Neděle 25. září 2022 12:39
reklama
Webinar energie
reklama
Dukascopy forex
reklama
XTB ambasador Conora McGregor
reklama
XTB ambasador Conora McGregor

Jako z holywoodského filmu: Zmrtvýchvstání sektoru cestovního ruchu

Napsal:   Sekce: Akcie

Je tu léto, pandemie koronaviru vlivem proočkovanosti populace ustupuje a lidé touží cestovat. Akcie společností ze sektoru cestovního ruchu tak aktuálně zažívají nebývalý boom. V tomto článku si analyzujeme ty nejzajímavější z nich a řekneme si, jak na nich potenciálně profitovat.


Benátky, Bali, Santorini. Nádherné destinace známé jako ráje plné turistů. Během koronavirové pandemie však tato místa spíše než ráj připomínala města duchů. Turistický průmysl byl totiž během pandemie jedním z nejpostiženějších a ze dne na den se většina hlavních turistických destinací úplně vylidnila. Jako oběť tak padly hotely, aerolinky, provozovatelé výletních plaveb, restaurace, kasina a mnoho dalších. S ústupem koronaviru a proočkovaností společnosti však výrazně vzrostla chuť po cestování a dříve téměř mrtvé společnosti nyní mají velké problémy uspokojit poptávku. Jaký je výhled tohoto sektoru na další měsíce a jak z toho potenciálně profitovat?


Výletní plavby a pandemie - z pohádky noční můrou

Detailně analyzovat krachy jednotlivých společností a odvětví během koronaviru je asi zbytečné, neboť ty ustavičně plnily titulky prakticky všech médií. Jedno odvětví však stojí za vyzdvihnutí - výletní plavby. V době před rokem 2020 se jednalo o ztělesnění cestovatelského ideálu. Obrovské výletní lodi vybavené prakticky vším na co si vzpomenete vás dovezou do těch nejexotičtějších destinací. To zní skvěle, že? Je zde ale malý háček. Málokdo asi čekal, že se právě tyto luxusní lodě promění v noční můru všech cestovatelů. Místo luxusu se tak cestující ocitli v jakési plovoucí věznici, kde se nekontrolovatelně šířila nákaza covid-19. Akcie provozovatelů plaveb tak šly rychle ke dnu, v některých případech dokonce až na historická minima.


Graf č. 1: Akcie společnosti Disney v platformě MT4 na časovém rámci W1 společně s 50 a 100 denním klouzavým průměrem

I zde je však světlo na konci tunelu. Po dvou naprosto tragických letech se i výletní plavby probouzejí z mrtvých a to dokládají i zvyšující se tržby - například společnost Royal Caribbean Cruises dosáhla za první polovinu roku 2022 vyšších tržeb než za roky 2020 a 2021 dohromady. A na tržby za nejlepší měsíce roku teprve čekáme. Společnost navíc před pár měsíci uvedla do provozu novou výletní loď, podobně jako Disney Cruise Lines (operována společností Disney, jejíž graf akcií je uveden výše), která uvedla v průběhu června do provozu loď s názvem Wish a plánuje další dvě nové lodi do roku 2025. Takový krok by byl ještě před 2 lety velmi neočekávaný, pravděpodobně každý z nás má stále v paměti výletní lodě, které místo na naložení turistů čekaly na sešrotování.


Graf č. 2: Akcie společnosti Delta Airlines v platformě MT4 na časovém rámci W1 společně s 50 a 100 denním klouzavým průměrem


Aerolinky nezvládají nápor

Podobných příběhů bychom našli hned několik i mimo výletní plavby. Dalším příkladem mohou být aerolinky, z nichž některé by pravděpodobně bez státní pomoci nepřežily. Například americké aerolinky obdržely od vlády přes 50 mld. USD na pomoc přežít toto složité období. Více než polovina z dané částky pak putovala na výplaty zaměstnanců. I přesto se však aerolinky potýkají s nedostatkem zaměstnanců a uspokojení poptávky ze strany cestujících je prakticky nemožné.

Aktuálně se totiž na trhu setkáváme s tzv. “revenge travel” fenoménem - tedy stavem, kdy lidé, kteří byli v posledních dvou letech zavřeni doma, chtějí za každou cenu vyrazit na dovolenou. Dochází tak ke zrušení a odkládání desítek tisíc letů. Pokud jste tedy absolvovali svou dovolenou bez problémů, tak máte velké štěstí.

Znovuoživení společností spojených s turismem tak nyní vypadá jak z hollywoodského filmu, otázkou však zůstává, z jakého. Půjde o film s dobrým koncem, ve kterém se tyto společnosti plně vzkřísí, nebo budeme svědky hororu, ve kterém se nezdarem oživený subjekt pohybuje na hraně života a smrti jako jakási zombie?

I přes velká pozitiva při pohledu na hospodářské výsledky a rezervace na další měsíce (a rok 2023) sílí v globální ekonomice protivítr, který může výrazně zpomalit opětovný boom akcií z turistického průmyslu.


Velké vlny na obzoru? A jak na nich potenciálně vydělat?

Pravděpodobně v každém sektoru spojeném s turismem najdeme společnosti, jejichž akcie od svého dna v průběhu roku 2020 posílily o desítky nebo dokonce stovky procent. Turistický průmysl má však stále co dohánět, aby dosáhl čísel z roku 2019 a velká část akcií je i přes růst v posledních dvou letech stále výrazně pod cenami z doby před koronavirem. I přes výše zmíněná pozitiva se však nabízí otázka, zda nejsou investoři příliš optimističtí? Přeje aktuální stav trhu spíše spekulantům, nebo investorům vyhledávajícím hodnotu?

Všechny zmíněné sektory budou mít v následujících měsících zdá se společného nepřítele -případná globální recese. Inflace ve většině vyspělých ekonomik pomalu ale jistě atakuje dvojciferná čísla a globální geopolitická nestabilita vyhání do astronomických výšin ceny pohonných hmot. To se odráží i na cenách letenek a cestování tak v následujících měsících může být při nástupu recese velkým luxusem. Aktuální chuť lidí cestovat je nepochybná, potřeba šetřit však brzy způsobí v ústech hořkost. Na to mohou doplatit právě společnosti v cestovním průmyslu.


Nezapomínejte na cykličnost

Zde je nutno podotknout, že cestování je tradičně cyklickým odvětvím. V dobách, kdy je třeba utáhnout si opasky, se jedná o jedno z prvních omezení nákladů. Velkou hrozbou je navíc stále koronavirus, který aktuálně omezuje především Čínu. Zpozornět by tak měli všichni investoři do kasin a výletních plaveb, kde jsou Číňané jedněmi z největších spotřebitelů. Všechny zmíněné faktory mohou dále tlačit na akcie společností spojených s turismem, které v mnohých případech od začátku roku poklesly výrazně více než celkový trh (měřen indexem S&P 500).


Graf č. 3: Akcie společnosti AirBnB v platformě MT4 na časovém rámci D1 společně s 50 a 100 denním klouzavým průměrem

Kde lze momentálně využít vysoké volatility?

Jedno je tak zdá se velmi pravděpodobné - na obzoru se dělají velké vlny, které způsobí další volatilitu na už tak dost kolísajících akciích. Podobné tsunami, jakou způsobila pandemie koronaviru, se však snad nedočkáme. Z pohledu na grafy akcií jako je Boeing, Booking Holdings, American Airlines, AirBnB nebo Marriott International je patrné, že od začátku koronaviru trpí velmi vysokou volatilitou.

Výjimkou tak nejsou pohyby ceny akcií o desítky procent během jediného dne, například po oznámení hospodářských výsledků. Volatilita je vítána intradenními a swingovými obchodníky a ve spojení s finanční pákou může přinést zajímavé zisky (ale samozřejmě i ztráty). Vše nasvědčuje tomu, že na daných akciích tak mohou mít v následujících měsících žně zejména spekulanti, kteří využívají možností CFD kontraktů.

Stáhněte si náš ebook o CFD akciích a naučte se potenciálně profitovat na výrazných tržních pohybech akcií firem cestovního ruchu.


CFD jsou komplexními nástroji a nesou vysoké riziko rychlé ztráty veškerého Vašeho kapitálu v důsledku páky. 67,3% retailových investorů přichází o svůj kapitál během obchodování se CFD s tímto providerem.

(tento počet byl určen v rámci období od 1. červenec 2021 - 30. červen 2022). Měli byste pečlivě zvážit, jestli rozumíte fungování CFD nástrojů a můžete-li si dovolit podstoupit tak vysoká rizika ztráty Vašeho kapitálu.

Obchodování na devizovém trhu s marží obnáší velkou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s vysokou pákou může fungovat jak ve Váš prospěch, tak i proti Vám. Předtím, než se rozhodnete obchodovat na devizovém trhu, pečlivě zvažte své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu podstoupit rizika. Existuje možnost, že utrpíte ztrátu části nebo celé výchozí investice, a proto není vhodné investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. V případě jakýchkoliv pochybností vyhledejte radu nezávislého finančního poradce.

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Jak obchoduji přes Velikonoce
  Je to každý rok stejné. V kalendáři jsou dny, na které se těšíme, protože jsou spojené s příjemnými zážitky, avšak jsou to současně dny, které jsou nebezpečné pro naše obchody. Občas rád používám přirovnání ke sportovnímu prostředí a v této souvislosti mě napadá jedno, které sedí úplně parádně. V závodech automobilů se říká, že existují zatáčky, ve kterých se jejich správným projetím nedá vyhrát závod, zato jejich projetím špatným se dá celý závod ztratit. No a přesně takhle vidím já obchodování ve dnech podobných Velikonocům.
 • Jak obchoduji v turbulentní době?
  V posledních několika málo dnech se stalo na trzích tolik věcí, že jeden člověk je nemůže pořádně snad ani vyjmenovat. Strach, panika, nejistota... to jsou asi správná slova, která vystihují současnou situaci a jejichž obsah de facto může za nevídané propady jak cen komodit, indexů, akcií a já ani nevím čeho všeho.
 • Jak obtížné je držení otevřeného zisku?
  V jedné nedávné diskuzi jeden čtenář řekl, že má potíže udržet otevřený obchod po dobu několika dnů. Předpokládám, že se jedná o obchody ziskové, protože u ztrátových je to zcela jiné, řekl bych jednodušší.
 • Jako na houpačce. Akcie i měny zatím hledají směr
  Trhy zatím hledají svůj směr.
 • Jak otestovat proces vývoje automatické obchodní strategie, abyste zjistili, zda jste je skutečně zisková?
  Nevím jak vy, ale já k tomu používám metodu, kterou jsem nazval „simulovaný dopředný test“ (anglicky Simulated Forward Test). A pro šťouraly poznamenávám, že toto není WFA nebo WFM, WFA/WFM, ani další OOS test.
 • Jakou inflaci vidí Fed?
  Meziroční spotřebitelská inflace ve Spojených státech v květnu vyrostla na 4,9 %. To už je ve srovnání s cílem americké centrální banky (Fed) ve výši 2 % celkem vysoké číslo. Proč tedy stále nechává běžet kvantitativní uvolňování a zvyšování úroků vidí reálně nejdříve za 12 měsíců?
 • Jakou roli hraje model brokera v otázce vaší ziskovosti?
  Rozvržení obchodní infrastruktury brokera není téma, které by zajímalo příliš mnoho obchodníků. Věděli jste však, že překvapivě velké množství brokerů neposílá obchodní příkazy svých klientů do skutečného trhu, ale sami tvoří umělou protistranu, tzv. market makery? Vzniká tak motivace k manipulaci s objednávkami, což už je téma, které by obchodníky zajímat mělo.
 • Jak ovlivní parlamentní volby na Novém Zélandu novozélandský dolar?
  Poslední průzkum veřejného mínění ukázal na rostoucí podporu Národní straně (National) Nového Zélandu. Graf níže naznačuje, že vládnoucí strana získá v nastávajících parlamentních volbách největší počet hlasů. Nejnovější výsledky průzkumu přicházejí poté, co předchozí anketa demonstrovala rostoucí přízeň voličů opoziční Labouristické strany (Labour). Ta by se v případě vítězství vrátila k moci po téměř 10 letech v opozici.
 • Jak ovlivní prezidentské volby v Polsku cenu zlotého a domácích akcií?
  V Polsku se o víkendu koná druhé kolo prezidentských voleb. Prvním kandidátem je aktuální hlava státu Bronislaw Komorowski, jenž Polákům nabízí hlavně jednotu a bezpečí. Jeho hlavním rivalem je Adrzej Duda. Zatímco Bronislaw Komorowski je velkým zastáncem eura, jeho rival říká společné evropské měně jasné NE. Podle něj současná polská vláda neumí prosadit zájmy země v rámci evropské zahraniční politiky.
 • Jak ovlivňuje finanční páka vaši marži při obchodování Forexu?
  Finanční páka a marže jsou pojmy, které by měl každý obchodník dobře znát. V tomto článku si vysvětlíme základní pojmy obchodování.
 • Jak plug-in Admirals Supreme pro MetaTrader může pomoci posunout vaše obchodování na vyšší úroveň
  Společnost Admirals spustila svůj plugin Supreme pro platformu MetaTrader v roce 2018 a zatím se těší vynikajícímu zájmu věrných klientů. Verze Supreme pro MT4 nebo MT5 je pro všechny klienty zdarma. Řeší mnoho nedostatků pro zlepšení, kterých si MetaQuotes jako firma nevšimla.
 • Jak porozumět technické analýze: Pět nástrojů, které vám pomohou obchodovat na nestabilních trzích
  Technická analýza je častou volbou mezi pokročilými obchodníky – představuje nástroje, které mohou být ku prospěchu každému obchodníkovi a investorovi. V podstatě jde o to, jak vykládat pohyby na trhu, a tak lépe porozumět náladě trhu, identifikovat obchodní příležitosti a řídit rizika.
 • Jak potlačit přemrštěné emoce v tradingu
  Úspěch v tradingu je výsledkem kombinace mnoha dovedností, které si profesionální obchodník osvojuje v procesu učení a praxe. Emoce a jejich zvládnutí k tradingu neodmyslitelně patří. V tomto článku se zaměříme na potlačení emocí, které jsou pro obchodníka zničující a způsoby, jak toho nejsnáze dosáhnout.
 • Jak používat MyFxBook pro obchodování na Forexu
  Ne každý obchodník analyzuje svou práci. Připravuje se tak o dobrý způsob, jak zlepšit své obchodní výsledky. Zkušení hráči na trhu trvají na kontrole každého obchodu. Bez speciálních programů je to ale těžké.
 • Jak používat patterny Double & Triple Top a Double & Triple Bottom na Forexu
  V dnešním vzdělávacím článku budeme diskutovat o populárních a poměrně rozšířených patternech technické analýzy.
 • Jak používat ukazatel Běžné likvidity (Current ratio) pro analýzu akcií
  Ukazatel Current Ratio (neboli Běžná likvidita) ukazuje schopnost společnosti nebo korporace platit krátkodobé závazky splatné do jednoho roku. Ukazatel se vypočítá jako oběžná aktiva/krátkodobé závazky za určité časové období.
 • Jak poznat, že propad akcií našel své dno
  Akciové trhy jsou za posledních měsíc pod další vlnou výprodejů a nic na tom nemění ani výsledková sezona, která ve většině případů pozitivně překonává očekávání. Akcie konkrétních společností, které překonávají očekávání, rostou, indexy však zůstávají zatím pozadu a převládá negativní sentiment.
 • Jak pracovat se zdroji informací a nestát se obětí tržní paniky
  V éře internetu a elektronických médií, kdy jsou informace dostupné komukoli, je nyní snazší stát se obětí předem naplánovaného informačního útoku. V tomto článku vám se budeme zabývat tím, jak se vyhnout této „zkáze“ při analýze finančních zpráv.
 • Jak profitovat na rostoucích cenách elektřiny?
  Kombinace vysoké poptávky v průmyslu spolu s rostoucími cenami uhlí, plynu a emisních povolenek vyhnala cenu elektřiny na evropském trhu na 13letá maxima. Tento nárůst se během druhého pololetí promítne i do maloobchodních cen, takže zvýšení ceny elektřiny v dnešním všeobecně inflačním prostředí pocítíme všichni. Dá se nějak tento trend zobchodovat?
 • Jak profitovat na spreadu v cenách ropy?
  Ceny ropy během září velice slušně vyrostly. Za tímto růstem stály jak krátkodobé faktory v podobě výpadku produkce v USA, tak i dlouho očekávané vybalancování trhu nabídky a poptávky, o kterém členové kartelu OPEC mluví již téměř 3 roky. Jednotlivé typy kontraktů se však vyvíjely rozdílně. Evropský benchmark Brent totiž přidal mnohem více než americký protějšek WTI, čímž na trhu vznikla zajímavá investiční příležitost.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
HighSky Brokers
DeGiro
LYNX
reklama
Dukascopy forex