Pondělí 29. listopad 2021 16:38
reklama
Admiral Markets
reklama
Dukascopy
reklama
Dukascopy
reklama
XTB Masterclass

Rozhodnutí uvolnit ropu ze strategických rezerv vedlo k růstu cen. Přehled USD, CAD a JPY

24.11.2021 16:44  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Cena ropy v úterý vykázala rychlý růst poté, co Spojené státy oznámily uvolnění 50 milionů barelů ropy ze strategických ropných rezerv. Čína, Japonsko, Velká Británie, Indie jsou připraveny se připojit k tomuto rozhodnutí, které bude celkově znamenat dalších 15-20 milionů barelů. Toto rozhodnutí nevedlo k poklesu cen ropy, ale naopak, futures Brent se dostaly nad 82 USD za barel, jelikož hráči správně usoudili, že poskytování dodatečných objemů lze snadno zastavit rozhodnutím OPEC+ nenavyšovat vlastní zásobování, ale strategické rezervy těchto zemí po realizaci plánu již nebudou. OPEC+ se sejde na dalším zasedání 2. prosince.

V souladu s tím vedl rychlý růst cen ropy k dalšímu tlaku na ochranná aktiva. Cena zlata a japonského jenu klesla a dochází k poklesu poptávky po dluhopisech. Do konce týdne je pravděpodobný nárůst poptávky po riziku.

USD/CAD

Oživení kanadské ekonomiky v posledních měsících bylo nestabilní, ale silný nárůst inflace naznačuje vyšší tempo růstu spotřebitelských výdajů, které je podporováno rychlým oživením na trhu práce (znatelně lepším než v USA) a významné nahromadění přebytečných úspor.


Pokud se budou cenové tlaky dále zrychlovat, hospodářský růst může utrpět v důsledku poklesu reálných mezd a kupní síly spotřebitelů. Na základě těchto rizik Bank of Canada jako jedna z prvních dokončila program kvantitativního uvolňování a je připravena zahájit cyklus zvyšování sazeb. Každopádně pravděpodobnost "dřívějšího než předpokládaného" zvýšení byla oznámena na posledním zasedání 28. října. Příští zasedání Fedu se bude konat 8. prosince. S blížícím se datem se pravděpodobnost, že USD/CAD bude nadále růst, zmenšuje.

Jak vyplývá ze zprávy CFTC, čistá dlouhá pozice v kanadském dolaru se za vykazovaný týden zvýšila o 283 milionů na +694 milionů. Výhoda není silná, ale obecně je výhled měny spíše optimistický. Cílová cena je pod spotem a blízko dlouhodobého průměru, ale neexistuje jasný směr.

 

Růst cen ropy v kombinaci s poměrně sebevědomou politikou Bank of Canada zpomalí růst USD/CAD. Dá se předpokládat, že nedávné maximum 1,2744 nebude v blízké budoucnosti aktualizováno. Z lokálního maxima je pravděpodobný mělký pullback k supportu 1,2580/2600, po kterém se může růst obnovit.

USD/JPY

Zatímco většina centrálních bank ve vyspělých ekonomikách, především Fed, Bank of England a dokonce i ECB, vypracovávají plány pro ukončení nekonvenční měnové politiky, japonské úřady jednají přesně opačně. Na zvláštním zasedání kabinetu 19. listopadu vláda skutečně dokončila balíček ekonomických stimulů, který bude zahrnovat rekordní fiskální výdaje ve výši 55,7 bilionu jenů a celkové výdaje ve výši 78,9 bilionu jenů. To je mnohem víc než předvolební sliby premiéra. Navíc bychom měli mluvit o tom, že dodržování finanční kázně je obecně mimo program – jak vládní koalice, tak opozice trvají na zvýšení vládních výdajů.

Japonské měnové autority lze pochopit – zatímco zbytek světa hledí s hrůzou na "dočasné" zvýšení inflace, Japonsko nadále neúspěšně bojuje s deflací. Nárůst výdajů zde odpovídá zvýšení spotřebitelské poptávky, což bude sloužit jako silný medvědí faktor pro jen, protože se sníží již tak nízká reálná ziskovost.

Čistá krátká pozice jenu klesla o 1,5 miliardy, což je poměrně hodně, ale medvědí výhoda je stále nepopiratelná (-10,138 miliardy). Cílová cena je nad dlouhodobým průměrem, ale dynamika je slabá.


Dá se předpokládat, že obecný vzestupný trend páru USD/JPY bude pokračovat, ale pravděpodobnost korekce směrem dolů se zvýšila. Nejbližší zóna supportu je 114,50/60. Pokud dojde k pullbacku, můžete zkusit nakoupit znovu s cílem na 118,40. Prudký nárůst poptávky po defenzivních aktivech by mohl vyvolat hlubší pullback do zóny supportu 111,90/112,20, ale šance na takový vývoj událostí se zdají být nízké.

Autor článku: Tým Instaforex

Upozornění: Informace v tomto článku slouží pouze ke studijním účelům a v žádném případě nejde o investiční doporučení.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Rozhodnutie FOMC a vplyv na pár EURUSD
  Zasadnutia FOMC patria medzi najdôležitejšie udalosti na finančnom trhu. Po tom, čo začal mať Fed okrem zverejnenia vyhlásenia o menovej politike...
 • Rozhodnutie FOMC o menovej politike
  Dnes večer bolo zverejnené rozhodnutie FOMC o úrokovej miere. Podľa očakávaní FOMC ponechalo úrokovú mieru v pásme 0.2...
 • Rozhodnutie FOMC o menovej politike
  Včera rozhodol Fed o menovej politike. Objem QE bol podľa očakávaní znížený na 15 mld. USD mesačne z 25 mld. mesačne. Fed tiež ponechal...
 • Rozhodnutie FOMC o menovej politike
  Včera prebehlo zasadnutie FOMC. Okrem vyhlásenia FOMC boli zverejnené aj projekcie ekonomiky, základnej úrokovej sadzby a bola aj konferencia...
 • Rozhodnutie o clách zlepšilo náladu na trhoch
  Akciové trhy aj napriek slabý makroekonomickým dátam pokračujú druhý deň v rade v oživení. Nálada na akciových trhoch sa výrazne zlepšila po tom, čo Donald Trump odložil rozhodnutie o clách na dovoz automobilov do USA o 6 mesiacov. Toto rozhodnutie má obzvlášť pozitívny vplyv na európske akciové trhy. Nemecký akciový index DE30 zaznamenal prudký nárast o 1% a EU50 o 0,8%. V USA, USFANG zaznamenal nárast o 1,3%. Táto správa je pozitívna, ale na druhej strane to môže znamenať, že Trump očakáva predĺženie konfliktu s Čínou.
 • Rozhodnutie RBNZ o menovej politike
  Novozélandská ekonomika by mala tento rok zaznamenať ročný rast na úrovni 3,7 %. Globálne finančné podmienky ostávajú veľmi uvoľnené...
 • Rozhodnutí FED - komentář Martina Pohla, Generali Investments
  Rozhodnutí FED o prodloužení omezení na výplatu dividend nebylo překvapením pro investory a nevyvolalo negativní reakci na trhu. Akcie bank ve středu dokonce vzrostly o 1.39%, zatímco celý index SP 500 přidal jen 0,8%. Hlavní motivací FEDu je zajistit stabilitu finančního systému a s případnou úpravou si chtějí počkat na konec roku, kdy budou k dispozici výsledky druhého kola zátěžových testů. Rozhodnutí nebylo jednohlasné. Proti se postavila Laela Brainard, která v rámci FED zodpovídá za finanční stabilitu. Stejně jako představitelé Demokratů poukazuje na možné oslabení kapitálové pozice bank, které by mohlo omezit úvěrovou aktivitu v ekonomice.
 • Rozhodnutí Fedu a BoE o sazbách ve středu zájmu
  Rostoucí obavy o celosvětový hospodářský růst dostávají finanční trhy do obtížné situace a v posledních letech zavádějí strategii "in-and-out". Nicméně vzhledem k pozitivnímu vývoji vztahů mezi Čínou a USA, počínaje redukcí celních tarifů pro výrobce automobilů v USA, prvním nákupem amerických sójových bobů za několik měsíců a konče propuštěním finanční ředitelky společnosti Huawei, zůstává výhled pro akcie atraktivní. Nicméně ekonomické výsledky Číny, které poukazují na zpomalení růstu, nadále přinášejí problém investorům a nedávné hlasování poslanců britského parlamentu proti premiérce Mayové také nepomáhá. Turecký ekonomický výhled zůstává nejasný, jelikož rozhodnutí Turecké centrální banky o udržení základní sazby beze změn po dobu druhého po sobě jdoucího období může tureckou liru zatížit.
 • Rozhodnutí o Sýrii může přinést negativní vliv na akciový trh.
  Minulý týden byl plný makroekonomických statistických údajů, které přinášejí turbulencí na trzích, a jsme stali svědk...
 • Rozhodnutí RBNZ snížit sazby o 50bp. spustilo výprodej na NZD, klesá také AUD
  Novozélandská centrální banka dnes ráno překvapila investory snížením úrokových sazeb o půl procenta, zatímco konsenzus počítal s pouze čtvrtprocentním snížením. Banka zároveň zveřejnila holubičí komentář. Během tiskové konference následně guvernér Orr nevyloučil možnost dalšího snižování sazeb a použití neortodoxních nástrojů pro další uvolňování. Zároveň uvedl, že sazby mohou být sníženy až do záporných úrovní.
 • Rozhodnutí vlády neotevřít obchody způsobí ztráty až desítek miliard, zvýší nezaměstnanost. Už nyní jsou čeští podnikatelé ochromeni nejvíce v celé historii země
  Dnešní rozhodnutí vlády v pondělí neotevřít nyní uzavřené obchody je pro ekonomiku ránou, která způsobí i nárůst míry nezaměstnanosti.
 • Rozhoupaný začátek týdne přináší zisky euru, dluhopisům i zlatu
  Zvláště akciové trhy jsou dnes jako na houpačce. Evropské indexy otevřely dole, dokázaly se vyškrábat do plusu, ale odpoledne znovu ztrácejí, a to momentálně přes půl procenta. Wall Street si také prošla slabým úvodem, ovšem pak se přesunula do mírných zisků kolem 0,2 procenta.
 • ROZHOVOR: Analytik L. Lipovský sa v relácii Rádiožurnál (Rádio Slovensko) vyjadril k aktuálnej situácii na Wall Street
  Analytik spoločnosti X-Trade Brokers, Lukáš Lipovský, sa v relácii Rádiožurnál (Rádio Slovensko) vyjadril k aktuálnej situácii na Wall Street. Rozhovor si môžete pozrieť kliknutím na nižšie uvedený odkaz.
 • Rozhovor: Analytik L. Lipovský sa v relácii Z prvej ruky (Rádio Slovensko) vyjadril k stave americkej ekonomiky
  Analytik spoločnosti X-Trade Brokers , Lukáš Lipovský, sa vyjadril v relácii Z prvej ruky pre Rádio Slovensko k výzvam ktorým čelí novozvolený americký prezident Joe Biden a k stave americkej ekonomiky. Rozhovor si môžete vypočuť kliknutím na nižšie uvedený odkaz.
 • Rozhovor: Cena bitcoinu se může rychle propadnout třeba i o polovinu. Má ale budoucnost
  Dnes jsem měl na aktualne.cz online rozhovor, kde jsem zodpovídal dotazy čtenářů na téma bitcoin. Bylo jich hodně. Mrknout můžete tady.
 • Rozhovor k talianskemu referendu a bankám (HN Televízia)
  Vo štvrtok som bol v HN Televízii na rozhovor k talianskemu referendu a bankám, nižšie je link so záznamom. Titulok je trochu zvláštny, asi sme sa nepochopili?
 • Rozhovor: O záchrane dvoch talianskych bánk
  Celé sa to udialo takto. Tieto dve menšie banky (Banco Popolare di Vicenza a Banca Veneto) boli európskymi regulátormi viacnásobne vyzvané, aby si doplnili kapitál, keďže nespĺňali pravidlá kapitálovej primeranosti. Keďže o ich akcie nebol záujem a nedokázali nájsť investora, tak Rezolučná rada minulý piatok vyhlásila, že tieto banky sú insolventné a prestane im poskytovať likviditu, teda požičiavať peniaze. Vzhľadom na to, že podľa tejto rady neboli pre európsky finančný systém dôležité, tak nebolo potrebné využiť európsky mechanizmus na sanácie bánk, pri ktorom musia prispievať aj veritelia, a majú prejsť likvidáciou podľa talianského práva.
 • Rozhovor pre HN TV o švajčiarskom referende za zákaz pre banky tvoriť peniaze
  Švajčiari prišli s občianskou iniciatívou, ktorá by mala zakázať bankám tvoriť peniaze. Rozprával som sa o tom v HN TV...
 • Rozhovor s celosvětově známým ekonomem a školitelem v oblasti tradingu Billem Hubardem
  FXstreet.cz udělal nedávno rozhovor s celosvětově známým ekonomem a školitelem v oblasti tradingu Billem Hubardem, který je častým...
 • Rozhovor se společností E4U - zkušení investoři nezapomínají mít v portfoliu obnovitelné zdroje energie
  V Česku je E4U první, kdo s veřejnou nabídkou tohoto typu přichází. Rozprodaná je již téměř polovina nabízeného množství dividendových akcií, uvedl Aleš Jelínek.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy