Pět kroků, jak se stát traderem

Napsal:   Sekce: Psychologie tradingu

Český překlad anglického článku "The 5 steps to becoming a trader". Článek pojednává o psychologii tradingu, rozděluje cestu tradera na pět částí, ve kterých je popsán přibližný průběh každé z nich. Tato cesta je samozřejmě pro každého zcela individuální, ale řekl bych, že každý se určitě v nějakém bodě najde.


Krok Jedna: Nevědomá Neschopnost

Toto je první krok, který vás potká, jakmile se začnete zajímat o trading. Víte, že to je dobrý způsob vydělávání peněz, protože jste o tom slyšeli spoustu věcí a slyšeli o spoustě milionářů. Naneštěstí, stejně jako, když jste si poprvé přáli řídit auto a mysleli si, že to bude snadné - konec konců, jak těžké to může být? Cena se hýbe buď nahoru, nebo dolu - co je na tom za tajemství - tak jdeme na to!

Naneštěstí, stejně jako, když jste poprvé seděli za volantem, zjistíte velmi rychle, že nemáte ani ponětí, co se chystáte dělat. Děláte spoustu obchodů a spoustu riskujete. Když vstoupíte do obchodu, otočí se proti vám, tak vstoupíte do opačné pozice a on se zase otočí ... a zase, a zase.

Možná jste na počátku úspěšní, a to je snad ještě horší - protože to vašemu mozku říká, že je to velmi jednoduché a začnete riskovat více peněz.

Snažíte se otočit vaše ztráty zdvojnásobováním v každém obchodě, který uděláte. Někdy se dostanete pryč z obchodu dokonce se ziskem, ale častěji než to vás obchod vykopne pohmožděného a pochroumaného a jste si naprosto plně vědomi své neschopnosti v tradingu.

Tento krok může zabrat jeden nebo dva týdny obchodování, ale trh je obvykle rychlý a vy se posunete na další úroveň.

Krok Dva: Vědomá Neschopnost

Krok dva nastává v momentě, kdy si uvědomíte, že do tradingu je zapojeno více práce a že budete nejspíše muset zapracovat na několika věcech. Upřímně si uvědomujete, že jste neschopný trader - nemáte schopnosti ani vhled k dosažení zisku.

Nyní jste naladěni na nákup systémů a e-booků, kterých shromažďujete habaděj, čtete webové stránky založené všude možně od Spojené státy až po Ukrajinu a snažíte se najít svatý grál. Během této doby jste systémovým kočovníkem - přecházíte z jedné metody na druhou během dnů a týdnů. U žádné se nezastavíte a neobchodujete ji tak dlouho, abyste zjistili, jestli funguje nebo ne. Pokaždé, když narazíte na nový indikátor, budete ve stavu extáze, že tohle je ten pravý, který udělá úplnou změnu vašeho tradingu.

Budete zkoušet automatické obchodní systémy v Metatraderu, hrát si s klouzavými průměry (moving averages), Fibonacciho úrovněmi, support a resistance, pivoty, fraktály, divergence, DMI, ADX a další stovkou doufajíc, že váš "kouzelný systém" začne díky tomu právě dnes fungovat. Budete sběračem vrcholů a den, snažíc se najít dokonale přesný bod obratu se všemi vašimi indikátory a přistihnete se, jak se honíte za ztrátovými obchody a dokonce zvětšujete jejich objem, protože jste si jisti, že máte pravdu.

Připojíte se do "live chatu", kde uvidíte ostatní tradery, kteří těží pipy a snažíte se zjistit, proč zrovna vám to nejde - budete se ptát na milion otázek, některé z nich jsou tak pitomé, že si nakonec uvědomíte, že se cítíte trochu hloupě. Pak se dostanete do fáze, kdy máte pocit, že všichni ostatní, kteří těží pip za pipem jsou lháři. Přece nemohou vydělávat tolik, když vy jste tak moc studovali a přesto nevyděláváte, víte toho úplně stejně jako oni, takže to musejí být lháři. Ale oni jsou úplně jinde, den za dnem jejich účty rostou, zatímco váš účet stále ztrácí.

Budete se chovat jako puberťáci - tradeři, kteří vydělávají peníze, vám zdarma poskytnou své rady, ale vy jste tvrdohlaví a myslíte si, že to víte nejlépe - nevšímáte si toho a děláte přehnané množství obchodů přesto, že vám někdo řekne, že jste šílení - ale vy to přece víte lépe. Zvážíte, že byste se řídili výzvami, které vám ostatní dávají, ale ani to vám nefunguje, tak si zkusíte platit obchodní signály, které dávají jiní tradeři, ale dokonce ani ty vám nefungují.

Možná se dokonce obrátíte na nějakého "guru" třeba na chatu, který vám slíbí, že z vás udělá tradera (obvykle samozřejmě za poplatek). Nezáleží, jestli je onen "guru" dobrý nebo ne, pro vás to stejně nebude výhra, protože čas, který si v tradingu musíte vysedět před obrazovkou, stejně ničím nenahradíte, ale vy si stejně myslíte, že tomu rozumíte nejlépe.

Tento krok může trvat roky a roky - ve skutečnosti vám ostatní tradeři s osobními zkušenosti mohou potvrdit, že tento krok může velmi často trvat přes rok, ale spíše až ke třem letům. Toto je také krok, kde to většina vzdá kvůli naprosté frustraci.

Okolo 60 % nových traderů to vzdá v prvních třech měsících - vzdají to a to je dobře - přemýšlejte o tom - kdyby byl trading snadný, všichni bychom byli milionáři. Dalších 20 % setrvá rok a potom začnou v zoufalství riskovat tolik, že je to hodno odpálit jejich účet a to se také stane.

Co vás může překvapit je, že ze zbylých 20 % to většina vydrží tak 3 roky a pak to stejně vzdá. Pak už pokračuje jen 5-10 % traderů, kteří se dopracují ke tomu, že budou konzistentně vydělávat peníze.

Mimochodem, to jsou reálné statistiky, ne něco co jsem si jen tak vymyslel, tak si nemyslete, že když vydržíte ve hře 3 roky, bude to odsud už hračka, tak to rozhodně není.

O těchto poměrech se se mnou hádalo mnoho lidí - k smíchu je, že žádný z nich nebyl traderem déle než tři roky - pokud si myslíte, že to víte lépe, tak si najděte někoho, kdo obchoduje pět let a zeptejte se ho, jak dlouho trvá, stát se 100 % ziskovým. Jsem si jist, že se najdou nějaké výjimky, ale osobně jsem zatím žádnou nepotkal.

Nakonec začnete tuto fázi opouštět. Pravděpodobně jste tím strávili více času a ztratili více peněz, než jste si kdy mysleli, propálili dva nebo tři obchodní účty a všechno třikrát nebo čtyřikrát vzdali, ale teď už to máte v krvi.

Jednoho dne - ve zlomku vteřiny vstoupíte do "kroku tři".

Krok Tři: Moment Heuréka

Spolu s koncem druhé fáze si budete uvědomovat, že systém není to, co dělá rozdíl. Uvědomíte si, že je vlastně možné vydělávat peníze s jednoduchým klouzavým průměrem a nic víc nepotřebujete, pokud ovšem máte svou mysl i money management správně naladěny. Začnete číst knihy o psychologii tradingu a zjišťovat, které postavy a jména se v knihách objevují a nakonec přijde onen Moment Heuréka.

Moment Heuréka vyvolává nové spojení ve vašem mozku. Náhle si uvědomíte, že ani vy, ani nikdo jiný nedokáže přesně předpovědět, co udělá trh v příštích 10 sekundách, natož 20 minutách.

Díky tomuto uvědomění vás úplně přestane zajímat, co si kdo myslí - co udělá s trhem tahle zpráva  a co tahle událost. Stanete se jednotlivcem s vlastní metodou obchodování.

Začnete pracovat pouze na jednom systému, který si vymodelujete k obrazu svému. Začnete být šťastní a máte přesně vymezený práh risku.

Začnete brát každý trade, který se vašemu oku bude zdát, že má velkou šanci na ziskovost. Když obchod nevyjde podle vašich představ, nejste naštvaní nebo dokonce, protože víte, že není možné předvídat, co se na trhu stane, není to vaše chyba - hned jak si uvědomíte, že se obchod nevyvíjí dobře, zavřete ho. Další obchod nebo obchod po něm bude mít větší pravděpodobnost na úspěch, protože víte, že váš systém funguje.

Přestanete se dívat na výsledky v tradingu obchod od obchodu a začnete sledovat týdenní statistiky, které ukazují, že jeden špatný obchod neznamená špatný systém.

Najednou jste si uvědomili, že celá hra tradingu je o jedné věci - konzistenci vašich obchodů a vaší disciplíny brát všechny obchody, které jsou podle vašeho systému. Je jedno, jaký na vás dělají dojem, víte, že pravděpodobnost je na vaší straně.

Učíte se o správném money managementu a páce - risku vašeho účtu ad. - teď se to do vás všechno vsákne a vy si zpětně uvědomíte, že to samé vám radili před lety s úsměvem. Tehdy jste ale nebyli připraveni, nyní už ano. Moment Heuréka přišel v moment, kdy jste skutečně přijali fakt, že nemůžete předvídat trh.

Krok Čtyři: Vědomá Schopnost

Obchodujete pokaždé, když vám systém říká, že byste měli. Berete ztráty stejně lehce jako zisky. Nyní necháváte vaše ziskové obchody běžet k jejich cílům a plně přijímáte risk a víte, že váš systém vydělá více peněz, než ztratí. Pokud zrovna ztrácíte, briskně obchod zavřete s malou ztrátou vašeho účtu.

Nyní jste v bodě, kde většina obchodů končí na break even - den za dnem, budete mít týdny, kdy vyděláte 100 pipů a týdny, kdy 100 pipů proděláte - celkově nemáte ztráty a nepřicházíte o peníze. Jste si vědomi faktu, že děláte rozhodnutí, která jsou vesměs dobrá a dostává se vám uznání od ostatních traderů. Stále na tom musíte zapracovat a přemýšlet o svých obchodech, ale postupně začínáte vydělávat více peněz, než konzistentně ztrácíte.

Začnete den s 20 pipovým ziskem, utržíte 35 pipovou ztrátu a nemáte žádné pocity, že jste svůj zisk odevzdali trhu zpět, protože víte, že se vám to zase vrátí. Nyní začínáte mít konzistentní zisky týden za týdnem, 25 pipů jeden týden, 50 pipů další týden a tak dále.

Toto trvá asi tak 6 měsíců.

Krok Pět: Nevědomá Schopnost

Stejně jako řídíte auto, každý den, kdy si sednete do svého křesla a obchodujete - děláte již všechno na nevědomé úrovni - zkrátka automaticky. Začínáte dělat opravdu velké obchody a zisk 200 pipů za den ve vás nevyvolá větší vzrušení než zisk 1 pipu.

Vidíte nováčky na fóru pokřikovat "pojď dolare, pojď" jako kdyby pobízeli koně, aby vyhrál Velkou pardubickou, a vidíte v tom sebe - ale několik let zpět.

Tohle je utopie tradingu - zvládáte své emoce a jste trader s rychle rostoucím účtem.

Když se připojíte do chatu traderů, jste hvězda a lidé naslouchají tomu, co říkáte. Poznáváte se v jejich dotazech,  jako byste to byli vy před dvěma lety. Dáte jim své rady, ale stejně víte, že většina je marná, protože jsou to "puberťáci" - někteří z nich se dostanou tam, kde jste teď vy - někteří rychleji, někteří pomaleji. Upřímně, mnoho a mnoho se jich nedostane přes krok dva, ale někteří ano.

Trading už pro vás není vzrušující - ve skutečnosti vás pravděpodobně dost nudí - jako všechno v životě, když jste v něčem dobří nebo to děláte jako práci - stane se to po čase nudné - vy děláte svou práci a to je přesně ono.

Nakonec "vyrostete" z chatovacích místností a najdete si pár lidí, se kterými si povídáte o trzích, aniž by vás to nějak ovlivňovalo.

Po celou dobu, co si ostříte vaše metody k vyždímání maximálního zisku z trhu, vůbec nezvyšujete riziko. Váš obchodní přístup už se nemění, pouze se zlepšuje. Teď máte přesně to, čemu ženy říkají "intuice".

Nyní můžete říci s hlavou vysoko vztyčenou "Já jsem trader", ale upřímně, nemusíte se obtěžovat, to někomu říkat - je to práce jako každá jiná.

Doufám, že jste si užili čtení této cesty do traderovy mysli a snad jste se s nějakými body ztotožnili.

Pamatujte si, že pouze 5 % to dokáže - důvodem ale není talent, nýbrž vytrvalost a schopnost měnit své vnímání a  paradigmata, jakmile je dostupná nová informace.

Looseři jsou ti, kteří chtěli rychle zbohatnout, ale vstoupili na trh a během půl roku si nasadili růžové brýle, takže nic neviděli objektivně - přístup typu "takhle to vidím já a tak to taky je" odmítá vstřebat novou informaci, které mění vnímání.

Jsem šťastný, že vám mohu říct, že důvodem proč jsem začal obchodovat, byla vidina "rychlého zbohatnutí". Nyní to vidím spíše jako "pomalé zbohatnutí".

Pokud náhodou přemýšlíte o tom, že byste to vzdali, dám vám jednu radu...

Zeptejte se sami sebe na otázku "Kolik let byste byli ochotni chodit do školy, pokud byste věděli, že po jejím dokončení na vás čeká práce s platem milion dolarů ročně?"

Držte se a všem přeji úspěšné obchodování.

Toto je český překlad anglického článku "The 5 Steps to becoming a trader". Jméno autora bohužel není známo. Článek se nachází na webu  www.forexfactory.com.

Marek Honzal

Hodnocení článku:
Sdílení článku:
Facebook

Čtěte více

 • Panika klesá, zlato půjde dolů
  Vzhledem k tomu, že cena zlata je obvykle kótovaná v amerických dolarech, byly největším tahounem růstu jeho ceny obavy z inflace v USA.
 • Panika se odkládá
  Enormní navýšení cel na dovoz do Spojených států z Číny i formální rozvod Velké Británie s Evropskou Unií – hlavní dva tahouni nejistoty na finančních trzích, kteří se měli materializovat shodně v březnu tohoto roku, si dávají pauzu. Jaký to bude mít dopad na měnové trhy?
 • Pár EUR/USD zavřel pod 1,300. Další jeho možný vývoj.
  Včera jsem napsal článek o možnosti poklesu EUR/USD na support = cca 1,2300. Dnes bych se pokusil podívat se na více možností týkajících se vývoje v EUR/USD.
 • PARKINSON
  Existuje nemoc, které se říká Parkinsonova. A existuje zákon, kterému se říká Parkinsonův. Ač by v tomto nemocném světě bylo zapotřebí více mluvit o nedostatku dopaminu, který narušuje činnost bazálních ganglií a způsobuje tak poruchy v asociačních funkcích a rozumových schopnostech, které potom vedou k neuvěřitelným problémům ve vztazích mezi lidmi, kteréž jsou naprosto klíčové pro naši symbiotickou a poklidnou sociální existenci, budeme si zde povídat o Parkinsonově zákoně, který se úzce váže na Forex a jeho pochopení je tak pro naši odbornou skupinu významné.
 • Páteční data z amerického trhu práce přinesla několik rozuzlení
  Spekulace na růst úrokových sazeb v USA eskalují. Začalo to říjnovým zasedáním americké centrální banky (Fed), která se nečekaně vyjádřila, že na svém příštím zasedání (18. prosinec) plánuje diskutovat o možnosti prvního zvýšení základní úrokové sazby po finanční krizi. Situace se vyostřila předchozí týden, když Janet Yellenová, šéfka Fedu, ve svém projevu před finančním výborem uvedla, že prosincové zvýšení sazeb je reálnou možností. Vrcholem výroků a náznaků americké centrální banky byla páteční data z amerického trhu práce, která potvrdila dobrou kondici americké ekonomiky.
 • Páteční růst ponechal býky ve hře, výhled je ale stále negativní
  Americký akciový index S&P 500 uzavřel týden slabší o 0,24 %, nebýt pátečního výrazného posílení, byla by ztráta citelnější.
 • PBOC zahájila cyklus zvyšování sazeb
  PBOC (People's Bank of China - centrální banka Číny) v úterý nečekaně zvýšila své dvě hlavní úrokové sazby - sazbu pro vklady a sazbu pro půjčky a to o 25 bodů na úroveň 2,50% a 5,56%.
 • Peníze = Droga?
  Psychologie obchodování je nedílnou součástí každého z nás. Trhy jsou jakýmsi živým organismem, u kterého se snažíme racionálním přístupem zanalyzovat jeho vývoj, což vytváří rozpor mezi očekáváním a konečným výsledkem.
 • Pepik 2016 - Co bylo a co bude?
  Následující text nepojednává o ničem zásadním a důležitém, je to jen souhrn aktuálně nahromaděných tužeb, myšlenek a zkušeností.
 • Pěti drobnými krůčky se americké akcie posunuly o procento výše
  Americký akciový index S&P 500 ve všech pěti obchodních seancích uplynulého týdne posílil, byť někdy velice skromně. Celkem je z toho po týdenním zakolísání opět zelená svíčka a zapsaných +1,16 %.
 • 9. MQL4 - Moje první strategie (1/2)
  V tomto díle si společně napíšeme vlastní strategii. Začneme nejprve vytvořením knihovny s pomocnými funkcemi pro obchodování.
 • 8 pips
  Dnes mi dorazila zpráva od mého dobrého přítele. Napsal mi v ní: "Tak dneska jsem vydělal jen 8 pips". Trh EUR/USD se dnes do této chvíle pohyboval v rozmezí High a Low asi 80 pips. Nabízí se zde otázka: Je 8 pips profitu za jeden den skutečně tak málo?
 • 8. MQL4 - Tester strategií
  V tomto díle se v rychlosti seznámíme s testerem strategií, který nám pak poslouží k testování a ladění naší strategie.
 • 7 tipů pro efektivní skalpování
  Dozvíte se, na co byste si měli dát pozor, co si důkladně promyslet a v jakých oblastech na sobě pracovat, abyste se stali ziskovým skalperem.
 • 7. MQL4 - Funkce pro obchodování
  V tomto díle si představíme poslední oblast jazyka MQL4 tak, abychom byli schopni napsat svoji vlastni strategii pro automatizované obchodování a tím jsou funkce pro práci s pokyny.
 • 6. MQL4 - Technické indikátory
  V tomto díle se podíváme funkce, které vracejí data jednotlivých indikátorů.
 • 5 velkých mýtů o obchodování forexu
  Pokud jste ve světě obchodování forexu nováček a hledáte informace, jak vůbec začít, vězte, že v tomto odvětví platí, že je propleteno spoustou balastu a zkreslených informací. Po čas celé své tradingové kariéry se budete neustále zdokonalovat a nejspíš vyhledávat nové informace a rady na internetu.
 • 5 rozdielov v tradingu kryptomien a forexu
  Dnes vám opíšem 5 zásadných rozdielov pri tradingu krypto trhu a forexových mien. Každá je v niečom lepšia a v niečom horšia a idem na tie rozdiely poukázať. Aj keď je tu kryptosvet iba necelých 10 rokov a forex niekoľkonásobne viac, tak popularita týchto trhov je celkom podobná.
 • 5 rozdielov v tradingu kryptomien a akcii
  V dnešnom blogu Vám vysvetlím zásadných 5 rozdielov pri tradingu a akciach. Každé má svoje pro a proti, no jeden trh je regulovaný a druhý nie je a tam začínajú všetky problémy aj príležitosti. Veľa začiatočníkov verí, že kupovanie kryptomeny cez krypto burzu je ako kupovať akcie cez brokera, no pravda je inde.
 • 5 nejsilnějších emocí tradera
  Psychologie obchodování je nedílnou součástí každého z nás. Trhy jsou jakýmsi živým organismem, u kterého se snažíme racionálním přístupem zanalyzovat jeho vývoj, což vytváří rozpor mezi očekáváním a konečným výsledkem.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace

avatar

Autor:

Kashty

Hodnocení autora:
Bližší informace o autorovi >>

Kategorie blogu

reklama
CLEO.one

Kurzy obchodování

Kvě
18

Exkluzivní VIP seminář: Obchodujte jako bankovní trader!

Představujeme vám exkluzivní seminář, který účastníky semináře posouvá mezi tradingovou elitu. V průběhu semináře se dozvíte veřejně nedostupné informace o tom, jak ve skutečnosti funguje forex, pravdu o retailových brokerech a další veřejně nedostupné informace z obchodování bank a tradingu na institucionální úrovni.

Zář
14

Juniorská škola tradingu - Forex I-II (Praha)

Juniorská škola tradingu - Forex I-II je určena pro začínající tradery. Pokud chcete vyzkoušet něco nového, vymanit se z davu a být úspěšný v obchodování na finančních trzích, tak je tento seminář určen právě vám.

Zář
28

Profesionálem na forexu - kurz pro pokročilé tradery (Praha)

Seminář Profesionálem na forexu je určený pro absolventy kurzu Juniorská škola tradingu a pro pokročilé forexové tradery. Naučíme vás naše ziskové intradenní a swingové obchodní strategie a posuneme vás k vyšším ziskům. Jedná se o jeden z nejlépe hodnocených seminářů FXstreet.cz a věnujeme se na něm hlavně korelačním strategiím a intermarket analýze. Sleva: Absolventi semináře Juniorská škola tradingu mají tento seminář za 4 400,-Kč.


Literatura

titulka_smallsize.jpg

Novinka! Kniha "Jak se stát forexovým obchodníkem" Ondřeje Hartmana vychází ve druhém a výrazně rozšířeném vydání!

Kniha vychází již ve druhém, ale tentokrát výrazně upraveném a rozšířeném vydání. Kniha je koncipována tak, aby byla užitečným průvodcem jak začínajícím obchodníkům bez zkušeností, tak i těm, kdo na forexu již obchodují a potřebují si prohloubit své znalosti.

Day_Trading_obalka_78x110.jpg

Kniha "FOREX – Ziskové intradenní a swingové obchodní strategie" od Kathy Lien vychází v češtině!

Je nám velikou ctí, že můžeme obohatit český a slovenský forexový trh světově uznávanou knihou číslo 1 pro každého, kdo chce do hloubky pochopit fungování největšího světového finančního trhu.

C:\fakepath\kathy-lien-08112017.jpg

Světový bestseller o tradingu v češtině! Úspěšní obchodníci: Jak běžní lidé porážejí Wall Street v jeho vlastní hře

Jedna z nejprodávanějších knih od Kathy Lien právě vychází v českém překladu! Obsahuje sérii rozhovorů Kathy Lien s nejúspěšnějšími tradery. Tato kniha se stala inspirací pro tisíce čtenářů po celém světě. Setkáte se v ní s příběhy obyčejných lidí, kteří dokázali zbohatnout díky systematickému dodržování konkrétních pravidel v tradingu. Bez ohledu na jejich povolání jsou dnes úspěšnými obchodníky a investory. V této knize vám budou představeny jejich obchodní přístupy a strategie, které vám pomohou pochopit, jak lze pomocí vlastní píle dosáhnout úspěchu ve zdánlivě složitém světě tradingu.

Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:


FXstreet.cz - forex, komodity, kryptoměny, trading, zpravodajství

Nezávislý investiční server zaměřený na forex, komodity, kryptoměny, trading a zpravodajství. Vzdělávací články, cenové grafy, cizí měny, semináře, ekonomické a forex zprávy.
reklama
RoboMarkets
reklama
Bernstein Bank - soutez
reklama
CLEO.one
reklama
Bernstein Bank - seminar