Neděle 25. září 2022 12:41
reklama
XTB ambasador Conora McGregor
reklama
ProTradery Purple - strategie
reklama
Coinfy
reklama
Instaforex krypto

🛢Dosáhne ropa 100 USD za barel?

18.08.2022 15:30  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Ropa tento týden klesla na nejnižší úrovně od poloviny února. Cena se nyní pohybuje asi 30 % pod březnovými maximy, kdy se trh obával, že Rusko může zastavit transfery ropy. Zdá se, že od té doby se trh s ropou stabilizoval, i když v tuto chvíli neřešíme jen problémy s poptávkou, která může negativně reagovat na případné zpomalení ekonomiky. Ropa se pod 100 USD pohybuje již dva týdny. Porostou ceny na podzim, nebo aktuální vývoj převládne?

Největší obavy obklopují Čínu!

Čína je nyní velkou neznámou. Navzdory velkému nárůstu importu ropy z Ruska, kleslo zpracování ropy na nejnižší úrovně od března 2020. Privátní čínské rafinerie fungují pouze na 62 %. Pokud by se měly vrátit restrikce spojené s koronavirem, může zpracovávání klesnout až na úrovně z února a března.  

Soukromé rafinerie zpracovávají neustále méně a méně ropy. Nynější stav naznačuje pokles poptávky. Zdroj: Bloomberg

Poptávka v USA nevypadá špatně, ale.....

V posledních týdnech se objevilo mnoho komentářů o oslabující americké poptávce. Ve skutečnosti byla implikovaná poptávka na počátku léta nižší, i když to také souviselo s vysokými cenami benzínu. Když však cena na galonu o 1 USD klesla, poptávka po palivech se odrazila. Na druhou stranu může Fed pokračovat v utahování měnové politiky, které povede k silnějšímu zpomalování a taktéž snížení americké poptávky.

Americká implikovaná poptávka po benzínu se vrátila nad 5letý průměr, ale za celý rok byla poptávka slabší. Zdroj: Bloomberg

Fyziský trh již není napjatý jako dříve

Tzv. crack spread, tj. rozdíl mezi cenou produktu a ropy výrazně poklesl, avšak stále zůstává 40 USD za barel. Nicméně se spread na nejbližších kontraktech ropy Brent snížil (ze 4 USD na méně než 1 USD), což poukazuje na oslabující poptávku. Forwardová křivka se zploštila, i když je v oblasti contanga. Výrazné zploštění pak ukazuje, že poptávka začíná  klesat. 

Crack spread a COCO spread ukazují, že fyzická poptávka výrazně poklesla. Zdroj: Bloomberg

Forwardová křivka se výrazně zploštila. Zdroj: Bloomberg

EIA a Bloomberg očekávají převis nabídky ve druhé polovině roku

Růst produkce OPEC+ je omezený, ale produkce USA a Ruska se nadále zvyšuje. V čele s oslabující poptávkou kvůli obavám z ekonomického zpomalení bude trh čelit ve druhém pololetí převisu nabídky nad poptávkou!Bloomberg a EIA poukazují na to, že implikované budování zásob může dosáhnout 0,5-1 mil. barelů denně za kvartál. Zdroj: EIA

Poptávka však nemusí být nutně slabá!

V podzimním a zimním období je možné, že poptávka poklesne, avšak je možné, že dojde ke kompenzaci plynu ropou. Mnoho zemí, které mají elektrárny spalující naftu, se rozhodne obnovit svůj provoz, neboť cena plynu v ekvivalentu ropy je asi 2x-3x vyšší, včetně zohlednění nákladů na emisní povolenky. Přechod z plynu na ropu by mohl generovat dodatečnou poptávku ve výši 1-5 mil. barelů denně. Stojí za připomenutí, že od poloviny října již USA nebude uvolňovat své strategické zásoby, které klesly na nejnižší úroveň za posledních 20 let. K vyšším cenám na konci roku by mohlo vést snížení komerčních zásob.Zásoby, včetně strategických rezerv, klesly od počátku roku již o 120 mil. barelů. Zdroj: Bloomberg

Co dál s cenami?

Rostoucí obavy z recese a ekonomického zpomalení by mohly vést ke snížení poptávky a vytvoření tak převisu nabídky nad poptávkou, což by stlačilo ceny ropy na další minima. Nicméně by měl být zachován popandemický vzestupný trend. Ceny by tak neměla klesnout pod 85 USD za barel. Nejistota ohledně nabídky i poptávky může pomoci ceně ropy k růstu nad 100 USD. Existuje však šance, že cena vstoupí do konsolidace, podobně jako tomu bylo v letech 2011-2014.

Zdroj: xStation5

Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A. organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Dopyt po Japonskom jene je veľký, euro už nie je preferovanou menou
  Veľké nákupy Japonského jenu v posledných dňoch znamenali pre túto menu prvenstvo od začiatku roka 2018 a Jen je v zisku najviac z vyspelých mien (voči doláru). Pre investorov sa tak stal ešte obľúbenejším ako napr. euro, pri špekuláciách na pokračovanie oslabovania Amerického dolára.
 • Dosáhla cena ropy svého vrcholu?
  Cena ropy dnes klesá už pátou seanci v řadě a z dosažených maxim už ztrácí 7,4 %. Jedná se o nejdelší řadu od únorovýc...
 • Dosáhla již ropa svého minima?
  V předchozím týdnu docházelo na akciových trzích k dalším propadům. Nejsledovanější  akciový index S&P 500 pokračoval ...
 • Dosáhlo ethereum svého dna?
  Jedním slovem: ne. Cena se silně odráží, ale ještě si nemůžeme být jisti, že je pokles u konce. Cena retracovala více než 78,6 % celého vzestupu z 1 705 na 4 863 USD. Cena se odráží, ale zůstává pod klíčovou rezistencí trendové linie.
 • Dosáhly americké akcie vůči evropským svého maxima?
  V této zprávě z akciových trhů se zaměříme na fakt, že americké akcie mohou již brzy dosáhnout svého maxima vůči akciím evropským. A to zejména kvůli relativním celkovým výnosům, rozdílu ve zhodnocování i kvůli tomu, že evropské akcie mohou na rozdíl od těch amerických těžit z evropského náskoku v oblasti zdravotnictví a zelených technologií. Kromě toho je třeba zmínit i menší váhu technologického sektoru, která může být potenciálním katalyzátorem růstu evropských akcií v čase.
 • Dosáhly USA a Čína průlomu v obchodní válce, nebo to dopadne jako vždycky?
  Spojené státy a Čína včera dosáhly částečné dohody o smíru v obchodní válce. Závěr jednání má být základem pro širší, celkovou dohodu o obchodním příměří, kterou by prezidenti obou zemí mohli podepsat ještě letos. Zdá se, že jde o největší pozitivní průlom v obchodní válce dvou vedoucích světových ekonomik, která trvá už rok a půl.
 • Dosáhne DAX30 CFD nových cenových rekordů ještě před Vánoci?
  Po vývoji v americko-čínské obchodní dohodě minulý čtvrtek, britských volbách a zasedání FEDu je výhled na CFD DAX30 poměrně jasný. Hlavní hnací silou býčích pohybů a následného prolomení nad 13 180/200 bodů, které vedlo k novým ročním maximům, byla bezpochyby „dohoda" mezi USA a Čínou, kde se obě strany dohodly na snížení stávajících cel a odložení těch, které mají vstoupit v platnost 15. prosince.
 • Dosáhne GOLD na magickou hranici 1000 USD/oz
  ZlatoProdej 5 tun tohoto kovu během 30 minut na Šanghajské burze způsobil masivní propad a zlato se v tu chvíli obchod...
 • Dosáhne GOLD na magickou hranici 1000 USD/oz
  ZlatoProdej 5 tun tohoto kovu během 30 minut na Šanghajské burze způsobil masivní propad a zlato se v tu chvíli obchod...
 • Dosáhne Nike historických maxim?
  Akcie Nike klesly jen o něco více než 10% z maxima 21. prosince 2020, těsně pod 148.00 USD. Akcie však za posledních šest měsíců vzrostly téměř o 50%. Trend atletického oblečení během období pandemie a úspěšná online kampaň společnosti upoutala pozornost mnoha investorů.
 • Dosáhne Trump snížení sazeb? Stačí ještě chvíli strašit obchodní válkou
  Po nervózním konci minulého měsíce se nálada na finančních trzích začíná znovu viditelně zlepšovat. Nic na tom nemění ani skutečnost, že USA uvalily na Čínu nová cla a hrozba dalších cel je stále na stole. Politická rizika, spojená především s americkým prezidentem, jsou pro finanční trhy stále tématem číslo jedna, ale ty už se s touto skutečností zdá se naučily docela dobře žít. Obzvláště poté, co jim situaci začaly výrazně ulehčovat centrální banky, které zrovna v tomto týdnu daly jasně najevo, že jsou ochotny znovu kdykoliv hodit trhům záchranné lano.
 • Dosáhne USDJPY nejvyšší úrovně od května roku 2019?
  Japonský jen v posledních několika dnech neprojevil žádné známky síly a USD/JPY tak dosáhl úrovně 110.00, což umožnilo obchodování měnového párů na nejvyšší úrovni od května 2019.
 • Dosáhne zlato hodnoty 3 000 USD?
  Zlato prudce vzrostlo – o 82 USD – čímž se futures na zlato dostaly na úroveň jen 10 USD pod historickým maximem 2 088 USD ze srpna 2020.
 • Dosáhnou býci na německém indexu DAX30 nových historických maxim?
  Vzhledem ke slabému ekonomickému kalendáři - podpisu obchodní dohody mezi USA a Čínou (ve středu 15. ledna) - a bez dalších geopolitických napětí mezi USA a Íránem, by měla volatilita na CFD DAX30 zůstat utlumená.
 • DOSÁHNOU DNES ČEŠI A MAYZUS NA ZLATO?
  Mistrovství světa v biatlonu, běhu na lyžích v kombinaci se střelbou, končí v Novém Městě v České republice dnes, v ...
 • Do Salvadoru přijíždějí krypto milionáři aby investoři do projektu Bitcoin City
  Investoři již obyvatelům Salvadoru v okolí navrhované oblasti výstavby Bitcoin City nabízejí až pětinásobek částky, kterou zaplatili za své pozemky.
 • Dosavadní vývoj koruny by mohl přimět ČNB k akci
  Poslední prázdninový týden prožila koruna vcelku v klidu, přestože na trzích panuje nejistota spojená s vývojem...
 • Do Sazky investují fondy Apollo, vznikne Sazka Entertainment
  Globální investiční fondy Apollo vloží 500 milionů eur (zhruba 13,3 miliardy Kč) do nově založené společnosti Sazka Entertainment, která by měla investovat do loterijního byznysu v Evropě i USA. Sazka Entertainment se jako dceřiná společnost skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka stane po dokončení transakce stoprocentním vlastníkem sázkové společnosti Sazka Group ze skupiny KKCG. KKCG to oznámila ČTK.
 • Dosažení ceny bitcoinu (BTC) 100 000 USD je „otázkou času“, říká analytik Bloomberg
  Komoditní stratég Bloomberg, Mike McGlone zopakoval, že věří, že cena vlajkové kryptoměny Bitcoin (BTC) atakuje hranici 100 000 dolarů. Podle analytika je „otázkou času,“ než kryptoměna dosáhne šesticiferných čísel.
 • Dosiahli európske bankové akcie dno?
  Európskym akciám sa od júla darilo. Keď sa pozrieme na výkonnosť jednotlivých sektorov v rámci indexu Stoxx600, tak od...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
HighSky Brokers
DeGiro
LYNX
reklama
Dukascopy forex