Čtvrtek 25. duben 2024 10:20
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
Swissquote Bank
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new

Ranní okénko - Dostupná data signalizují zhoršení průmyslu v eurozóně

14.04.2021 09:08  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Aktuální hodnoty měny/komodity:

 

 

Aktuál

EUR/CZK


25,91

USD/CZK

21,66

EUR/USD

 

1,196

USD/PLN

3,808

Ropa Brent

USD/barel

64,59

Zlato

USD/unce

1746

Aktualizováno

9:04

Zdroj: Thomson Reuters

Výhled:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Včerejším zveřejněním březnové inflace byl vyčerpán tuzemský kalendář pro tento týden. Čeká nás ale ještě zajímává sada měsíčních dat z eurozóny a USA, která zpřesní pohled na výkon těchto ekonomik během prvního čtvrtletí.

Na řadě je dnes únorový výsledek průmyslové výroby v eurozóně. Již dostupná data z některých členských zemí ukazují, že průmysl se ve společném bloku v únoru poněkud zadrhnul a oproti lednu leckdy i výrazně poklesl. Například v Německu překvapil průmysl meziměsíčním poklesem o 1,6 % přičemž trh odhadoval zlepšení o 1,5 %. Současně ovšem došlo k revizi lednového poklesu z -2,5 % na 2,0 %. Ve druhé největší ekonomice eurozóny, Francii, bylo překvapení ještě výraznější: výroba se v únoru ve srovnání s lednem propadla o 4,7 %, zatímco medián trhu naznačoval růst o 0,5 % (lednový výsledek byl revidován jen nepatrně). V Itálii bylo překvapení mírnější: +0,2 % m/m oproti odhadu +0,6 % m/m. Pokles průmyslové výroby mohl trh překvapit z toho důvodu, že data ze strany poptávky vypadají vesměs povzbudivě. Šetření mezi nákupními manažery ve výrobním sektoru hlásila kladnou situaci v poptávce a tento vývoj potvrdily například i německé průmyslové objednávky, které byly v únoru meziměsíčně o 1,2 % vyšší. Odhady tak patrně nepodchytily rozsah komplikací na straně výroby, které v poslední době hlásily předstihové indikátory. Firmy se potýkají s problémy v dodavatelsko-odběratelských řetězcích, které mnohdy omezují výrobní proces a negativně tak doléhají na výrobu. Od dnešního zveřejnění průmyslové výroby RBI očekává meziměsíční pokles o 1,1 % a v meziročním srovnání zhoršení o necelé jedno procento.

Pohled zpět:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Včerejší data o inflaci naopak velké překvapení nepřinesla. Česká meziroční míra inflace dosáhla v březnu 2,3 % (konsensu trhu 2,4 %) a americká inflace 2,6 % (konsensus 2,5 %). Nicméně zatímco v USA se inflace vyšplhala až do blízkosti hodnot z poloviny roku 2018, nacházela se tuzemská inflace i přes skok o 0,2pb stále hluboko pod průměrem minulého roku, který činil 3,2 %. V obou případech (v ČR i USA) byla meziroční inflace již ovlivněna loňským nástupem pandemie a vládních opatření, které otřásly statistikou spotřebitelských cen. Znatelně se projevila nízká srovnávací základna cen pohonných hmot, které na začátku minulého roku klesaly v návaznosti na propad cen ropy na světových trzích. V tuzemsku pohonné hmoty v březnu meziměsíčně zdražily o 5,9 % a přidaly 0,6pb k celkové meziroční míře inflace. V USA poskočily o 11 % a jejich příspěvek činil 0,3pb.

Podrobnější pohled na českou inflaci dále ukázal na kladný příspěvek cen alkoholu a tabáku (+0,9pb), což reflektuje navýšení spotřební daně ze začátku roku. Ceny potravin zůstaly již druhý měsíc v řadě klidné a meziměsíčně stagnovaly. V meziročním srovnání mírně zlevnily a byly jedinou kategorií, která přispěla ke snížení meziroční inflace (o 0,1pb). Ceny dovolených meziměsíčně poklesly o 8,3 % a navzdory pandemií narušeným sezónním vlivům nebyly ve srovnání s předchozími roky odchylkou. Například v březnu 2019 ceny dovolených poklesly o 8,8 % a o rok dříve o 5,1 %. To, že byl tento sezónní efekt v březnové statistice zachycen, napomohlo zbrzdit meziměsíční tempo jádrové inflace, která v meziročním srovnání dosáhla 3,3 % (metodika ČNB), což je jen mírně nad 3,2 % v únoru a citelněji pod 3,7 % v prosinci. 

Vzhledem k mírně vyšší inflaci v USA, než se očekávalo, je poněkud překvapivé, že euro vůči dolaru posílilo na nejsilnější hodnotu za poslední tři týdny. To napomohlo i koruně, která v průběhu dne zamířila pod EUR/CZK 26,00.

Dnešní makroekonomické ukazatele:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čas

Země

Údálost

 

 

 

 

 

RB/RBI

Trh

Předchozí

 

 

 

 

11:00

EUR

Průmyslová výroba (únor, v % m/m, sez. oč.)

-1,1

-1,3

0,8

 

 

 

 

11:00

EUR

Průmyslová výroba (únor, v % r/r, kalend. oč.)

-0,9

-1,4

0,1

 

 

 

 

Co bude:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ST: EUR průmyslová výroba, USA FED zveřejní Beige Book
ČT: USA maloobchodní tržby, USA průmyslová výroba, USA Empire Manufacturing
PÁ: EUR zahraniční obchod, USA spotřebitelská důvěra University of Michigan, USA výstavba nových domů

Autor: David Vagenknecht, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editor: Vít Hradil, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.


Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ranní okénko - Dnešní výsledek mezd může ovlivnit rozhodování ČNB
    Tento týden dorazí na finanční trh zajímavá ekonomická data z tuzemské ekonomiky, kdy již za několik málo minut vyjde výsledek ohledně vývoje mezd ve třetím čtvrtletí letošního roku. V průběhu týdne dorazí také informace o maloobchodních tržbách, vývoji průmyslu a zahraničním obchodu nebo také z trhu práce. Trh práce pak bude hrát zásadní roli i pro globální trh, byť v tomto případě ten americký. V závěru týdne dorazí tradičně měsíční čísla z trhu práce, dílčí údaje ale budou přicházet již v průběhu týdne. Z eurozóny bude tento týden stát za pozornost vývoj inflačních očekávání, kde ECB netají obavy ohledně ukotvování na vyšších úrovních. Pro českou ekonomiku pak bude důležitý i výsledek průmyslové produkce v Německu.
  • Ranní okénko - Dnešní zveřejnění inflace v eurozóně patrně tlak na ECB nesníží
    Dnes vyjde srpnová inflace v eurozóně. Pro ECB data patrně neposkytnou signál pro zpomalení tempa zvyšování sazeb. Včerejší dílčí výsledky z některých členských zemí indikují, že by inflace mohla skončit víceméně v souladu s odhady poblíž 9 %. V Německu výsledek odhalil meziroční zvýšení tempa z 7,5 % na 7,9 % (medián odhadů 7,8 %). Ve Francii byla potvrzena očekáváná stagnace cen na 6,1 %, zatímco ve Španělsku došlo ke snížení tempa z 10,8 % na 10,4 %. Kromě statistiky vývoje inflace dnes dorazí data z trhu práce. Německý statistický úřad zveřejní údaje o míře nezaměstnanosti a v USA vyjde ADP report, který trh vnímá jako předskokana měsíční statistiky z trhu práce (pátek).
  • Ranní okénko - Dodá červnový údaj státního rozpočtu naději na lepší zítřky?
    První červencový týden otevře index PMI ve výrobě, jehož výsledek bude zveřejněn v České republice, Německu, eurozóně i USA. Očekává se zhoršení tohoto ukazatele ve všech zmíněných zemích. Přestože pracovní týden v České republice bude díky státním svátkům kratší, tak se dozvíme pár zajímavých údajů o tuzemské ekonomice. Kromě zmíněného PMI ve výrobě v pondělí Ministerstvo financí představí výši plnění státního rozpočtu za první polovinu tohoto roku.
  • Ranní okénko - Domácí inflace výrazně vzrostla, v USA se měla naopak snížit
    Po včerejším překvapení ze strany české inflace je dnes na řadě USA, kde růst spotřebitelských cen měl během dubna značně zpomalit z 1,2 % na 0,2 % meziměsíčně, což by znamenalo meziročních 8,1 % z 8,5 % v březnu. Pro korunový trh je dnes významný den. Prezident Zeman jmenuje nového guvernéra ČNB. Podle dosavadních informací je nejpravděpodobnější scénář, že nástupcem Jiřího Rusnoka se stane Aleš Michl. Ten byl spolu s Oldřichem Dědkem odpůrcem zvyšování úrokových sazeb. Navíc zůstávají ve hře i další tři místa z celkové sedmičlenné bankovní rady. Pokud by i ta byla obsazena holubičími radními, tak by se jednalo o změnu ve směřování měnové politiky.
  • Ranní okénko - Dorazí další data z amerického trhu práce
    Už za pár minut Český statistický úřad zveřejní srpnové výsledky maloobchodních tržeb. Ty již více než rok v meziročním srovnání klesají a bude tomu tak i v srpnu, ale propad tržeb se postupně zmenšuje. Na základě naší prognózy očekáváme nižší maloobchodní tržby o 1,1 % bez prodeje aut. Sektor maloobchodu trpí především kvůli nízké spotřebě domácností. Ta by měla ve druhé polovině roku začít růst, ale je otázkou jak rychle a jakým tempem.
  • Ranní okénko - Dorazí data o inflaci z ČR i USA
    Týden odstartuje česká inflace za srpen. Za působení protichůdných faktorů, snížení cen pohonných hmot oproti červenci, ale pokračující zdražování v oddíle bydlení, očekáváme navázání na zpomalující meziměsíční tempo inflace (z 1,3 % na 0,8 %). V meziročním srovnání inflace ještě poroste, z 17,5 % na 17,7 %. Konsensus trhu se také ukotvil na 17,7 %, ČNB ve své srpnové prognóze počítá s 19,3 %, ovšem prognóza zahrnovala vyšší číslo i pro červenec (18,8 % vs. 17,5 %).
  • Ranní okénko - Dorazí data z průmyslu, maloobchodu a trhu práce
    Český ekonomický kalendář tento týdne nabízí data z tuzemské reálné ekonomiky. První na řadě je zítra statistika maloobchodu za únor, ve středu následuje průmysl a zahraniční obchod. V závěru týdne dorazí údaj o březnové nezaměstnanosti. Koruna od zasedání ČNB posilovala, aktuálně je na 24,35 EUR/CZK, podobné úrovni jako v první půlce února. Zápis z jednání Fedu, ve středu, naznačí další kroky ohledně snižování bilance centrální banky.
  • Ranní okénko - Dorazilo další kolo restrikcí
    Dnes dopoledne dorazí říjnové vydání indexu ZEW z Německa i z celé eurozóny. Jeho složka očekávání u našeho západního souseda v září vyletěla až k 77,4 bodům, tedy nejvýše od přelomu tisíciletí, což reflektuje naději na výrazný obrat k lepšímu po skončení pandemie. Nyní se tak očekává korekce směrem k 72 bodům. Podobným vývojem si zřejmě index projde i v zemích eura, kde se naposledy dostal na 73,9 bodů. Naopak hodnocení současné situace se nachází nejníže od krize z let 2008/09 a úměrně zlepšování německé epidemické situace doznává nárůstu, který by měl pokračovat ze zářijových -66,2 na -60 bodů.
  • Ranní okénko - Dorazí sada dat z tuzemské ekonomiky
    Zkrácený pracovní týden přinese hned čtyři údaje z tuzemska, kdy dorazí květnová měsíční data z reálné ekonomiky a také zpráva z trhu práce. Na informace o tom, jak silně ekonomika reaguje na postpandemické otevírání, si ale budeme muset ještě počkat, protože k rozvolňování restrikcí došlo zhruba v půlce května, a tak tento týden zveřejněná čísla nebudou plně reflektovat efekt otevření. Kalendář eurozóny je relativně prázdný. Patrně nejzajímavější údaj dorazil dnes ráno z Německa, kde byla zveřejněna průmyslová výroba. Za zmínku stojí ještě letní aktualizace makroekonomické prognózy Evropské komise, která vyjde dnes dopoledne. Dále vyjdou zápisy z měnového jednání Fedu (dnes) a ECB (zítra).
  • Ranní okénko - Dostane se průmyslová produkce v Německu konečně do kladných čísel?
    Dnes za několik pár minut zveřejní Ministerstvo práce a sociální věcí prosincové údaje ohledně tuzemské nezaměstnanosti. Podle našeho odhadu by se podíl nezaměstnaných měl zvýšit z 3,5 % na 3,8 %. Tento nárůst je primárně způsoben sezónními vlivy, kdy v zimních měsících dochází ke zvýšení nezaměstnanosti v důsledku úbytku sezónních prací. Dále se začínají projevovat mírně se zhoršující podmínky ve zpracovatelském průmyslu, což již několik měsíců naznačuje report indexu nákupních manažerů (PMI).
  • Ranní okénko - Dozvíme se, co stálo za vývojem ekonomiky ve druhém čtvrtletí
    ČSÚ dnes ráno zveřejní zpřesněný odhad HDP za druhé čtvrtletí, který odhalí strukturu růstu ekonomiky a případně i revizi předběžného výsledku. V eurozóně vyjde srpnová inflace a v USA spotřebitelská důvěra. Koruna osciluje okolo EUR/CZK 25,56.
  • Ranní okénko - Dozvíme se, které složky nejvíce přispěly k růstu českého HDP ve třetím čtvrtletí
    Kromě hojného počtu ekonomických dat přinese nastávající týden také uvolňování restriktivních opatření v několika evropských státech včetně Česka. Na včerejším mimořádném jednání vláda rozhodla, že ve čtvrtek 3. prosince dojde k přechodu do třetího stupně PES. To znamená, že v omezené podobě bude možné otevřít restaurace, obchody i ostatní služby. Nicméně nařízení, jako například dodržování rozestupů nebo omezený počet zákazníků budou platit i nadále. Uvolnění opatření by v nejbližších dnech měly oznámit také vlády Velké Británie, Irska a Francie.
  • Ranní okénko - Dozvíme se strukturu českého HDP
    Dolar startuje do nového měsíce dalším oslabením a dostal se tak až na úroveň 1,2 EUR/USD z května 2018. Koruna se pohybuje spolu s polským zlotým a maďarským forintem a aktuálně se nachází u hranice 26,23 EUR/CZK.
  • Ranní okénko - Dražší energie opět značně navýšily výrobní ceny v Německu
    V Německu dnes ráno statistický úřad zveřejnil prosincový vývoj výrobních cen, které vzrostly výrazně více, než trh předpokládal. Z USA dorazí týdenní data z trhu práce a výsledek průzkumu mezi podnikateli tzv. Philadelphia Fed Business Outlook. V eurozóně bude zveřejněn výsledek spotřebitelské důvěry. Ta se po oživení během léta od října postupně snižuje a v tomto trendu měla pokračovat i v lednu. Za zmínku stojí také zveřejnění zápisu z posledního zasedání ECB, kde trh bude sledovat postoj centrálních bankéřů k rizikům inflace.
  • Ranní okénko - Druhý odhad amerického HDP by měl potvrdit ekonomické oživení
    Dnešní evropský ekonomický kalendář je prázdný, odpoledne ovšem dorazí řada důležitých dat z USA. Jako jeden z prvních je na řadě týdenní údaj o stavu tamního trhu práce, který je tentokrát kvůli Dnu díkuvzdání zveřejněn s jednodenním předstihem. Dle odhadu trhu došlo v týdnu končícím 21. listopadu k nepatrnému poklesu počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti z 742 na 730 tisíc. Počet pokračujících žádostí měl poklesnout zhruba o 370 tisíc na 6 milionů. Lze předpokládat, že v následujících týdnech bude počet lidí zaregistrovaných v podpůrných programech klesat jen pozvolna, jelikož druhá pandemická vlna lidem komplikuje sehnání práce.
  • Ranní okénko - Důvěra domácností v ekonomiky setrvává nízká
    Dnes z evropského i amerického trhu dorazí zejména předstihová data. Jako první již vyšel výsledek spotřebitelské důvěry v Německu, kde došlo k mírnému zlepšení. V podobném směru šel i již dříve zveřejněný výsledek za celou eurozónu, zlepšení se dočkala i nálada u německých firem, ať už jde o Ifo index, či index nákupních manažerů.
  • Ranní okénko - Důvěra evropských investorů se vzpamatovává
    Dnes se dozvíme lednový údaj o bilanci českého zahraničního obchodu. Tomu se během pandemie daří velice slušně, když export průmyslového zboží poměrně svižně najel zpátky na předchozí obrátky, zatímco import zůstává v útlumu, čímž vylepšuje celkovou bilanci. I od lednového výsledku si tak slibujeme pěkných 36,1 mld. Kč, přičemž trh je jen mírně menší optimista s 32,3 mld. Kč.
  • Ranní okénko - Důvěra investorů v německou ekonomiku dále poklesla
    Dnešek bude pro trh pauzou. Globálně, v regionu a ani v tuzemsku nebudou zveřejněna ekonomická data, s výjimkou maďarské inflace. Ta měla v srpnu mírně zesílit z meziročních 4,6 % na 4,7 %. Meziměsíčně měla přidat pouhých 0,1 %. Menší meziměsíční přírůstky jsou pro srpen typické. Platí to i v případě ČR nebo Polska. Nicméně pandemie má od typičnosti velmi daleko a ekonomická data jsou více volatilní. Nelze tak vyloučit překvapení oběma směry. První z regionu zveřejnilo srpnovou inflaci Polsko, kde se také očekával růst meziroční dynamiky o desetinu procentního bodu z 5,0 % na 5,1 % meziročně. Zvýšení se ale ukázalo být silnější a činilo 5,4 %. Poslední se zveřejněním srpnové statistiky bude v závěru tohoto týdne Česko. Očekáváme v souladu s trhem, že inflace poskočila z 3,4 % na 3,6 %. Nicméně rozpětí jednotlivých odhadů, od 3,1 % až po 3,7 %, ukazuje na nejistotu dat a šanci překvapivého výsledku. Avšak na větší, než obvyklé odchylky si finanční trh již zvykl.
  • Ranní okénko - Důvěra se zlepšila, až na průmysl
    Na závěr týdne máme ekonomický kalendář relativně prázdný. V eurozóně se dozvíme údaj o růstu peněžního agregátu M3. Ten měl dle konsensu analytiků zůstat v srpnu v meziročním srovnání beze změny na 10,2 %.
  • Ranní okénko - Důvěra spotřebitelů i byznysu v českou ekonomiku se zvedá
    Dnes se dozvíme, jak se vyvíjí dle instituce Gfk spotřebitelská důvěra v Německu. Ta dosáhla svého dna na konci roku 2022 a od té doby míra pesimismu jen velmi pozvolna ustupovala a v posledních měsících se ustálila na stále velmi podprůměrných hodnotách.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei SwiftTrader