Čtvrtek 21. říjen 2021 00:22
reklama
Admiral Markets
reklama
Dukascopy
reklama
Purple konference
reklama
InstaMarkets

Broker Consulting Index podílových fondů: Ručička vah se v září otočila, oproti srpnu si nejlépe vedly komoditní fondy, naopak největší pokles zažily akciové fondy

12.10.2021 13:55  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Největší meziměsíční propad zaznamenaly v září akciové fondy, v důsledku paniky spojené s čínskou firmou Evergrande odepsaly -3,91 %. Pokles zažily také dluhopisové fondy a fondy peněžního trhu, a sice na hodnotu -1,24 %, respektive -0,63 %. Dařilo se naopak nemovitostním fondům, které si připsaly zhodnocení 0,11 %. S nejlepším výsledkem zakončily měsíc září fondy komoditní, které v porovnání se srpnovým nezdarem získaly 3,89 %.

Po relativně klidném prázdninovém období vstoupil svět do nového „školního roku“. Globální ekonomiku nepříznivě ovlivňují zpřetrhané dodavatelské řetězce vyvolané částečnými nebo úplnými lockdowny z loňského roku. Velmi nedostatkové jsou aktuálně stavební materiály a energie, ale také mikročipy do automobilů. Důsledkem je růst inflace, který začíná trápit bankéře a finančníky nejen v České republice.

Akciové trhy se v září ocitly pod tlakem zpráv o závažných problémech čínské firmy Evergrande, jejíž dluhy dosahují výše 300 miliard dolarů. Její neschopnost dostát svým závazkům u dluhopisů vydaných domácím i zahraničním investorům způsobila na kapitálových trzích paniku a obavy z dalšího nepříznivého vývoje. „Současný vývoj událostí kolem firmy Evergrande vyústil v nebývalý rozruch a pokles cen i prodeje na trzích, které se tak meziměsíčně propadly o téměř 4 %. Vyvstaly tak otázky, zda se čínská vláda o problémovou firmu postará, anebo ji po vzoru Lehman Brothers nechá padnout, čímž by mohla odstartovat počátek nové krize, která by se mohla dotknout i ostatních států,“ popisuje hlavní analytik společnosti Broker Consulting Martin Novák.

Září nepřineslo dobré zprávy ani dluhopisovým fondům, které odepsaly -1,24 %. Také na ně dopadá rostoucí inflace, na kterou centrální banky po vzoru ČNB budou dříve či později reagovat zvýšením úrokových sazeb. Dopady do dluhopisových fondů se pak liší podle zaměření a zejména jejich durance. U dluhopisů platí, že pokud se zvyšují sazby, roste výnos do splatnosti, ale klesá jejich cena. To ostatně potvrzují i české 10leté státní dluhopisy, jejichž výnos se zvýšil z 1,8 % na 2,2 %. Se záporným výsledkem v září skončily také fondy peněžního trhu, a sice na hodnotě -0,63 %

Po srpnovém poklesu zaznamenaly komoditní fondy v září opět pozitivní čísla, kdy posílily o 3,89 %. Nelze vyloučit, že se jejich výkonnost bude dále zvyšovat s ohledem na růst cen komodit. Otázkou zůstává, zda pouze růst cen zajistí i vyšší ziskovost daných firem.

U nemovitostních fondů lze dlouhodobě sledovat klesající průměrnou výkonnost. Je to dáno tím, že s růstem cen nemovitostí klesá zisk z nájemného, a fondy tak připisují nižší zhodnocení, konkrétně 0,11 %. „Nemovitostní trh s rezidenčním bydlením je nyní pod tlakem hlavně v Česku, kde vidíme rostoucí ceny také u komerčních nemovitostí. Pandemie covidu-19 ukázala, že skladování zásob je stále hojně využívané a výrobní metoda just-in-time nemusí být všespásná. Bude zajímavé sledovat, jak se u nás i ve světě změní kancelářská práce a obecně kancelářské prostředí. Právě tyto faktory budou mít v budoucnu vliv i na výkonnost nemovitostních fondů,“ uzavírá Martin Novák.


Zdroj: Broker Consulting, a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Broker Consulting Index hypotečních úvěrů: V květnu potvrzen trend poklesu úrokových sazeb
  Květnový Broker Consulting Index hypotečních úvěrů potvrdil předchozí snížení úrokových sazeb, kterého jsme byli svědky v dubnu. Průměrná úroková sazba oproti minulému měsíci opět klesla, a to na 2,40 %, p. a. V dalších měsících lze očekávat pokračující postupné snižování. Průměrná výše hypotečního úvěru se na druhou stranu mírně zvýšila na současnou hodnotu 2 412 000 Kč.
 • Broker Consulting Index podílových fondů: Během září na akciových trzích růst a nižší volatilita
  Akciové fondy potvrdily roli investorova favorita, od začátku roku si připsaly 13,7 % v CZK. Velmi dobře si zatím vedou také smíšené a balancované fondy s výsledkem 6,06 % v CZK. Vyplývá to z dat Broker Consulting Indexu podílových fondů za září 2019.
 • Broker Consulting Index podílových fondů: Červen přinesl na trhy korekci
  V červnu došlo ke korekci na finančních trzích, jednotlivé skupiny podílových fondů stahovaly ztráty, které zaznamenaly na přelomu února a března. Od začátku roku vykazují akciové fondy výkonnost -5,79 %, pro připomenutí v květnu to bylo -8,90 % v CZK. Posilovaly také fondy fondů, nemovitostní fondy a komoditní fondy, které si stále připisují nejvyšší propady ze skupiny podílových fondů. Naopak pokles ve výkonnosti v červnu zažily dluhopisové fondy a fondy peněžního trhu. Vyplývá to z Broker Consulting Index podílových fondů za červen 2020.
 • Broker Consulting Index podílových fondů: Dluhopisové a peněžní fondy v červenci investory nepotěšily
  V červenci výkonnost některých skupin podílových fondů stále zůstávala hluboko pod nulou. Dluhopisové a peněžní fondy se v minulosti těšily skutečnosti, že nesly svým investorům od začátku roku kladné zhodnocení, ovšem v červenci si právě tyto dvě skupiny připsaly pokles. Dluhopisové fondy měly v červenci výkonnost -0,82 %, v červnu 1,40 % a peněžní fondy vykazují výkonnost mírně pod hranicí nuly, a to -0,03 %, pro připomenutí v červnu si připisovaly 4,30 % a vykazovaly tak nejvyšší výkonnosti od začátku roku ze všech skupin podílových fondů. Vyplývá to z Broker Consulting Indexu podílových fondů za červenec 2020.
 • Broker Consulting Index podílových fondů: Druhá vlna přinesla zvýšenou volatilitu
  Od začátku roku akciové fondy vykazují výkonnost -2,05 %, v září vykazovaly -3,01 %. Dluhopisové fondy si v říjnu připisují zhodnocení 3,07 %, v září 1,93 % a peněžní fondy vykazují 5,14 %, pro připomenutí v září si připisovaly 3,32 %. Pokles zažily pouze smíšené fondy, které si připisují 0,57 %, v září 1,49 %. Komoditní a nemovitostní fondy vykazují pokles ve všech sledovaných obdobích. Komoditní fondy od začátku roku vykazují pokles -6,23 %, v září to bylo -6,50 %. Nemovitostní fondy si na konci října připisovaly -8,74 %, v září měly pokles -8,90 %. Broker Consulting Index podílových fondů za říjen 2020 uvádí celkové číslo za jednotlivé skupiny fondů. Rozdílná výkonnost fondů v měně fondu a v CZK je dána vývojem měnových kurzů.
 • Broker Consulting Index podílových fondů: Duben přinesl menší oživení
  Po propadech v březnu přinesl duben optimismus v podobě oživení. I když akciové trhy jsou od začátku roku stále v mínusu 11,39 %, tak již propady nejsou tak vysoké jako v březnu. Plusové hodnoty si za to samé období připsaly fondy dluhopisové, a to plus 1,41 %. Vyplývá to z Broker Consulting Indexu podílových fondů.
 • Broker Consulting Index podílových fondů: Květen ve znamení zvýšené volatility
  Podílové fondy v květnu stahovaly propady, které si připsaly na přelomu února a března, kdy jsme na finančních trzích zažili výrazný pokles v souvislosti s koronavirem. Akciové fondy se na konci března odrazily od svého pomyslného dna a následující dva měsíce posilovaly. V květnu se však dostavila zvýšená volatilita a akciové fondy od začátku roku tak dosahují záporné výkonnosti -8,90 %. Pro připomenutí v dubnu si připisovaly výkonnost -11,39 %. Posilovaly také fondy fondů, které mají od počátku roku výkonnost -6,49 % a komoditní fondy, byť ty stále zaznamenávají největší propady ze skupiny podílových fondů. Kladného zhodnocení od začátku roku dosahují pouze fondy peněžního trhu a dluhopisové fondy. Výkonnost fondů v CZK byla ovlivněna březnovým oslabením koruny, tudíž si fondy připsaly mírnější propady. Vyplývá to z Broker Consulting Index podílových fondů za květen 2020.
 • Broker Consulting Index podílových fondů: Nejvýkonnější během října akciové fondy
  Akciové fondy si i během října udržely pozici lídra, meziroční výkonnost byla 10,89 % v CZK. Dech s nimi udržely pouze fondy fondů, které se meziročně během října připsaly v CZK 9,28 %. Vyplývá to z dat Broker Consulting Indexu podílových fondů za říjen 2019.
 • Broker Consulting Index podílových fondů: Překvapení se nekoná, nejvýkonnější v roce 2019 byly akciové fondy
  V loňském roce se nejvíce dařilo akciovým fondům, závěr roku ukončily s průměrným výnosem 21,12 %, což vzhledem k průběžným výsledkům není příliš překvapující. Vyplývá to z Broker Consulting Indexu podílových fondů za prosinec 2019.
 • Broker Consulting Index podílových fondů: Rok 2020 budeme mít ještě dlouho v paměti
  Za rok 2020 vykazují akciové fondy výkonnost 2,50 %, v listopadu vykazovaly 1,17 %. Dluhopisové fondy si za stejné období připisují zhodnocení 1,05 %, v listopadu 0,95 % a peněžní fondy zaznamenaly mírný meziměsíční propad a vykazují zhodnocení pouze 0,34 %, pro připomenutí v listopadu si připisovaly 0,43 %. Smíšené fondy si připisují 2,60 %, v listopadu to bylo 1,88 %. Komoditní fondy stále vykazují pokles ve všech sledovaných obdobích, od začátku roku vykazují pokles -3,23 % a v listopadu měly pokles o -5,97 %. Nemovitostní fondy zaznamenaly v prosinci pokles a vykazují tak za uplynulý rok -9,62 %, v listopadu měly pokles -8,46 %. Index podílových fondů uvádí celkové číslo za jednotlivé skupiny fondů. Rozdílná výkonnost fondů v měně fondu a v CZK je dána vývojem měnových kurzů.
 • Broker Consulting Index podílových fondů: V srpnu nejvíce ztratily komoditní fondy, naproti tomu akciové fondy si připsaly téměř 2 %
  V posledním letním měsíci se nadmíru dobře dařilo akciovým fondům, které si připsaly 1,93 %. Mírně posílily také nemovitostní fondy, tedy o 0,11 %. Naopak pokles o 0,39 % vykázaly fondy peněžního trhu a dluhopisové fondy, které ztratily -0,48 procentních bodů. Nejvyšší ztrátu ze všech fondů sledovaných Broker Consulting Indexem podílových fondů však zaznamenaly fondy komoditní, a to o 0,92 %.
 • Broker Consulting Index spotřebitelských úvěrů výrazně poklesl
  Zatímco v červnu průměrná sazba spotřebitelských úvěrů stoupala vzhůru, tak v červenci se vrátila na hodnotu předkoronavirovou a dosáhla hranice 6,62 %, p. a. Vyplývá to z dat Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů za červenec 2020.
 • Brown (bývalý UK premiér)
  " Odporúčam aby sa moci chytil víťaz volieb D. Cameron"... komentár: všetko hr...
 • Brown rezignoval
  Britský premiér G. Brown rezignoval z pozície premiéra UK......
 • Brtiský trh práce si vede stále dobře. Mzdová inflace ale nezrychluje a výhledu pro vyšší sazby nepomáhá
  Británie dnes zveřejnila nová data z pracovního trhu a nabídla docela smíšené výsledky. Zklamáním skončily hlavně počty žadatelů o podporu v nezaměstnanosti, které se překvapivě zvyšovaly o 25 tis. osob, zatímco konsenzus počítal s jejich snížením o 11 tis. Stejně jako v případě výsledků z amerického trhu práce, které zklamaly minulý pátek, i dnes se jedná o spíše kompenzaci velmi dobrých výsledků z minulých měsíců, které na celkovém obrazu situace na britském trhu práce zase až tolik nemění.
 • Bruederle (nemecký minister hospodárstva)
  "Nemecko je lokomotívou "totálnej" európskej obnovy."...
 • Bruederle (nemecký minister hospodárstva)
  Potvrdzujem, že balíček 110 mld. EUR nepokrýva všetky finančné potreby Grécka na nasledujúce 3 ...
 • Bruederle (nemecký minister hospodárstva)
  "Nemecká ekonomika bude potrebovať ešte 3 roky kým sa úplne z krízy obnoví."...
 • Bruederle (nemecký minister hospodárstva)
  "Mali by sme najskôr urobiť všetko pre to aby sme sa vyhli tomu aby Grécko potre...
 • Brusel dnes představí revoluční zelený balíček. Zdraží auta, letenky, bydlení, elektřinu, přitom se EU může jenom střelit do nohy
  Evropská unie dnes přelomově vykročí k tomu, aby se stala globální laboratoří opravdu hluboké a plošné dekarbonizace. Evropská komise totiž představí masivní soubor návrhů nových opatření, jejichž klíčovým smyslem je učinit evropskou ekonomiku klimaticky mnohem šetrnější, ovšem která současně zásadně promění život každého ze stovek milionů obyvatel EU.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Admiral Markets