Sobota 27. duben 2024 13:19
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Fintokei SwiftTrader

Červencová data z reálné ekonomiky výrazně zklamala

06.09.2023 13:49  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Červencová data z reálné ekonomiky výrazně zaostala za našimi i tržními očekáváními. Silně poklesl výstup průmyslové i stavební výroby, zahraniční obchod skončil poprvé od začátku roku v deficitu. Nepříznivě překvapil zpracovatelský průmysl, který po dvou měsících meziměsíčních růstu poklesl o téměř čtyři procenta. Meziměsíční snížení výstupu ale zaznamenala většina průmyslových odvětví. Nepotěšilo ani stavebnictví, které se po květnovém a červnovém růstu  výrazně propadlo. Vstup české ekonomiky do druhého pololetí je tak vrávoravý a může signalizovat slabší výkonnost ve třetím čtvrtletí letošního roku.

Průmyslová produkce v červenci meziročně reálně klesla o 2,8 %. Meziměsíčně byla nižší o výrazných 2,6 %. Meziměsíčně v plusu zůstalo pouze několik málo odvětví, a to výroba oděvů, nápojů, motorových vozidel, opravy a instalace strojů a výroba a rozvod elektřiny. Meziměsíční nárůst výroby motorových vozidel, ač drobný (0,4 % m/m), je vzhledem k celozávodní dovolené v největším výrobci automobilů Škoda Auto pozitivním překvapením.

Zklamání přinesl výstup zpracovatelského průmyslu jako celku, který meziměsíčně poklesl o 3,8 %, přestože v předchozích dvou měsících již vykazoval solidní růsty. U mnoha odvětví, kde byly zaznamenány v červenci významnější poklesy, se zřejmě jednalo o korekci předchozích růstů. Příkladem může být farmaceutický průmysl, kde výstup meziměsíčně klesl o více než 25 % po předchozím více než 20% růstu. Podobně na tom byla i výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení, kde výroba meziměsíčně poklesla o 33 % po třech meziměsíčních růstech v řadě.

Nepříjemnou zprávou je další pokles hodnoty nových zakázek, a to meziročně o 3,0 %. Nejvíce klesaly objemy zakázek u výroby strojů a zařízení, ale i v chemickém průmyslu a výrobě základních kovů. Letní data jsou nicméně velmi volatilní a nelze z nich dělat velké závěry. Další vývoj bude závislý na vývoji v zahraničí, kde k optimismu dnes nepřidal výrazný propad německých továrních objednávek. Pozitivní je, že firmy stále ještě uspokojují nahromaděné objednávky z minulých let. Nahrát by mu mělo i postupné oživení poptávky, které čekáme jak u nás, tak v zahraničí.

Zahraniční obchod vykázal v červenci letošní první deficit

Zahraniční obchod v červenci deficitem ve výši 5,9 mld. CZK zklamal. Trhy sice očekávaly určité zhoršení, konsenzus však vyhlížel letošní sedmý přebytek v řadě, konkrétně na úrovni 2,6 mld CZK (v první polovině letošního roku kladné saldo dosahovalo v průměru 13,2 mld. CZK měsíčně). Zčásti se však na zhoršení podepsal tradiční sezónní efekt. Po sezónním očištění totiž zahraničního obchod setrval v přebytku ve výši 4 mld. CZK, a to po 12,4 mld. CZK v červnu.

Meziročně bylo saldo zahraničního obchodu o 16,6 mld. vyšší (sezonně neočištěno). Výsledek pozitivně ovlivnil především meziročně nižší deficit obchodu s ropou a zemním plynem, a to o 23,3 mld. CZK. Zde se odrazily zejména nižší ceny na světových komoditních trzích. Snížil se i deficit obchodu se základními kovy (o 3,1 mld. CZK) a zvýšil přebytek u motorových vozidel (o 4 mld. CZK). Negativně se naopak na celkovém saldu zahraničního obchodu podepsal meziroční pokles aktiva obchodu s elektřinou (o 6,8 mld. CZK) a hlubší deficit obchodu s počítači a elektrickými zařízeními.

Po dvou nadějných měsících přišel hluboký pokles stavební produkce

Tuzemská stavební produkce v červenci meziměsíčně klesla o výrazných 3,8 %. V podstatě tak odmazala růst z předchozích dvou měsíců, který dával naději na obrat negativního trendu. Zatímco v červnu byla stavební produkce v meziročním vyjádření vyšší o 0,9 %, v červenci již opět klesla o 2,1 %. Ve srovnání s předpandemickým únorem 2020 stavebnictví zaostávalo o výrazných 5,2 %.

Drhne jak rezidenční, tak i infrastrukturní výstavba. Produkce pozemního stavitelství byla v červenci meziměsíčně nižší o 4,2 %, zatímco v inženýrském stavitelství klesla o 2,5 %. Oproti předpandemickému únoru 2020 ztrácelo pozemní stavitelství 4,6 % a inženýrské stavitelství 6,6 %.

Počet nově vydaných stavebních povolení byl v ČR za prvních sedm měsíců letošního roku nejnižší od roku 2015. V červenci se navíc jejich počet dále meziměsíčně snížil o 6,6 % po červnovém poklesu o 4,8 %. Meziročně byl nižší o 9,1 %. Meziměsíčně navíc nadále klesla i orientační hodnota stavebních povolení. Podobně pesimisticky vypadá i počet nově zahájených bytů. Ten za prvních sedm měsíců letošního roku dosáhl zhruba 21 tisíc a oproti stejnému období loňského roku byl nižší o 17,1 %. Zároveň jde o nejhorší výsledek z hlediska bytové výstavby za prvních sedm měsíců od roku 2018.

Za nižší výstavbou nadále stojí hlavně vyšší náklady financování. Výrazný nárůst sazeb hypotečních úvěrů v kombinaci s vysokými cenami nemovitostí vedl k výraznému omezení dostupnosti vlastnického bydlení, což se následně podepsalo i v nižší poptávce po nemovitostech. Řada developerů navíc vlivem slabé poptávky omezila výstavbu. Omezená nabídka nemovitostí se tak podle všeho jen tak nezlepší. S ohledem na délku povolovacího řízení v ČR vše ukazuje na to, že po poklesu hypotečních sazeb a oživení poptávky po nemovitostech začnou jejich ceny opět rychle růst. Vysoké ceny nemovitostí a nižší dostupnost vlastnického bydlení pak pravděpodobně rovněž povede k pokračujícímu růstu cen nájemního bydlení.

Autor: Jana Steckerová, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Čerpání z programu COVID III se týden od týdne zrychluje, ale stále je nadmíru pomalé: Pokud stát bude poskytovat pomoc firmám v rámci programu COVID III aktuálním tempem, program se dočerpá za zhruba 17 let
    Objem pomoci státu firmám a podnikatelům zasažených koronavirovou krizí se zvyšuje, a to dokonce zrychlujícím tempem, které je však stále ještě až příliš pomalé. Vyplývá to z údajů k čerpání v rámci jednotlivých programů COVID, které dnes v aktualizované verzi zveřejnila Česká národní banka.
  • Čerstvá data: Čína mírně zklamala, Evropa naopak díky Německu pravděpodobně poroste rychleji
    Dnešek bude na nová data o poznání bohatší než včerejšek a první sérii výsledků z Asie a Evropy již máme za sebou. Níže to podstatné z dnešního rána.
  • Čerstvá prognóza pro pár EUR/USD na 26. dubna 2024
    Pár EUR/USD se usadil nad úrovní 1,0700, což je dobré znamení, že objem long pozic poroste. Technický indikátor RSI se v grafu 4H pohybuje v horní oblasti 50/70, což ukazuje na růst objemu nákupů.
  • Čerstvá předpověď pro pár EUR/USD na 3. dubna 2024
    Trh zajímá hlavně to, kdo začne úrokové sazby snižovat jako první. A už při letmém pohledu na graf eura je jasné, že by to měla být Evropská centrální banka. Toto alespoň předpokládá většina účastníků trhu. Včerejšek byl ale patrně počátkem korekčního odrazu, který kromě překoupeného dolaru vyvolala částečně i revize prognóz inflace v eurozóně. Zatímco ještě nedávno všichni očekávali další zpomalení tempa růstu spotřebitelských cen, teď se předpokládá, že zůstanou beze změny. Jakmile se to potvrdí, dostane jednotná měna impuls k růstu. Pokud inflace zůstane na stejné úrovni, ECB může svůj cyklus snižování sazeb odložit.
  • Čerstvá předpověď pro pár GBP/USD na 18. května 2022
    Po zveřejnění údajů o inflaci ve Spojeném království a následném poklesu pod úroveň 1,2400 se pár GBP/USD mírně zotavil a podle všeho se nad úrovní 1,2400 ustálil. Rostoucí výnosy amerických státních dluhopisů podporují americký dolar a nedovolují páru získat trakci.
  • Čerstvá předpověď pro pár GBP/USD na 2. dubna 2024
    Dobře se ví, že trh nemůže dlouho přešlapovat na místě a dřív či později se pohybu nevyhne. Navíc, čím delší je fáze stagnace, tím výraznější je následný skok. Obecně tedy nepřekvapí, že dolar v pondělí stoupal. Překvapí ale fakt, že se tak stalo v době, kdy Evropa ještě slavila svátky. Pokud je v Evropě, nebo ještě víc ve Spojených státech, svátek, trh obvykle trpělivě čekají, až se všechny trhy otevřou. Neméně zajímavé je i to, že trh se dal do pohybu, když byly zveřejněny údaje o americkém ISM PMI ve zpracovatelském průmyslu.
  • Čerstvá předpověď pro pár GBP/USD na 23. ledna 2023
    Britská měna dál stoupala, i když Velká Británie oznámila, že celkové maloobchodní tržby klesly v meziročním srovnání o 5,8 %, a to po listopadovém poklesu o 5,7 %. Projekce přitom hovořily o –4,4 %. Po zveřejnění této zprávy libra samozřejmě trochu klesla, nakonec ale pozvolna stoupala. A mimochodem, stále je v rostoucím trendu, což považuji za naprosto absurdní. Libra navíc v průběhu několika málo týdnů vyskočila o téměř 500 bodů. A my přitom zoufale potřebujeme korekci. Nic takového se ale neděje, dokonce ani navzdory negativním makro datům. Vše silně připomíná banální spekulaci, vyvolanou očekáváním brzkého snížení sazeb Federálního rezervního systému. Nehledě na fakt, že Bank of England k tomu má stejně tolik důvodů, ba dokonce ještě víc. Spekulativní růst britské měny tudíž může znenadání vystřídat rychlý pokles, který velmi překvapí mnohé účastníky trhu. Ale dnes, dokud je makroekonomický kalendář prázdný, libra pravděpodobně poroste, byť v omezené míře.
  • Čerstvá předpověď pro pár GBP/USD na 3. prosince
    Na počátku americké seance pár GBP/USD díky prvotní reakci trhu na chmurnou listopadovou zprávu o zaměstnanosti v USA prudce vzrostl nad úroveň 1,3300. Dolar ale znovu nabral sílu kvůli jestřábímu vyjádření Fedu a přinutil pár obrátit se k jihu.
  • Červená pre centrálne banky
    Položme si pár základných otázok. Ako je možné, že v roku 2007 prišla kríza napriek tomu, že centrálne banky mali situáciu plne pod kontrolou? Ako je možné, že štandardná monetárna politika na jej prekonanie nestačila? Ako je možné, že na jej prekonanie nestačili ani všemožné variácie neštandardnej politiky? Ako je možné, že ešte niekto verí monetárnej politike centrálnych bánk?
  • Červencová data ukázala zhoršující se kondici domácí ekonomiky
    Červencové výsledky průmyslové výroby, zahraničního obchodu i stavebnictví potvrdily zhoršující se kondici české ekonomiky. Pozitivně se na výstupu průmyslového sektoru i zahraničním obchodě odrazila vyšší produkce a vývoz automobilů, stejně tak i vyšší výroba elektřiny, plynu a tepla. Zklamaly naopak tradiční tahouni českého průmyslu, jako je kovovýroba. Za deficitem zahraničního obchodu stály vyšší i dražší importy ropy a zemního plynu. Příliš nepotěšilo ani české stavitelství, jehož výstup klesl již pátý měsíc v řadě.
  • Červencová inflace překvapila pomalejším růstem
    Česká inflace v červenci pravděpodobně dál zrychlila, ovšem o poznání méně, něž jsme očekávali my i trh. Meziměsíčně vzrostly ceny o 1,3 % (oproti odhadu 2,6 %) a meziročně tak zrychlila “pouze” na 17,5 %. Velká část překvapení šla pravděpodobně na vrub pomalejšího zdražování energií - elektřina o 1,5 % a plyn o 1,3 %. Je proto pravděpodobné, že další výraznější navýšení cen nás čeká v průběhu srpna a září. A možná bude zdražování pokračovat i nad rámec dosud ohlášených změn ceníků - ceny elektřiny na (pro nás) relevantních burzách v průběhu posledního měsíce dál vzrostly a pohybují se okolo desetinásobků dlouhodobých průměrů.
  • Červencová průmyslová produkce výrazně zklamala
    Průmyslová produkce v červenci meziročně reálně klesla o 2,8 %. Meziměsíčně byla nižší o výrazných 2,6 %. Meziměsíčně v plusu zůstalo pouze několik málo odvětví, a to výroba oděvů, nápojů, motorových vozidel, opravy a instalace strojů a výroba a rozvod elektřiny. Meziměsíční nárůst výroby motorových vozidel, ač drobný (0,4 % m/m), je vzhledem k celozávodní dovolené v největším výrobci automobilů Škoda Auto pozitivním překvapením.
  • Červencové zasedání ECB: předběžný přehled
    Evropská centrální banka zasedá ve čtvrtek 27. července. Banka se chystá zvýšit úrokové sazby o 25 bazických bodů. O tom není pochyb, protože prezidentka ECB Christine Lagardeová minulý měsíc oznámila další zpřísnění parametrů měnové politiky. Hlavní důraz bude proto kladen na postoj ECB. Klíčovými body zájmu budou formulace v doprovodném prohlášení a verbální signály šéfa ECB. Skutečnost, že došlo ke zvýšení sazeb, bude trh pravděpodobně ignorovat.
  • Červencové zaškobrtnutí stavební produkce
    Stavební výroba v červenci meziměsíčně poklesla o 2,6 % a meziročně vzrostla o nepatrných 0,5 %, což je nejhorší výsledek za poslední tři měsíce, ale stále vysoko nad průměrem letošního roku. Oproti předchozímu měsíci poklesla aktivita napříč všemi sektory stavebnictví. Hlavním tahounem poklesu bylo však pozemní stavitelství. Z výsledku za jeden měsíc nelze vyvozovat silné závěry, nicméně se zdá, že letošní oživení stavebnictví je křehčí, než naznačovaly předchozí dva měsíce.
  • Červencový index spotřebitelské důvěry v Británii: Tohle bude bolet
    Index spotřebitelské důvěry GfK ve Velké Británii přináší pochybnosti ohledně rychlého zotavení ekonomiky. Ještě v červnu se nacházel na minus 30 a v červenci zůstává na minus 27, i když se očekávalo minus 26. Jediným světlým bodem je zlepšení osobní finanční situace v následujících dvanácti měsících, způsobené zejména hlavně vyšší mírou úspor.
  • Červencový výsledek průmyslu nečekaně hluboko v záporu
    Průmyslová produkce v červenci meziročně poklesla o 2,8 %. Odhad trhu počítal s mírným nárůstem, zatímco naše prognóza pokles – přesto finální síla poklesu byla ještě razantnější, než jsme v krátkodobé prognóze odhadovali. Za nečekaně silným snížením průmyslové produkce stojí pokles v odvětví výroby a rozvodu elektřiny a plynu, negativně se ale projevují i postupně ochabující kladné příspěvky ze strany automotive. Nepříliš pozitivně pak vyznívá i silný červencový meziměsíční pokles o 2,6 %, již po sezónním očištění.
  • Červen – domácnosti spoří, firmy čerpají úvěry
    Bilanční suma bankovního sektoru se v červnu snížila o 0,2 % meziměsíčně a ukončila první pololetí na hodnotě 9 662 mld. Kč. Hlavní příčinou bylo snížení objemu vkladů u centrálních bank o téměř 167 mld. Kč. Naopak úvěry za klienty připsaly solidních 46,5 mld. Kč a vklady a úvěry u jiných úvěrových institucí vzrostly o téměř 79 mld. Kč. V meziročním srovnání je objem celkových aktiv vyšší o 9,6 %.
  • Červenec – letní útlum nových úvěrů
    Celkový objem aktiv bankovního sektoru se díky 2,7% meziměsíčnímu růstu vrátil nad hranici 9 biliónů Kč (9 049,8 mld. Kč). Hlavními hybateli bilanční sumy zůstaly, stejně jako v předchozím měsíci, položky Vklady a úvěry u centrálních bank (+154 mld. Kč) a Pohledávky za klienty (+64 mld. Kč). V meziročním srovnání tempo růstu aktiv zrychlilo na 5,0 %.
  • Červenec přinesl nepříznivé výsledky pouze pro akciové fondy. Ztratily 0,24 %
    V červenci si pověstného Černého Petra vytáhly akciové fondy, které si jako jediné z kategorií sledovaných Broker Consulting Indexem podílových fondů odepsaly -0,24 procentních bodů. Dařilo se tradičně fondům komoditním, které meziměsíčně posílily o 0,98 %, a po delší době také fondům dluhopisovým i fondům peněžního trhu, které o měsíc dříve shodně vykázaly zápornou nulu. V červenci si již připsaly 0,48 %, respektive 0,43 %. Nemovitostní fondy posílily o 0,27 % a do značné míry odrážejí současnou situaci na nemovitostním trhu.
  • Červenec v maloobchodu předčil očekávání
    Tuzemský maloobchod (bez započtení prodeje automobilů) vykázal v červnu meziroční růst o 3%. Po zohlednění kalendářních vlivů to pak odpovídá meziročnímu růstu o 1,9 %. Se zahrnutím automobilů došlo k meziročnímu snížení tržeb o 1,1 %. Výsledek je pro trh i nás pozitivním překvapením. Především s přihlédnutím na včerejší výsledek maloobchodu v eurozóně, který se v červenci zotavoval méně, než bylo očekáváno.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei SwiftTrader