Pátek 19. duben 2024 08:34
reklama
FTMO král
reklama
FTMO férovost
reklama
FTMO férovost
reklama
FTMO férovost

Investiční profesionálové utíkají k hotovosti jako nikdy za dvacet let. Trvalejší růst akcií je ale na dohled, kanadská centrální banka zahájila otočku měnové politiky

01.11.2022 09:05  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Zkušení investiční profesionálové utíkají k hotovosti jako nikdy v uplynulých více než dvaceti lety. Klíčový závěr pravidelného šetření Bank of America podtrhuje současnou povadlou náladu trhů a burz. Nejde o maličkost. Šetření se v první polovině října účastnilo 326 manažerů investičních fondů. Dohromady obhospodařují majetek v přepočtu za skoro 24 bilionů korun, což zhruba odpovídá čtyřnásobku ročního českého hrubého domácího produktu.

Hned 6,3 procenta investic zmíněných profesionálů nyní představuje prostá hotovost. To je nejvyšší číslo od dubna 2001. Ohledně akciových investic mezi nimi stále panuje značný pesimismus. Historicky takřka rekordní počet respondentů šetření totiž v příštích dvanácti měsících čeká další slábnutí americké ekonomiky. Zároveň ovšem míní, že americká centrální banka – Fed – ještě neskončila s nebývale mocným utahováním své měnové politiky. Zítra se od ní čeká další „koňská dávka“ měnověpolitického zpřísnění, totiž v řadě čtvrté zvýšení základní úrokové sazby Fedu hned o 0,75 procentního bodu.

Nicméně z průzkumu Bank of America svítá i naděje. Takřka 80 procent profesionálů předpokládá, že slabost ekonomiky a relativně vysoké úroky nakonec v příštích dvanácti měsících přivodí citelnější pokles inflace. Ta je nyní v USA nejvyšší za posledních zhruba 40 let a na maximech za uplynulých několik desetiletí je i v řadě dalších vyspělých tržních ekonomik, včetně Česka. Pokles inflace Fedu umožní provést „otočku“, tedy ukončit současnou fázi mohutného navyšování úrokových měr, zmírnit jej, a nakonec, po stabilizaci sazeb po určitou dobu, i zahájit jejich snižování. Tato „otočka“, resp. vyhlídka na ni by pak měla nejspíše v prvním pololetí příštího roku znamenat také „otočku“ amerických akciových trhů. Jejich pády a jen přechodná, „medvědí“ vzepětí, které investory po celém světě poslední dobou tolik frustrují, vezmou za své a akcie se vrátí k trvalejšímu, „býčímu“ růstu.

Někteří soudí, že k obrácení nálady už vlastně došlo. Vždyť zhruba od poloviny října americké akcie celkem solidně stoupají. Riziko, že jde jen o další z „medvědích“ vzepětí, které tedy nebude mít delšího trvání, je ale značné. To proto, že Fed si teď ještě žádné výraznější oživení burz vlastně nepřeje. Potřebuje burzy ještě trochu „podusit“. Potřebuje totiž, aby Američané nabyli dojmu, že na burzách opravdu citelně zchudli. Když ne přímo oni, tak alespoň jejich penzijní fondy. Jakmile Američané tento pocit získají plošněji, budou nuceni omezit své výdaje a šetřit. Což je přesně to, co Fed potřebuje, aby zkrotil inflaci a inflační očekávání.

Ne že by se nyní Američanů pesimismus úplně stranil. Jen ho ještě stále není dost, aby jim z hlavy vyhnal i poslední záblesky někdejší nákupní euforie. O prázdninách se pocit chudnutí konečně znatelně promítl do cen amerických nemovitostí. Zlevnily nejvýrazněji od roku 2009. Padající akciové trhy a související pocit chudnutí ve spojení s rostoucími úroky Fedu, a tedy i úroky na hypotékách, způsobují, že Američané opouští odhodlání do realit investovat. Pokles cen nemovitostí pak vede k dalšímu tolik žádoucímu posílení přesvědčení, že teď vážně chudnou. Už nejen z důvodu propadu akcií, ale právě i z důvodu zlevňování nemovitostí.

Ovšem nejspíše teprve až v úvodních měsících příštího roku bude Fed konečně spokojený s tím, jak burzy „podusil“. Bohužel, s tím současně zřejmě také přivodí recesi. Krocení inflace prostřednictvím sražení cen akcií a nemovitostí – a tedy prostřednictvím vyvolání pocitu, že Američané notně zchudli vlivem povážlivé ztráty hodnoty daných aktiv – má totiž dnes mnohem závažnější makroekonomický dopad na celé hospodářství USA než kdykoli v minulosti.   

Jen považme. Před čtyřiceti lety Fed také krotil tehdejší rapidní inflaci. Prudce zvýšil úrokové sazby, takže se akcie výrazně a široce propadly. Ukazatel Wilshire Total Market Index, jenž zachycuje výkonnost všech amerických akcií, mezi listopadem 1980 a srpnem 1982 ztratil zhruba 28 procent své hodnoty. To zhruba odpovídá 27procentní ztrátě hodnoty, kterou zaznamenal od loňského listopadu do letošního konce září. Rozdíl je v tom, že počátkem 80. let tehdejší uvedená ztráta daného ukazatele odpovídala jen čtrnácti procentům amerického hrubého domácího produktu, zatímco nyní odpovídá hned 54 procentům.

V posledních desetiletích trendově setrvale rostoucí ocenění amerických akcií, stejně jako jejich stále stoupající oblíbenost coby zdroj zajištění ve stáří zkrátka způsobují, že akciový propad – vyvolaný ve jménu zkrocení inflace – má na reálnou ekonomiku silnější dopad než kdy jindy. Zatímco počátkem roku 2021 byly akcie výraznějším inflačním činitelem než do té doby kdykoli v minulosti, dnes jsou pro změnu výraznějším tlumičem celé ekonomiky než kdykoli v minulosti. Což ovšem právě umocňuje sázky, že zahájení „otočky“ Fedu je na spadnutí. Když mají totiž akcie takový vliv na reálnou ekonomiku a na zajištění lidí ve stáří, politici přece nedopustí, aby se trhy dále výrazněji propadaly. Fed se tak ocitne pod enormním politickým tlakem, byť pochopitelně čistě neformálním, aby ve zpřísňování své měnové politiky přece jenom polevil. Výsledkem této víry – dosud jen falešné – jsou právě ona burzovní vzepětí, zatím jen přechodná, „medvědí“. Svědky posledního z nich jsme byli v červenci a v první půli srpna.     

Sázky na to, že Fed nakonec „otočí“ dříve než později, vlivem politického tlaku, stoupají po překvapivém rozhodnutí „sousedské“ kanadské centrální banky. Ta minulý týden ve středu nečekaně zvýšila svoji základní sazbu jen o 0,5 procentního bodu. Trh ovšem čekal navýšení o 0,75 procenta. Okamžitě se vyrojily spekulace, že za překvapivým tahem je tlak řady kanadských politiků, kteří centrální banku viní, že svojí monetární přísností dláždí cestu do recese.  

Považme, že jakmile by se něco takového, se stalo minulý týden v Kanadě, přihodilo v USA, tamní akciové trhy zachvátí euforie, jež by mohla i zažehnout trvalejší býčí trh. V něm nejvíce zbohatne ten, kdo investuje na jeho samém počátku. Každý den, ba každá hodina se počítá. Čím přesněji investor „uhodne“ dno a náležitě investuje, tím vyššího zhodnocení se během následného býčího vzestupu dočká.

Je pravda, jak víme, že do hotovosti teď dává spravovaný majetek rekordní počet investičních profesionálů za posledních dvacet let. Ale až nastane ten správný okamžik – a bude to možná letos, spíše v prvních měsících roku příštího –, tahle hotovost se rychle, možná rekordně rychle, zase přemění v investice. Příležitost k výhodnému investování, jaká tu nebyla od pandemického jara 2020, se blíží.

Lukáš Kovanda, Ph.D., Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Investiční manažer zkrátil GBP na dohodu po Brexitu! Co bude dál?
    Allianz Global Investors zaujal krátké pozice na britské libře vůči euru stejně jako další velcí hráči, kteří jsou pesimističtí ohledně perspektiv britské ekonomiky. Měna byla v letošním roce zatím nejhorším hráčem mezi G10. Ekonomické indikátory jsou nadále hrozbu pro oživení spolu s mutací koronaviru. Poté, co byla oznámena dohoda o Brexitu, mnoho investičních manažerů věří, že je příliš brzy na to, aby bylo možné dosáhnout optimismu.
  • Investiční mince Bedřich Smetana pomáhá české kultuře
    BH Securities a.s. a Česká filharmonie uzavřely partnerství pro projekt ražby pamětní investiční SMART mince ke dvoustému výročí narození Bedřicha Smetany. Unikátní mince má navíc vedle investiční a umělecké hodnoty také přínos filantropický, kdy výnosy z prodeje každého exempláře částečně směřují do České filharmonie a na podporu kulturních počinů festivalu Smetanova Litomyšl. Uměleckého návrhu mince se ujal věhlasný český medailér Michal Vitanovský, vzácná připomínka hudebního velikána je vydávána v limitované sběratelské sérii pěti set kusů.
  • Investičním ternem roku 2023 má být Čína. Pokud tedy zvládne nezřízené promořování, do něhož se nyní nově pouští a které v rámci náhlé otočky nahrazuje drakonické covidové restrikce
    Investoři, kteří se chystají vrátit na akciové trhy, by měli zase o něco více zpozornět. Celosvětová inflace má totiž podle všeho svůj vrchol již za sebou. I když i v roce 2023 setrvá ve výšinách, svůj sestup z maxima několika uplynulých desetiletí již zahájila. Podle odhadu Bloombergu činila v letošním třetím čtvrtletí meziročně 9,8 procenta – což je právě ono maximum za posledních několik dekád –, zatímco v posledních třech měsících letoška to bude nejspíše jen 9,5 procenta. V příštím roce pak 5,3 procenta.
  • Investiční nemovitosti v zahraničí: Vždy záleží na prioritách
    Nákup zahraniční nemovitosti již není jen pro bohaté. Češi se stále více stávají majiteli vil u Jaderského moře či horských chat v Alpách. Hlavním motivem jejich investice přitom není rekreace, ale snaha ochránit své finanční prostředky před inflací. Investiční nemovitosti, jak už název napovídá, totiž slouží nejen pro vlastní využití, ale současně generují příjmy z turistického pronájmu. Investoři tak pravidelně získávají nájemné, a navíc průběžně roste cena jejich nemovitosti. Možnost využít apartmán pro vlastní dovolenou je pak velmi příjemný bonus.
  • Investiční platforma Edward spravuje přes 10 miliard korun. Finanční poradci zde zhodnocují prostředky více jak 30 tisícům klientů
    Investiční platforma Edward překonala v prosinci milník deseti miliard korun pod správou. Edward je spolehlivým investičním nástrojem již pro téměř dva tisíce finančních poradců, kteří pomáhají prostřednictvím chytrých algoritmů zhodnocovat prostředky více jak 30 tisícům klientů.
  • Investiční platforma Edward zavádí individuální klientská portfolia
    Nové možnosti pro poradce a větší prostor pro osobní preference klientů. To přináší individuální portfolia, která do své nabídky zavádí investiční platforma Edward. Očekávaná novinka umožní, aby poradci dokázali svým klientům na míru upravit portfolio a vedle preferované míry výnosu a rizika nově zohlednili i klientovy osobní preference. Mezi ně může například patřit zařazení konkrétních regionů, sektorů nebo investic zaměřených na udržitelnost. Někteří klienti se naopak mohou rozhodnout konkrétní typy investic ze svého investičního mixu vyřadit. Platforma zároveň hlídá, aby portfolio zůstalo dostatečně rozložené a v souladu s klientovým rizikovým profilem.
  • Investiční platforma Portu: automatizované investování peněz v ČR
    Portu je první online automatizovaná investiční platforma v Česku. Sestaví vám portfolio na míru a vy se nemusíte o nic starat – jen sledovat, jak vaše peníze pracují za vás.
  • Investiční platforma Portu: Skoro polovina Čechů chce jít do důchodu v 60 nebo dříve, ale nejsou na to finančně připraveni
    Skoro polovina Čechů by ráda do důchodu okolo šedesátých narozenin nebo i dříve, šestina lidí dokonce už v 55 letech. Pětina dotázaných, jak ukázal letní průzkum Instant Research pro investiční platformu Portu, se vidí v důchodu na zahrádce, každý desátý si chce pořídit domeček u moře, stejné množství se chce věnovat vnoučatům, 7 % chce cestovat. Pětina lidí naopak na důchod nemá plány, ani ty finanční. A týká se to všech věkových kategorií do 54 let.
  • Investiční poptávka po zlatě ve 3Q propadla, průmyslová drží. S Indií trh znovu rozhýbe Čína, silní investoři nakupují?
    Celosvětové poptávka po zlatě ve třetím čtvrtletí roku ochladla meziročně o 11 procent, k čemuž nejvíce p...
  • Investiční produkty Instituce Go for New Terra (LUNA), Tezos (XTZ) a Cosmos (ATOM)
    Správce digitálních aktiv CoinShares tvrdí, že institucionální investoři zaplavují nově vytvořené kryptoinvestiční produkty vrstvy. Zatímco Bitcoin (BTC) se těšil z přílivu více než 20 milionů dolarů a Ethereum (ETH) přerušilo devítitýdenní trend odlivu, instituce se také hrnuly do nově vytvořených investičních produktů do altcoinů pro Terra (LUNA), Tezos (XTZ) a Cosmos (ATOM).
  • Investiční program ivy se rozrostl o nové konzervativní portfolio ivy money. Klientům bude sloužit jako zajímavá alternativa ke spořicím produktům
    Unikátní český investiční program ivy inspirovaný strategiemi zhodnocování peněz prestižních amerických univerzit je bohatší o nové portfolio. K dosavadním vyváženým variantám přibyla také konzervativní volba ivy money. Ta představuje alternativu k běžnému bankovnímu spoření, ve srovnání s ním ale nabízí vyšší výnos, navíc bez horního limitu objemu investice. „Portfolio ivy money je určené jak klientům, kteří si přejí dlouhodobě zhodnocovat hotovost s velmi nízkým rizikem, tak těm, kteří vyčkávají na lepší příležitost pro vstup na trhy s dynamičtějšími aktivy a nechtějí, aby jejich peníze mezitím přicházely o kupní sílu,” říká Patrik Novotný, portfolio manažer programu ivy a investiční stratég společnosti Colosseum, která program ivy založila.
  • Investiční předsevzetí pro rok 2017
    V posilovnách se nedá pohnout, roste poptávka po zdravé výživě a u dietologů se tvoří fronty. I to je dopad každoročních předsevzetí, která si dáváme. Jaké by si měl ale dát předsevzetí investor, který chce i v tomto roce zhodnotit své prostředky? Rok 2016 byl podle ekonomů velmi zajímavým. Zcela poprvé se nějaká země rozhodla vystoupit z Evropské unie (Velká Británie) a zcela poprvé si Spojené státy zvolily do svého čela muže staršího 70 let (Donalda Trumpa). Není jediný důvod, aby rok 2017 byl na události chudší. Výnosy jsou na minimech, akcie na maximech (alespoň ty americké) a čeká nás nemálo volebních událostí po celé Evropě a oficiální nástup nového amerického prezidenta a jeho nepředvídatelného programu. Co tedy dělat s portfoliem, abychom v letošním roce zažili co nejméně negativních překvapení:
  • Investiční příležitost v námořní přepravě LNG – 1.díl
    Finanční krize, která začala před deseti lety, přinesla kromě jiného i jednu nečekanou věc – nastartovala změnu ve spotřebě energií. Své pozice začala vyklízet ropa a uhlí ve prospěch obnovitelných či zelenějších energií.
  • Investiční ředitelé BlackRock a Amundi nyní vyhlížejí recesi v USA
    „I přesto, že se konsensus mezi investory a analytiky letos výrazně posunul od recesního scénáře, investiční ředitelé Rick Reider a Vincent Mortier si myslí, že recese je naopak pravděpodobnější, “ říká analytik BHS Timur Barotov.
  • Investiční seminář Saxo Bank - hlavní ekonom Steen Jakobsen v Praze
    Společnost SAXO BANK by Vás tímto ráda pozvala na investiční seminář se Steenem Jakobsenem, hlavním ekonomem SAXO BANK. Steen Jakobsen má více než 20leté zkušenosti z oblastí proprietary trading (obchodování na vlastní účet) a alternativního investování a v průběhu semináře představí "Výhled SAXO BANK pro 4. čtvrtletí roku 2011".
  • Investiční SHOW: Jak investoval Leoš Mareš?
    Kdo chce být úspěšným forexovým obchodníkem, neobejde se bez kvalitních informací. Společnost Bossa se rozhodla přiblížit obchodování na měnovém trhu zábavnou formou. Pražská část Investiční show je sice za námi, ale stále se ještě můžete přihlásit na akci pořádanou v Brně a Ostravě.
  • Investiční SHOW v Praze a v Brně sklidila velký úspěch a spoustu pozitivních ohlasů!
    Kdo chce být úspěšným forexovým obchodníkem, neobejde se bez kvalitních informací. Společnost Bossa se rozhodla přiblížit obchodování na měnovém trhu zábavnou formou. Pražská a brněnská část Investiční show je sice úspěšně za námi, ale stále se ještě můžete přihlásit na akci pořádanou v Ostravě.
  • Investiční skupina Miton investovala do kryptoměnové burzy Coinmate
    Česká investiční skupina Miton prostřednictvím fondu Miton C investovala desítky milionů korun do kryptoměnové burzy Coinmate a platební brány Confirmo. Výše podílů bude záviset na transformaci, v rámci které se služby rozdělí z jedné firmy. Zakladatelé zůstanou ve společném podnikání dále zainteresovaní. ČTK to řekla mluvčí Mitonu Michaela Gregorová.
  • Investiční skupiny loni koupily firmy za 180 miliard USD
    Soukromé investiční skupiny loni kupovaly veřejně obchodované podniky nejrychlejším tempem od vypuknutí globální finanční krize. Celková hodnota uzavřených transakcí se loni téměř zdvojnásobila na 180 miliard USD (3,7 bilionu Kč), což byl nejvyšší růst od roku 2007. Počet převzetí se zvýšil na 152 z předchozích 94 v roce 2016. S odvoláním na poradenskou společnost Bain & Co to napsal ekonomický list Financial Times.
  • Investiční soutěž o šikovný iPad mini
    Zapojte se do další nové investiční soutěže s českým obchodníkem s cennými papíry - společností HighSky Brokers...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex ETF