Neděle 27. září 2020 18:23
reklama
Admiral spread new
reklama
Dukascopy
reklama
Dukascopy

Jakou investiční strategii uplatňovat v těžkých časech?

31.01.2019 16:08  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Investoři zažívají těžké časy. Vyhlídky světové ekonomiky jsou pochmurné, výnosy finančních aktiv slábnou a obavy z nové recese neustále sílí. Otázka tedy zní: jaká aktiva dokáží nabídnout v době ekonomického oslabení uspokojivé výsledky? Nebo jak investovat v těchto složitých časech rozumně?

I nadále bude platit, že investice je třeba sladit se zvolenou investiční strategií a vyvážením rizika a výnosu. V těžkých ekonomických časech je však kromě toho mimořádně důležité zajistit ochranu kapitálu a uplatňovat selektivní přístup. Snažíme se proto číst mezi řádky ekonomických článků a odhadnout, kde může být v bouřlivých časech dělicí čára mezi dobrými a špatnými investicemi.

Úvěrový impuls klesá

Jedním z oblíbených ukazatelů je náš interní Saxo indikátor globálního úvěrového impulsu. Zohledňuje růst úvěrů a ekonomickou aktivitu. Jeho hodnota v současnosti padá a dosahuje jen hodnoty 3,5 procenta HDP, zatímco v předchozím čtvrtletí to bylo ještě 5,9 procenta. Kromě toho, až polovina zemí, které sledujeme, a které tvoří až 69 procent sledovaného HDP, již vykazuje pokles úvěrového impulsu.

Až na výjimky jako jsou USA, Japonsko a Velká Británie klesá úvěrový impuls zejména na rozvinutých trzích. Naopak na rozvíjejících se trzích vykazuje v dobách ekonomického zpomalení citelný nárůst.

Současný pokles ukazatele nám tedy naznačuje, že globální ekonomický růst a poptávka směřují k poklesu, a to i přesto, že největší světové ekonomiky plánují letos implementovat masivní podpůrné stimuly.

Zpomalení růstu a riziko recese však naznačují i ​​jiné ukazatele. Jako příklad může sloužit Jižní Korea, která je dobrým lakmusovým papírkem světového obchodu a ekonomického růstu. V současnosti vykazuje země negativní výsledky. Průmyslová produkce tam v listopadu klesla o 1,7 procenta, což je varováním pro všechny.

Akciové trhy v nemilosti

Po pádu indexu S&P 500 v prosinci minulého roku o 9,2 procenta všichni nervózní. Našim hlavním odkazem pro toto období je uplatňovat defenzivní strategii. Důležité je minimalizovat volatilitu, a to i za cenu snížení expozice vůči akcím.

Historie nám říká, že výrazné poklesy indexu S&P 500 vedly v nadcházejících šesti měsících většinou k dalším poklesům. Je tedy možné, že při akcích uvidíme další nepříznivý vývoj. Je zároveň třeba si uvědomit, že sama inverzní výnosová křivka nezpůsobuje medvědí trh. Jsou to akce, které klesají v očekávání blížící se recese.

K vyšší volatilitě a poklesem na akciovém trhu vedlo zejména kvantitativní utěsňování centrálních bank. Rizika na těchto trzích jsou proto vysoké, ale myslíme si, že množství špatných zpráv už bylo zahrnuto do cen aktiv.

Od ledna klesla hodnota ukazatele PE na americkém trhu na 15,4, což je zdravá úroveň. Navíc od říjnové korekce není index S&P 500 až tak závislý na výkonech technologických akcií známých pod zkratkou FAANGM (Facebook, Apple, Amazon, Netflix, Google/Alphabet a Microsoft). Očekáváme, že růst zisků bude dosahovat jednociferné hodnoty, možná kolem šesti procent. Po letech silného růstu je to však stále pozitivní vývoj. Hlavním otazníkem do budoucna je monetární politika Fedu.

Nadějí jsou producenti spotřebního zboží

Historické záznamy nám ukazují, že v těžkých časech si vedou dobře akcie firem dodávajících zboží denního spotřebitelské poptávky. Je to logické, protože spotřebitelé budou jejich výrobky kupovat bez ohledu na možnou recesi. Během prasknutí dot-com bubliny si index producentů spotřebitelského zboží polepšil o 28 procent. Index S&P 500 naopak klesl o 34 procent. V období globální finanční krize si spotřebitelský index polepšil o šest procent, zatímco S&P 500 klesl o 25 procent.

Dolar jako bezpečný přístav

Dobrou pomůckou v dobách ekonomického zpomalení může být sledování amerického dolaru. Zhoršení světového obchodu, například pro nárůst protekcionismu, často vede k růstu kurzu dolaru. Investoři se k němu totiž upínají jako k bezpečnému přístavu. Americký dolar je často považován za ochranu před recesí. Když se totiž banky a firmy oddlužují, poptávka po dolaru roste.

Tento rok začal slabší hodnotou americké měny. Pokud se však obavy z amerického a globálního zpomalení potvrdí, je zde potenciál pro nárůst kurzu měny. Podobně jako jsme to viděli v době finanční krize.

Zlato jako žulový sloup investic?

Zdravým přístupem k investicím je vyvážené portfolio. Ještě významnější je takové portfolio během zpomalení ekonomiky. Jak říká přísloví, nedávej všechna vajíčka do jednoho košíku. Multi-asset přístup je jedním z rozumných způsobů řízení portfolia.

Aktivem, které neztrácí svůj lesk ani během krizí, je zlato. Historie ukazuje, že zlato poráží index S&P 500 v těžkých časech zejména proto, že se vyvíjí opačně než ceny akcií. V minulém roce jsme již viděli obnovení zájmu o zlato, které, podobně jako dolar, slouží ke zmírňování rizik spojených s americkým vládním deficitem a obav spojených se světovým ekonomickým růstem.

Prosinec byl pro zlato dokonce nejlepším měsícem za poslední dva roky. Svou pozici změnily i hedgeové fondy, které o šest měsíců dříve spekulovaly převážně na budoucí pokles zlata. V prosinci se však jejich sázka obrátila na růst ceny zlata. Zažíváme nyní náročné dny. Obchodníci a investoři by proto měly být při ochraně svých portfolií zvlášť obezřetní. Myslíme si však, že i tyto časy dokáží investorům nabídnout zajímavé příležitosti.

Autor: Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Jak obchodovat kryptoměny efektivně?
  Velké potenciální zisky během krátké doby jsou hlavním důvodem, proč kryptoměny lákají nové a nové tradery. Boomu využívají mimo jiné kryptoměnové burzy, u nichž většina začátečníků skončí, avšak které nejsou pro obchodování digitálních měn zdaleka nejlepším místem.
 • Jak obchodovat na forexu v netrendovém období?
  Riziko na měnových trzích je jednou z nejzajímavějších "proměnných", se kterou se tradeři během obchodování setkají. V angličtině se pro sentiment traderů ve vztahu k riziku vžila zkratka RORO ("risk on/risk off"). Stručně řečeno, když tradeři věří v optimistický výhled ekonomiky, jsou ochotni podstoupit větší míru rizika a skupují měny jako indickou rupii nebo brazilský real, zatímco v dobách krizí a tržní nejistoty se jejich ochota riskovat snižuje a uchylují se do bezpečných přístavů, jakými jsou například americký dolar nebo japonský jen.
 • Jak obchodovat páteční data z trhu práce v USA?
  Tento týden v pátek budou poprvé od vyhlášení QE3 publikována data z trhu práce v USA.  Konkr...
 • Jak Obchodovat Setkání Fedu
  Dne 26. září 2018 bude všechna pozornost soustředěna na rozhodnutí Fedu o úrokových sazbách (Federal Funds Rate). 26. září 2018 ve 20:00 českého času vybere centrální banka jednu ze tří možností: buď ponechá úrokové sazby na aktuální úrovni, sníží nebo zvýší úrokové sazby.
 • Jak obchodovat volatilitu (VOLX) v roce 2016? Raději jinak než v minulých letech.
  Pokud bude pro rok 2016 něco charakteristické, bude to pravděpodobně zvýšená volatilita. V posledních třech letech jsme se nechali nízkou volatilitou ukolébat a její růst proto může být pro některé investory malým šokem. Průměrná volatilita amerického indexu S&P500 vyjádřená indexem VIX (v naší platformě ticker VOLX) byla v minulém roce 16,6 % a v roce 2014 a 2013 dokonce pouhých 14,2 %. To je výrazně pod historickým průměrem, který od roku 1990 činí 19,8 %.
 • Jak obchodovat zveřejnění indexu CPI ve Velké Británii? (webinář v úterý 10:20) + aktuální situace na libře
  Přestože téma Brexitu lomcuje v posledních týdnech britskou librou nejvíce, tak inflační statistiky patří mezi nejdůle...
 • Jak obnovit evropský růst
  Dluhová krize v Evropě řádí už tak dlouho, že někteří lidé začínají pokládat za ...
 • Jako na houpačce. Evropské indexy likvidují část včerejších ztrát
  Po včerejším výprodeji se dnes nálada na evropských trzích stabilizuje a evropské indexy se vrací do zelených čísel. T...
 • Jako trader můžete mít příjem, když vás kopírují jiní obchodníci
  Obchodujte s 800+ aktivy na NAGA MT4, nechte se okamžitě zkopírovat NAGA obchodníky a vydělávejte peněžní provize vždy, když vás někdo zkopíruje.
 • Jakou formu bude mít podpora evropské ekonomiky ze strany ECB?
  Podle odborníků z Fidelity International je velmi pravděpodobné, že Rada Evropské centrální banky (ECB) v čele s Mario Draghi zítra opravdu...
 • Jakou reakci čekat na trzích po amerických volbách?
  Na včerejším webináři jsme probírali americké volby, očekávanou reakci na trzích, její předpokládanou velikost a nakousli jsme také to, která finanční aktiva by mohla na výsledek voleb reagovat více a které méně. Rád bych se k této problematice ještě krátce vrátil, protože mi na toto téma v posledních dnech do mailové schránky přišlo hned několik dotazů. K případné reakci tedy ještě několik postřehů:
 • Jak ovlivní regulace hypoték a stálé nízká cena zlata investiční chování?
  Naprosto zásadní je z výše uvedené problematiky odpověď na otázku, jakou roli bude hrát zlato v ekonomice v příštích desetiletích. Jak ukážu vzápětí, není na tuto otázku snadné odpovědět, protože bezprostředně souvisí s odhadem globálního vývoje nejen po stránce finanční, resp. ekonomické, ale i politické. To, že zlato má v současné době nízkou cenu, resp. zda je jeho cena záměrně udržována nízká a lze očekávat její výraznější zvýšení, nebo zda se jedná o přirozený a dlouhodobý trend, je součástí uvedené otázky.
 • Jak ovlivní výsledek italských voleb trhy?
  Italské volby, které proběhly o víkendu, vyústily v parlament bez jasné většiny. Výsledný mix je o něco méně pozitivní, než se očekávalo, a na trhy zřejmě přinese volatilitu. Claudio Ferrarese, portfolio manager Fidelity International, to potvrzuje: „V krátkodobém horizontu, řekněme v příštích 3-5 týdnech, očekávám volatilitu spreadů a snížení italského trhu oproti Evropě. Myslím, že proces vytváření nové vlády bude dlouhý a výsledky lze proto těžko předvídat.“
 • Jak ovlivňují finanční trhy náš každodenní život?
  Po zhlédnutí několika známých filmů, jež ve svém názvu obsahují slovo Wall Street, se mnohým z nás může zdát, že dění na finančních trzích je vzdálený kosmický svět. Obrovské množství informací a čísel je matoucí a my si proto raději řekneme, že toto se nás vůbec netýká.
 • Jak platit méně za mobilní tarif? Podívejte se na neveřejné srovnání cen operátorů
  Komerční článek: Zjistěte jestli za váš mobilní paušál neplatíte zbytečně moc. Prostřednictvím tohoto rychlého srovnání budete mít přístup k neveřejným nabídkám operátorů.
 • Jak platit za mobil o 70% méně? Podívejte se zde na neveřejné tarify operátorů
  Níže okamžitě zjistíte, jestli za váš mobilní paušál neplatíte zbytečně moc. A pokud se vám zdá, že platíte příliš, tak zde to můžete jednoduše napravit. I vy totiž dosáhnete na speciální tarify, které mohou být až o 70 % výhodnější. Jak tedy na to?
 • Jak platit za mobil o 70% méně? Podívejte se zde na neveřejné tarify operátorů
  Níže okamžitě zjistíte, jestli za váš mobilní paušál neplatíte zbytečně moc. A pokud se vám zdá, že platíte příliš, tak zde to můžete jednoduše napravit. I vy totiž dosáhnete na speciální tarify, které mohou být až o 70 % výhodnější. Jak tedy na to?
 • Jak platit za mobil o 70% méně? Podívejte se zde na neveřejné tarify operátorů
  Níže okamžitě zjistíte, jestli za váš mobilní paušál neplatíte zbytečně moc. A pokud se vám zdá, že platíte příliš, tak zde to můžete jednoduše napravit. I vy totiž dosáhnete na speciální tarify, které mohou být až o 70 % výhodnější. Jak tedy na to?
 • Jak platit za mobil o 70% méně? Porovnejte neveřejné tarify operátorů
  Níže zjistíte, jestli za váš mobilní paušál neplatíte zbytečně moc. A pokud se vám zdá, že platíte příliš, tak zde to můžete jednoduše napravit. I vy totiž dosáhnete na speciální tarify, které mohou být až o 70 % výhodnější. Jak tedy na to?
 • Jak platit za mobil o 70% méně? Porovnejte neveřejné tarify operátorů
  Níže zjistíte, jestli za váš mobilní paušál neplatíte zbytečně moc. A pokud se vám zdá, že platíte příliš, tak zde to můžete jednoduše napravit. I vy totiž dosáhnete na speciální tarify, které mohou být až o 70 % výhodnější. Jak tedy na to?
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Admiral spread new