Sobota 10. červen 2023 10:29
reklama
The Trading Pit
reklama
Dukascopy new
reklama
ProTradery Purple - appka
reklama
ActivTrades banner

Ranní okénko - V eurozóně by mělo docházet k přivírání nůžek mezi výrobou a službami

23.05.2023 09:40  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Aktuální hodnoty měny/komodity/indexy:

 

 

Aktuál

1D

6M

 

 

 

 

Aktuál

1D

6M

 

 

 

EUR/CZK


23,71

0,09%

-2,6%

 

 

 

S&P 500

4192,6

0,02%

4,1%
USD/CZK

21,93

0,15%

-6,4%

 

 


NASDAQ

12720,8

0,50%

12,7%
EUR/USD

 

1,081

-0,03%

4,0%

 

 

 

DAX

16224,0

-0,32%

11,6%

 

 

 

USD/PLN

4,160

-0,86%

-8,0%
PX

1319,33

0,19%

6,0%
Ropa Brent

USD/barel

76,16

0,29%

-13,2%

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zlato

USD/unce

1962

-0,38%

12,1%Aktualizováno

8:56

Zdroj: Thomson Reuters

Výhled:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dnešní nejzajímavější ekonomickou událost představují zveřejnění indexů nákupních manažerů (PMI) z hlavních ekonomik eurozóny, v odpoledních hodinách pak dorazí obdobný ukazatel i ze Spojených států. U eurozóny je trhem očekáváno mírné přivírání nůžek mezi sektorem výroby a služeb, kdy index hlásí jasný nepoměr. U výroby se PMI nachází relativně hluboko pod 50 body, což je hranice oddělující pokles výroby od expanze. Například v Německu dubnový index pro výrobu poklesl až na hodnotu 44,5 bodu, což představuje nejnižší úroveň od jara 2020. Jako čím dál tím větší problém se ukazuje klesající poptávka, která postupně ochabuje i celkovou výrobu. Ta doposavad těžila z dokončování rozpracovaných zakázek. U služeb se index naopak nachází vysoko nad 50 body, značící expanzi sektoru. Otázkou je, nakolik se v nejbližších měsících začne projevovat mj. negativní dopad vyšších úrokových sazeb nastavených ECB. V USA je od PMI očekávaný obdobný posun – o něco výše u výroby, o něco níže u služeb.

Ze Spojených států dorazí odpoledne ještě statistika nových prodaných domů. Ta podléhá větší volatilitě, od dubnových dat je ale očekáván pokles, meziměsíčně zhruba o 2,5 %. V posledních měsících měla statistika navzdory odhadům trhu tendenci spíše růst a v březnu se proti minimu z července 2022 prodalo zhruba o 25 % domů více. Výraznější pokles lze naopak sledovat u prodávaných starších nemovitostí.

Pohled zpět:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spotřebitelská důvěra v eurozóně se proti dubnu takřka nezměnila a index rostl o nejmenších možných 0,1 bodu. I přes stagnaci to ale znamená, že spotřebitelská důvěra je nejvyšší za posledních 15 měsíců. To může v důsledku přibržďovat ústup inflace a nutit Evropskou centrální banku k dalšímu zvyšování sazeb.

Pondělní absence ekonomických zpráv a informací o dalším posunu v otázce dluhového stropu vedla k tomu, že americký akciový trh hledal směr a index S&P 500 uzavřel beze změny. Volatilita v posledních týdnech tak zůstává spíše nízká s minimem dní, kdy by byla zaznamenána změna o 1 % jedním či druhým směrem. Německý Dax mírně ztrácel a odepsal zhruba 0,3 %. Pražská burza po dopoledních technických potížích otevřela se zpožděním, ani zde ale k výraznějším změnám nedošlo a index PX si připsal 0,2 %. 

Dnešní makroekonomické ukazatele:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čas

Země

Údálost

 

 

 

 

 

RB/RBI

Trh

Předchozí

 

 

 

 

9:30

SRN

PMI zpracovatelský sektor (květen, v b.)

45,0

45,0

44,5

 

 

 

 

9:30

SRN

PMI sektor služeb (květen, v b.) 

56,3

55,0

56,0

 

 

 

 

10:00

EUR

PMI zpracovatelský sektor (květen, v b.)

45,5

46,0

45,8

 

 

 

 

10:00

EUR

PMI sektor služeb (květen, v b.) 

56,7

55,5

56,2

 

 

 

 

15:45

USA

PMI zpracovatelský sektor (květen, v b.)

-

50,0

50,2

 

 

 

 

15:45

USA

PMI sektor služeb (květen, v b.) 

-

52,5

53,6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hospodářské výsledky:

Lowe'S Cos Inc, Intuit Inc, Palo Alto Networks Inc, Autozone Inc

Co bude:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ÚT: SRN PMI indexy, EUR PMI indexy, USA PMI indexy, výstavba nových domů
ST: ČR konjunkturální průzkum, SRN IFO index, USA zápis z jednání Fedu
ČT: SRN struktura HDP, GfK spotřebitelská důvěra, USA zpřesněný odhad HDP, jádrový PCE index
PÁ: USA osobní příjmy a výdaje

Autor: Vratislav Zámiš, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editor: David Vagenknecht, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Ranní okénko - Týden se ponese v duchu inflace
  Dnes dorazí údaje o tuzemské průmyslové výrobě v červenci. Předpokládáme, že setrvala pod hodnotami z minulého roku (-6,8 %). Zahraniční obchod pravděpodobně znovu vykázal přebytek.
 • Ranní okénko - Týden uzavřou data z amerického trhu práce
  První pátek v měsíci patří tradičně datům z amerického trhu práce. Vzhledem k pomalu se blížícímu datu dalšího zasedání americké centrální banky (14. června) jde o jedny z posledních zásadních čísel před rozhodnutím Fedu. Data z tohoto a minulého týdne přitom, i přes relativně holubičí komentáře od některých členů Fedu z posledních dní, přispěla k přecenění na trhu ve prospěch dalšího hiku. Pokud statistka volných pracovních míst překvapí směrem nahoru a zároveň bude doplněna rychlejším než očekávaným růstem mezd, bude mít Fed nabito pro zvýšení sazeb. Den před rozhodnutím Fedu sice ještě vyjdou čísla ohledně květnové inflace, je ale otázkou, nakolik tato statistika stihne ovlivnit názory jednotlivých členů.
 • Ranní okénko - Týden v duchu inflace
  Týden se ponese v duchu inflace spotřebitelských cen. Tuzemská zářijová inflace je na řadě dnes. Očekáváme zpomalení její meziměsíční dynamiky, což je dáno především negativním sezónním vlivem poklesu cen dovolených. Naopak ceny potravin působily opačným směrem. V meziročním vyjádření dojde vzhledem k nízké základně ke zvýšení spotřebitelských cen.
 • Ranní okénko - Týden ve znamení inflace
  Tento týden budou hlavním tématem rostoucí spotřebitelské ceny. Údaje o inflaci za březen dorazí jak z Česka, tak USA. Z eurozóny a Německa zazní již pouze konečný výsledek. Dozvíme se ale i měsíční data z reálné ekonomiky za únor, která budou dalším dílem skládačky ke zhodnocení výkonu ekonomiky eurozóny během prvního kvartálu.
 • Ranní okénko - Týden zakončí PMI indexy
  Dnes budou týden uzavírat předstihové ukazatele, a to konkrétně indexy nákupních manažerů v hlavních ekonomikách eurozóny, odpoledne pak dorazí i report z USA. V obou případech se ukáže, jestli nejistota v bankovním sektoru výrazněji ovlivnila očekávání u firem. Ostře sledováno bude i hodnocení cenových tlaků, ale také celkové poptávky. Již včera dorazilo množství předstihových ukazatelů, kdy podle očekávání došlo k mírnému zlepšení spotřebitelské důvěry v eurozóně, v USA pak Leading index naznačil hrozbu rychlejšího zpomalování americké ekonomiky.
 • Ranní okénko - Týden zakončí trojice amerických dat
  Dnes dorazí další nálož dat ze Spojených států, kdy půjde prakticky o poslední významná čísla před květnovým zasedáním Fedu. Po středeční spotřebitelské inflaci a včerejší nečekaně nižší dynamice cen ve výrobě vyjde dnes odpoledne informace o březnových maloobchodních tržbách a výkonu průmyslu. K tomu se později přidá ještě průzkum spotřebitelské důvěry od univerzity v Michiganu.
 • Ranní okénko - Udrží si průmysl v eurozóně meziměsíční růst?
  Dnes dorazí údaj o srpnové průmyslové výrobě v eurozóně. Ve srovnání s červencem by se mělo dostavit zpomalení. Trh počítá s meziměsíčním růstem průmyslové výroby o 0,8 % oproti předchozím 4,1 %. Od negativních čísel by ji měla zachránit průmyslová výroba v Itálii, která v srpnu překvapila meziměsíčním růstem o 7,7 % namísto předpokládaných 1,4 %. V meziročním vyjádření by tak průmysl v eurozóně měl poklesnout o 7,0 % oproti minulému poklesu o 7,7 %. V kontextu propadu po zásahu koronaviru by se se tak nadále jednalo o pokračování zlepšení.
 • Ranní okénko - U prosincových Ifo indexů se již s výraznějším pohybem nepočítá
  Včerejší zasedání ČNB nepřineslo překvapení. Úrokové sazby zůstaly jednomyslně beze změny. S blížícím se koncem týdne se vyjednávací týmy EU a Velké Británie dopracovaly k další lhůtě na uzavření brexitové obchodní dohodě. Nyní mají čas do konce týdne, aby překlenuli přetrvávající neshody (především v otázce rybolovu). Dnešní kalendář nabídne německé Ifo indexy a ceny průmyslových výrobců (PPI), které byly zveřejněny před necelou hodinou.
 • Ranní okénko - Válka na Ukrajině představuje pro Evropu hrozbu stagflace
  Válka na Ukrajině začala. Dnes ve čtyři hodiny ráno oznámil ruský prezident Putin zahájení „vojenské operace“ na území Ukrajiny. Televizní projev následovaly první zprávy o výbuších a střelbě v řadě měst, včetně Kyjeva. Finanční trhy tak vstávají do úprku k „bezpečným přístavům“ a následující dny půjde o hlavní faktor ovlivňující dění. Ropa WTI stoupá od rána o 5 %, Rubl se vůči dolaru na mezibankovním trhu propadl o 10 % na nejslabší úroveň v historii a moskevská burza oznámila přerušení obchodování. Po znovuotevření, které se odehrálo před několika minutami, odepsal index MOEX přes 30 %.
 • Ranní okénko - V ČR i USA trh vyhlíží mírné zvolnění meziroční inflace
  V Německu byla dnes ráno potvrzena červnová inflace na 2,3 % (v květnu 2,5 %). Česká inflace na sebe nenechá dlouho čekat. ČSÚ ji zveřejní již za několik málo minut. Očekávání trhu se během včerejšího dne ještě pozměnila a medián trhu se posunul z meziročních 2,8 % na 2,7 % (v květnu 2,9 %). A tematicky budou ladit i data z USA, kde dnes taktéž vyjde červnová statistika inflace. Trh ji odhaduje na 4,9 % (v květnu 5,0 %). Kromě inflace nás čeká jen průzkum mezi malými americkými podniky (NFIB).
 • Ranní okénko - Ve vleku koronaviru
  Dnešní ekonomický kalendář je prázdný. Česká měna bude pravděpodobně i dnes v závěsu koronavirové situace. V první polovině včerejšího dne se koruna držela u hodnoty 27,10 EUR/CZK. Její klidný vývoj pak narušilo oznámení plánovaných vládních opatření s cílem dostat epidemiologický vývoj pod kontrolu. Odpolední pokles koruny se zastavil na 27,20 EUR/CZK.
 • Ranní okénko - V Evropě se čeká další zhoršení nálady
  Dnes přijde listopadová edice indexu ZEW z Německa i z celé eurozóny. V Německu trh počítá s poklesem v obou podsložkách, tedy jak v očekávání do budoucnosti, tak i v hodnocení aktuální situace. Pokles patrně vykáže i index evropský.
 • Ranní okénko - Víkendové dění vedlo k odprodeji Credit Suisse
  Tento týden patří Fedu. Ten zasedá ve středu a o jeho rozhodnutí jasno není. Analytici se podle průzkumu agentury Bloomberg poměrně silně kloní k 25bb hiku (zhruba 90% všech odhadů), na rozdíl od předchozích několika zasedání ale nechybí ani tipy na stabilitu, dvojnásobný hike nebo dokonce snížení sazeb. Trh naceňuje zhruba 50% pravděpodobnost 25bb hiku, zbytek sázek jde ve směru stability. My předpokládáme, že Fed doručí zvýšení sazeb o 25bb, které ale může být pro současný cyklus zpřísňování měnové politiky poslední. Kromě Fedu bude zajímavý úterní průzkum ohledně stavu německé ekonomiky od institutu ZEW, v pátek pak z kategorie předstihových ukazatelů dorazí také report PMI. Ten vyjde jak pro některé země v rámci eurozóny, tak i ve Spojených státech.
 • Ranní okénko - Vlna omikronu zatěžuje výrobu v částech USA
  V Německu dnes vyšel finální údaj prosincové inflace. Potvrdil se předchozí odhad nárůstu na 5,3 % meziročně – nejvýše od roku 1992. Z eurozóny nás čeká pouze údaj o vývoji sektoru stavebnictví a z USA dorazí informace o výstavbě nových domů. Dnešní ekonomický kalendář tak pro obchodování na finančních trzích nevysílá žádný důležitý impulz. Výsledek šetření mezi průmyslovými podniky v americkém státě New York, Empire Manufacturing index, se nečekaně výrazně propadl.
 • Ranní okénko - V Německu hrozí pro Q4´21 mírný mezičtvrtletní pokles HDP
  Americké HDP v posledním čtvrtletí roku 2021 vzrostlo podle předběžných údajů o 1,7 % mezičtvrtletně a naplnilo tak ta optimističtější očekávání, medián činil 1,4 %. Dnes jsou s údaji o HDP na řadě některé evropské země. Očekávají se mnohdy i výrazné rozdíly ve výkonu ekonomik, které odráží přísnost restriktivních protipandemických opatření a také strukturu HDP.
 • Ranní okénko - V Německu se čeká zhoršení nálady
  Dnes budeme zvědavi na říjnovou edici indexu ZEW z Německa a eurozóny. U našeho západního souseda se očekává pokračování trendu poklesu složky očekávání, který trvá nepřetržitě již od května letošního roku. Tentokrát by se podle odhadu trhu měl index pod tíhou zádrhelů v logistických řetězcích, které omezují výrobní kapacity, snížit z 26,5 na 23,5 bodu. Poprvé od letošního února by se ovšem mělo zhoršit i hodnocení současné situace, konkrétně pak z 31,9 na 28,0 bodů.
 • Ranní okénko - V Německu se očekává zlepšování sentimentu
  Z Německa dnes dorazí březnové vydání ostře sledovaného indexu ZEW. Trh si od něj slibuje zlepšení v obou měřených aspektech. Hodnocení současné situace by se mělo po klesání, které jsme sledovali prakticky již od října, konečně zvednout, konkrétně pak z únorových -67,2 na -62 bodů. I přesto ovšem zůstane na hony vzdáleno jak pětiletému průměru (26,2), tak i předpandemické úrovni (-15,7). Naproti tomu výhled do budoucnosti by se nárůstem ze 71,2 na 74 bodů měl přiblížit pětiletému maximu (77,4), které dosáhl v září. Tehdejší optimismus ovšem záhy zchladila druhá vlna pandemie a vyhlížené oživení se tak odložilo. Doufejme, že tentokrát bude euforie mít delšího trvání. Podobný vývoj jako v Německu lze očekávat i pro celou eurozónu, kde byl index očekávání jen mírně slabší s 69,6 body, a i zde vlivem pokračujícího procesu vakcinace lze předpokládat další růst.
 • Ranní okénko - Volatilita na trhu s US dluhopisy pokračuje, poslední ekonomická data z Evropy jsou povzbudivá
  Dnes dorazí řada důležitých ekonomických dat z Evropy i USA. Další data z trhu práce v USA od insitutu ADP o tvorbě pracovních míst mohou kontrastovat či potvrdit včerejší JOLTS. V obou případech lze počítat s reakcí investorů. Výsledek ADP je podle analytiků pro březen nastaven na 210 tisíc míst po 242 tisíci v únoru.
 • Ranní okénko - Vrátí se české mzdy k růstu?
  Dnes dorazí klíčové údaje o vývoji na českém trhu práce. Nejprve se dozvíme statistiku průměrných mezd za třetí čtvrtletí letošního roku, od které si slibujeme návrat k reálnému růstu. Ve druhém kvartále sice průměrná reálná mzda poprvé po téměř sedmi letech poklesla, ovšem bylo to do značné míry dáno nucenými uzavírkami provozů a přechodem zaměstnanců na výplatu ze státních podpůrných programů. To se již ve třetím čtvrtletí dělo podstatně méně, a trh i my tak věříme, že se české mzdy reálně opět zvýšily. O něco později se dozvíme i listopadovou hodnotu tuzemské míry nezaměstnanosti, měřené metodikou MPSV. Vzhledem k pokračujícím mzdovým dotačním programům nečekáme velkou změnu v počtu uchazečů o zaměstnání. Zda bude zopakována říjnová hodnota 3,7 %, či dojde k mírnému nárůstu, bude zřejmě pouze otázka zaokrouhlení. My se kloníme k druhé variantě.
 • Ranní okénko - Vydrží Američanům optimismum?
  Dnešní datový kalendář je téměř prázdný a jedinou významnější informací tak bude výsledek průzkumu optimismu mezi malými podniky ve Spojených státech. Ten po dramatickém propadu uprostřed pandemie v červnu poměrně rychle opět narostl a od té doby víceméně stagnuje. Ani od srpnového výsledku se nečeká velká změna a index by tak měl jen nepatrně vzrůst o dvě desetiny bodu na úroveň 99,0 bodu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
CMS Forex
FXDD
Exness
reklama
Dukascopy new