Sobota 20. července 2024 14:39
reklama
FTMO férovost
reklama
Purple Ebook Smart Money Concept
reklama
InstaForex
reklama
Dukascopy new

ECB patrně změní definici inflačního cíle

08.07.2021 08:58  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Aktuální hodnoty měny/komodity:

 

 

Aktuál

EUR/CZK


25,83

USD/CZK

21,89

EUR/USD

 

1,180

USD/PLN

3,845

Ropa Brent

USD/barel

73,17

Zlato

USD/unce

1798

Aktualizováno

8:47

Zdroj: Thomson Reuters

Výhled:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dnešní den mnoho stěžejních ukazatelů nenabídne, výjimkou budiž údaj o českých maloobchodních tržbách za měsíc květen. Těm by mělo čím dál více pomáhat uvolňování epidemických restrikcí, které lidem umožnilo vrátit se do velké části provozoven, a také dva dodatečné pracovní dny, které letošní květen přinesl. Do výsledku také promluví nízká srovnávací základna z loňského roku. Čekáme tak meziroční růst tržeb o 16,5 % a jsme tak mírně optimističtější, než trh (15,7 %).

Druhým zajímavým údajem dneška bude pravidelná týdenní zpráva z amerického trhu práce. Na něm by podle odhadů mělo v týdnu končícím 3. července přibýt 350 tisíc nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti, což by znamenalo mezitýdenní zlepšení o 14 tisíc.

Pohled zpět:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Květen přinesl ochlazení tuzemské průmyslové výroby i zahraničního obchodu. Objem průmyslové produkce sice meziročně vykázal nárůst o líbivých 32,3 %, tento výsledek byl ovšem tažen efektem nízké srovnávací základny z loňské první vlny pandemie a také dvěma pracovními dny navíc. V očištěném meziměsíčním vyjádření naopak došlo k poklesu o 3,6 %. Bilance zahraničního obchodu se zbožím pak vykázala přebytek 6,3 mld. Kč, zatímco ještě o měsíc dříve šlo o 20,9 mld. Kč. V obou případech lze za zpomalením hledat stejné důvody. Zatímco poptávka po českém zboží zůstává intenzivní, nedaří se ji zcela uspokojovat vlivem nedostatku výrobních vstupů. Vzhledem k nadále přetíženým dodavatelským řetězcům lze pak předpokládat, že nabídková strana zůstane limitována i v nejbližších měsících.

Evropská komise vydala aktualizaci své makroekonomické prognózy, ve které zlepšila výhled ekonomického vývoje České republiky. Díky rychlejšímu potlačování pandemie na kontinentu tak nyní předpokládá, že česká ekonomika vykáže v roce 2021 růst o 3,9 % (dříve činil odhad 3,4 %) a v roce 2022 pak o 4,5 % (dříve 4,4 %). Dynamika spotřebitelských cen by podle Komise měla letos dosáhnout 2,7 a příští rok 2,3 %.

Zápis z posledního měnověpolitického zasedání americké centrální banky ukázal, že mezi bankéři pomalu roste ochota zvažovat tlumení objemů nákupů aktiv, používaných jako nástroj měnového uvolnění. Naproti tomu Evropská centrální banka podle dosud oficiálně nepotvrzených informací hodlá změnit svou definici inflačního cíle z dosavadního „těsně pod 2 %“ na „2 %“ a zároveň otevřeně tolerovat dočasná překročení tohoto cíle. Jedná se tak o strategii ne nepodobnou té, kterou nedávno přijal i americký Fed.

Česká koruna včera prožila poněkud nevydařené odpoledne, když oslabila z EUR/CZK 25,62 až k EUR/CZK 25,82, kde ji najdeme dnes ráno. Zároveň s korunou oslaboval i například maďarský forint a patrně se tak jednalo o reakci na zahraniční události. Nabízí se přitom výše zmiňované informace o dění v západních centrálních bankách, kdy signály z Fedu byly spíše jestřábího, zatímco z ECB spíše holubičího charakteru.

Dnešní makroekonomické ukazatele:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čas

Země

Údálost

 

 

 

 

 

RB/RBI

Trh

Předchozí

 

 

 

 

9:00

ČR

Maloobchodní tržby (květen, r/r v %)

16,5

15,7

21,0

 

 

 

 

14:30

USA

Nové žádosti o podprou v nezam. (červenec, v tis.)

-

350

364

 

 

 

 

Co bude:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PÁ: ČR nezaměstnanost  

Autor: Vít Hradil, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editor: David Vagenknecht, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • ECB: nové kvantitativní uvolňování je naspadnutí
  Jednání guvernérů o úrokových sazbách ničím nepřekvapilo. Úroková sazba pro hlavní refinanční operace zůstává na nezměněné nulové úrovni a ostatní úrokové sazby pro jednodenní refinanční a jednodenní sterilizační operace se také nezmění. V posledních dnech pravděpodobnost snižování sazeb (rate cut) narůstala, díky čemuž oslabovalo euro a německý akciový index DAX rostl.
 • ECB očekává silný růst až do roku 2024
  Evropská centrální banka upravila svá opatření kvantitativního uvolňování, ale zachovala flexibilní politiku. Uvedla, že i když program nouzových nákupů skončí v březnu 2022, její program nákupu dluhopisů zůstane zachován.
 • ECB odtajní, jak bude vypadat program TLTRO3
  Hlavním tématem na čtvrtečním zasedání Evropské centrální banky bude program TLTRO3, skrze který ECB poskytne bankovnímu sektoru další dávku likvidity. Podle našich odhadů však program již nebude tak štědrý jako ten minulý a ani ze strany komerčních bank o něj nebude tak velký zájem. Úrokové sazby zůstanou beze změny podle naší prognózy nejen po zbytek letošního roku (jak avizuje ECB), ale až do září roku příštího. Poté však nepřijde na řadu zvýšení sazeb, ale naopak snížení depozitní sazby o dalších 10 bb. Na přetřes může ve čtvrtek přijít i zavedení tzv. „tiered interest rate“. Reálné kroky v tomto směru však nečekáme. Nová prognóza z dílny ECB může ukázat mírnou revizi růstu HDP směrem nahoru.
 • ECB omezí QE, ale celkově připravila pro trhy o něco více než jsme čekali
  Evropská centrální banka se rozhodla natáhnout svůj program přímého tisku peněz o dalších 9 měsíců, ale ve snížených objemech (60 miliard euro/měsíčně). My a (pravděpodobně) i většina trhu jsme čekali natažení “pouze? o 6 měsíců ale ve stávajícím objemech (80 miliard eur/měsíc). ECB se tak celkově zavázala natiskonout o něco více eur (540 mld. versus 480 mld.). Navíc je připravena dál eventuálně program natáhnout a ponechává si v ruce i možnost dalšího snížení úrokových sazeb. Ve světle posledních slušných makročísel je takový výsledek lehce holubičím překvapením?
 • ECB opäť odložila zrýchlenie inflácie. Tentokrát na rok 2019
  Ako som písal v preview, tak dnešné zasadnutie ECB prinieslo len nové prognózy. Komentáre k budúcej politike ECB (QE, sadzby), resp. k vývoju rizík pre ekonomiku a infláciu ostali nezmenené. Pekne to zosumarizoval @fwred:
 • ECB opět zvýšila úrokovou sazbu, tlak na korunu poroste
  Evropská centrální banka (ECB) dnes zvýšila svoji základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu na 4,25 %. Stejně jako červnové rozhodnutí ECB bylo i to dnešní předvídatelné a široce očekávané. K tomuto kroku se banka totiž k dnešnímu zvýšení fakticky zavázala a trhy s ním tedy předem počítaly. Pro zvýšení sazeb hovoří také dlouhodobě napjatá situace na evropském trhu práce i přetrvávající vysoká jádrová inflace, která je jedním z hlavních parametrů, které ECB bere v potaz. Ta se přitom v červnu zvýšila na 5,4 % a zůstává tak jen těsně pod svými nedávnými maximy. Stále tak platí slova prezidentky ECB, že banka má stále co dohánět.
 • ECB otevírá další dva velké penězovody ze „severu“ na „jih“, potenciálně rozbíjí jednotný trh EU. Aby oddálila bankrot Itálie & spol.
  Už za necelé tři týdny zahájí Evropská centrální banka cyklus zvyšování úrokových sazeb. Zvýší je poprvé od roku 2011. Ocitá se tudíž na křižovatce. Předlužené země typu Itálie by totiž nemusely vysoké úroky unést, takže by se mohly zhroutit v bankrotu. Tomu se nyní bude ECB snažit zabránit za každou cenu, dokonce za cenu vážného narušení, ba rozbití jednotného trhu EU. Pokud by totiž padla Itálie, může padnout euro – a to je politicky zcela nepřijatelné.
 • ECB oznámila očekávanou akci, trhy reagují pozitivně, eurodolar však klesá
  Před důležitým dnešním jednáním ECB se na trzích vyrojily mnohé spekulace. Jako správné se nakonec ukázal...
 • ECB oznámila své plány - Bude to fungovat? Emise a splátky dluhopisů největší výzvou pro Itálii (analýza+přehled)
  Neomezená kapacita, ale náznaky omezeného využití, „zvláštního“ zacházení s Irskem a Portugalskem v obou významech slova a odkrytí další munice pro případ zhoršení situace v podobě uvolnění přípustného kolaterálu co do kvality i šíře přijímaných aktiv. Takové je podle dnešní analýzy KBC shrnutí včera oznámených nových kroků ECB, které na trzích rozpoutaly nákupní horečku. Indicii pro zásahy ECB může nabídnout také pohled na to, kolik ze své výpůjční potřeby si jednotlivé země PIIGS dokázaly zajistit a jaký objem dluhopisů je čeká splatit.
 • ECB oznámila 2% inflační cíl. Pracovní trh v USA začíná ztrácet na síle
  Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA v minulém týdnu vzrostly na 373 000 oproti 371 000 z předminulého týdne. Trh počítal s poklesem k 350 000. Před vypuknutím pandemie se počty žádosti pohybovaly pod hranicí 200 000. Počet dlouhodobých žádostí o podporu se snížit o 145 000 na 3,34 mil. Trh se však nyní obává, že US pracovní trh začíná ztrácet na síle z první poloviny roku a mohl by nadále čelit těžkostem.
 • ECB pauzíruje, úrokové sazby sníží v září
  Evropská centrální banka včera podle očekávání ponechala svou hlavní sazbu na 3,75 %. Centrální banka si tak hned při první příležitosti vybrala pauzu v cyklu uvolňování měnové politiky. Směrem k zářijovému zasedání byla ECB extrémně úsporná – v rámci strategie „závislosti na příchozích datech“ se k žádnému konkrétnímu kroku nezavázala, ani trhům nevyslala jasnější signály.
 • ECB pauzíruje, úrokové sazby sníží v září
  Evropská centrální banka dnes podle očekávání ponechala svou hlavní sazbu na 3,75 %. Centrální banka si tak hned při první příležitosti vybrala pauzu v cyklu uvolňování měnové politiky. Směrem k zářijovému zasedání byla ECB extrémně úsporná – v rámci strategie „závislosti na příchozích datech“ se k žádnému konkrétnímu kroku nezavázala, ani trhům nevyslala jasnější signály. Hlavním důvodem pro stabilitu sazeb je absence významnějších makro čísel od posledního zasedání. Ty dostupné jsou dle centrální banky v souladu s poslední prognózou, resp. střednědobým inflačním výhledem.
 • ECB plánuje letos ukončit zvyšování úrokových sazeb. Zbývají tři schůzky.
  V současnosti je úroková sazba Evropské centrální banky na 4,25 %, což je nejvýše od roku 2003. V roce 2008, uprostřed celosvětové finanční krize, se míra také zvýšila na 4,25 %. Ve stejném období výrazně vzrostly maximální sazby Federálního rezervního systému a Bank of England, což naznačuje neochotu ECB zvýšit sazby na bezprecedentní úroveň. Nemyslím si, že se nějakého dalšího zpřísňování měnové politiky dočkáme, ale sazba ECB má podle všech indicií ještě nějaký prostor pro krátkodobý růst. Ale podle jakého scénáře trh ceny zohledňuje?
 • ECB podle očekávání ponechala sazby beze změny
  ECB podle očekávání trhů ponechala úrokové sazby beze změny: repo sazbu na 4,5 % a depozitní sazbu na 4 %.
 • ECB podle očekávání ponechala sazby beze změny
  ECB na svém dnešním zasedání ponechala úrokové sazby podle očekávání trhů beze změny: hlavní sazbu na 4,5 % a depozitní sazbu na 4 %.
 • ECB podle očekávání úroky nezměnila
  Mads Koefoed, hlavní makroekonomický stratég Saxo Bank. ECB podle očekávání úroky nezměnila. Neočekáváme, že by případ...
 • ECB pomáhá koruně k týdennímu maximu
  Balíček opatření, kterým ECB dnes uvolnila měnovou politiku, se projevil nejenom v posílení dolaru vůči euru, ale i v pozitivním vývoji na středoevropských měnách. Z pohledu lokálních měn atraktivnější úrokový diferenciál vedl k tomu, že polský zlotý a maďarský forint posílily ruku v ruce o zhruba čtvrt procenta, česká koruna o necelou pětinu procenta, když se její kurz po týdnu opět dostal na dosah hladiny 25,80 CZK/EUR. Ani toto posílení ale nezabránilo oslabení koruny vůči zeleným bankovkám. Dolar tak zdražil na více než týdenní maximum 23,60 CZK/USD a nachází se pouze cca deset haléřů pod úrovní více než dvouletého maxima.
 • ECB ponechala EUR/USD bez jasného směru, určí ho dnes NFP?
  Dolar včera dostal sílu netradičně od Maria Dragiho. Ten na včerejším zasedání ECB nezměnil nastavení monetární politiky, dle očekávání, a zvedl inflační výhled jen nepatrně na 0,2 procenta, oproti předchozím 0,1 procentu. Euro na tuto nečekaně slabou informaci reagovalo oslabením. V dnešní seanci ovlivní vývoj eurodolaru nejvíce výsledek NFP reportu ve 14:30, od kterého se očekává zisk nových pracovních míst kolem 160 000.
 • ECB ponechala sadzby bez zmeny a zverejnila podrobnosti o TLTRO programe
  Nové kolo TLTRO úverov bolo ocenené hlavnou refinančnou sadzbou ECB + 10 bp. ECB sa vyjadrila, že TLTRO sadzba môže byť taká nízka, ako depozitná sadzba ECB + 10 bp. Ako sa vo všeobecnosti očakávalo, ECB ponechala náklady na úvery a pôžičky na súčasných úrovniach. Okrem toho, centrálna banka zverejnila podrobnosti o novom programe TLTRO. Podrobnosti však boli miernym sklamaním, pretože existovali špekulácie o ešte nižších sadzbách. Euro posilňuje, keďže ECB vylúčila možnosť zníženia úrokových sadzieb v priebehu budúceho roka
 • ECB ponechala sazby beze změny
  Na dnešním zasedání ponechala ECB sazby beze změny. Na tiskové konfere...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex