Čtvrtek 28. říjen 2021 05:51
reklama
InstaMarkets
reklama
Dukascopy
reklama
Interactive Brokers - Global Access-HU
reklama
InstaMarkets

Evergrande nejsou Lehmani, ale binec po nich taky zůstane

20.09.2021 20:19  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Čínský realitní gigant Evergrande se již několik týdnů zmítá v problémech. Společnost čelí platební neschopnosti. Dle dosavadních vyjádření nemá ani na nejbližší splátky úroků. Až 1,5 milionu čínských domácností se pravděpodobně nedočká svého zaplaceného bytu. Hlavní otázkou zůstává, jak se k problému postaví čínské politburo. To ovlivní, jak moc se problémy Evergrande nakonec podepíší na globálních finančních trzích.

Už jen název společnosti Evergrande napovídá, že její zakladatelé se nikdy nechtěli držet při zemi a díky systému financování nových bytů na čínském trhu společnost vyrostla v jednoho z největších světových developerů. Byty se obvykle platí celou částkou i několik let před dostavbou. Svoji roli hraje i mentalita Číňanů. Dle výzkumu portálu Anjuke celých 81 % Číňanů považuje koupi nemovitosti ještě před svatbou za svoji povinnost.

Akcie padají

Problémy společnosti akcionáři vyjádřili masivním propadem akcií. Z letošních maxim už akcie kotované v Hongkongu spadly o 86 %, přičemž o desetinu přišly jen během pondělní seance. Klesly na nejnižší úroveň od roku 2010. A dostaly se už i pod hodnotu IPO z roku 2009. Problémy realitních společností dnes stáhly celý hongkongský index HangSeng. Přišel o 3,3 % a uzavřel nejníže od listopadu minulého roku. Propady indexů v Evropě jsou krátce před závěrem seance nejvyšší za posledních několik měsíců.

Akcie společnosti Evergrande v tomto roce prudce padají. Z letošních maxim už ztrácejí 86 % a obchodují se pod IPO cenou z roku 2009. Zdroj: Bloomberg

Blíží se bankrot?

Stále více se spekuluje o krachu Evergrande, jejíž dluhy přesahují $300 mld. Ve čtvrtek by měla společnost dle Bloombergu splatit úroky z dluhopisů ve výši $84 mil. a následující středu jí čeká splátka ve výši $47,5 mil. Den zúčtování však může přijít už v úterý, kdy se čeká splátka úroků z bankovního úvěru. Už nyní je jasné, že nadějí je pouze finanční pomoc vlády nebo domluva na odložení splátky. Jinak můžeme očekávat technický bankrot.

Dopad na ekonomiku bude drsný

Dle banky Goldman Sachs bude jakýkoliv scénář dalšího vývoje bolet. I v případě relativně hladkého řešení situace se čeká zpomalení čínské ekonomiky o 1 procentní bod. V případě nejhoršího scénáře divokého krachu by dle Goldmanů přišla čínská ekonomika o 4 procentní body růstu, a to se všemi myslitelnými dopady na globální ekonomiku. Například australská ekonomika se již potýká s propadem zájmu o železnou rudu a australský dolar je na páru s americkým dolarem v září nejslabší měnou skupiny G10. Čína je pro Austrálii zdaleka nejdůležitějším obchodním partnerem.

Na rozdíl od mnoha dalších komodit se cena železné rudy propadá. Hlavním faktorem jsou problémy na čínském realitním trhu. Z letošních květnových maxim už cena v čínském Qingdau klesla o polovinu (cena $/t.). Zdroj: Bloomberg

Co na to kumunisti?

Alfou a omegou řešení celé situace je přístup čínské komunistické strany CCP. Zatím se zdá, že dělá velmi málo, ale to se může v krátké době změnit. Stranu si nelze představovat jako jednotnou entitu, ale spíše soubor různých frakcí, které neustále soutěží o moc. Xi Jinpingova “ideologická” klika se v posledním roce očividně pustila do frakcí, které stály za divokým kapitalismem (a korupcí) posledních desetiletí. Ty však umožnily vznik a rozvoj mnoha společností, které dnes patří mezi globální lídry včetně technologických obrů jako Alibaba nebo Tencent.

Vše může souviset s prezidentskými volbami v Číně, které jsou na programu v příštím roce. Na první pohled by se mohlo zdát, že prezident Xi Jinping bude chtít jakékoliv ekonomické problémy eliminovat, aby byl shromážděním lidových zástupců už potřetí zvolen do čela země. Byl by prvním čínským prezidentem, který by mohl být po změně ústavy v roce 2018 zvolen více než 2x.

Vzhledem k vnitropolitickým bojům však Xi může také bankrot (restrukturalizaci) společnosti využít ve svůj prospěch. Vnímat pouze ekonomické aspekty není v Číně dostačující. Investoři si nemohou být zdaleka tak jisti pomocí systémově důležitým společnostem jako v USA. Ideologie v posledních měsících v Číně jasně vede na úkor businessu, a pokud bude ideolog Xi Jinping opět zvolen prezidentem, tak se business dostane na druhou kolej s definitivní platností.

Jiří Tyleček
Analytik XTB

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • EU - Zasadnutie hláv štátov
  Po dlhých peripetiách ešte v piatok ozn&aac...
 • EU zavede kvůli Boeingu cla na americké zboží
  Evropská unie ještě dnes zavede cla na dovoz zboží ze Spojených států v odvetě za podporu, kterou Washington poskytoval výrobci letadel Boeing. Po dnešní videokonferenci ministrů obchodu to oznámil místopředseda Evropské komise (EK) Valdis Dombrovskis. Cla v celkovém ročním objemu čtyř miliard dolarů (téměř 90 miliard Kč) začne evropský blok vybírat od úterý. Podle německého ministra hospodářství Petera Altmaiera dala dnes většina ministrů najevo, že jejich státy doufají po zvolení nového amerického prezidenta ve zlepšení obchodních vztahů.
 • Evans „černou ovcí“ Fedu: Vysoká nezaměstnanost si žádá další uvolňování. Bullard kontruje: Pozor na inflaci
  Problémy americké ekonomiky jsou mnohem větší, než centrální banka očekávala, a ...
 • Evans (FED)
  " riziko dvojitého dna recesie US ekonomiky je aktuálne pravdepodobnejšie ako p...
 • Evans (FED)
  "US spotrebiteľ nebude už motorom rastu ekonomiky pre pretrvávajúcu vysokú nezamestna...
 • Evans (FED)
  "Potrebujeme urobiť oveľa viacej pri menovej politike"... &qu...
 • Evans (FED)
  Formula "predĺžený čas" týkajúca sa nízkych úrokových sadzieb sa ešte dlho nestratí pri výrokoch FED...
 • Evans (FED)
  "FED môže sľúbiť nízke úrokov&am...
 • Evans (FED)
  Jeden z najsilnejších holubov vo FEDe Ch. Evans (prezident chicagského FEDu) naznačil,...
 • Evans (Fed): Pro podporu americké ekonomiky je třeba udělat víc
  Nejen na přelomu července a srpna zněly v americké centrální bance hlasy pro brz...
 • Evergrande tíží trhy, co čekat?
  Společnost Evergrande, druhý největší čínský developer s více než 1300 projekty ve 280 městech, upadla do velkých finančních problémů. Mimo vlastního developmentu společnost také řadu nemovitostí přímo spravuje, přesně řečeno se jedná o více než 2800 projektů v 310 městech. „Akcie Evergrande kótované na burze v Hongkongu výrazně propadaly. Obavy v předchozím týdnu stáhly dolů i evropské akcie. Hlavní index německé burzy DAX jenom za pondělí ztratil 2,3 % a francouzský CAC 40 klesl o 1,7 %. Spolu s evropskými trhy oslabily následně také hlavní akciové indexy ve Spojených státech, které odepsaly kolem 2 %. Index Nasdaq Composite uzavřel nejníže zhruba za měsíc. Ve zbytku týdne se ale trhy uklidnily. Například Index S&P 500 nakonec za týden přidal 0,51 %,“ řekl Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.
 • Everybody Is Waiting For Janet Yellen's Speech
  A positive atmosphere remains in the market for the second day in a row. Investors are still continuing to build their...
 • Evoluce placení – kde se vzaly peníze?
  Dnešní život se točí jen kolem nich. I když se čím dál tím více stávají virtuálními, stále je nosíme v peněžence, sledujeme kurzovní lístky a ovlivňují nás po všech stránkách našeho bytí. Jak se vyvíjela historie peněz? Čtěte více o evoluci placení v našem článku.
 • Evropa americké nadšení nesdílí. Investoři dnes preferují dluhopisy, eurodolar se vrací
  Do svátečního málo likvidního obchodování letos trhy vlétly patřičně nervózní a podle toho to vypadá. Akcie si prošly dlouhou sérií velkých propadů, načež v USA následoval velmi strmý růst. Dnes se v úvodu snažila přidat Evropa, ale její posun vzhůru byl o poznání vlažnější a nevydržel. O nějakém růstu můžeme hovořit už leda v případě pařížské burzy.
 • Evropa a Spojené státy vykazují známky zlepšení, Japonsko zaostává
  Statistiky zveřejněné 13. srpna ukázaly, že maloobchodní prodeje v USA stouply v červenci o 0,2 %, a to po čtyřech...
 • Evropa čeká na HDP a inflaci, Amerika na Fed a volby
  Na globálních trzích tento týden nejprve přitáhnou pozornost čísla z eurozóny. Dnes čekáme, že HDP za třetí kvartál skončí relativně slušným výsledkem - eurozóna by měla dál růst tempem 0,3 % mezikvartálně a meziročně jen kosmeticky zpomalit na 1,5 %. To by se mělo Evropské centrální bance líbit. A podobně tomu bude i s prvním odhadem inflace za říjen - počítáme s nárůstem na 0,6 %. To by měla být nejvyšší hodnota od dubna 2014, kdy právě pod vlivem rostoucí inflace zažily velice nepříjemné výprodeje eurové dluhopisy. V tuto chvíli budou trhy primárně čekat na to, zda dobrá čísla nakonec povedou ECB k oznámení ústupu od politiky QE. I když čísla tento týden budou dobrá, nebudou natolik silná, aby dala jednoznačný signál ohledně prosincového zasedání ECB. Škraloupem na jinak dobrém výsledku zůstane podle nás přetrvávající nízká jádrová inflace.
 • 📈 Evropa dnes předvádí solidní zisky 🚀
  Evropské indexy začaly dnešní obchodování opět na pozitivní vlně. Dobré náladě na trzích pomohly lepší výsledky výrobního indexu ISM, který byl zveřejněn včera. Indexům se podařilo zisky ještě navýšit po otevření standardní obchodní seance po deváté hodině. Německý index DE30 a francouzský FRA40 se obchodují v zisku okolo 1,3 %. Obchodníci čekají na výsledky ADP reportu z trhu práce, který bude zveřejněn ve 14:15. Tato data by mohla napovědět, jak dopadnou páteční oficiální statistiky NFP reportu z pera amerického statistického úřadu BLS.
 • Evropa dnes přinesla špatná ekonomická data
  Průmyslové objednávky v Německu v listopadu klesly více, než očekával většinový konsensus ekonomů...
 • Evropa hlásí další rekordy, USA mají už přes 8 milionů nakažených
  V Německu za poslední den přibylo 7334 nově nakažených koronavirem, což je nejvíce od začátku pandemie. Přírůstek případů nákazy na Slovensku ve čtvrtek poprvé překonal hranici 2000. Rekordní denní nárůsty nakažených ohlásily také Rusko, Ukrajina či Polsko. Počet dosud zaznamenaných případů nákazy v USA překonal hranici osmi milionů, mrtvých je přes 217.000.
 • Evropa i bez Wall Street slušně roste, eurodolar beze směru
  Růst hlavních akciových trhů během dne postupně nabral na velikosti. Nyní už si německý DAX připisuje přes 2,5 procenta a také další evropské indexy jsou na tom velmi dobře, ačkoli za ním zaostávají. Pražská burza však stoupá pouze o půl procenta, když vedle solidních zisků většiny titulů Erste klesá a ČEZ pouze stagnuje. Wall Street a Londýn se tentokrát neúčastní kvůli svátku.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy