ECB oznámila své plány - Bude to fungovat? Emise a splátky dluhopisů největší výzvou pro Itálii (analýza+přehled)

07.09.2012 14:19  Autor: Patria Online  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Neomezená kapacita, ale náznaky omezeného využití, „zvláštního“ zacházení s Irskem a Portugalskem v obou významech slova a odkrytí další munice pro případ zhoršení situace v podobě uvolnění přípustného kolaterálu co do kvality i šíře přijímaných aktiv. Takové je podle dnešní analýzy KBC shrnutí včera oznámených nových kroků ECB, které na trzích rozpoutaly nákupní horečku. Indicii pro zásahy ECB může nabídnout také pohled na to, kolik ze své výpůjční potřeby si jednotlivé země PIIGS dokázaly zajistit a jaký objem dluhopisů je čeká splatit.

Středobodem včerejšího vystoupení prezidenta Draghiho bylo bez pochyby oznámení, že ECB banka spustí nový program nákupu státních dluhopisů zemí eurozóny s vysokými náklady na úvěry. Sama ECB nazvala program nákupu dluhopisů „Přímé měnové transakce“ (OMT). Zde jsou jeho nejdůležitější rysy podle analytiků KBC:

- Nákupy dluhopisů proběhnou jen za striktních podmínek: Podmínkou nákupu je, že země požádá o pomoc z evropských záchranných fondů EFSF/ESM a bude souhlasit s podmínkami pomoci. Podle KBC tak vzniká těžko obhajitelný rozdíl v přístupu k zemím jako je Irsko nebo Portugalsko, které již požádaly o pomoc EU/MMF, jejíž podmínky nemusí být v souladu s cíli vyžadovaným ECB. Irsko a Portugalsko by se tak mohly dočkat pomoci až ve chvíli, kdy skončí dříve dohodnuté úvěrové linky a začnou si opět půjčovat na dluhopisových trzích.

- ECB bude nakupovat pouze dluhopisy s krátkou splatností: Draghi se nechal slyšet, že pro dosažení cíle bude nejefektivnější nákup dluhopisů se splatností od jednoho roku do tří let. KBC kvituje, že si šéf ECB dal záležet, aby nezneklidnil trhy náznaky zacílení nákupů pouze na velmi krátké splatnosti - tedy do jednoho roku.

- Nákupy budou plně sterilizovány: To znamená, že k jejich realizaci by teoreticky nemělo být nutné tisknout další peníze. ECB tedy peníze vezme v jiné části měnové báze, ačkoliv není jasné, kde přesně. Analytici KBC předpokládají podobný způsob sterilizace nákupů jako v případě předchozího programu (SMP). Veškeré spekulace o možném zapojení ECB do jakékoliv formy kvantitativního uvolňované měnové politiky byly tímto každopádně rozprášeny.

- Uklidnění obav ohledně nadřazeností pohledávek ECB: Vyjádření ECB jasně říká, že nákupem dluhopisů přijme stejné zacházení, jako mají privátní i ostatní věřitelé držící obligace těchto zemí eurozóny.

- Nebude určen žádný explicitní cíl pro výnosy či spready: Četné otázky na téma určení „přiměřených výnosů“, o kterém se v médiích v uplynulých týdnech spekulovalo Draghi při čtvrteční tiskové konferenci odrážel odkazem na blíže nespecifikovaný „komplexní koncept“ pro jejich stanovení. KBC soudí, že ECB touto rouškou nejistoty hodlá zamezit „distorzi trhů“ svými názory na to, kde by se měly výnosy pohybovat. Na druhou stranu však dodávají, že tento koncept nemusí být do budoucna zcela udržitelný. Konkrétnější indikace ohledně toho, kdy hodlá ECB zasáhnout a kam až zajde, budou podle nich totiž vyžadovat představitelé členských zemí, kterých by se nákupy měly týkat.

- ECB si předem nestanovila žádný limit pro nákupy dluhopisů: Draghi opakovaně prohlásil, že objem transakcí na sekundárním trhu bude adekvátní k dosažení cíle. „Teprve při faktickém spuštění OMT budou trhy vyžadovat důkaz toho, že jde o zcela odlišný program, než byl jeho předchůdce SMP, který si vysloužil kontroverzi a o své účinnosti nepřesvědčil,“ ukončuje výčet analýza KBC.

 

 

Opětovný vstup ECB na dluhopisový trh byl bezpochyby zásadním závěrem jednání centrální banky, zapadnout by ale nemělo ani rozvolnění podmínek kolaterálu, vhodného k přijetí proti operacím ECB na trhu. „Krok byl nezbytný pro zajištění dostatku vhodného kolaterálu pro refinanční operace eurosystému,“ uvedl guvernér Draghi. Rozvolnění požadavků na kolaterál šlo zejména směrem snížení požadovaného ratingu, čímž se (v případě dalšího snižování ratingů zemí eurozóny) ECB chrání před nedostatkem vhodného kolaterálu do budoucna. Navíc povolila ECB znovu přijímání instrumentů v amerických dolarech, britských librách a japonském jenu. S odkazem na vyčkávání na zprávu Trojky ECB naopak potvrdila, že zatím nebude přijímat v rámci svých refinančních operací řecké státní dluhopisy.

Hovoříme-li o zásahu ECB na sekundárním trhu dluhopisů, očekávaně doprovozeném zásahem EFSF/ESM na primárním trhu dluhopisů, stojí za to se podívat, jak si zejména jednotlivé země PIIGS stojí z pohledu uspokojení letošní výpůjční potřeby a jaké splátky dluhopisů (indikující dohromady, kde a kdy by ECB mohla zasahovat) mají ve zbytku letošního roku před sebou.

KBC odhadla celoroční emise samotných vládních dluhopisů v zemích eurozóny na zhruba 780 miliard eur, z čehož bylo kolem 70 procent již od počátku roku získáno. Propočet Patrie o refinancování poukázek a dluhopisů plus potřebě profinancovat schodky rozpočtů hovoří o celoročních zhruba 1,8 bilionu eur. Podle propočtů KBC vládám zbývá do roku dle emisních plánů získat 233 miliard eur, zatímco do splatnosti jim docházejí dluhopisové emise v rozsahu kolem 210 miliard eur. Šťavnaté z tohoto pohledu jsou měsíce říjen se 75 miliardami eur a prosinec s 63 miliardami eur. Relativně oddechový má být v tomto směru listopad s 13 mld. eur.

Výzvou bude schopnost získávat zdroje na dluhopisovém trhu zejména pro Itálii. Od počátku roku získala necelých 60 % výpůjční potřeby, chybí jí dle plánu ještě kolem 90 miliard eur. To znamená získat zhruba 22,5 mld. eur do konce roku měsíc co měsíc. Výrazně lépe je na tom Španělsko se získanými 74 % a průměrně na měsíc připadajícími 5,5 miliardy eur. „Přes dvě třetiny španělských emisí se ale letos soustředí na splatnosti do pěti let proti polovině v roce loňském,“ upozorňuje ale na zkracování průměrné splatnosti dluhu KBC, konkrétně na 6,29 roku v červnu z 6,5 roku na konci roku 2011. Podobný vývoj je patrný u Itálie.

Emise vládních dluhopisů zemí eurozóny - kolik mají získáno výpůjční potřeby YTD:
002

Pozitivně vybočuje Irsko, které se zatím jako jediné červencovou emisí 5letých dluhopisů za 4,2 miliardy eur vrátilo na dluhopisové trhy.

Pro příští rok pak KBC odhaduje potřebu emisí vládních dluhopisů zemí eurozóny v objemu kolem 760 miliard eur. Zatímco výrazně lepší proti letošku má být situace u Itálie, napjatý kalendář s bezmála 200 miliardami eur, z čehož bude téměř 90 miliard eur třeba na pokrytí schodku rozpočtu, má Francie.


Plán emisí vládních dluhopisů v eurozóně pro roky 2012 a 2013:
003


(Zdroj: ECB, KBC, Bloomberg)


Klienti placených služeb Patria Plus si mohou stáhnout ve formátu PDF zdrojové analýzy KBC:

ECB oznámila plán nákupu dluhopisů - bude to fungovat?

Eurozóna - Přehled emisí dluhopisů jednotlivých zemí

Sdílení článku:
Facebook

Čtěte více

 • ECB nechce natahovat QE, Trump tlumí strach z války. Eurodolar odpoledne klesá
  Hlavními tématy tohoto dne měly být ECB a americká cla, což se naplno potvrdilo. ECB trochu překvapila. Nikoli tím, že by změnila politiku - to se nestalo -, ale už dnes přestala používat frázi o možném navýšení či prodloužení QE. Navíc mírně vylepšila letošní odhad HDP její šéf Draghi přidal příznivé hodnocení ekonomiky a slova o větší důvěře v návrat inflace.
 • ECB nenakupuje dlhopisy preto, aby zachraňovala euro
  V poslednej dobe sa často stretávam s názorom, že nákupy štátnych dlhopisov zo strany ECB, t.j. kvantitatívne uvoľňovanie (ďalej QE) sú tu na to, aby sa financoval verejný dlh krajín eurozóny a teda aby sa zachraňovala eurozóna. To nie je pravda.
 • ECB nestanovila konečný dátum QE. EURUSD padol k supportu okolo 1,17
  Máme po tlačovke ECB. Headline dopadol tak, ako sa čakalo – ECB bude najbližších 9 mesiacov nakupovať štátne dlhopisy v objeme 30 mld. eur a niekedy v lete sa podľa vývoja inflácie rozhodne, či QE definitívne ukončí. Menšia časť obchodníkov čakala, že ECB ohlási aj definitívny dátum konca QE. To sa však nestalo, naopak vo výstupe zo zasadnutia zdôraznila, že pokiaľ by inflácia ustúpila, tak by dokonca QE mohla opätovne navýšiť. Títo obchodníci teda ostali sklamaní a euro reaguje na výsledok zasadnutia negatívne. EURUSD padol z úrovni nad 1,18 až ku krátkodobému supportu okolo úrovne 1,17.
 • ECB nevytiahla bazooku, maximálne tak malú pištoľ
  Koncom týždňa som dostal viacero dotazov, aký potenciál ohľadom ďalšieho vývoja inflácie a aj ekonomiky má nový balíče...
 • ECB nezměnila nastavení sazeb, EUR/USD zamířil až k 1,14 a následně propadl zpět
  Po snížení sazeb v minulém měsíci se ECB k tomuto kroku tentokrát neodhodlala. Měnová rada ponechala základní sazbu na...
 • ECB nič nové nepovedala. Pre euro je to dobrá správa
  Dnešná tlačová konferencia k zasadnutiu ECB by sa dala označiť za jednu z najnudnejších v posledných rokoch. Centrálna banka podľa očakávania nepohla s úrokovými sadzbami, a na samotnej tlačovej konferencii toho veľa nového taktiež neodznelo. Program nákupu dlhopisov (kvantitatívne uvoľňovanie) nateraz ostáva v platnosti do konca prvého kvartálu 2017 a na prekvapenie mnohých sa zatiaľ ani nebudú meniť jeho podmienky, hoci pri jeho súčasnom nastavení o dva mesiace nebude môcť nakupovať nemecké dlhopisy.
 • ECB nikam nepospíchá, ekonomika však stagnuje
  Od včerejšího jednání ECB se nedalo očekávat nic zvláštního. Centrální banka s opatřeními nespěchá už proto, že v nadcházejících měsících se může vzhledem k rostoucím globálním cenám komodit mírně zvyšovat inflace.
 • ECB omezí QE, ale celkově připravila pro trhy o něco více než jsme čekali
  Evropská centrální banka se rozhodla natáhnout svůj program přímého tisku peněz o dalších 9 měsíců, ale ve snížených objemech (60 miliard euro/měsíčně). My a (pravděpodobně) i většina trhu jsme čekali natažení “pouze? o 6 měsíců ale ve stávajícím objemech (80 miliard eur/měsíc). ECB se tak celkově zavázala natiskonout o něco více eur (540 mld. versus 480 mld.). Navíc je připravena dál eventuálně program natáhnout a ponechává si v ruce i možnost dalšího snížení úrokových sazeb. Ve světle posledních slušných makročísel je takový výsledek lehce holubičím překvapením?
 • ECB opäť odložila zrýchlenie inflácie. Tentokrát na rok 2019
  Ako som písal v preview, tak dnešné zasadnutie ECB prinieslo len nové prognózy. Komentáre k budúcej politike ECB (QE, sadzby), resp. k vývoju rizík pre ekonomiku a infláciu ostali nezmenené. Pekne to zosumarizoval @fwred:
 • ECB oznámila očekávanou akci, trhy reagují pozitivně, eurodolar však klesá
  Před důležitým dnešním jednáním ECB se na trzích vyrojily mnohé spekulace. Jako správné se nakonec ukázal...
 • ECB podle očekávání úroky nezměnila
  Mads Koefoed, hlavní makroekonomický stratég Saxo Bank. ECB podle očekávání úroky nezměnila. Neočekáváme, že by případ...
 • ECB ponechala EUR/USD bez jasného směru, určí ho dnes NFP?
  Dolar včera dostal sílu netradičně od Maria Dragiho. Ten na včerejším zasedání ECB nezměnil nastavení monetární politiky, dle očekávání, a zvedl inflační výhled jen nepatrně na 0,2 procenta, oproti předchozím 0,1 procentu. Euro na tuto nečekaně slabou informaci reagovalo oslabením. V dnešní seanci ovlivní vývoj eurodolaru nejvíce výsledek NFP reportu ve 14:30, od kterého se očekává zisk nových pracovních míst kolem 160 000.
 • ECB ponechala sazby beze změny
  Na dnešním zasedání ponechala ECB sazby beze změny. Na tiskové konfere...
 • ECB ponechala sazby beze změny, dnes budou trhy čekat na americký report z trhu práce
  ECB ponechala sazby beze změny a ani nenaznačila své další kroky. Naopak se zdá, že se do dalšího dodávání likvidity ve formě...
 • ECB ponechala úrokové sazby beze změny
  Evropská centrální banka (ECB) dnes jednomyslně rozhodla, když ponechala základní úrokovou sazbu na 0,75 procentech a depozitní úrokovou sazbu na 0 procentech. ECB dnešním rozhodnutím naplnila očekávání ekonomů a nepřekvapila.
 • ECB ponechala úrokovou sazbu nezměněnou, odpolední přehled událostí s analýzou EUR/USD
  Ve Španělsku přibylo v září 25 572 registrovaných nezaměstnaných, výrazně tak byla překonána predikce eko...
 • ECB po přestávce znovu zasahuje - snižuje úrokové sazby, zvažuje pomoc firmám
  Základní úrokové sazby v eurozóně klesají po přestávce trvající tři čtvrtě roku. ECB snižuje hlavní refinanční sazbu o...
 • ECB potopila Írov
  ECB odmietla pomoc ÍrskuAko sme už niekoľkokrát naznačili te...
 • ECB potopila Írov
  ECB odmietla pomoc ÍrskuAko sme už niekoľkokrát naznačili te...
 • ECB prehadzuje výhybku
  Včerajší pohľadVčerajšie obchodovane na finančn...

Nejčtenější zprávy

 
reklama
Admiral Markets PA
 

Užitečné nástroje

FX sazby

MěnaSazbaMěnaSazba
EUREUR0.00 %USAUSD1.75 %
GBPGBP0.50 %AUDAUD1.50 %
CADCAD1.25 %NZDNZD1.75 %
CHFCHF-0.75%JPYJPY-0.10%
 

Kurzy obchodování

Dub
21

Juniorská škola tradingu - Forex I-II (Praha)

Juniorská škola tradingu - Forex I-II je určena pro začínající tradery. Pokud chcete vyzkoušet něco nového, vymanit se z davu a být úspěšný v obchodování na finančních trzích, tak je tento seminář určen právě vám.

Kvě
19

Exkluzivní VIP seminář: Obchodujte jako bankovní trader!

Představujeme vám exkluzivní seminář, který účastníky semináře posouvá mezi tradingovou elitu. V průběhu semináře se dozvíte veřejně nedostupné informace o tom, jak ve skutečnosti funguje forex, pravdu o retailových brokerech a další veřejně nedostupné informace z obchodování bank a tradingu na institucionální úrovni.

Zář
15

Juniorská škola tradingu - Forex I-II (Praha)

Juniorská škola tradingu - Forex I-II je určena pro začínající tradery. Pokud chcete vyzkoušet něco nového, vymanit se z davu a být úspěšný v obchodování na finančních trzích, tak je tento seminář určen právě vám.

Zář
22

Jak vytvářet ziskové AOS a testovat obchodní strategie

Představujeme vám exkluzivní seminář se zástupci profesionálního vývojářského týmu, působícího ve společnosti FXstreet.cz. Hlavní náplní budou základy tvorby automatických obchodních systémů (AOS) pro platformu MetaTrader 4 včetně praktických ukázek. Naučíte se také správně backtestovat ziskovost AOS. Navíc si sami v průběhu semináře vytvoříte svůj první ziskový AOS.

říj
20

Profesionálem na forexu - kurz pro pokročilé tradery (Praha)

Seminář Profesionálem na forexu je určený pro absolventy kurzu Juniorská škola tradingu a pro pokročilé forexové tradery. Naučíme vás naše ziskové intradenní a swingové obchodní strategie a posuneme vás k vyšším ziskům. Jedná se o jeden z nejlépe hodnocených seminářů FXstreet.cz a věnujeme se na něm hlavně korelačním strategiím a intermarket analýze. Sleva: Absolventi semináře Juniorská škola tradingu mají tento seminář za 4 400,-Kč.


Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:


Thomson reuters ČTK Bloomberg

reklama
reklama
RoboMarkets - brand
reklama
RoboMarkets - prime 5
reklama