Pátek 21. leden 2022 08:46
reklama
Dukascopy krypto
reklama
Dukascopy krypto
reklama
XTB Investicni rady 2022
reklama
InstaMarkets

Firmy, které letos vstoupí na burzu, čeká raketový růst. Na IPO se chystají sociální sítě, digitální banky i veganské potraviny

11.01.2022 11:20  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Investoři se shodují, že rok 2022 bude pro nováčky na poli IPO velmi příznivý. Raketový růst čeká na zkušené hráče, ale i mladší start-upy, které vyzývají trh. Na svůj burzovní debut se připravuje Starlink pod vedením Elona Muska a sociální platformy jako TikTok, Reddit, či Discord. Emisi akcií dále chystá americká online služba pro doručování potravin Instacart, platební aplikace Stripe, digitální banky Klarna a Chime, úložiště dat Databricks a výrobci veganských produktů Impossible Foods. Investiční experti z Freedom Finance vytipovali 10 nejočekávanějších IPO, které by neměly uniknout pozornosti investorů, s celkovým oceněním přesahujícím 360 miliard dolarů.

„Letošní rok bude pro investory plný zajímavých příležitostí. Americká burza očekává emisi akcií převážně u společností, které působí v online prostředí, avšak mezi deseti nejočekávanějšími IPO jsou také inovátoři v potravinářském průmyslu,“ uvádí Maxim Manturov, ředitel skupiny Freedom Finance Europe pro investiční analýzy.

Vysokorychlostní internet i v nejodlehlejších koutech planety

Společnost Starlink nabízí vysokorychlostní satelitní internetové služby i pro ty nejvzdálenější lokality po celém světě. Nepřetržitý provoz zajišťuje 4 000 satelitů. Do listopadu 2021 na oběžnou dráhu umístili 1 842 satelity. „Elon Musk oznámil projekt v roce 2015 a o pět let později dal jasně najevo, že IPO bude nutností. Výše investice do Starlink přesáhla 10 miliard dolarů. Musk si finanční ukazatele hlídá, protože na nich závisí datum IPO společnosti,“ vysvětluje Maxim Manturov. Starlink má v roce 2021 kapitalizaci 72 miliard dolarů a celkovou plánovanou investici do projektu ve výši 20 miliard dolarů.

Rychlý růst čeká na sociální platformy

Čínský ByteDance v rámci boje proti americkým sankcím založil nový podnik TikTok Global. Vlastníky akcií v nové společnosti se staly firmy Oracle a Walmart a manažerské pozice zaujímají občané USA. Již nyní čítá jen americký segment uživatelů na 200 milionů lidí. Termín nadcházející IPO je stále otevřený, ale už nyní dosahuje předběžné ocenění 50 miliard dolarů.

Reddit je online platforma, která se stala populární díky svým diskusním komunitám. Patří mezi 20 nejnavštěvovanějších online stránek světa. Uživatelé zde zanechávají anonymní zprávy, diskutují o jakémkoli tématu a hlasují pro své oblíbené komentáře. Reddit navštíví denně přibližně 52 milionů uživatelů. Společnost je oceněna na 10 miliard dolarů, ale zahájením IPO plánuje dosáhnout 15 miliard dolarů. V současnosti připravují investiční bankéři a právníci společnost Reddit na vstup na burzu.

Platforma od Discord Inc. nabízí uživatelům bezplatný messenger s přístupem k hlasovým a videokonferencím. Aplikace byla původně vyvinuta pro hráče, proto byl kladen důraz na nízkou spotřebu zdrojů. Nyní Discord funguje na různých platformách – Windows, iOS, Android a ve verzi prohlížeče. Celkové publikum messengeru přesáhlo 140 milionů uživatelů. Discord Inc. má hodnotu 7 miliard dolarů a Microsoft dokonce za společnost nabídl 10 miliard dolarů. Na prodeji se však společnosti nedohodly. Od jara 2021 probíhá aktivní příprava na nadcházející IPO, jejíž termín bude brzy oznámen.

Americká trojka v doručovacích službách získává na oblibě

Horkým želízkem v ohni je také Instacart, online služba doručování potravin, která je v USA na třetím místě po Walmartu a Amazonu. S příchodem pandemie se počet zákazníků výrazně zvýšil. Podle prognóz by ocenění Instacart mohlo do začátku IPO dosáhnout 30 miliard dolarů. Datum uvedení bylo předběžně stanoveno na přelom 2022-2023. Instacart se aktuálně zaměřuje na zvýšení podílu na trhu.

Fintechy sílí hlavně díky pandemii

Digitální banky a online platební služby zažívají během pandemie svůj největší rozkvět. Popularitu si získávají hlavně moderní fintechové platformy, jejichž IPO očekávají investoři právě letos.

Společnost Stripe, provozující online platební služby, označují experti za nejdražší v Silicon Valley a patří mezi 12 nejvlivnějších startupů za poslední desetiletí. Po celém světě využívají služby Stripe tisíce zákazníků, včetně Target a Zoom. V listopadu měla společnost hodnotu 95 miliard dolarů.

Švédský fintech Klarna, který působí ve více než 20 zemích, je jednou z největších světových digitálních bank. Nabízí ujednání o odložených platbách pro řadu maloobchodních produktů, což je s nástupem pandemie žádaný trend. O oblíbenosti svědčí i počet uživatelů, který přesahuje 90 milionů lidí. Současná hodnota společnosti je 46 miliard dolarů a management s vysokou pravděpodobností brzy zveřejní datum emise akcií.

Chime je jednou z největších digitálních bank v USA s oceněním 14,5 miliardy dolarů. Společnost začala nabírat na síle uprostřed pandemie, kdy zákazníci přecházeli na online formát pro jednání s finančními institucemi. Společnost se aktivně připravuje na spuštění IPO a veškeré přípravné práce jsou již hotové. Přesný termín nabídky je stále otevřený.

Data uložená v cloudu a umělá inteligence

Společnost Databricks poskytuje nejlepší úložiště dat (využívá ho přes 5 000 organizací z celého světa včetně Condé Nast, H&M Group či Shell), nabízí otevřenou a jednotnou platformu pro ukládání informací a provozování umělé inteligence. Databricks, jejíž ocenění dosáhlo 28 miliard dolarů, se nyní aktivně připravuje na zahájení nabídky akcií.

Veganské produkty jsou jasným trendem budoucnosti

Pozornosti investorů by neměla uniknout velká americká společnost Impossible Foods, která vyvíjí a vyrábí rostlinné veganské produkty. Na spotřebitelský trh se uvedli náhražkou masa či alternativním hamburgerem a v současnosti vyvíjejí řadu veganských mléčných výrobků. „Poptávka po zdravých potravinách a potravinách rostlinného původu každým rokem roste, takže se jedná o díru na trhu veganských produktů. Impossible Foods má již nyní hodnotu 8,4 miliardy dolarů, ale v době IPO by mohla vyšplhat až 10 miliard dolarů. Na datum IPO společnosti investoři ještě čekají,“ říká Maxim Manturov.

Investujte online do nejočekávanějších IPO roku 2022

„V letošním roce vstoupí na burzu cenných papírů ještě řada dalších zajímavých společností z celého světa. Patří mezi ně například ruský řetězec Mercury Retail Group nebo původem britská aukční síň Sotheby's. Investiční příležitosti budou i pro české soukromé investory jistě bohaté,“ dodává závěrem Maxim Manturov. Soukromí investoři se mohou do primárního úpisu akcií zapojit díky platformě Freedom 24 od společnosti Freedom Finance Europe, která umožňuje českým investorům obchodování s akciemi a burzovně obchodovanými fondy společností v USA, Evropě i Asii.  

Zdroj: Freedom Finance

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Firemní dluhopisy nečeká moc dobrý rok
  Varujeme, že pokud bude Fed zvyšovat úrokové sazby příliš agresivně, může nastat situace připomínající úvěrovou krizi, která způsobí...
 • Firemní i makro čísla zvedají obavy. Akcie dnes v červeném
  Páteční dopoledne je pro hlavní akciové trhy negativní. DAX klesá o 0,8 pct, AEX dokonce o procento. CAC 40 a FTSE 100 jdou dole asi o 0,4 pct. V červeném se pak obchodují také americké futures naznačující pokles Wall Street.
 • Firemní výsledky a blížící se Fed zabrzdily akcie. Euro se pouze konsoliduje
  Během dnešního dne doznívala pozitivní reakce na americké volby. Nálada na hlavních trzích se postupně zhoršila, a to hlavně kvůli novým firemním výsledkům, které neladí s dosud solidním průběhem této sezóny. Negativní zprávy přišly z Unicreditu, Qualcommu či Wynn Resorts. Částečně může akciím kazit náladu také vyhlídka na dnešní zprávy z Fedu. Jak evropské, tak americké akciové indexy jsou na tom už pouze smíšeně.
 • Firemní výsledky rozhodly o negativním odpoledni. Akcie padají, dolar pod lehkým tlakem
  Nevýrazný úvod týdne se pro akcie změnil v poměrně výrazný pokles. Hlavní indexy na Wall Street padají o 1 až 1,5 procenta a jen o trochu lépe je na tom Evropa. Svůj ranní pokles podstatně prohloubila ropa, jež v případě americké WTI už ztrácí přes 3 procenta. Naproti tomu je znát zvláště odpoledne zvýšená poptávka po dluhopisech, zejména těch amerických. Zatímco německé výnosy se stále drží mírně nad pátečními hodnotami, americké už klesly pod ně.
 • Firemní výsledky USA: IBM, Morgan Stanley, Pepsico
  Firemní data USA: IBM, Morgan Stanley, Pepsico - Obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy...
 • Firemní zájem o Bitcoin a Ethereum nikdy nebyl vyšší
  Mike Novogratz, generální ředitel společnosti Galaxy Digital, poznamenal, že zájem firem o BTC a ETH nikdy nebyl vyšší než v poslední době.
 • Firemní zprávy přetahují investory z dluhopisů do akcií
  Ráno zveřejněná data o čínském zahraničním obchodu nepotěšila kvůli dalšímu propadu dovozu v řadě. To však byl pro trhy pouze drobný problém, se kterým se dokázaly vypořádat. Na druhé straně náladu vylepšovaly firemní výsledky JP Morgan či strmý růst Disney po oznámení nové streamingové služby. Později odpoledne byla zveřejněna data o spotřebitelské důvěře v USA a čísla byla horší, než se čekalo. Firemní zprávy však hrají hlavní roli a na klíčových trzích tak dál sledujeme poptávku po riziku.
 • Firemný dlh v USA sa blíži k predkrízovým maximám, v porovnaní so svetom je však stále nízky
  V piatok podvečer boli zverejnené finančné účty z USA. Okamžitý dopad na trhy nemajú, avšak z môjho pohľadu sú dôležité pre posudzovanie dlhodobých rizík krajiny. Tieto finančné účty ukazujú vývoj celkového zadlženia jednotlivých sektorov ekonomiky – domácností, firiem, finančných spoločností a verejného sektora. Prudký dlhu rast v pomere k HDP považujem za signál toho, že ekonomický rast je ťahaný dlhom a pokiaľ sú úrovne mimoriadne vysoké, tak ekonomika nemusí stáť na pevných nohách.
 • Firma Sybil prodala podíl v Avastu, akcie podniku oslabily
  Společnost Sybil Holdings se rozhodla prodat svůj zbývající podíl v antivirové firmě Avast. Jde o 120,9 milionu akcií, což představuje 12,4 procenta. Akcie Avastu na rozhodnutí zareagovaly výrazným poklesem, v závěru dnešního obchodování ztrácely asi 3,6 procenta na 372 pencí.
 • Firmy, data i Čína pomohly vylepšit tržní sentiment. Koruna vyhlíží vyšší sazby
  Na finančních trzích jsou dopoledne stále znát obavy z rychlejšího stahování peněz centrálními bankami. Podepsaly se na tom spekulace o možném utahování Bank of Japan, tedy banky, která se po útlumu evropského QE stává klíčovým dodavatelem volné likvidity. Dluhopisové výnosy, včetně japonských, se po včerejším nárůstu zklidnily, ale žádná korekce se zatím nekoná.
 • Firmy nepotěšily, rizikem zůstává Trump. Koruna za zhoršené nálady další zisky nepřidala
  Dnešek koruně nové zisky nepřinesl, její kurz k euru se naopak stahuje zpět na 25,70. Tentokrát jde pouze o drobný pohyb. Dozvuky jestřábích komentářů z ČNB bránily korunu proti vlivu zhoršení situace na hlavních trzích. Později odpoledne však v regionu lehce převážily prodejci.
 • Firmy podnikatelů Křetínského, Tkáče, Havrlanta a PPF kupují Planeo Elektro
  PPF, EC Investments a Rockaway Capital kupují skupinu FAST, která vlastní řetězec prodejen elektroniky Planeo Elektro. Cenu transakce nezveřejnily. Firmy to dnes oznámily v tiskové zprávě, obchod ještě musí schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
 • Firmy: Rekordní cena povolenek zvýší náklady, nahoru ji tlačí spekulanti
  Rekordní cena emisních povolenek, které platí uhelné elektrárny či průmyslové podniky za tunu oxidu uhličitého (CO2) vypuštěného do atmosféry, zvýší náklady těchto provozů. Cenu nahoru tlačí spekulanti. Vyplývá to z vyjádření vybraných firem a sdružení, které oslovila ČTK. Cena emisních povolenek v Evropské unii dnes dosáhla rekordu a poprvé přesáhla hranici 50 eur (1292 korun) za tunu. K růstu cen přispívá mimo jiné přísnější politika ochrany klimatu a také vysoká poptávka od investorů.
 • Firmy s obchodovanými akciemi budou muset mít zásady odměňování
  Společnosti, jejichž akcie se veřejně obchodují na regulovaném trhu, pravděpodobně budou muset vypracovat zásady odměňování členů volených orgánů firmy a zveřejňovat zprávy obsahující výši odměn členů orgánu společnosti. Počítá s tím zákon, kterým se mění některé zákony v souvislosti s podporou výkonu práv akcionářů a který dnes podepsal prezident Miloš Zeman. O podpisu informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.
 • Firmy v eurozóne zvýšili svoj dlh vo forme dlhopisov za Q2 o 46 mld. EUR. Predovšetkým kvôli ECB
  Minulý piatok zverejnil eurostat finančné účty krajín EÚ za druhý kvartál. Jedná sa o bilanciu finančných aktív a pasív jednotlivých ekonomických subjektov. Tento kvartál bol z môjho pohľadu obzvlášť zaujímavý, a to kvôli tomu, že ECB v júni (8.6.) odštartovala v rámci QE nákupy korporátnych dlhopisov. Vychádza to zhruba na 10 mld. eur mesačne. Ohlásila to pritom už v marci, na čo mali podľa viacerých správ spoločnosti, ktorých dlh má rating v investičnom pásme, reagovať zvýšenou emisiou dlhopisov, a to ešte pred začiatkom nákupov. Ukazuje to napríklad aj tento graf od MSCI:
 • Firmy v USA před volbami ztrácejí optimismus, Fed však hovoří o růstu úroků dál
  Americké firmy - jedno zda z průmyslu či z oblasti služeb - jakoby ztrácely dobrou náladu. Alespoň touto řečí hovoří velmi důležité indexy podnikatelských po zkratkou ISM.
 • Firmy závislé na Velké Británii mohou čelit bankrotu
  Výsledek jednání o brexitu je stále velmi nejasný. Jedna věc je však jistá: firmy s vysokou angažovaností na trzích Spojeného království zažijí velmi těžké časy. Politická situace na Britských ostrovech se dá přirovnat k dílům Franze Kafky. V těch je jedinec vydán napospas cizím a nepochopitelným silám.
 • Fisher (Bank of England)
  " Stále nie je jasné, či QE sa bude rozširovať alebo redukovať v Bank of England&...
 • Fisher (FED)
  Dallaský prezident FEDu a voliaci člen FOMC v roku 2011 má v QE2 jasno a hovorí áno ...&quo...
 • Fisher (FED)
  Budúcnosť úrokových sadzieb FEDu závidí primárne od obnovy ekonomiky.......
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
InstaMarkets
Beam FX
FXDD
reklama
Bidaskbit ebook