Pátek 19. duben 2024 05:59
reklama
InstaForex Autochartist_
reklama
Purple trading AI
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
CapXmaster srovnani

Ranní okénko - Britská dolní komora Johnsonovi kývla

15.09.2020 10:16  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Aktuální hodnoty měny/komodity:

 

 

Aktuál

EUR/CZK


26,64

USD/CZK

22,38

EUR/USD

 

1,190

USD/PLN

3,730

Ropa Brent

USD/barel

39,58

Zlato

USD/unce

1967

Aktualizováno

8:25

Zdroj: Thomson Reuters

Výhled:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dnes se dozvíme výsledek zářijového ZEW indexu z Německa a eurozóny. V Německu trh vyhlíží obrat v předchozím stoupajícím trendu, když si od složky očekávání slibuje pokles ze srpnových 71,5 na 69,5 bodu. Naopak hodnocení současné situace by se mělo citelně zlepšit přibližně o 9 bodů, což by ovšem znamenalo nadále bídných -72,0 bodu.

Ze Spojených států dorazí zářijová data Empire State Indexu zpracovatelů. Ten se v sprnu překvapivě propadl z předchozích 17,2 až na 3,7 bodu. Trh pro dnešek očekává opatrné zlepšování podmínek ve zpracovatelském sektoru a nárůst indexu na 6,7 bodu.

V USA zůstaneme i po zbytek dne a budeme vyhlížet údaj o tamní srpnové průmyslové výrobě. Ta v posledních měsících nabíhala zpět po pandemickém zmražení, nicméně toto tempo postupně klesá. Trh tak nečeká zopakování pěkných +3 % meziměsíčně a namísto toho věří tentokrát v o něco umírněnější jedno procento. Že má americká ekonomika k předkrizovým úrovním ještě daleko pak zřejmě potvrdí statistika využití výrobních kapacit. Ta by měla mírně narůst z červencových 70,6 na 71,4 %, což je ovšem stále bezpečně pod „normálními“ hodnotami okolo 76 %.

Pohled zpět:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Český běžný účet platební bilance vykázal v červenci kladné saldo na úrovni 20,5 mld. Kč. Bilance zboží a služeb dosáhla 30,7 mld. Kč. Přímých investic přiteklo 5,4 mld. Kč, zatímco těch portfoliových odteklo 154,7 mld. Kč.

Průmyslová výroba v eurozóně v červenci po sezónním očištění narostla meziměsíčně o 4,1 %, tedy téměř přesně v souladu s předpoklady. V meziročním srovnání tento výsledek ovšem odpovídá poklesu o 7,7 % (očištěně o vliv počtu pracovních dnů). V největším útlumu zůstává výroba investičních statků. Z geografického pohledu má průmysl k loňským úrovním nejdále v Německu (-11,6 %). Za celou Evropskou unii průmysl vykázal meziroční pokles o 7,3 % a nelichotivá první příčka náleží Dánsku s -13,6 %.

Britská dolní parlamentní komora včera schválila návrh předsedy vlády Borise Johnsona, který mu má umožnit jednostranně porušit některá ustanovení dosavadní dohody o brexitu, kterou uzavřel s Evropskou unií. Proti tomuto kroku ovšem sílí protestní hlasy z opozičních a čím dál více i vládních lavic a lze tak očekávat ještě napínavou legislativní bitvu.

Dnešní makroekonomické ukazatele:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čas

Země

Údálost

 

 

 

 

 

RB/RBI

Trh

Předchozí

 

 

 

 

11:00

SRN

ZEW index očekávání (září, v b.)

70,0

69,5

71,5

 

 

 

 

11:00

SRN

ZEW index současnosti (září, v b.)

-68,0

-72,0

-81,3

 

 

 

 

11:00

EUR

ZEW index očekávání (září, v b.)

64,0

-

64,0

 

 

 

 

14:30

USA

Empire State Index (září, v b.)

-

6,7

3,7

 

 

 

 

15:15

USA

Průmyslová výroba (srpen, m/m v %)

-

1,0

3,0

 

 

 

 

15:15

USA

Využití kapacit (srpen, v %)

-

71,4

70,6

 

 

 

 

Hospodářské výsledky: Adobe, FedEx

Co bude:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ST: ČR index cen průmyslových výrobců, USA FED úrokové sazby, USA maloobchod
ČT: USA nové žád. o podp. v nez. 

Autor: Vít Hradil, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editor: David Vagenknecht, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.


Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ranní okénko - Americký trh práce dále rychle brzdí
    Dnešní ekonomický kalendář pokračuje čísly z amerického trhu práce, pro náš trh je ale zajímavější za několik minut zveřejňovaný výsledek maloobchodních tržeb. Ten by měl za říjen potvrdit pokračující slabý vývoj v českém maloobchodu, byť s možností mírného meziměsíčního nárůstu. Meziročně u maloobchodních tržeb bez aut očekáváme pokles o 2,5 %, medián analytiků počítá s o něco mírnějším poklesem o 1,9 %. Zásadní negativní faktor i nadále představuje pokračující pokles reálných mezd, který během Q3 dosáhl -0,8 % a k mírnému poklesu patrně dojde i během závěrečného kvartálu letošního roku.
  • Ranní okénko - Americký trh práce pokračuje v zotavení
    ČNB dnes zveřejní zápis z měnového jednání z 23. června, na kterém bankovní rada banky rozhodla navýšit základní úrokovou sazbu z 0,25 % na 0,5 %. S tímto rozhodnutím souhlasili čtyři členové, dva se vyslovili pro stabilitu sazeb a jeden dokonce hlasoval ve prospěch navýšení sazby z 0,25 % na 0,75 %. Dnešní zápis odhalí, kdo se vyslovil pro zvýšení sazby o 0,5bb, současně se pravděpodobně dozvíme také detailnější odůvodnění hlasování jednotlivých členů. Guvernér Rusnok na tiskové konferenci zněl relativně optimisticky a zmínil, že rizika pandemie se oproti minulému zasedání výrazně snížila. Zajímavé bude, zda se na toto téma vyjádřili i ostatní bankéři, případně zda byly explicitně debatovány názory ohledně dalšího zvyšování sazeb ve druhé polovině roku.
  • Ranní okénko - Americký trh práce překvapuje svojí sílou
    Dnes dorazí další údaj z amerického trhu práce, tentokrát v podobě reportu od agentury ADP. Očekáváno je zpomalení, a tedy menší počet vytvořených pracovních pozic v soukromém sektoru. To by podpořilo předpoklad trhu, že Fed na dalších setkáních již nebude zvyšovat sazby. Na druhou stranu při pohledu do historie se ukazuje, že analytici mají tendenci podstřelovat výsledek od ADP, kdy z posledních 12 výsledků byl odhad trhu v 8 případech nižší. I tentokrát by tedy mohl výsledek překvapit směrem nahoru, což by patrně vedlo k dalšímu růstu amerických výnosů a rovněž k podpoře dolaru vůči euru. Včera dolar pokračoval v posilování, kdy kurz poklesl pod hranici 1,0500 EUR/USD.
  • Ranní okénko - Americký trh práce ukazuje první střípky zpomalení
    Dnes ekonomický kalendář pokračuje daty z tuzemské ekonomiky. Po včerejších číslech z maloobchodu dorazí duo průmyslu a zahraničního obchodu. U průmyslu je trhem očekáván mírný meziroční růst, my počítáme pouze se stagnací. V kladných číslech se patrně podruhé v řadě udrží i saldo zahraničního obchodu. Již ráno překvapila německá průmyslová produkce, která meziměsíčně rostla o 2,0 %, zatímco trh čekal výsledek okolo nuly. Navázala tak na včerejší silná čísla ohledně továrních objednávek. Z globálního pohledu budou investoři ještě zpracovávat včerejší data ohledně počtu vzniklých pracovních míst ve Spojených státech od agentury ADP. V pátek sice dorazí více sledovaná oficiální statistika, americký trh ale bude uzavřený a reakce se tak naplno projeví až začátkem příštího týdne.
  • Ranní okénko - Americký výrobní sektor si drží dobrou kondici
    Americká Sněmovna reprezentantů včera vyhověla prezidentu Trumpovi, když schválila změnu v záchranném ekonomickém balíčku, podle které by přímá finanční pomoc jednotlivým Američanům měla narůst z původně navrhovaných 600 na 2000 dolarů. Úprava nyní poputuje do Senátu, kde se čeká odpor významné části Trumpových republikánských spolustraníků. Pokud by přesto byla schválena, znamenala by dodatečné výdaje ve výši přes 450 mld. dolarů.
  • Ranní okénko - Američtí zpracovatelé dál hlásí silnou expanzi
    Dnes na programu mnoho významnějších makroekonomických událostí není a jedinou výjimkou bude sada informací o vývoji v eurozóně. Její bilance zahraničního obchodu by v březnu podle odhadů měla prakticky zopakovat únorový výsledek a dosáhnout přebytku 18,7 mld. EUR. Dočkáme se i zpřesněného odhadu vývoje hrubého domácího produktu. Ten podle první informace vykázal v prvním čtvrtletí letošního roku mezikvartální pokles o 0,6 % a za loňskem tak zaostal o 1,8 %.
  • Ranní okénko - Američtí zpracovatelé dál šlapou na plyn
    Prvním dnešním makroekonomickým indikátorem bude v dopoledních hodinách průzkum ekonomické důvěry v eurozóně za měsíc březen. Souhrnný index by podle odhadu trhu měl přinést mírné zlepšení z únorových 93,4 na 96 bodů, přičemž kromě průmyslu, který téměř bez přestávky roste již od loňské jarní vlny pandemie, by se měly pomalu přidávat i služby. I pokud by se tržní očekávání naplnila, celkový index by i nadále zůstal poměrně hluboko pod předkrizovou úrovní poblíž 104 bodů i pod pětiletým průměrem, který činí 103,3. Zkušenosti z minulého týdne, kdy příjemně překvapily výsledky německého indexu nákupních manažerů i IFO indexu, ovšem dávají naději na překonání odhadů i tentokrát. Mezi evropskými podnikateli se totiž navzdory zádrhelům v procesu očkování populace evidentně šíří opatrný optimismus.
  • Ranní okénko - Ani v týdnu bez klíčových ekonomických dat není finanční trh v klidu
    Na akciovém trhu včera zavládla pesimistická nálada. Investoři analyzovali reportované výsledky firem a akcie klesaly v USA i Evropě. Pozornost zaujala především americká banka First Republic, jejíž akcie odepsaly 27 % poté, co reportované výsledky banky vedly ke ztrátě investorské důvěry. To zvyšuje vnímaná rizika pro americké regionální banky. Naopak na ostatních trzích se situace ohledně bankovního sektoru zklidňuje, když centrální banky hlásí, že se operace s dolarovou likviditou navrací k normálu.
  • Ranní okénko - Boj s inflací se odkládá na neurčito, trh sází na prudký pokles sazeb
    Dnes vychází v USA únorová inflace. Ta bude jedním z posledních dílků před zasedáním Fedu, které je naplánované na příští týden. Po turbulentním dění v americkém bankovním sektoru ale na výsledné cifře patrně bude záležet méně, než se původně čekalo. Inflační tlaky v americké ekonomice sice setrvávají a meziměsíční růst dosáhne hodnoty okolo 0,4 %. Trh přesto v posledních několika dnech výrazně posunul svá očekávání a namísto původně předpokládaného vrcholu sazeb poblíž 5,8 % nyní očekává vrchol o procentní bod nižší.
  • Ranní okénko - Brexitové drama pokračuje
    Týden zahájí pondělní informace o prosincové spotřebitelské důvěře v eurozóně. Ta se po jarním drtivém propadu stačila během léta zotavit jen částečně a s příchodem druhé vlny pandemie pochopitelně začala opět ztrácet. Poslední údaj z listopadu činil -17,6 bodu a pro prosinec trh očekává přibližnou stagnaci. Naši vídeňští kolegové jsou pak ještě mírně pesimističtější, když vyhlížejí pokles indexu na -18,2 bodů. Vzhledem ke zpoždění mezi sběrem dat a jejich zveřejněním je pak vysoce pravděpodobné, že skutečná nálada evropských spotřebitelů je ještě o něco chmurnější, jelikož průzkum nebude reflektovat nejčerstvější vlnu ekonomických omezení, které před Vánoci přibývají napříč evropskými zeměmi.
  • Ranní okénko - Britský parlament dnes zřejmě schválí brexit
    Poté co členské státy Evropské unie jednomyslně odsouhlasily podobu dohody o brexitu se zdá, že tato dostane zelenou i v britském parlamentu. Tamnímu premiérovi Borisi Johnsonovi se podařilo získat na svou stranu i radikálnější křídlo v rámci konzervativní strany a dnešní hlasování by tak mělo rozvodový taneček formálně završit.
  • Ranní okénko - Březnová data ucelí pohled na první kvartál
    Sada dat HDP ze závěru minulého týdne přinesla příjemné překvapení. Ekonomika ČR se v prvním čtvrtletí propadla o 0,3 % k/k a předčila tak konsensus tržního odhadu (-0,8 % k/k). Povzbudivá by měla být i várka tuzemských ekonomických dat za březen (průmysl a maloobchod) v tomto týdnu. Za poslední dobu jsme si zvykli na záporná čísla, teď už ale lze počítat až s dvouciferným růstem. Půjde však o statistický efekt nízké srovnávací základny z minulého roku, a ne o zlepšení situace. Přeci jen byla ekonomika v březnu nadále zužována restrikcemi.
  • Ranní okénko - Bude budoucnost německé ekonomiky nadále vnímána s optimismem?
    Dnes se dozvíme výsledky březnového průzkumu instituce ZEW ohledně hodnocení aktuální ekonomické situace Německa včetně budoucích očekávání finančních analytiků. V posledních měsících se hodnocení přítomnosti a očekávání budoucnosti zásadně liší, když by se dalo říci, že současný stav je zahalen temnými mraky, především v souvislosti s nízkým růstem ekonomiky, nízkou zahraniční poptávkou, problémy tamního průmyslu, kde například automobilový sektor čelí velké konkurenci v elektromobilitě z Číny.
  • Ranní okénko - Bude dnešních 75bb Fedu posledních?
    Fed dnes s největší pravděpodobností zvýší úrokové sazby o 75bb, čímž se posunou do rozmezí 3,75-4,00 %. Tím ale Fed není u konce. Vysoká a neústupná inflace a odolnost trhu práce jsou argumenty pro pokračování ve zvyšování sazeb. Pokud Fed historie něco učí, tak to, že existuje riziko v předčasném otočení kormidla holubičím směrem.
  • Ranní okénko - Celková a jádrová inflace na rozcestí
    Následující dny nás čeká hned několik důležitých tuzemských dat včetně únorové míry inflace. Nudit nebude ani ekonomický kalendář eurozóny. K jednacímu stolu zasedne ECB a dorazí také údaje z průmyslu. Finanční trh bude nadále bedlivě sledovat růst dluhopisových státních výnosů, který se nevyhnul ani těm domácím.
  • Ranní okénko - Celková inflace v USA stoupla, jádrová jen mírně klesla. Co na to Fed?
    Tržby maloobchodních prodejců v ČR se v reálném vyjádření meziročně snižují bez přestání již rok a půl. Hlavním důvodem stále nízké spotřeby domácností je vysoká inflace, kterou nedokázalo kompenzovat tempo růstu nominálních mezd, a tak si zaměstnanci mohou za své peníze koupit méně statků. Zároveň vzhledem k nejistotě ohledně výše plateb za spotřebu energií či dopadů konsolidačního balíčku na rodinné rozpočty zůstávají Češi ostražití a odkládají zbytné nákupy. Očekáváme, že především z těchto důvodů i v listopadu maloobchodní tržby poklesly, a to zhruba o 2 %. Oživení v maloobchodním sektoru přijde v roce 2024 s tím, jak reálné mzdy domácností po více než dvou letech vzrostou.
  • Ranní okénko - Celní spor EU-USA pokračuje
    Letošní makroekonomický kalendář zakončíme pohledem na stav amerického trhu práce. V týdnu končícím 26. prosince by se na něm podle tržních odhadů mělo objevit 835 tisíc nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti, tedy o přibližně 30 tisíc více než v týdnu předchozím. Pokračujících žádostí by pak mělo být evidováno 5,39 milionu, což by také představovalo mezitýdenní nárůst. Na americké poměry astronomické počty nezaměstnaných jsou pochopitelně způsobeny pandemií a jejich předchozí optimistický klesající trend se v poslední době pozastavil úměrně opětovnému zhoršování epidemické situace. Pro srovnání, koncem roku 2019 přibývalo nových žadatelů v jednom týdnu zhruba 220 tisíc, a pokračujících žádostí bylo 1,7 milionu.
  • Ranní okénko - Cena ropy na 130 USD/barel - reaguje na odříznutí od ruských dodávek
    Sankce proti Rusku dosahují dalšího milníku. Včera USA oznámily pozastavení ruských dovozů ropy a zemního plynu. Částečně se přidala i Velká Británie, která bude postupně snižovat odběr. Evropské státy, které jsou na dodávkách z Ruska více závislé, jako například Německo, se zatím nepřipojily. Tyto informace rozkolísaly cenu ropy.
  • Ranní okénko - Cena ropy opět roste, EU by mohla odříznout ropu a nechat plyn
    Dnes budou pokračovat jednání na úrovni EU ohledně možných omezení na ruské energie. Z nejbližšího okolí v rámci dne budou vycházet data ohledně stavební produkce a běžného účtu platební bilance v eurozóně. Prudké zvyšování sazeb má na pořadu dne maďarská centrální banka a spíše méně významná data dorazí ze Spojených států. Včera finanční trhy postrašil předseda Fedu Jerome Powell, když uvedl, že v případě potřeby je Fed připravený zvyšovat sazby i o 50 bb a přivést úroky na restriktivní úroveň. Posunul tak očekávání trhů směrem k mírně rychlejšímu zvyšování v rámci tohoto roku, ale ve výsledku neřekl nic, co by se alespoň částečně nečekalo.
  • Ranní okénko - Cenové tlaky na straně nabídky dále polevují
    Dnešní den bude tím nejnabitějším v tomto týdnu, když bude nejdříve v Německu zveřejněn výsledek průzkumu instituce ZEW týkající se hodnocení aktuální ekonomické situace včetně budoucích očekávání finančními analytiky. Současná ekonomická situace je hodnocena stále velmi negativně, kdy trh očekává nejhorší výsledek v rámci tohoto roku a není se čemu divit, jelikož všechny významné instituce predikují v letošním roce pokles německé ekonomiky jako jediné z vyspělých ekonomik. Budoucnost je sice vnímána pozitivněji, jelikož by v příštím roce mělo dojít k oživení největší evropské ekonomiky, ale bude opravdu velmi pozvolné. Rizika jsou značná, německá ekonomika stojí před velkými výzvami a je otázkou, jak se s nimi naši západní sousedé vypořádají, což vzhledem k provázanosti s naší ekonomikou budeme v České republice se zájmem pozorovat.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank