Úterý 22. září 2020 20:06
reklama
Purple Trading USA volby
reklama
RoboMarkets webinare
reklama
XTB evolution

Wall Street: Historické rekordy a co teď?

07.11.2019 16:00  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Akciové indexy rostou v poslední době na základě pozitivních zpráv o vývoji jednání mezi USA a Čínou a pomáhají také náznaky, že globální ekonomické zpomalení zatím neakceleruje. Index US500 přidal 8 % a US100 (Nasdaq) dokonce desetinu během jediného měsíce. Oba indexy navíc den po dni dobývají historické rekordy. Podívejme se dnes na několik grafů, které nám napoví, zda mohou růsty nadále pokračovat.

Dlouhodobý vývoj

Zastánci současného růstu říkají, že jsme svědky opakování obřího býčího trhu, který začal na konci roku 1982 a trval celých 18 let (pokud pomineme rychlý a hluboký propad Černého pondělí v roce 1987). Pokud by tomu tak skutečně bylo, nacházeli bychom se přibližně v polovině tohoto vzestupu, a to jak z pohledu zhodnocení, tak také časového rozmezí.

Legenda: 1 - ropná krize, 2 - dvojité dno - recese, 3 - Černé pondělí, 4 - dot.com krize, 5 - hypoteční krize, 6 - Pokles ratingu USA od S&P, 7 - Eskalace obchodních válek. Zdroj: xStation5

Valuace - cena/prodeje na zvýšených úrovních

Dalším argumentem býků pro pokračování růstu akcií jsou finanční výsledky, které do určité míry současný růst obhajují. Indikátor P/E (Price to Earnings) se skutečně nachází na zvýšených úrovních, nicméně se nejedná o žádný extrém. Býci také obhajují zřetelné odpoutání ekonomického vývoje od vývoje na akciovém trhu s tím, že hlavním motorem růstu jsou technologické akcie, jejichž úspěch se však ve výpočtu ekonomického vývoje nijak významně neprojevuje. Z této perspektivy se investoři zaměřují na indikátor P/S (Price to Sales), který také z důvodu obtížné manipulace funguje lépe než zisky. A z tohoto pohledu už akciový trh tak zdravě nevypadá. Pokračování růstu tedy bude do značné míry záviset na rychlém vzestupu tržeb.

Poměr cen akcií a tržeb připomíná dot.com bublinu na přelomu tisíciletí. Zdroj: Bloomberg, XTB Research

Silný spotřebitel - ale co to znamená?

Zatímco více než pětinový pokles indexu S&P 500 na konci roku 2018 může vypadat výrazně, tak ve srovnání s poslední globální finanční krizí nebo dot.com bublinou se jednalo pouze o malé zaškobrtnutí. Jedním z výrazných rozdílů byla stabilní spotřebitelská důvěra. Je však třeba zmínit, že důvěra spotřebitelů se pohybovala na vysokých úrovních také před začátkem globální krize a podobný pattern vidíme i v současnosti. Pokud se povídáme na graf spotřebitelské důvěry, tak je zřetelné, že od dot.com bubliny neměli spotřebitelé větší důvěru. Klíčovým poznatkem je, že spotřebitelsky orientované makro (důvěra, trh práce, výdaje) historicky neposkytují věrohodné signály přicházející krize.

Američtí spotřebitelé neměli lepší náladu od dot.com bubliny na přelomu tisíciletí. Je dobré si povšimnout, že se pohybuje stabilně na zvýšené úrovni podobně jako před globální finanční krizí. Zdroj: Bloomberg, XTB Research

Výsledková sezóna vysílá smíšené signály

Již více než 80 % společností indexu S&P 500 reportovalo své výsledky za třetí kvartál. Zatímco valná většina výsledků překonává očekávání, tak růst zisků všech společností v indexu je zatím negativní. Tržby společností v indexu vzrostly meziročně o 3,66 % ve Q3 2019, zatímco zisky klesly v průměru o 1,09 %. Nicméně při pohledu na graf níže můžeme snadno identifikovat 2 sektory, které za poklesem EPS stojí - Oil&Gas a Basic Materials. Stojí za to zmínit, že polovina dosud nereportujících společností patří do sektorů, které se chlubí více než pětiprocentním růstem zisků (Consumer Services, Healthcare, Utilities) takže se negativní vývoj ještě do konce výsledkové sezóny může obrátit. Na jednu stranu tak zatím nejsme svědky výrazného poklesu zisků, na stranu druhou však mírný pokles stěží podpoří více než 13 % růst indexu za poslední rok.

Růst zisků indexu S&P 500 je zatím negativní. Do konce výsledkové sezóny se však situace může zlepšit. Zdroj: Bloomberg

Tržní sentiment se stále nenachází v extrémních číslech

Kde se nyní nacházíme z pohledu nálady investorů? Naše indikátory založené na pěti zdrojích ukazují na vysoké hodnoty, nicméně nenacházejí se na extrémních úrovních. Všimněme si extrémů z ledna minulého roku, které předcházely výrazné korekci. Nyní se nacházíme na nejvyšších úrovních od počátku dubna. Na jaře jsme následně byli svědky tržní korekce. Ta se však týkala pouze května. Indexu US500 se dařilo růst ještě v průběhu dubna.

Výsoký - ano, extrémně vysoký - ne, nálada investorů zatím není na tak vysokých úrovních, po kterých následovala v nedávné minulosti korekce. Zdroj. XTB Research  

Technická situace - D1 interval

S&P 500 (US500) prorazil úroveň historického maxima na konci října a od té doby jsme svědky jeho neustálého navyšování. Nicméně Fibo retracementy naznačují možné úrovně obratu. Externí retracement 161,8 % poklesu z druhé poloviny září naznačuje rezistenci v blízkosti úrovně 3132 bodů. Pokud vezmeme v úvahu retracement poklesu z července a srpna, tak další důležitou úrovní medvědů je 3181 bodů. Hlavním supportem naopak stále zůstává pokořená hladina historického maxima na 3030 bodech.

Zdroj: xStation5

Shrnutí

Jaké závěry můžeme učinit na základě prezentovaných dat? Index S&P 500 vypadá z dlouhodobého pohledu překoupeně a pokračování rally by si žádalo zrychlení ekonomiky (růst tržeb). Z krátkodobého pohledu se soustředíme na optimismus na trhu, který se ale nenachází na extrémní úrovni. Investoři nakupují na základě pozitivních zpráv ze světového obchodu, které však nemají "nekonečný" dopad. Mohlo by tak platit staré známé pořekadlo "buy the rumour, sell the news". Oznámení o uzavření první fáze obchodní dohody mezi USA a Čínou by tak mohlo být signálem pro velké obchodníky k výběru zisků a zároveň pro výraznější korekci na akciových trzích.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Vzhledem k očekávání výnosů akcie stoupají
  Témata? U indexu S&P500 sledujme cenovou akci kolem úrovně 1130. Ta nám totiž ukáže, jak...
 • VZCHOPENÍ SE BRITSKÉ LIBRY, ZLATA A STŘÍBRA
  Britská libra sterling (GBP) obnovila své pozice ze spodních úrovní 1,50, kterých dosáhla začátkem dubna. Pár USD/GDP ...
 • Vzpruha pro korunu - dva hlasy pro vyšší sazby. Trumpův ukrajinský telefonát zveřejněn
  Věnujme tentokrát první řádky dění na domácí scéně, konkrétně jednání centrální banky. ČNB podle očekávání nezměnila úrokové sazby, ale našly se dva hlasy pro jejich zvýšení. Této myšlenky se bankéři nevzdávají a guvernér Rusnok mluvil o velmi vyvážené debatě, jestli sazby zvýšit, či nikoli. Předpokládá podobnou debatu i příště. Nakonec ale zvítězila snaha vyhladit trajektorii, neboť prognóza předpokládá v příštím roce naopak snížení sazeb.
 • Vzroste opět index US500 v reakci na tragické výsledky žádostí o podporu v USA?
  Data žádostí o podporu v nezaměstnanosti budou zveřejněna ve 14:30. Dle odhadů bychom se měli dočkat dalšího masivního nárůstu o 5,5 mil. žádostí. Za poslední 4 týdny už by tak celkový počet nových žádostí o podporu vzrostl nad 22 milionů! Není bez zajímavosti, že po každém z posledních třech zveřejnění těchto dat index US500 vzrostl (viz tabulka). Bude i tentokrát reagovat index US500 pozitivně? Na včerejší horší výsledky ekonomických statistik z USA reagovaly trhy poklesem.
 • Vzrostly akcie před oznámením FOMC až příliš?
  Chování cen kolem úrovně 1130 u indexu S&P500 ukazuje na silné vzestupné momentum. Příští za...
 • Vzrostou akcie Apple po uvedení nových výrobků?
  Cupertino se dnes stává centrem světa. Apple v 19h odstartuje další ze svých ikonických uvedení nových produktů na trh...
 • Vztah mezi Trumpem a Xi již není tak vřelý
  Americký akciový trh uzavřel včerejší obchodování s mírným ziskem. Index Dow Jones si připsal 0,1 %, S&P 500 uzavřel pouze dvě setiny procenta nad páteční zavírací cenou a technologický Nasdaq si polepšil o 0,2 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejlépe dařilo síťovým odvětvím (+0,4 %). Na opačné straně se nejhůře umístily energetické společnosti se ztrátou 0,9 %. Pondělí byl již čtvrtý den v ředě, co americké akciové indexy dosahovaly nových historických maxim.
 • Vztah Polska s EU se přiostřuje
  Konzervativní revoluce zahájená stranou Právo a Spravedlnost vedla k nárůstu politických rizik, které způsobily propad zlotého. Status zlotého jako bezpečného přístavu je pro investory už jen dávnou vzpomínkou. Od dubna je zloty měnou s nejhorší výkonností z rozvíjejících se trhů a vůči euru oslabil o 5,4 %. V dohledné době nevidím naději na zastavení poklesu polského zlotého. Tři rizika by mohla kurz EURPLN dotlačit výš na úroveň 4,45.
 • V​IDEO: Drahé kovy opět ztrácí, zlato na dosah 1 300 dolarů
  Drahé kovy opět ztrácí, zlato na dosah 1 300 dolarů - videokomentář Jaroslava Brychty z X-Trade Brokers...
 • Wall Street a Evropa se na směru neshodují. Koruna slábne s novou prognózou ČNB
  Na trhy se dnes dostala další řádka výsledků a americký technologický index Nasdaq Composite překonal další historickou metu nad 11.000 b., my se ale v úvodu zaměříme na informace z centrálních bank. Česká národní banka ani její britská kolegyně ponecháním sazeb na stávajících úrovních nepřekvapily. Britská libra se dostala na nejvyšší hodnoty od března, když britská centrální banka zdůraznila možné nevýhody záporných úrokových sazeb. Ty má prý v kufříku, jejich použití ale neplánuje. Některé části britské ekonomiky, šesté největší na světě, podle guvernéra Baileyho do budoucna ale nebudou životaschopné.
 • Wall Street i US dollar stále blízko maxim, VIX na minimech
  Předvánoční obchodní týden se nesl v poklidném duchu, americké akciové indexy se obchodovaly bez velkých intradenních výkyvů a týden zakončily prakticky na nule. Námi sledované futures kontrakty na indexy uzavřely týden na následujíccíh cenách: index S&P 5OO uzavřel na 2258,625, index Dow Jones zakončil týden na 19860,00 a technologický index Nasdaq 100 uzavřel na 4946,75. Index volatility VIX, který je přezdíván jako „index strachu“ se stáhl na velmi nízké hodnoty, ve středu klesl dokonce až pod 11 bodů, což je nejníže od loňského srpna.
 • Wall Street – jeho historie a největší pády
  Wall Street je jádrem finančního světa. Je to místo, kde se vytvářejí vzory pro akciové trhy na celém světě. Pracuje se zde s neuvěřitelnými částkami. Každý den je zde rychlý, hlasitý a chaotický. Pokud se něco velkého odehrává na Wall Street, ovlivní to celý svět.
 • Wall Street Journal a pohľad na kvantitatívne uvoľňovanie ECB
  Rozhodnutie k pristúpeniu nákupu vládneho dlhu zo strany ECB otvára veľké otázky jej nezávislost...
 • WALL STREET KLESÁ
  Za posledních sedm týdnů jsme měli možnost vidět rekordní maxima od Dow Jones i S&P, ale ve včerejším večerním...
 • Wall Street koriguje ztráty kvůli vidině brzkého poklesu sazeb v USA
  Index S&P 500 koriguje včerejší ztráty, když se odrazil od zóny supportu v blízkosti 2850 bodů. Po horších makrodatech z USA se výrazně zvýšila šance na pokles sazeb už na konci měsíce. Dle ocenění futures se pravděpodobnost tohoto kroku vyšplhala na 92 %. Ještě na počátku týdne to bylo 74 % a na konci minulého týdne pouze 60 %. Navíc trh vidí další 60 % šanci na další pokles sazeb v prosinci. Pokud se předpoklad trhu potvrdí, tak by na konci roku měly sazby v USA dosahovat pouze na 1,25 %.
 • Wall Street krátce po otevření klesá, euro snižuje ztráty před projevy členů FOMC
  US500 krátce po otevření trhů klesá a pár EURUSD se vzpamatovává z letošních minim, na která si sáhl po poledni na úrovni 1,0922. Trh čeká na projevy amerických centrálních bankéřů. Daly a Clarida by měli dle kalendáře vystoupit v 17:45, Kashaki ve 20:00 a Barkin v 22:30. Jedním z důležitých příběhů dnešní seance je rezignace Sabine Lautenschlaeger z ECB, což trh vnímají jako důsledek nesouhlasu s novým kolem kvantitativního uvolňování. Bude zajímavé sledovat kdo ji jako zástupce německé Bundesbank v ECB.
 • Wall Street krátce po otevření prudce klesá
  Pondělí je čtvrtým dnem prudkých poklesů na akciových trzích v řadě. Index US100 dnes vykazuje nejvyšší ztráty. Krátce po otevření ztrácí 2,7 %, US500 a US30 klesají o 2 % a podobné poklesy vykazují také akciové indexy v Evropě. Hlavním důvodem špatné nálady jsou obchodní rozmíšky mezi USA a Čínou a také slabá makrodata - Americký ISM index z nevýrobního sektoru vykázal nejnižší úroveň za poslední 3 roky.
 • Wall Street má za sebou nejúspěšnější den od roku 2011, po 5 dnes posiluje i Čína; analýza ROPY, S&P 500, GBP/CAD
  Americký akciový trh má za sebou po sérii černých dní nejlepší obchodní seanci od roku 2011, když nej&scar...
 • Wall Street neudržela nadějný růst; pokles vedly maloobchodní řetězce a technologie
  Americké akciové trhy včera v závěru obchodování neudržely nadějný růst, když pokles akcií maloobch...
 • Wall Street opět na rekordních maximech, čeká se na ekonomické reformy Donalda Trumpa
  Americké akciové indexy minulý týden opět překonaly svá absolutní maxima a zavřely na nových cenách. Pozitivní nálada, která mezi investory panuje, je podpořena velmi slušnými čísly z pokračující výsledkové sezóny. Ve vzduchu visí i očekávání ohledně slíbených ekonomických reforem nového prezidenta USA Donalda Trumpa. Jejich detaily zatím nejsou přesně známy, přislíbené daňové škrty a omezení regulační zátěže firem zatím nahrává akciovým trhům do karet.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Admiral spread new