Sobota 26. listopad 2022 17:46
reklama
Coinfy
reklama
Coinfy
reklama
Dukascopy krypto
reklama
virarosi krypto

Firmy s nízkým ESG skóre nejsou pro investory atraktivní. Umělá inteligence pomáhá odhalovat rizika a pravdivost informací

22.11.2022 14:34  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk


Trendem současnosti jsou investice do firem, které se chovají společensky a ekologicky zodpovědně. ESG skóre ovlivňuje celá řada faktorů a je proměnlivé v čase. Bohužel řada společností se snaží svůj obraz uměle vylepšovat, mluvíme pak o tzv. greenwashingu. Právě greenwashing umí automatizovaně kontrolovat umělá inteligence.

O zkratce ESG (z anglického Environment, Social a Governance) neboli udržitelném podnikání a investování slyší firmy čím dál tím více. Čím dál tím více investorů se rovněž nezajímá jen o to, kolik budou investovat a jaký bude jejich výnos, ale vyhledávají také společensky a ekologicky odpovědné společnosti.

Podle průzkumu Svazu průmyslu a dopravy z přelomu května a června tohoto roku mezi stovkou firem se 87 procent z nich udržitelnosti už aktivně věnuje. Do budoucna nebudou mít ani na výběr. Regulace totiž nastavuje jasná pravidla nefinančního reportingu. Neobstojí ty, které se nebudou chovat zodpovědně k přírodě, společnosti a jejich fungování nebude transparentní.

„ESG se stává klíčovou součástí firemní strategie a začíná zásadně ovlivňovat hodnotu firmy. Finanční instituce již nyní zohledňují a budou výrazně více zohledňovat ESG data v rámci vyhodnocení dlouhodobé bonity a obchodní perspektivy klienta. Firmy, které své ESG strategie nebudou řešit, nemusí projít podmínkami finančních institucí, mohou vypadnout z dodavatelsko-odběratelských řetězců, stanou se méně atraktivními pro potencionální investory a výrazně sníží své šance na přežití,“ říká Blanka Beranová, manažerka zodpovědná za řízení sustainable aktivit v rámci skupiny ČSOB.

Greenwashing – s odhalováním rizikovosti investice pomůže umělá inteligence

Již dnes platné nařízení o zveřejňování informací souvisejících s udržitelností v odvětví finančních služeb (SFRD) se zaměřuje především na sledování ESG velký hráčů, fondů či bank s mezinárodním přesahem a nastavuje pro ně jasná pravidla.

Určování ESG skóre je především o datech a informacích, na základě kterých se vytváří výsledný reporting o společnosti. Čím vyšší skóre společnost má, tím je pro investory atraktivnější. Ne vždy jsou však informace pravdivé nebo se objevují informace a události nové, které vylepšují realitu či zachytí informace o problémech společností, včetně podvodů. S ESG se zrodil tzv. greenwashing.

Co je greenwashing? Jedná se o nový pojem, definovaný jako dezinformace šířená organizací za účelem prezentovat environmentálně zodpovědný veřejný obraz sama sebe. Se zjišťováním, jestli je to pravda, nebo jenom dobré PR, pomohou právě platformy, jako je ta od společnosti BotX, která využívá umělou inteligenci. Aktuálně řešení využívají finanční instituce, které si mohou nastavit monitoring pouze jednotek firem či až stovek celých fondů a tisíců firem, a to po celém světě.

Jak konkrétně pomáhá umělá inteligence v tomto případě? Společnost, která chce toto řešení využít, si vytvoří seznam společností nebo fondů, které chce kontrolovat. Softwaroví roboti se pak vydají do světa a neúnavně hledají informace v obrovském množství veřejných dokumentů. Ty si následně přečtou a umí automaticky identifikovat rizikové faktory, na které upozorní.

Důvěřuj, ale prověřuj. Tak se přesně dá definovat naše řešení. Společnostem, které zodpovědně investují, nestačí jen informace o ESG skóre, kterou koupí od ESG providerů za hodně peněz. Samy musí předcházet možným rizikům, tedy greenwashingu, a vyvarovat se tak reálným, mnohdy fatálním následkům v hrozícím finančním postihu,“ dodává Jan Vlk ze společnosti BotX.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Firmám klesají zisky. Zbavit se akcií, nebo navýšit pozice?
  Akciový investor se stává v podstatě spoluvlastníkem firem, jejichž akcie drží. A každého majitele by mělo zajímat, jak se jeho společnosti daří. Ukazuje to i poměr mezi růstem tržeb, zisků a ziskových marží. Co data říkají o fungování amerických firem v době vysoké inflace a růstu úrokových sazeb? Zbavit se akcií, nebo navyšovat pozice?
 • Firma Occidental plánuje největší zařízení na odsávání CO2 z ovzduší
  Americký ropný gigant Occidental Petroleum a kanadská začínající společnost Carbon Engineering postaví v USA zařízení, které bude ročně odčerpávat 500.000 tun oxidu uhličitého z ovzduší. Bude to největší zařízení na odstraňování tohoto skleníkového plynu z ovzduší na světě, až 120krát větší než současné největší zařízení využívající podobnou technologii. Agentuře Bloomberg to řekla generální ředitelka firmy Occidental Vicki Hollubová.
 • Firma Sybil prodala podíl v Avastu, akcie podniku oslabily
  Společnost Sybil Holdings se rozhodla prodat svůj zbývající podíl v antivirové firmě Avast. Jde o 120,9 milionu akcií, což představuje 12,4 procenta. Akcie Avastu na rozhodnutí zareagovaly výrazným poklesem, v závěru dnešního obchodování ztrácely asi 3,6 procenta na 372 pencí.
 • Firmy, data i Čína pomohly vylepšit tržní sentiment. Koruna vyhlíží vyšší sazby
  Na finančních trzích jsou dopoledne stále znát obavy z rychlejšího stahování peněz centrálními bankami. Podepsaly se na tom spekulace o možném utahování Bank of Japan, tedy banky, která se po útlumu evropského QE stává klíčovým dodavatelem volné likvidity. Dluhopisové výnosy, včetně japonských, se po včerejším nárůstu zklidnily, ale žádná korekce se zatím nekoná.
 • Firmy, které chtějí ukázat, že BTC je možné těžit
  Společnosti v čele se třemi významnými osobnostmi světa Bitcoinu – Blockstream Adama Backa, Block Jacka Dorseyho a Tesla Elona Muska spojují své síly k těžení BTC zeleným způsobem.
 • Firmy, které letos vstoupí na burzu, čeká raketový růst. Na IPO se chystají sociální sítě, digitální banky i veganské potraviny
  Investoři se shodují, že rok 2022 bude pro nováčky na poli IPO velmi příznivý. Raketový růst čeká na zkušené hráče, ale i mladší start-upy, které vyzývají trh. Na svůj burzovní debut se připravuje Starlink pod vedením Elona Muska a sociální platformy jako TikTok, Reddit, či Discord. Emisi akcií dále chystá americká online služba pro doručování potravin Instacart, platební aplikace Stripe, digitální banky Klarna a Chime, úložiště dat Databricks a výrobci veganských produktů Impossible Foods. Investiční experti z Freedom Finance vytipovali 10 nejočekávanějších IPO, které by neměly uniknout pozornosti investorů, s celkovým oceněním přesahujícím 360 miliard dolarů.
 • Firmy nepotěšily, rizikem zůstává Trump. Koruna za zhoršené nálady další zisky nepřidala
  Dnešek koruně nové zisky nepřinesl, její kurz k euru se naopak stahuje zpět na 25,70. Tentokrát jde pouze o drobný pohyb. Dozvuky jestřábích komentářů z ČNB bránily korunu proti vlivu zhoršení situace na hlavních trzích. Později odpoledne však v regionu lehce převážily prodejci.
 • Firmy obchodující se zahraničím se nechávají zajistit o 70 % více. Vyšší částky na delší dobu
  Aktuální geopolitická situace rapidně zvýšila zájem firem obchodujících se zahraničím o kurzové zajištění. Jak uvádí Tomáš Kudla, obchodní ředitel pro ČR a SK společnosti Ebury: "Aby si firmy zachovaly svou konkurenceschopnost, zajišťují si kurz. Klienti mají zájem o vyšší částky než obvykle a značná část z nich se zajišťuje i na období 3 let, což je v rámci našich služeb možné. V našem portfoliu zákazníků hovoříme o zhruba 70% nárůstu zájmu o tuto službu." Nejčastěji jde přitom podle Kudly o zajištění zejména měnového páru EUR/CZK.
 • Firmy podnikatelů Křetínského, Tkáče, Havrlanta a PPF kupují Planeo Elektro
  PPF, EC Investments a Rockaway Capital kupují skupinu FAST, která vlastní řetězec prodejen elektroniky Planeo Elektro. Cenu transakce nezveřejnily. Firmy to dnes oznámily v tiskové zprávě, obchod ještě musí schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
 • Firmy: Rekordní cena povolenek zvýší náklady, nahoru ji tlačí spekulanti
  Rekordní cena emisních povolenek, které platí uhelné elektrárny či průmyslové podniky za tunu oxidu uhličitého (CO2) vypuštěného do atmosféry, zvýší náklady těchto provozů. Cenu nahoru tlačí spekulanti. Vyplývá to z vyjádření vybraných firem a sdružení, které oslovila ČTK. Cena emisních povolenek v Evropské unii dnes dosáhla rekordu a poprvé přesáhla hranici 50 eur (1292 korun) za tunu. K růstu cen přispívá mimo jiné přísnější politika ochrany klimatu a také vysoká poptávka od investorů.
 • Firmy s obchodovanými akciemi budou muset mít zásady odměňování
  Společnosti, jejichž akcie se veřejně obchodují na regulovaném trhu, pravděpodobně budou muset vypracovat zásady odměňování členů volených orgánů firmy a zveřejňovat zprávy obsahující výši odměn členů orgánu společnosti. Počítá s tím zákon, kterým se mění některé zákony v souvislosti s podporou výkonu práv akcionářů a který dnes podepsal prezident Miloš Zeman. O podpisu informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.
 • Firmy v eurozóne zvýšili svoj dlh vo forme dlhopisov za Q2 o 46 mld. EUR. Predovšetkým kvôli ECB
  Minulý piatok zverejnil eurostat finančné účty krajín EÚ za druhý kvartál. Jedná sa o bilanciu finančných aktív a pasív jednotlivých ekonomických subjektov. Tento kvartál bol z môjho pohľadu obzvlášť zaujímavý, a to kvôli tomu, že ECB v júni (8.6.) odštartovala v rámci QE nákupy korporátnych dlhopisov. Vychádza to zhruba na 10 mld. eur mesačne. Ohlásila to pritom už v marci, na čo mali podľa viacerých správ spoločnosti, ktorých dlh má rating v investičnom pásme, reagovať zvýšenou emisiou dlhopisov, a to ešte pred začiatkom nákupov. Ukazuje to napríklad aj tento graf od MSCI:
 • Firmy v USA před volbami ztrácejí optimismus, Fed však hovoří o růstu úroků dál
  Americké firmy - jedno zda z průmyslu či z oblasti služeb - jakoby ztrácely dobrou náladu. Alespoň touto řečí hovoří velmi důležité indexy podnikatelských po zkratkou ISM.
 • Firmy závislé na Velké Británii mohou čelit bankrotu
  Výsledek jednání o brexitu je stále velmi nejasný. Jedna věc je však jistá: firmy s vysokou angažovaností na trzích Spojeného království zažijí velmi těžké časy. Politická situace na Britských ostrovech se dá přirovnat k dílům Franze Kafky. V těch je jedinec vydán napospas cizím a nepochopitelným silám.
 • Fisher (Bank of England)
  " Stále nie je jasné, či QE sa bude rozširovať alebo redukovať v Bank of England&...
 • Fisher (FED)
  Dallaský prezident FEDu a voliaci člen FOMC v roku 2011 má v QE2 jasno a hovorí áno ...&quo...
 • Fisher (FED)
  Budúcnosť úrokových sadzieb FEDu závidí primárne od obnovy ekonomiky.......
 • Fisher (FED)
  Reálnou hrozbou aktuálne pre americkú ekonomiku vývoj deficitu.......
 • Fisher (FED)
  "nákup USD dlhopisov FEDom môže byť ...
 • Fisher (FED)
  " FED nemá povinnosť zaviesť druhé kolo kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy krypto