Pondělí 24. leden 2022 02:17
reklama
Purple Trading Hartman
reklama
BidAskBit
reklama
BidAskBit
reklama
InstaMarkets

Americký trh: Omikron dosáhl nového maxima. Americká inflace mírně zpomaluje.

13.01.2022 17:59  Autor: InstaForex  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

analytics61dfcc1633808.jpg

S&P500

Americký trh se po dvou dnech silných zisků zastavil. Omikron dosáhl nového maxima. Dolar klesal. Ve středu se americký trh zastavil po dvou dnech silných zisků: Dow vzrostl o 0,1 %, NASDAQ vzrostl o 0,2 % a S&P 500 si připsal 0,3 %.

Hlavní zprávy: Počet infekcí omikronem výrazně vzrostl. Omikron dosáhl nového maxima, protože za 24 hodin bylo celosvětově zjištěno 3,2 milionu nových případů této varianty. Spojené státy včera zaznamenaly 830 000 případů nákazy koronavirem. Počet nově nakažených se včera v Indii zvýšil o 240 000. Itálie a Španělsko zaznamenaly 180 000 a 200 000 nových případů. Jedinou výhodou je, že úmrtnost zůstává na relativně nízkých úrovních z dob před omikronem. USA však včera zaznamenaly 2200 mrtvých. Americký nemocniční systém je pod obrovským tlakem.

Asijské trhy ve čtvrtek ráno prudce klesly. Japonské indexy klesly o 1 %, čínské indexy klesly o 1,4 %, zatímco futures S&P500 předpovídají na začátku dnešního obchodování pokles amerického trhu o 0,2 %.

Energie: Ropa Brent včera vzrostla na 85 dolarů. Tato hodnota je pouze 1,7 dolaru pod loňskými maximy, která ve stejnou dobu dosáhla pětiletých maxim. Ropa Brent dnes ráno mírně klesá, protože se obchoduje za 84,40 USD.

S&P500 4726, rozmezí je 4700 – 4750

Středeční klíčovou událostí byla nová zpráva o inflaci v USA za prosinec. Zpráva ukázala, že inflace zůstala na rekordním 30letém maximu a rostla o 7 % ročně. Kromě toho se objevily známky únavy z růstu cen. Ceny většinou zpomalily, kromě pohonných hmot a dopravních služeb. Nedostatek nového zvýšení inflace spolu s holubičími prohlášeními předsedy Fedu Powella v Senátu USA den předtím pravděpodobně vedly k poklesu dolaru. Experti navíc očekávají zvýšení sazeb Fedu již v březnu.

Jádrová inflace v USA kromě cen benzínu a potravin vzrostla meziročně o 5,5 %.

Někteří analytici zmínili pokles zásob ropy v USA. Za týden klesly o 4,5 milionu barelů. Analytici však nezaznamenali, že by zásoby benzínu vzrostly o 7,9 milionu barelů. V USA proto není nedostatek paliva.

Analytici srovnávají současnou vysokou inflaci v USA s vysokou inflací na počátku 80. let. V té době byly důvodem vysoké inflace prudce rostoucí ceny ropy. Na začátku 80. let Federální rezervní systém prudce zvýšil úrokové sazby. Rostly stejně rychle jako inflace a dosahovaly ohromných 16 % ročně. Cenou za překonání inflace byl pokles ekonomiky a nárůst nezaměstnanosti na 10 %. Powell a Fed nejsou ochotni zažít stejnou špatnou zkušenost a pokusí se přijmout zvláštní opatření. Zda se jim to podaří, však ukáže až čas.

Ve středu byla zveřejněna tzv. "beige book" týkající se americké ekonomiky. Tradičně byla zveřejněna přesně 2 týdny před novým zasedáním Fedu. Zpráva ukázala solidní ekonomický růst, nicméně zaznamenala zpomalení jak produkce, tak poptávky a růstu cen. Kromě toho existují obavy o zásobování a pracovníky kvůli variantě omikron.

USDX 95,00, rozmezí je 94,70 – 95,30. Dolar včera podle dolarového indexu klesl o 0,6 %. Ve stejné době pár EUR/USD prudce vzrostl na 1,1440 a tím opustil pásmo, ve kterém se nacházel od poloviny listopadu. Pokles dolaru má zjevně korektivní povahu, protože s novým zpřísněním politiky Federálního rezervního systému nevyhnutelně opět poroste.

USD/CAD 1,2500, rozmezí je 1,2400 - 1,2560. Pár pokračoval v poklesu jak kvůli poklesu amerického dolaru, tak kvůli novému růstu ropy. Pokles bude zatím pokračovat.

Závěr: Americký trh je připraven na novou vlnu poklesu. Růst nových případů omikronu v USA pokračuje, inflace je na vysoké úrovni. Kromě toho není důvod pro velký růst amerického trhu a pravděpodobnost poklesu je vyšší než růstu.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Americký senát požaduje od generálního ředitele právní odpovědi na stablecoiny
  Sherrod Brown, předseda bankovního výboru amerického Senátu, napsal dopis generálnímu řediteli Tether Holdings Limited, Jean-Louis van der Velde s prosbou o sdělení informací týkající se Tether stablecoinu (USDT).
 • Americký sen: 1 % nejbohatších vlastní 40 % majetku a 50 % všech cenných papírů
  Americký sen je stále naživu, hlavně pro 1 % nejbohatších v USA. Získat „místo n...
 • Americký soukromý sektor překvapivě vytvořil 238 000 nových míst, analýza EUR/USD
  Nezaměstnanost v eurozóně zůstala v listopadu nezměněna a udržela se tak poblíž historického maxima. Míra nezaměs...
 • Americký soukromý sektor vytvořil v únoru 191 000 pracovních míst, průmyslové objednávky příjemně překvapily, analýza EUR/USD
  Americký soukromý sektor (ADP report) dokázal v minulém měsíci vytvořit 191 000 nových pracovních a jen nepatrně ...
 • Americký spotrebiteľský dlh rástol najrýchlejšie v histórii. Stoja za tým študentské pôžičky
  V piatok večer boli zverejnené štatistiky amerických spotrebiteľských úverov za marec. Tie ukázali najsilnejší rast v ...
 • Americký S&P 500 je půl procenta od svého vrcholu
  Americký akciový index S&P 500 po úvodních ztrátách včerejší seance nakonec zamířil k vyšším úrovním, nicméně v závěrečných minutách zisky neudržel a uzavřel tři setiny procenta pod úterním kurzem. Investoři se do větších nákupů akcií nepouštějí, když mezi nimi stále kolují obavy z vyjednávání ohledně vzájemného zavádění cel mezi USA a Čínou. Za dva týdny totiž vejdou v platnost další cla na dovážené zboží do USA v hodnotě 16 mld. USD. Nákupní náladě nepomohly ani chystané sankce USA proti Rusku.
 • Americký S&P 500 na nejvyšší úrovni za poslední čtyři týdny
  Americký akciový index S&P 500 si během úterní seance polepšil o 1,1 %. Hlavní zásluhu na tomto vývoji měly informační technologie, které vylétly o 2 %, když největší podporou jim byly zveřejněné výsledky společnosti Netflix, které překonaly očekávání. Jediným sektorem, který uzavřel v červeném, byly finanční tituly (-0,1 %). Přestože výsledky bankovního domu Goldman Sachs překonaly očekávání trhu, jeho akcie zamířily dolů v obavách o udržitelnost velmi solidních tržeb z investičního bankovnictví. Podobně tomu tak bylo i v předchozích dnech u ostatních amerických bank, kdy investoři upřeli pozornost spíše na očekávání než na samotné zveřejněné výsledky za první kvartál.
 • Americký S&P 500 se přiblížil svému vrcholu
  Americký index S&P 500 v průběhu včerejší seance atakoval svoje historické maximum a v rámci denního obchodování se mu jej podařilo i krátce prolomit. Nicméně veškeré zisky se mu udržet nepodařilo, a tak zakončil o 0,2 % výše nebo 10 bodů pod svým vrcholem. Dařilo se především akciím prodejců zbytného zboží (+0,9 %) nebo průmyslovým podnikům (+0,8 %). Naopak realitní developeři uzavřeli na chvostu se ztrátou 0,9 %. Převaha nákupních příkazů nad prodejními však neměla žádný opodstatněný základ, investoři tak akcie kupují v naději uvolnění napětí z obchodních válek po jednání USA a Číny.
 • Americký trh i letos poroste, naznačuje klíčový technický indikátor
  Klíčový technický indikátor “advance-decline” napovídá, že americký akciový trh poroste i během roku 2018....
 • Americký trh: nezaměstnanost prudce klesla na 4,2 % – čekáme na nový růst
  Byla zveřejněna oficiální měsíční zpráva o zaměstnanosti ve Spojených státech – "nonfarms". Počet nových pracovních míst byl nakonec mnohem nižší, než se předpokládalo, a to +210, nikoli +500.
 • Americký trh práce
  Dnešný fundamentálny deň prináša kľúčové dáta US pracovného trhu v podobe Nonfarm Payrolls za júnové obd...
 • Americký trh práce
  Počet nově vytvořených pracovních míst v říjnu vzrostl na 261 tisíc poté, co hurikány narušily růst počtu pracovních míst v září a omezily jej na pouhých 18 tisíc. Míra nezaměstnanosti se dále snížila na 4,1 procenta. Po zářiových datech, které byly, dle očekávání negativní, byl tento výsledek skvělý, avšak trh odhadoval ještě lepší výsledky. U počtu nově vytvořených pracovních míst byl tržní koncensus 300-320K, ale za špatnou zprávu by bylo možno povařovat výsledek pod 200K. Bezprostředně po zveřejnění statistik USD proti EUR reagoval prudkým oslabením, ale během několika minut se dolar vrátil zpět a posílil.
 • Americký trh práce je na tom stále velmi špatně
  Před vypuknutím globální pandemie se týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA pohybovaly kolem historického minima na úrovni 200 tisíc. Na konci března dosáhly týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti stěží uvěřitelného nového historického maxima na úrovni téměř 7 milionů.
 • Americký trh práce láme rekordy
  Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti se dnes dostal k 5letým minimům. Je to další výborná zprá...
 • Americký trh práce láme rekordy, GBP/USD zůstává v konsolidaci
  Britská průmyslová produkce překonala v březnu očekávání a hlavně díky podpoře sektoru výroby dosáhla na 0,7 proc...
 • Americký trh práce nepřekvapil, dolar přesto mírně slábne
  Evropské akciové trhy dnes pokračují v nevýrazném obchodovávání, i když znovu na vysokých objemech. Ty jsou přibližně polovinu až dvě třetiny nad průměrem posledních třiceti obchodních seancí, k čemuž určitě do značné míry pomohl i dnešní chaos na libře. Většina evropských burz se drží v červených číslech a ztrácí kolem půl procenta. Růstu se dnes dočkal pouze britský akciový index FTSE100, kterému znovu pomáhá hlavně slabá libra.
 • Americký trh práce překvapil, doléhá na dluhopisy i akcie
  Srpnový report z amerického trhu práce dodal překvapivá čísla. Největší šok přinesl velice slabý nárůst zaměstnanosti, když pracovních míst přibylo jen 235 tisíc namísto odhadovaných 725 k. Předchozí měsíc to bylo (po revizi) 1,053 milionu. Kromě nejvíce sledovaného údaje ale překvapily také mzdy, které se zvedly meziročně o 4,3 pct po červencových 4,1.
 • Americký trh práce se dostává z nejhoršího
  Dnešní statistiky z amerického trhu práce za červen potěšily, když počet nově vytvořených pracovních míst významně překonal tržní očekávání, míra nezaměstnanosti pak klesla ve srovnání s tržním konsensem výrazněji. Z pohledu finančních trhů se jedná o dobrou zprávu, která podtrhuje dnešní apetit investorů na trzích. Bezprostřední reakce je ale minimální. Zítra je kvůli Dni nezávislosti ve Spojených státech svátek a trhy budou zavřené. Před prodlouženým víkendem se tak hráči na trhu do otevírání nových pozic nehrnou.
 • Americký trh práce se zotavil, ale covid-19 může všechny prognózy zmást. Přehled vývoje USD, EUR a GBP
  Prosincová zpráva z amerického trhu práce je nejednoznačná. Přírůstek pracovních míst v uvedeném měsíci činil pouze 199 tis., ačkoli indexy zaměstnanosti ISM i zpráva ADP předpokládaly mnohem vyšší výsledek. Na druhou stranu byly poslední dva měsíce revidovány na +141 tis., což snížilo negativitu. Míra nezaměstnanosti se také celkově snížila na 3,9 %, a vrátila se tak na úroveň před pandemií, což nám umožnilo hovořit o úplném oživení trhu práce.
 • Americký trh práce šokoval celý svět, analýza USD/CAD
  Americká ekonomika dokázala v minulém měsíci vytvořit 204 000 nových pracovních míst mimo zemědělský sektor (NFP)...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
BidAskBit