Čtvrtek 03. prosinec 2020 14:19
reklama
Bossa live mentoring
reklama
Dukascopy
reklama
Purple webinar OH

Broker Consulting Index podílových fondů: Druhá vlna přinesla zvýšenou volatilitu

19.11.2020 16:01  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Od začátku roku akciové fondy vykazují výkonnost -2,05 %, v září vykazovaly -3,01 %. Dluhopisové fondy si v říjnu připisují zhodnocení 3,07 %, v září 1,93 % a peněžní fondy vykazují 5,14 %, pro připomenutí v září si připisovaly 3,32 %. Pokles zažily pouze smíšené fondy, které si připisují 0,57  %, v září 1,49 %. Komoditní a nemovitostní fondy vykazují pokles ve všech sledovaných obdobích. Komoditní fondy od začátku roku vykazují pokles -6,23 %, v září to bylo -6,50 %. Nemovitostní fondy si na konci října připisovaly -8,74 %, v září měly pokles -8,90 %. Broker Consulting Index podílových fondů za říjen 2020 uvádí celkové číslo za jednotlivé skupiny fondů. Rozdílná výkonnost fondů v měně fondu a v CZK je dána vývojem měnových kurzů.

„Celosvětově zhoršující se situace ohledně pandemie covid-19 měla za následek zvýšenou volatilitu na trzích v říjnu. Narůstající počty denně nakažených a celá řada nových vládních opatření, které můžeme sledovat po celém světě, nejsou pro ekonomický vývoj a také finanční trhy příliš pozitivní. Trhy ale v průměru rostly. Nejlépe se stále daří USA a Číně, průměr však táhne dolů Evropa a Jižní Amerika, ty se stále nevymanily z jarních propadů,“ komentuje vývoj na trzích Lukáš Vokel, produktový analytik Broker Consulting.

Hlavním tématem v říjnu byl, podobně jako v jarních měsících, nárůst počtů nově denně nakažených virem SARS-CoV-2. Nejen v České republice, ale také i v celé řadě dalších zemí docházelo v říjnu k postupnému vydání ochranných vládních opatření. Dalším hlavním tématem, který bude trhy hýbat také i v listopadu, jsou prezidentské volby v USA. Zvýšená volatilita na amerických akciových trzích se zvyšovala s blížícím se termínem prezidentských voleb.

Jak také ukazuje Index, tak nemovitostní fondy dlouhodobě vykazují pokles. Do jejich výkonnosti vstupují nejenom české nemovitostní fondy, ale také i zahraniční nemovitostní fondy. Tyto fondy se specializují na investování do akcií realitních společností, které působí v realitním sektoru po celém světě. Mezi těmito fondy jsou opravdu veliké rozdíly. Dlouhodobě zahraniční nemovitostní fondy vykazují pokles, což se silně projevuje v celkové výkonnosti nemovitostních fondů. Již delší dobu můžeme sledovat, že české nemovitostní fondy svým investorům přináší slušný a hlavně do značné míry stabilní výnos.

„Vzhledem k říjnovým výkonům fondů bych rád připomněl, že diverzifikace je stále důležitá. Nikdo nezaručí, jak se budou události v budoucnu vyvíjet. Vyhlídky na úspěch akciových titulů v různých zemích a sektorech se mohou změnit během okamžiku. Proto je poměrně riskantní omezovat investice pouze na určitá aktiva, trhy a odvětví. Nejjednodušší způsob, jak snížit riziko potenciální ztráty, je portfolio diverzifikovat, tedy rozložit do různých titulů. Inspirací budiž jedno anglické přísloví: „Nepokládejte všechna vejce do jednoho košíku", radí na závěr Lukáš Vokel.


Proč je dobré index sledovat: Čeští investoři mají v podílových fondech zainvestován majetek ve výši zhruba 557 miliard korun. Fondy jsou velmi využívanou platformou pro dlouhodobé investování, zejména při vytváření rezerv pro období postaktivního věku (60+). Index ukazuje, jak se vede fondům dle jednotlivých tříd investičních aktiv. Investoři si mohou mimo jiné srovnávat,  jak si jimi vybrané fondy vedou v porovnání s průměrem trhu.


Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Britský veřejný sektor spolkl více peněz, trh bydlení v USA vyvrátil obavy z poklesu; analýza GBP/USD
  Britské veřejné financese dostaly v červenci do deficitu 62 milionů liber, v červenci 2012 přitom byly v přebytku...
 • Britský výrobní sektor po vzoru dalších zemí zpomaluje
  Dnešní data z britského výrobního sektoru přinesla negativní překvapení, která potvrzují obavy ze zpomalování britské ekonomiky. PMI za minulý měsíc skončil na 52,8b, zatímco trh doufal ve výsledek 53,5b. Jedná se tak o výrazné zhoršení z původních 54,2b. Pád by byl ještě větší, pokud by indexu nepomohly obavy z brexitu, které vedly k předzásobení firem a zvýšení subindex zásob z 54,2b. na 56,3b.
 • Britský výrobní sektor příjemně překvapil. Libra si zisky z minulých týdnů dál úspěšně drží
  Začátkem týdne to vypadá na další velmi dobré zprávy z Británie. Dopoledne totiž přišly výsledky PMI pro výrobní sektor a čísla jsou to více než povzbudivá. Britský výrobní sektor zahájil druhé čtvrtletí nečekaně optimisticky, když se tamní PMI se dostal až na 57,3b., což je nejen vysoko nad březnovým výsledkem (54,2b.), ale i vysoko nad konsenzem, který počítal s mírnou kontrakcí na 54b. Dubnová čísla jsou zároveň nejlepším výsledek za poslední tři roky.
 • Britští poslanci odmítli brexitovou dohodu. Libra prudce reaguje
  Britští poslanci dnes podle očekávání odmítli dohodu o vystoupení Spojeného království z Evropské unie, kterou se sedmadvacítkou dojednala premiérka Theresa Mayová. Dohodu podpořilo podle agentury Reuters 202 zákonodárců, proti bylo 432. Opoziční labouristé vzápětí oznámili, že podali návrh na vyslovení nedůvěry vládě. Debatovat a hlasovat o něm budou poslanci už ve středu večer. Británie má unii opustit 29. března, tedy za 73 dní.
 • Broadcom ohlásil ponuku na prevzatie Qualcommu, deal ale nemusí byť schválený
  Výrobca čipov Broadcom v pondelok ohlásil záujem o kúpu svojho konkurenta Qualcomm za 103 mld. USD. Tento krok by mal posilniť postavenie Broadcomu v sektore a zvýšiť jeho podiel. Qualcomm oznámil, že ponuku prehodnotí a bude jednať v najlepšom záujme svojich akcionárov. Podľa zdrojov by ale mal Qualcomm ponuku odmietnuť, nakoľko sa jedná o príliš malú sumu a protimonopolné schvaľovanie by mohlo byť v prípade súhlasu príliš dlhé a namáhavé.
 • Broker Consulting Index hypotečních úvěrů: Hypoteční trh v době koronavirové
  V březnu se průměrná sazba hypotečního úvěru dále zvyšovala, a to na 2,66 % p. a., od konce loňského roku se jedná o nárůst o 0,15 procentního bodu. Průměrná výše hypotečního úvěru dosáhla v březnu hranice 2 462 418 korun. Vyplývá to z Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů za březen 2020.
 • Broker Consulting Index hypotečních úvěrů: V květnu potvrzen trend poklesu úrokových sazeb
  Květnový Broker Consulting Index hypotečních úvěrů potvrdil předchozí snížení úrokových sazeb, kterého jsme byli svědky v dubnu. Průměrná úroková sazba oproti minulému měsíci opět klesla, a to na 2,40 %, p. a. V dalších měsících lze očekávat pokračující postupné snižování. Průměrná výše hypotečního úvěru se na druhou stranu mírně zvýšila na současnou hodnotu 2 412 000 Kč.
 • Broker Consulting Index podílových fondů: Během září na akciových trzích růst a nižší volatilita
  Akciové fondy potvrdily roli investorova favorita, od začátku roku si připsaly 13,7 % v CZK. Velmi dobře si zatím vedou také smíšené a balancované fondy s výsledkem 6,06 % v CZK. Vyplývá to z dat Broker Consulting Indexu podílových fondů za září 2019.
 • Broker Consulting Index podílových fondů: Červen přinesl na trhy korekci
  V červnu došlo ke korekci na finančních trzích, jednotlivé skupiny podílových fondů stahovaly ztráty, které zaznamenaly na přelomu února a března. Od začátku roku vykazují akciové fondy výkonnost -5,79 %, pro připomenutí v květnu to bylo -8,90 % v CZK. Posilovaly také fondy fondů, nemovitostní fondy a komoditní fondy, které si stále připisují nejvyšší propady ze skupiny podílových fondů. Naopak pokles ve výkonnosti v červnu zažily dluhopisové fondy a fondy peněžního trhu. Vyplývá to z Broker Consulting Index podílových fondů za červen 2020.
 • Broker Consulting Index podílových fondů: Dluhopisové a peněžní fondy v červenci investory nepotěšily
  V červenci výkonnost některých skupin podílových fondů stále zůstávala hluboko pod nulou. Dluhopisové a peněžní fondy se v minulosti těšily skutečnosti, že nesly svým investorům od začátku roku kladné zhodnocení, ovšem v červenci si právě tyto dvě skupiny připsaly pokles. Dluhopisové fondy měly v červenci výkonnost -0,82 %, v červnu 1,40 % a peněžní fondy vykazují výkonnost mírně pod hranicí nuly, a to -0,03 %, pro připomenutí v červnu si připisovaly 4,30 % a vykazovaly tak nejvyšší výkonnosti od začátku roku ze všech skupin podílových fondů. Vyplývá to z Broker Consulting Indexu podílových fondů za červenec 2020.
 • Broker Consulting Index podílových fondů: Duben přinesl menší oživení
  Po propadech v březnu přinesl duben optimismus v podobě oživení. I když akciové trhy jsou od začátku roku stále v mínusu 11,39 %, tak již propady nejsou tak vysoké jako v březnu. Plusové hodnoty si za to samé období připsaly fondy dluhopisové, a to plus 1,41 %. Vyplývá to z Broker Consulting Indexu podílových fondů.
 • Broker Consulting Index podílových fondů: Květen ve znamení zvýšené volatility
  Podílové fondy v květnu stahovaly propady, které si připsaly na přelomu února a března, kdy jsme na finančních trzích zažili výrazný pokles v souvislosti s koronavirem. Akciové fondy se na konci března odrazily od svého pomyslného dna a následující dva měsíce posilovaly. V květnu se však dostavila zvýšená volatilita a akciové fondy od začátku roku tak dosahují záporné výkonnosti -8,90 %. Pro připomenutí v dubnu si připisovaly výkonnost -11,39 %. Posilovaly také fondy fondů, které mají od počátku roku výkonnost -6,49 % a komoditní fondy, byť ty stále zaznamenávají největší propady ze skupiny podílových fondů. Kladného zhodnocení od začátku roku dosahují pouze fondy peněžního trhu a dluhopisové fondy. Výkonnost fondů v CZK byla ovlivněna březnovým oslabením koruny, tudíž si fondy připsaly mírnější propady. Vyplývá to z Broker Consulting Index podílových fondů za květen 2020.
 • Broker Consulting Index podílových fondů: Nejvýkonnější během října akciové fondy
  Akciové fondy si i během října udržely pozici lídra, meziroční výkonnost byla 10,89 % v CZK. Dech s nimi udržely pouze fondy fondů, které se meziročně během října připsaly v CZK 9,28 %. Vyplývá to z dat Broker Consulting Indexu podílových fondů za říjen 2019.
 • Broker Consulting Index podílových fondů: Překvapení se nekoná, nejvýkonnější v roce 2019 byly akciové fondy
  V loňském roce se nejvíce dařilo akciovým fondům, závěr roku ukončily s průměrným výnosem 21,12 %, což vzhledem k průběžným výsledkům není příliš překvapující. Vyplývá to z Broker Consulting Indexu podílových fondů za prosinec 2019.
 • Broker Consulting Index spotřebitelských úvěrů výrazně poklesl
  Zatímco v červnu průměrná sazba spotřebitelských úvěrů stoupala vzhůru, tak v červenci se vrátila na hodnotu předkoronavirovou a dosáhla hranice 6,62 %, p. a. Vyplývá to z dat Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů za červenec 2020.
 • Brown (bývalý UK premiér)
  " Odporúčam aby sa moci chytil víťaz volieb D. Cameron"... komentár: všetko hr...
 • Brown rezignoval
  Britský premiér G. Brown rezignoval z pozície premiéra UK......
 • Brtiský trh práce si vede stále dobře. Mzdová inflace ale nezrychluje a výhledu pro vyšší sazby nepomáhá
  Británie dnes zveřejnila nová data z pracovního trhu a nabídla docela smíšené výsledky. Zklamáním skončily hlavně počty žadatelů o podporu v nezaměstnanosti, které se překvapivě zvyšovaly o 25 tis. osob, zatímco konsenzus počítal s jejich snížením o 11 tis. Stejně jako v případě výsledků z amerického trhu práce, které zklamaly minulý pátek, i dnes se jedná o spíše kompenzaci velmi dobrých výsledků z minulých měsíců, které na celkovém obrazu situace na britském trhu práce zase až tolik nemění.
 • Bruederle (nemecký minister hospodárstva)
  "Nemecko je lokomotívou "totálnej" európskej obnovy."...
 • Bruederle (nemecký minister hospodárstva)
  Potvrdzujem, že balíček 110 mld. EUR nepokrýva všetky finančné potreby Grécka na nasledujúce 3 ...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Bossa live mentoring