Čtvrtek 28. březen 2024 14:53
reklama
Purple pivot points
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Dukascopy new

Ranní okénko - Holubičí nálada na finančním trhu

09.12.2022 09:06  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Aktuální hodnoty měny/komodity/indexy:

 

 

Aktuál

1D

6M

 

 

 

 

Aktuál

1D

6M

 

 

 

EUR/CZK


24,30

0,01%

-1,6%

 

 

 

S&P 500

3963,5

0,75%

1,6%




USD/CZK

23,00

0,00%

-1,1%

 

 


NASDAQ

11082,0

1,13%

-2,3%




EUR/USD

 

1,057

0,09%

-0,4%

 

 

 

DAX

14264,6

0,02%

3,7%

 

 

 

USD/PLN

4,428

-0,80%

1,2%




PX

1170,60

-0,60%

-11,0%




Ropa Brent

USD/barel

76,61

0,16%

-37,7%

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zlato

USD/unce

1792

0,16%

-3,0%











Aktualizováno

8:54

Zdroj: Thomson Reuters

Výhled:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Datový kalendář dnes zahrnuje dva důležité údaje v USA – ceny výrobců a aktualizaci výsledků průzkumu mezi spotřebiteli od University of Michigan. V Evropě bude zveřejněna statistika průmyslové produkce ve Španělsku a Rakousku a polská centrální banka zveřejní zápisky z posledního měnověpolitického jednání. Na akciovém trhu dnes ráno pozorujeme převážně optimismus. Futures kontrakty na S&P 500 se zotavují na pozadí mírně ustupujících výnosů státních dluhopisů. Investoři se přiklánějí k možnosti nižšího tempa centrálních bank. Od ECB se příští týden očekává 50bb hike oproti předchozím 75bb a přibrzdit na 50bb by mohl i Fed, který zasedá o den dříve. V tomto prostředí ztrácí americký dolar, který oslabil proti hlavním světovým měnám již třetím dnem v řadě. Nicméně makro data zůstávají i nadále volatilní a nálada na trhu se tak může vychýlit opačným směrem. Potíž by mohla nastat v případě, že inflace bude v nastávajících měsících odeznívat pomaleji než se předpokládá. Holubičí nálada zaznívá také od českých centrálních bankéřů. Naposledy viceguvernérka Eva Zamrazilová upozorňovala na klesající spotřebu domácností, která podle jejího názoru již dostatečně tlumí inflaci. Nevyloučila ale možnost zvýšení sazeb. České sazby na komentář nijak výrazně nereagovaly, jelikož trh je již připraven na scénář stability ze strany ČNB.

Ceny amerických výrobců dle konsensu tržního odhadu vzrostly o 0,2 % m/m, stejným tempem jako v říjnu. To by vystačilo na snížení meziročního tempa na 7,2 % z 8,0 %. Dobré zprávy má přinést také spotřebitelská nálada, která se v rámci University of Michigan indexu již neměla dále zhoršit: očekává se 57 bodů oproti 56,8 v říjnu. Inflační očekávání amerických spotřebitelů měla zůstat neměnná na 4,9 % za jeden rok a 3 % na 5-10letém horizontu. 

Pohled zpět:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Česká nezaměstnanost v listopadu zůstala na 3,5 %. Stagnace ovšem byla doprovázena mírným nárůstem uchazečů a stejně jako v předchozích měsících došlo také k úbytku volných pracovních míst. I nadále tak pokračuje postupné ochlazování trhu práce, které očekáváme i v dalších měsících. Na přelomu roku počítáme s přibližováním míry nezaměstnanosti k 4 %. 

Dnešní makroekonomické ukazatele:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čas

Země

Údálost

 

 

 

 

 

RB/RBI

Trh

Předchozí

 

 

 

 

14:30

USA

Ceny výrobců (listopad, m/m v %)

-

0,2

0,2

 

 

 

 

14:30

USA

Ceny výrobců (listopad, r/r v %)

-

7,2

8,0

 

 

 

 

16:00

USA

Spotřebitelská důvěra UMich index (v b.)

-

57,0

56,8

 

 

 

 

Hospodářské výsledky:

Oracle Corp

Co bude:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


PÁ: USA PPI, spotřebitelská důvěra Michigan

David Vagenknecht, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editor: Vratislav Zámiš, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ranní okénko - Finanční trh vyčkává na americkou inflaci
    Dnes je ekonomický kalendář z pohledu důležitějších čísel zcela prázdný a globální trhy již netrpělivě vyčkávají na čtvrteční americkou inflaci. Ta by se v lednu měla dostat na nejvyšší úroveň za posledních 40 let. Obdobné statistiky z Česka se pak dočkáme až na začátku příštího týdne, i zde s největší pravděpodobností půjde o nejrychlejší dynamiku za posledních 23 let. Včera žádné výraznější překvapení nepřinesly data z tuzemského trhu práce, když nezaměstnanost mírně vzrostla zejména kvůli opakujícím se sezónním faktorům.
  • Ranní okénko - Finanční trh vyhodnocuje stanoviska centrálních bank
    Ekonomický kalendář tento týden obsahuje důležitá data pro globální vývoj na finančním trhu jako měsíční zprávu z amerického trhu práce či inflaci v Německu a eurozóně. Z domácího pohledu bude zajímavý PMI index pro výrobní sektor, struktura HDP v 3Q22 a státní rozpočet za listopad. Vnímání rizika mezi investory v závěru minulého týdne zklidnily zápisky ze zasedání Fedu, které indikovaly zpomalení tempa zvedání úrokových sazeb, ale současně vyšší cílovou sazbu. Opačným směrem ale na vnímání rizika působí situace v Číně, jejíž ekonomiku dusí politika nulového covidu.
  • Ranní okénko - Fiskální pomoc a inflace v USA
    Z pohledu ekonomických dat je dnešní evropský i domácí kalendář prázdný, a budeme tak vyčkávat na odpolední zveřejnění americké inflace za leden. Tamní prosincový meziměsíční růst spotřebitelských cen byl revidován z 0,4 % na 0,2 % a pro leden činí medián tržního odhadu 0,3 %. V meziročním srovnání by se tak míra inflace posunula z 1,4 % na 1,5 %. K výraznějšímu pohybu by nemělo dojít ani v jádrové složce inflace, která dle trhu ubrala desetinu procentního bodu a zakotvila na 1,5 %. Stejně jako v případě eurozóny působily v lednu směrem k vyšší inflační dynamice ceny pohonných hmot. Naopak by mělo být nadále pozorovatelné zpomalování cen v oddíle služeb. Výhledově lze očekávat citelnější zrychlení inflace ve druhém čtvrtletí letošního roku, a to především vlivem nízké srovnávací základny způsobené poklesem cen na jaře minulého roku, kdy byly nižší obzvlášť ceny energií, jež následovaly propad cen ropy na světových trzích. Nicméně tento efekt bude pouze přechodný. Proinflačně se projeví také fiskální impulz, který bude díky výměně administrativy v Bílém domě vyšší a měl by napomoci k rychlejšímu uzavření mezery výstupu způsobené pandemií. Dle návrhu prezidenta Bidena by se měl fiskální impulz vyšplhat až na 1,9 billionu USD. Balíček se ale nevyhne resistenci. Republikáni by se obecně mohli zdráhat odsouhlasit takto silný fiskální impulz (1,9 bilionu USD představuje 9 % HDP) tak krátce po tom posledním, který prošel v prosinci. I ze strany některých demokratických senátorů již zazněla kritika. Apelují například na nižší navýšení minimální mzdy či na přesnější zacílení pomoci. Konečná suma tak bude pravděpodobně nižší. Z hlediska dopadů na inflaci odstartovala navrhovaná výše fiskální pomoci zajímavou ekonomickou debatu. Bývalý ministr financí USA Larry Summers argumentoval, že suma balíčku je možná až přehnaně vysoká. Zdůraznil, že s přičtením oněch 600 miliard z prosince výše fiskální pomoci třikrát převyšuje aktuální mezeru výstupu. Ta by dle hrubých odhadů mohla činit zhruba 900 miliard USD, což by odpovídalo rozdílu mezi nynějším HDP a jeho hodnotou, kdyby se ekonomika bývala nacházela na předpandemickém trendu. Pro srovnání Summers připomíná fiskální podporu z roku 2009, která dosahovala jen poloviny tehdejší mezery výstupu. Odvíjí z toho obavu o rostoucí inflaci citelněji přesahující inflační cíl Fedu. Inflační swap 5y5y, tedy pětiletý s platností za pět let, sloužící jako měřítko trhem očekávané inflace se sice zvýšil, nicméně nikterak dramatický vývoj nepozorujeme. Aktuálně trh vidí na dlouhodobějším časovém horizontu inflaci okolo 2,45 % oproti 2,30 % na začátku ledna.
  • Ranní okénko - Globálně pozorujeme posun ke zpřísňování měnové politiky
    V minulém týdnu proběhla jednání hned několika centrálních bank v čele s ECB, Fedu, Bank of England, ale třeba i Bank of Japan, Norges a dalších. I když některé zaujaly více jestřábí postoj než jiné – například Bank of England překvapila prvním zvýšením sazeb z rekordně nízké úrovně – všechny se více koncentrovaly na proinflační rizika a obavy z pandemie odložily na druhou kolej. Na globální úrovni tak byl nastolen trend utahování měnových podmínek, které byly s nástupem pandemie rychle a razantně uvolněny.
  • Ranní okénko - Globální sentiment zůstává pod tlakem pátečních dat
    Dnes ráno vychází čísla z tuzemského maloobchodu, dopoledne pak statistika devizových rezerv. Zatímco předběžná data jasně naznačují, že aktivita ČNB potřeba nebyla, u dnešních čísel z maloobchodu je výsledek nejasný. Včera zveřejněná data z průmyslu opět výrazně ovlivnil vývoj v automotive, který dokázal udržet výsledek v kladných číslech. Bilance zahraničního obchodu pak po dlouhé době vykázala „pouze“ jednociferný deficit.
  • Ranní okénko - HDP data za Q1 ještě solidní, inflace v Německu snad již za vrcholem
    Finanční trhy mají za sebou náročný závěr týdne. Na pozadí narůstajících očekávání ohledně zvyšování amerických sazeb se nedařilo akciovým ani dluhopisovým trhům. Tento týden by si trh mohl trochu oddychnout. Zaprvé E. Macron vyhrál ve francouzských prezidentských volbách a čeká ho další pětiletý mandát. Za druhé důležité údaje o HDP za Q1 22 by měly vyznít pozitivně. Jedná se sice o pohled zpět, ovšem solidní výkon na začátku roku by znamenal, že by průměrné HDP za celý rok nemuselo být špatné navzdory očekávaným potížím v příštích kvartálech. V neposlední řadě se od dubnové inflace v eurozóně čeká stagnace, v Německu snížení o 0,1 procentního bodu.
  • Ranní okénko - HDP, inflace a Fed…nadcházející týden je nabitý
    K nejdůležitějším událostem nastávajícího týdne patří údaje o HDP za druhé čtvrtletí, inflace a zasedání Fedu, které by mohlo zvýšit volatilitu na trhu s dluhopisy. Navíc dorazí důležité indikátory sentimentu včetně německého Ifo indexu.
  • Ranní okénko - Hike o ¾ bodu a atypická recese
    Fed dnes znovu zvýší úrokové sazby. Z futures vyplývá, že trh těsně před rozhodnutím věří v hike o 75bb (shodně s mediánem odhadu analytiků), od začátku měsíce se ale zvýšila očekávání hiku o procentní bod, kterému trh přikládá pravděpodobnost mezi 20-25 %. Fed ale své rozhodnutí zveřejní až v osm večer středoevropského času. Mezitím dorazí červnová statistika nových objednávek v americkém průmyslu.
  • Ranní okénko - Hluboký pokles českých mezd nahrává stabilitě sazeb
    Dnes za několik málo minut vyjde statistika maloobchodních tržeb. Očekáváme prohloubení meziročního poklesu, stejně tak je nastaven i medián trhu. Z Německa již brzy ráno dorazila statistika továrních objednávek. V rámci mezí se jedná o dobrý výsledek, kdy namísto očekávané stagnace se dostavil meziměsíční růst o 0,8 %, relativně výrazné revize směrem nahoru se dočkal i neuspokojivý výsledek ze září (-4,0 % -> -2,9 %).
  • Ranní okénko - Holub by zvedal sazby již v červnu
    Dnes se v Evropě z makroekonomického pohledu mnoho dít nebude a zraky se tak budou upínat spíše za oceán. Odtamtud dorazí květnová data o amerických maloobchodních tržbách. Ty byly v poslední době výrazně ovlivňovány termíny výplaty přímé finanční podpory tamní vlády směrem k domácnostem a v měsících jejího rozesílání tak rostly dynamikou poblíž 10 % meziměsíčně. To se tentokrát již opakovat nebude, tržby se mají podle odhadů stabilizovat a za duben trh čeká mírný pokles o 0,7 %. Stabilizace se ovšem nečeká od indexu cen výrobců, který nadále čelí tlakům primárně z přetížené mezinárodní logistiky. I díky nim by měl v květnu přidat citelných 0,5 % meziměsíčně, tedy téměř stejně jako o měsíc dříve. V meziročním srovnání, které je dále zkresleno dramatickou změnou v cenách energií, by to pak odpovídalo zdražení o 6,2 %. Ani po vyloučení energií a potravin se ovšem o cenové umírněnosti hovořit nedá, když trh předpokládá růst cen o 4,8 %.
  • Ranní okénko - Hrozba recese v eurozóně se prohlubuje
    Dnešní kalendář evropské trhy významnějším způsobem nerozpohybuje a ty tak jen těžko budou hledat impuls pro oživení ztraceného optimismu. Předsváteční úterek dostane do pomalejšího tempa i český trh a jediná zajímavější data tak budou zveřejňována v USA.
  • Ranní okénko - Hrozí další restriktivní opatření
    Česká vláda dnes znovu zasedne k jednacímu stolu a zhodnotí účinnost dosavadních restriktivních opatření a případných nutných změn. Vzhledem k tomu, že denní přírůstek koronavirových případů zůstává vysoko, lze předpokládat, že vláda přistoupí ke zpřísnění restriktivních opatření. Pravděpodobně by tak došlo k dalšímu omezení ve službách a provozování obchodů, což by nás dále posunulo k lockdownu, který jsme zažili na jaře. Dnešní den je tak pravděpodobná volatilita v kurzu koruny.
  • Ranní okénko - Hybatelem trhu bude inflace
    V ČR i USA vyjde údaj o prosincové inflaci. Zatímco v USA je jednomyslně očekáván meziroční pokles, u české se tržní odhady rozchází do obou směrů. V rámci zveřejnění ekonomických dat půjde o hlavní hybatel finanční trhu. Z evropských ekonomik, včetně české, budou přicházet data o vývoji nezaměstnanosti. Týden zakončí údaj o průmyslové výrobě v eurozóně a výsledek průzkumu nálady amerických spotřebitelů od University of Michigan.
  • Ranní okénko - Ifo index na dvouletém maximu
    Dnešní ekonomický kalendář je prázdný. Zajímavé bude pokračování vývoje dolaru, akciových trhů a amerických státních dluhopisů. Výnos 10letého dluhopisu během včerejšího dne klesl na 1,57 % (v březnu dosahoval až na 1,80 %), dolar oproti euru oslaboval, zatímco akciové indexy si připsaly zisky. Za vývojem lze hledat sázky investorů, že Fed nebude reagovat na riziko inflačních tlaků a ponechá jak nastavení úrokových sazeb, tak i nákup aktiv, ještě nějakou dobu beze změny. To ukazuje, že trh sdílí pohled americké centrální banky, že aktuální inflační tlaky budou pouze přechodné.
  • Ranní okénko - IFO index nastíní, jak si německá ekonomika vede v 3Q21
    Jak si během třetího čtvrtletí vede německá ekonomika dnes nastíní srpnový Ifo index. Z USA dorazí údaje o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby za červenec. Koruna včera přechodně posílila pod 25,50 za euro, rychle se ale navrátila k úrovni 25,54, kde se pohybuje i dnes ráno. Na včerejší konjunkturální průzkum typicky nereagovala.
  • Ranní okénko - Ifo index patrně naváže na únorový růst
    Dnes pokračuje EU summit, na kterém lídři členských zemí budou debatovat především strategii k potlačení pandemie. Z pohledu ekonomických dat bude hlavní událostí dne zveřejnění německého Ifo indexu. Ten je dobrým ukazatelem stavu tamní ekonomiky, a bude tak bedlivě sledován. Společně s konsensem tržního odhadu očekáváme, že březnové vydání indexu přinese zlepšení ve všech jeho složkách. Znamenalo by to růst druhý měsíc v řadě.
  • Ranní okénko - Ifo index pozitivně překvapil, zůstává ale stále velmi nízko
    Dnes důležitější ekonomická data dorazí jen z USA, tam se ale hlavní pozornosti dočkává spíše výsledková sezóna, kdy tento týden reportuje výkon za první čtvrtletí většina nejvýznamnějších amerických firem. Včerejší německý Ifo index překvapil pozitivně na všech frontách, z dlouhodobějšího pohledu je ale stále velmi nízko.
  • Ranní okénko - Ifo index ukáže propad očekávání, embargo na ruské energie se dohodnout nepovedlo
    Závěr týdne by měl být klidný, a to alespoň z pohledu zveřejňovaných čísel. Největší pozornost přiláká německý Ifo index, který by měl ukázat pokles ekonomické důvěry, a to především v oblasti budoucích očekávání. U nás propad zaznamenal již včera indikátor důvěry, který v rámci konjukturálních průzkumů sestavuje ČSÚ. Naopak PMI indikátory v Evropě dopadly lépe, než se čekalo.
  • Ranní okénko - Index ekonomické aktivity v USA nečekaně poklesl
    Jediným dnešním významnějším makroekonomickým ukazatelem bude v odpoledních hodinách zveřejněný březnový průzkum mezi americkými zpracovateli od Fed z Richmondu. Po únorové stagnaci na úrovni 14 bodů si od něj trh tentokrát slibuje nárůst a dosažení hodnoty 16 bodů. Vzhledem k dosavadnímu trendu oživení speciálně v americkém zpracovatelském sektoru by návrat na růstovou trajektorii skutečně nemusel být problémem. Patrně nesledovanější složkou indexu tentokráte bude statistika zaměstnanosti, který zůstává největší překážkou americkému oživení. Spíše než nezájem o nové pracovníky, ji podle předchozích výsledků průzkumu přitom brzdí naopak nedostatek dostupné pracovní síly s odpovídající kvalifikací.
  • Ranní okénko - Indikátory Ifo nastíní stav ekonomické aktivity v Německu
    Dnes máme v ekonomickém kalendáři především data z USA. Dorazí finální odhad HPD za Q1, který by měl potvrdit mezikvartální růst o 1,6 %. V Q2 dle konsensu trhu HDP vzrostlo o 2,5 % a svižný růst by se měl udržet i po zbytek roku. Za celý letošní rok by výkon americké ekonomiky měl dosáhnout 6,6 %. Pro srovnání: v eurozóně počítáme s růstem o 4,3 %. Nutno ale podotknout, že americká ekonomika je s rozvolňováním restrikcí napřed, a navíc popoháněná masivním fiskálním stimulem. Dále budou zveřejněny objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, které v poslední době hlásily sílící poptávku po elektronice a komponentách k jejich výrobě, a také po plechu reflektující oživující poptávku po automobilech. Na závěr dorazí týdenní statistika o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, která posledně přerušila zlepšující se trend.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple pivot points