důsledky pro budoucnost peněz.

Níže si můžete prohlédnout mapu, která ukazuje zelenou barvou státy, které již provádějí výzkum týkající se CBDC a modrou barvou ty státy, které již odstartovali jejich používání (Jamajka a Bahamy).


Zdroj: cbdctracker

Výhody digitálních měn centrálních bank oproti kryptoměnám

Digitální měny centrálních bank (CBDC) mají oproti kryptoměnám řadu výhod, které přispívají k jejich rostoucí atraktivitě v oblasti digitálních financí. Jednou z významných výhod je podpora a regulace ze strany centrálních bank, která CBDC dodává důvěru a stabilitu. Na rozdíl od kryptoměn jsou CBDC vydávány důvěryhodnými orgány a jsou podporovány vládami jednotlivých zemí, což zajišťuje jejich hodnotu a zmírňuje rizika spojená s volatilními trhy. 

Kromě toho mohou CBDC zajistit větší finanční začlenění tím, že osloví nebankovní skupiny obyvatel, které nemusí mít přístup k tradičním bankovním službám nebo digitálním aktivům. Kromě toho CBDC nabízejí centrálním bankám lepší kontrolu a dohled, což jim umožňuje účinně provádět měnovou politiku, sledovat transakce, zda nedochází k nezákonným činnostem, a řešit problémy, jako je praní špinavých peněz nebo financování terorismu. 

Integrace CBDC do stávajících finančních systémů je ve srovnání s kryptoměnami relativně hladší, protože mohou využívat zavedené infrastruktury a regulační rámce, což usnadňuje bezproblémové přijetí a interoperabilitu. Tyto výhody staví CBDC do pozice slibné alternativy, která kombinuje výhody digitálních měn se stabilitou a důvěrou spojenou s aktivy podporovanými centrálními bankami.

Nevýhody digitálních měn centrálních bank oproti kryptoměnám

Digitální měny centrálních bank (CBDC) sice mají určité výhody, ale ve srovnání s kryptoměnami mají i své nevýhody. Jednou z významných obav je potenciální narušení soukromí. CBDC, které vydávají a kontrolují centrální banky, vyvolávají obavy z rozsáhlého dohledu a sledování finančních transakcí jednotlivců. Na rozdíl od mnoha kryptoměn, které nabízejí různé stupně anonymity, by CBDC mohly potenciálně umožnit úřadům sledovat a kontrolovat každou transakci, což by ohrozilo právo jednotlivců na soukromí. Kromě toho mohou CBDC přinést rizika spojená s centralizací a koncentrací moci. 

Kromě toho mohou CBDC čelit výzvám, pokud jde o škálovatelnost a technologickou implementaci. Kryptoměny, postavené na decentralizovaných sítích, již prokázaly potenciál pro rozsáhlé transakce a globální dosah. Naproti tomu integrace CBDC do stávajících infrastruktur a zajištění jejich efektivity ve velkém měřítku by se mohly ukázat jako složité a náročné na zdroje. Tyto nevýhody poukazují na kompromisy a úvahy, které s sebou přináší přijetí CBDC, zejména ve srovnání s decentralizovanější a na soukromí orientovanou povahou kryptoměn.

Klíčové rozdíly mezi digitálními měnami centrální banky a kryptoměnami

Kryptoměny a digitální měny centrálních bank (CBDC) se liší v několika klíčových aspektech, které určují jejich funkčnost a důsledky. Jeden z významných rozdílů spočívá v jejich základní infrastruktuře a kontrole. Kryptoměny, jako jsou Bitcoin a Ethereum, jsou decentralizovaná digitální aktiva postavená na technologii blockchain, kde transakce ověřuje síť účastníků bez potřeby centrální autority. Naproti tomu CBDC jsou vydávány centrálně a regulovány centrální bankou dané země, což zajišťuje vyšší úroveň kontroly a dohledu. 

Dalším zásadním rozdílem je podstata jejich hodnoty. Kryptoměny odvozují svou hodnotu z tržní poptávky a spekulací, přičemž často dochází k výrazné volatilitě cen. Naproti tomu CBDC jsou obvykle navrženy tak, aby si udržovaly stabilní hodnotu, úzce vázanou na fiat měnu emitující země. Tato stabilita nabízí uživatelům známou a předvídatelnou zúčtovací jednotku. Kromě toho se tyto měny liší dostupností a inkluzivitou. Kryptoměny jsou přístupné komukoli s připojením k internetu, zatímco CBDC mohou být omezeny na základě občanství nebo bydliště, což potenciálně omezuje jejich dosah a zužuje tak možnost investice oproti kryptoměnám nebo např. ETF.

Maxim Manturov, vedoucí investičního poradenství ve společnosti Freedom Finance Europe, říká, že: "První zásadní rozdíl mezi nimi je, že Bitcoin je kryptoměna a CBDC není. Kryptoměny, jako je Bitcoin, jsou uloženy v decentralizované blockchainové síti, zatímco aktivum CBDC bude vydáno a uloženo pomocí centralizovanější metody. To znamená, že Bitcoin zůstává ve své podstatě decentralizovaný a nemůže být kontrolován žádným orgánem. Naproti tomu aktivum CBDC může být regulováno a kontrolováno vydávajícím orgánem, například bankou nebo federálními rezervami. To vyvolává otázku anonymity a soukromí při používání jednotlivých aktiv. Při používání bitcoinů používáte adresu peněženky, ke které nejsou připojeny žádné osobní údaje ani identifikátory, což znamená, že můžete bitcoiny posílat ostatním anonymně. CBDC je přímý závazek centrální banky (tj. krytý devizovými rezervami). Kryptoměny jsou emitovány v soukromém sektoru. Mohou být sice kryté jinými aktivy, včetně měny centrální banky, ale nesmí představovat závazek žádné vlády nebo ústředního orgánu."

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • J. Rusnok nečeká další oslabování koruny
  Podle předběžného odhadu ČSÚ poklesl český hrubý domácí produkt v prvním letošním čtvrtletí meziročně o 2,2 %, což odpovídá mezičtvrtletnímu snížení o 3,6 %. I přesto, že karanténní opatření trvala jen zhruba od poloviny března, podstatně se podepsala na výkonu české ekonomiky v prvních třech měsících roku 2020. Byla to zejména slabá zahraniční poptávka, která přispěla k hospodářskému propadu, jako druhá v pořadí pak negativně působila tvorba kapitálu. Naopak vyšší výdaje vládních institucí brzdily hospodářský pokles. České hospodářství nečekají lehké časy ani v nejbližších měsících. Podstatnou část dubna byla ještě v platnosti karanténní opatření, což znamená delší odstávky a ztížené výrobní podmínky. Lze proto očekávat, že ekonomický výkon ve druhém čtvrtletí bude zasažen ještě mnohem výrazněji a pokles HDP s velkou pravděpodobností dosáhne dvouciferných hodnot. Během druhé poloviny roku by se ekonomická situace měla začít postupně normalizovat, ovšem návrat na předkrizové úrovně bude dlouhodobý a potrvá nejspíš několik let. V souhrnu za letošní rok čekáme pokles ekonomiky o 7,6 %.
 • Jsem laik a chci investovat – jak?
  Jsme na tom zkrátka dobře. Ekonomická úroveň Čechů rok od roku roste, a tak o investování projevují zájem už i ti, kteří by se dříve jen stěží odhodlávali. Investičních příležitostí na trhu je opravdu bezpočet, ale jak se v nich zorientovat, a hlavně jak nenaletět, je pro mnohé potenciální investory oříšek. Zlatý důl vám sice objevit nepomůžeme, za to vám usnadníme orientaci v základních investičních příležitostech.
 • Jsem tu jediný, kdo chce tablet od Microsoftu?
  Matt Bolduc, akciový analytik Saxo BankZvěsti, že by Microsoft mohl vyrobit vlastní tablet, byly nakonec pravdivé. Mic...
 • Jsem tu jediný, kdo chce tablet od Microsoftu?
  Matt Bolduc, akciový analytik Saxo BankZvěsti, že by Microsoft mohl vyrobit vlastní tablet, byly nakonec pravdivé. Mic...
 • Jsem tu jediný, kdo chce tablet od Microsoftu?
  Matt Bolduc, akciový analytik Saxo BankZvěsti, že by Microsoft mohl vyrobit vlastní tablet, byly nakonec pravdivé. Mic...
 • Jsme jen krok od recese v Turecku
  Turecká lira od začátku roku oslabila vůči americkému dolaru o 40 procent. Její hodnotu tlačí dolů spory se Spojenými státy a zároveň obavy z vlivu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Navzdory k jeho nátlaku turecká centrální banka v září zvýšila úrokové sazby o 6,25 procenta na 24 procent. Erdogan kritizuje tento přistup a nejraději by snižoval úrokové sazby, aby "nastartoval ekonomiku". Právě díky zvyšování se zabránilo dalšímu prudkému oslabování domácí měny a narůstající inflaci, která se v září vyšplhala na téměř 25 procent. Podobné podmínky s úrokovými sazbami byly na tureckém trhu zaznamenané naposledy v letech 2007-2009, nad úrovní 15 procent. Úrokové sazby v Turecku byly již na mnohem vyšších úrovních, zejména v 90. letech.
 • Jsme svědky poklesu EUR?
  V úterý přišlo více zpráv z Asie, avšak velký vliv na měny neměly...
 • Jsou akcie na dně nebo přijde ještě hlubší dno?
  Většina odborníků se momentálně shoduje, že nastartování globální ekonomiky po aktuálním okleštění z důvodu pandemie koronaviru by mělo být klíčové pro její další vývoj. Ve hře je však řada faktorů včetně hlubokého propadu zaměstnanosti, které mohou při restartu způsobit problémy a ovlivnit nejen samotné světové hospodářství, ale i globální trhy.
 • Jsou americké akciové trhy konečně atraktivně naceněné?
  „I přes současný propad na akciových trzích se americké akcie v agregátu jeví spíše dražší, máme zde situaci opačnou, než na jakou jsme byli zvyklí, kdy defenzivní tituly jsou naceněny štědřeji, než tituly růstové a technologické,“ říká analytik BHS Timur Barotov.
 • Jsou banky jako chobotnice? Ne, odpovídají noví nobelisté
  Přiznejme si to, bankéři nepatří zrovna k těm nejoblíbenějším lidským bytostem. Ne nadarmo byla nejen Dikobrazu 50. let postava bankéře – bachratého muže s cylindrem a hůlkou – zosobněním zlého, ba krvežíznivého kapitalismu. Imperialistického Wall Streetu. Ale netřeba zacházet tak daleko do minulosti. Za finanční krize let 2008 a 2009 rezonovala zas a znova ona slovní hříčka – „banksters“. Novodobí gangsteři s klotovými rukávy si přivlastňují zisky, ale jakmile padnou do ztráty, zespolečenští ji. Časopis Rolling Stone dokonce roku 2009 připodobnil investiční banku Goldman Sachs – jeden ze symbolů Wall Streetu i krize samotné – k „obrovské vyděračské chobotnici přisáté ke tváři lidství a nelítostně strkající svá chapadla všude tam, kde jsou cítit peníze.“
 • Jsou dny silného jenu sečteny? (názory analytiků)
  Japonské měně se v posledních týdnech nedaří. Z úrovní kolem 78 JPY/USD se během října dostala na 80 JPY/...
 • Jsou kryptoměny jen krok od propasti?
  Konec týdne přináší výprodej na kryptoměnovém trhu, který reaguje poklesem tváří v tvář averzi k riziku, a to před projevem Jeroma Powella na sympoziu v Jackson Hole. Digitální aktiva opět vykazují korelaci s americkými indexy, kde je po zahájení seance patrné oslabení sentimentu:
 • Jsou kryptoměny připraveny na velký cenový pohyb?
  Bitcoin spadl během víkendu pod 20 000 USD a býci se nyní snaží zabránit dalším propadům. Bude mít však poptávka dostatečnou sílu k zastavení poklesů na aktuální úrovni a vyvolání vzestupného trendu?
 • Jsou lepší listopadová data z Číny indikátorem zotavení ekonomiky?
  V pondělí ráno byl zveřejněn set makroekonomických statistik za listopad z Číny. Výborných výsledků dosáhla průmyslová produkce, která meziročně vzrostla o 6,2 % - nejvíce od června. Výsledek výrazně překonal očekávání na úrovni 5,1 %. Lepších výsledků jsme se dočkali také v oblasti maloobchodních prodejů, které meziročně vyskočily o 8 %. Investice do fixních aktiv vzrostly o 5,2 % za prvních 11 měsíců tohoto roku.
 • Jsou půjčky před výplatou výhodné? Většina ne, čest výjimkám
  Nevyšli jste s výplatou a potřebujete peníze? V takovém případě se nabízí možnost si půjčit. Mnoho lidí napadne tento způsob jako možnost, jak překlenout období do výplaty. Řada finančních institucí takové půjčky inzeruje jako půjčky před výplatou, do výplaty a podobně. Jsou takové půjčky ale pro nás klienty výhodné? Podíváme se tomu blíže na zoubek v našem článku.
 • Jsou rekordní ceny zlata jen dočasné?
  Zlato bylo vždy odpovědí investorů na nejisté časy. Při pohledu na chování cen v posledních měsících se zdá, že právě v takových časech žijeme. Musíme se vypořádat s extrémně vysokou inflací, vysokými úrokovými sazbami, válkou, možnou recesí nebo politickými hrami mezi největšími světovými mocnostmi. Ačkoli nejistota nás provází již delší dobu, zlato se snaží poskytovat pocit bezpečí již dlouhou dobu. Může však nyní, kdy máme tolik neznámých, být zlato stále odpovědí na riziko a nejistotu?
 • Jsou trhy už připraveny na dopady koronaviru? Dnes dopoledne mají navrch dluhopisy
  Začátek pátečního evropského obchodování na finančních trzích svědčí více dluhopisům než akciím. Výnosy na delších amerických či německých dluhopisech klesají o 6 bazických bodů, zatímco akciové indexy jsou dole asi o 2 procenta. To je ovšem jen drobná korekce předcházejících silně růstových dnů.
 • Jsou vhodné do prostor se složitými tvary
  Máte k dispozici kancelář, která však má složité tvary? Nevadí. To přesně potřebujeme. Určitě jí budete chtít vybavit ...
 • J&T Bance stoupl loni čistý zisk o 21 procent na 3,38 miliardy korun
  J&T Bance, která poskytuje služby privátního bankovnictví, stoupl loni meziročně čistý zisk o 21 procent na 3,38 miliardy korun. Bilanční suma banky vzrostla o 12 procent na 227,3 miliardy korun. J&T to dnes sdělila ČTK v tiskové zprávě. Bankám a spořitelnám v Česku loni stoupl souhrnný čistý zisk podle předběžných údajů meziročně o 35,1 miliardy Kč na 104,1 miliardy korun.
 • J&T uvádí na trh rodinu fondů inspirovanou investičními strategiemi tuzemských dolarových milionářů
  J&T Investiční společnost rozšiřuje svou nabídku otevřených podílových fondů o čtyři nové fondy J&T LIFE. Portfolia fondů, jež sází na časem prověřené investiční strategie českých dolarových milionářů, přináší široké veřejnosti možnost, jak si své bohatství strukturovat podobně, jako naše ekonomická elita. Navíc nová rodina fondů J&T LIFE investorům nabízí možnost svou investiční strategii přizpůsobovat své aktuální životní situaci.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
ActivTrades banner