Sobota 27. duben 2024 04:02
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Dukascopy new

Cena pšenice je rekordní v dějinách, dramaticky zdraží pečivo. Válka na Ukrajině může vyvolat „Arabské jaro 2“

07.03.2022 14:14  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Cena potravinářské pšenice na burze v Paříži, která je určující pro ceny pšenice a mouky v ČR, dnes stoupla na nový historický rekord, v přepočtu až 11 580 korun za tunu (viz graf). Průměrná cena za období od začátku roku 1999 až dodnes přitom odpovídá zhruba 4603 korun. 

Ukrajinská válka totiž přerušuje dodávky pšenice z jedné z nedůležitějších světových obilnic. Ukrajina a Rusko dohromady zajišťují dodávky celé čtvrtiny pšenice, která se celosvětově konzumuje, a to v podobě řady druhů potravin, od chleba přes kuskus po nudle. V důsledku války totiž došlo k uzavření klíčových ukrajinských přístavů, odkud se pšenice rozváží do celého světa, a také k vážnému narušení vnitrozemské logistiky. Obchod s ruskou pšenicí je zase ochromený sankcemi Západu, v jejichž důsledku dramaticky rostou například náklady na pojištění její přepravy.  

Nejde jen o pšenici. Blízko desetiletého maxima je také třeba cena kukuřice nebo sójového oleje. Vzhledem k tomu, že jde o celosvětový růst cen základních potravin, poznamená pochopitelně i ceny v Česku. O desítky procent tak letos v ČR zdraží pečivo nebo olejniny. Růst cen potravin letos v Česku citelně přispěje k pádivé inflaci, jež bude nejvýraznější od 90. let – činit může celoročně průměrně až 15 procent. 

Ještě závažněji než na Česko ale vysoké ceny základních potravin dolehnou na chudé země. Světově největším odběratelem ukrajinské a ruské pšenice je Egypt. Rusko a Ukrajina zajišťují 86 procent pšenice, kterou Egypt dováží. Egypt, nejlidnatější arabská země, se přitom už nyní potýká s potížemi s dotováním chleba, na které je jeho obyvatelstvo uvyklé už čtyřicet let. Pokud by egyptská vláda musela po tak dlouhé době přistoupit k navýšení cen dotovaného chleba, rozhořčí 70 milionů Egypťanů, kteří z dotací těží.  

Egyptská státní kasa je ovšem už vyprázdněná kvůli pandemii. Válka na Ukrajině tak představuje další „šok“. Jestliže by se nespokojení Egypťané vydali v důsledku zdražujících potravin do ulic, hrozí po více než deseti letech propuknutí dalšího Arabského jara. Na začátku minulého desetiletí představovaly právě vysoké ceny potravin klíčový důvod propuknutí tehdejších bouří v arabském světě.  

Letošní egyptský rozpočet vychází z toho, že cena pšenice, jež se do země dováží, bude činit 255 dolarů za tunu. Ve skutečnosti ale již nyní Egypt dováží pšenici za 350 dolarů za tunu, tedy o 37 procent dráže, než co předpokládá rozpočet.  

Egyptská vláda tak zvažuje, že dotační program na chléb omezí tak, že jeho kritéria bude splňovat přibližně jen 25 milionů lidí. Pro ně by se ceny neměnily. Ostatní desítky milionů Egypťanů by se ale musely smířit s citelně dražším chlebem. Chléb je přitom v Egyptě natolik zásadní potravinou, že mu tam říkají „žití“. Je pro tamní lidi životně důležitý. 

V přepočtu do české měny vyjde egyptský dotovaný chléb na lehce přes dvacet korun. Koncem 70. let se tehdejší egyptský prezident pokusil s dotacemi na základní potraviny skoncovat, ale vzedmuly se mohutné lidové bouře, při jejichž potírání zahynulo přes osmdesát lidí. Od té doby postupují egyptští vládci opatrněji – na dotace nesahají, nejvýše třeba jen snižují velikost dotovaného chleba. 

Problémy s drahými potraviny ale řeší také třeba Maroko nebo Tunisko. 

Pokračující boje na Ukrajině navíc ohrožují letošní tamní výsadbu a obdělávání polí. To ohrožuje úrodu i v příštím roce, kdy budou světové zásoby základních potravin typu pšenice vyčerpanější než dnes. Dramatické zdražování potravin ve světě tak letoškem zřejmě nekončí.



Lukáš Kovanda, Ph.D., Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Cena plynu v EU roste opět nad 100 eur za megawatthodinu, kvůli slabým dodávkám z Ruska. Ze situace těží USA, v prosinci vyvezly historicky rekordní objem plynu
    Burzovní cena plynu v EU se dnes ráno vrátila nad psychologickou úroveň 100 eur za megawatthodinu, poprvé od 29. prosince loňského roku. Je tedy evidentní, že evropská plynová krize nepolevuje. Flotila tankerů se zkapalněným zemním plynem, která zamířila z USA do Evropy koncem minulého roku, přinesla jen krátkodechou úlevu.
  • Cena plynu v Evropě klesá o 15 %, ale pro obyvatele Evropy se zatím nic nezměnilo
    Dubnové futures kontrakty na zemní plyn v Evropě na začátku pondělního obchodování zlevnily o zhruba 15 % a v době vydání této analýzy se pohybovaly pod hranicí 1 300 USD za 1 000 metrů krychlových. Připomeňme, že odhadovaná cena na konci pátečního obchodování byla na úrovni 1 479 USD.
  • Cena pohonných hmot lámou další rekordy, kvůli válečné panice. Čerpací stanice si zřejmě „mastí kapsu“ vyššími maržemi
    Ceny pohonných hmot v ČR včera pokořily další rekordy. Benzín „přes noc“ zdražil o více než 1,40 koruny na litr na 46,64 koruny za litr. Nafta zdražila o více než 1,50 koruny na litr na 49,03 koruny za litr. V obou případech se jedná u suverénně nejvyšší ceny v historii.
  • Cena pohonných hmot roste
    V uplynulém týdnu jsme mohli pozorovat růst ceny benzínu, který pokořil hranici 33 korun za litr. Aktuálně se benzín prodává za průměrnou cenu 33,16 koruny za litr, což je nejvíce za letošní rok. Cena nafty v uplynulém týdnu taktéž zdražila a prodává se v průměru za 32,43 koruny za litr.
  • Cena pohonných hmot roste v rámci zneužívání krize
    Cena benzinu se v ČR zatím téměř nemění, za to nafta už zdražila, poprvé od konce května tohoto roku. Analytici poukazují na zneužívání krize.
  • Cena Polkadot (DOT) se blíží ke klíčové podpoře, co bude dál?
    Cena Polkadotu (DOT) začala na svém denním grafu zaznamenávat pokles poté, co se Bitcoin nedokázal udržet nad cenou 24 000 dolarů.
  • Cena Polkadot se pohybuje nad 8 dolary
    Cena Polkadot se ustálila nad cenou 8 dolarů. Zdá se, že mince prodlužuje zotavení ceny, protože DOT se dívá na překonání svého dalšího cenového stropu. To také vytvořilo býčí vzor na svém denním grafu.
  • Cena Polygonu může v únoru překročit 1,50 dolaru
    Cena Polygonu se stále pohybuje směrem vzhůru a pohodlně se drží nad hranicí 1,20 USD, přičemž pokračuje ve svém vzestupu směrem k 2 USD. Podle údajů společnosti CoinMarketCap si přední blockchain Layer-2 od začátku roku připsal působivých 67 %, protože kryptotrh se nadále zotavuje z prodlouženého medvědího období roku 2022.
  • Cena prasat v ČR kvůli koronaviru i prasečímu moru prudce padá, vepřové však zatím tolik nezlevňuje. Rostou totiž marže, například řetězcům
    Prasata z českých chovů prudce zlevňují, i kvůli čínskému zákazu německého dovozu. Koneční čeští spotřebitelé z pádu cen prasat však zase tolik nemají, vepřové totiž zlevňuje jen zhruba třetinově. Nahoru jdou totiž marže, a to jak marže zpracovatelské, tak marže obchodní i marketingová.
  • Cena pšenice je jako na horské dráze. Co lze očekávat v letošním roce?
    Ceny pšenice se v posledních čtyřech letech pohybovaly jako na houpačce. Po letech stability je dokonalá bouře faktorů vynesla prudce vzhůru. K tomuto prudkému nárůstu přispěl celosvětový deficit nabídky, narušení pandemie a válka na Ukrajině. Nyní se však ceny opět propadly na úroveň, která nebyla zaznamenána od roku 2020. Bude tento klesající trend pokračovat, nebo mohou budoucí problémy s produkcí způsobené počasím a změnou klimatu způsobit další cenový skok?
  • Cena pšenice prudce klesá, na vině je vysoká úroda
    Cena pšenice v pátek zahájila volný pád na desetiletá minima a ve výprodeji pokračuje také začátkem týdne. Po pátečním propadu o 3,8 % dnes zářijový kontrakt klesá o další dvě procenta až na úroveň 400 centů za bušl. Na vině je, jak bývá u zemědělských komodit zvykem, především strana nabídky, které výrazně převyšuje odhady díky vysoké sklizni v Severní Americe a Rusku. International Grains Council odhaduje, že by letošní světová sklizeň měla dosáhnout 743 milionů tun. Problematická se zdá být hlavně situace v USA, kde zimní sklizeň převýšila úroveň z minulého roku o 21 %, díky čemuž producentům začínají docházet skladové kapacity. Problémy se skladováním ale začíná hlásit také Rusko, které se letos stalo se 70 mil. tun pšenice největším světovým producentem. Na pětadvacetiletém maximu je pak produkce pšenice v Kanadě, zatímco v Austrálii by měla být sklizeň nejvyšší za posledních pět let.
  • Cena pšenice stoupla nejvýše od 2012
    Cena pšenice stoupla nad deset dolarů (220 Kč) za bušl (27,2 kg). Stalo se tak poprvé od roku 2012. Agentura Bloomberg upozornila, že vysoké teploty a sucho v pěstitelských oblastech od severoamerických stepí zapříčinily nedostatek obilí používaného pro výrobu řady různých potravin.
  • Cena pšenice vzrostla na nejvyšší úroveň v roce 2019
    Pšenice pokračuje na počátku pondělní seance v růstu. Dosáhla až na úroveň 561 centů za bušl a dostala se tak nejvýše v tomto roce. Cena vzrostla od září už o 20 % díky optimismu ohledně zvýšených nákupů Číny. Dalším faktorem je zvažovaná exportní daň na argentinskou pšenici, který by přesměrovala část kupců do USA. Z technického pohledu cena prorazila úroveň rezistence na 555 centech, která by tak nyní mohla sloužit jako podpora. Další důležitou úrovní směrem vzhůru je 595 centů.
  • Cena reklamy při Super Bowlu letos reálně spadla na úroveň doby covidu, nominálně je ovšem opět rekordně drahá. Za posledních dvacet let zdražila reálně na dvojnásobek, Apple by dnes platil reálně pětkrát tolik, co roku 1984 za svůj legendární spot
    Cena půlminutového reklamního spotu při letošním finále ligy amerického fotbalu Super Bowl dorovnala loňský historický rekord, když druhý rok v řadě činila sedm milionů dolarů. To odpovídá více než 163 milionům korun. Předloni vyšel ten samý reklamní prostor ještě jen na 6,5 milionu dolarů. To značí jeho zdražení v porovnání s rokem 2022 o zhruba 7,7 procenta. Inflace v USA však mezi únorem 2022 a prosincem 2023 vykazuje hodnotu 8,1 procenta. Mezi únorem 2023 a prosincem 2023 pak činí zhruba dvě procenta. V reálném vyjádření – tedy v očištění o inflaci – tak byl reklamní čas při Super Bowlu letos levnější než loni i než předloni.
  • Cena Ripple dosahuje 4měsíčního maxima
    Ripple (XRP) je nejvýkonnějším kryptoaktivem z top 10 za posledních sedm dní, během tohoto období si připsal více než 21 %. Podle údajů Lunar Crash pozitivní výkonnost ceny potvrzují její prudce rostoucí sociální metriky. Agregátor dat poznamenal, že při kombinaci tržní a sociální výkonnosti se XRP objevilo jako digitální aktivum číslo jedna v žebříčku a překonalo všechny ostatní kryptoměny, které sleduje.
  • 🚀 Cena Ripple explodovala! 💥
    Silná rally na Bitcoinu začala na počátku října, ale mnoho dalších kryptoměn se vzbudilo až před několika dny. Ripple je skvělým příkladem. Stejně jako v roce 2017 zůstal po dlouhou dobu v pozadí a následně se cena během krátké doby extrémně zvýšila. Ještě před několika dny se Ripple obchodoval pod 30 centy. Dnes se cena dostala už nad 77 centů. Bitcoin se neobchoduje příliš daleko od svých historických maxim a investoři hledají další kryptoměny, které mohou úspěch Bitcoinu zopakovat.
  • Cena Ripplu roste 📈 "ISO20021 tokeny" Stellar a Algorand rozšiřují zisky
    Kryptoměny se dnes zotavují navzdory stále nejistým zprávám o konfliktu mezi CFTC a burzou Binance. Mezi všemi projekty opět vyčnívá Ripple (XRP). Fintechová společnost Ripple bude mít 30. března uzavřenou konzultaci s Komisí pro cenné papíry (SEC). Trh zprávu o setkání znepřátelených stran u soudu přijal jako signál možného urovnání sporu. Jeho dosažení by bylo vítězstvím pro celý decentralizovaný finanční sektor ve Státech. Oslabilo by rozhodovací úlohu SEC a snížilo obavy z vyhlídky na omezení, která navrhl Gary Gensler.
  • Cena ropy a její krátkodobý technický výhled
    V posledním pátečním komentáři, kde jsme si popisovali možný další propad cen...
  • Cena ropy a propad koruny
    Regionální měny budou nyní bedlivě sledovat vývoj cen ropy, na který reagovala propadem i naše koruna. Příčinou jejich ztrát byl zejména propad cen ropy. Ve Spojených státech amerických dnes prodeje stávajících nemovitostí zaznamenaly mírný pokles. Poloprázdný kalendář u nás i v celé oblasti eurozóny slibuje poklidné obchodování.
  • Cena ropy a riziková averze zůstávají na devizovém trhu dál klíčovými proměnnými
    Na finančních trzích se dnes po menší přestávce znovu připomněla Čína. Zdánlivě klidnou seanci, kdy se čínské indexy d...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO férovost