Neděle 22. září 2019 02:07
reklama
BOSSA AOS
reklama
UFX
reklama
UFX

Pravá podstata fungování finančních trhů

Napsal:   Sekce: Vzdělávací články Axiory Europe

Na finančních trzích dochází každým dnem k zajímavým pohybům trhu, které pro tradery znamenají příležitosti ke vstupům do obchodů a k realizaci případných zisků. Otázkou pro mnohé obchodníky však zůstává, jak k takovým pohybům ve skutečnosti dochází a co vlastně zapříčiňuje pohyb na trhu. Správné pochopení fungování finančních trhů přitom podle nás patří mezi základní znalosti ziskových obchodníků.

Pokud jste se o příčiny pohybu trhů již zajímali více, pravděpodobně jste obdrželi odpověď, že k pohybu trhu dochází vždy na základě změny nabídky a poptávky na trhu. O detailnějším principu fungování trhu se však  obecně lze dozvědět pouze omezené množství veřejně dostupných informací. V tomto článku bychom tak rádi konkrétně objasnili princip finančního trhu a doplnili vzdělání mnohým traderům.

Likvidita, poskytovatelé likvidity a spotřebitelé likvidity

Ze všeho nejdříve než se pustíme do praktické ukázky situace v trhu, na které si vše názorně objasníme, je důležité objasnit si následující tři pojmy.

Likvidita = s tímto pojmem se setkáte i v rámci finančních analýz společností, kde se považuje za schopnost firmy získat prostředky pro úhradu její pohledávek přeměněním majetku na hotovost.

V tradingu si pak tento pojem z praktického hlediska můžete představit jako schopnost otevřít a uzavřít námi požadovaný obchod. Nejspíš se již některým obchodníkům stalo, že nebyli schopní okamžitě svůj obchod otevřít či uzavřít ve chvíli, kdy zadávali příkaz. Pokud se tak nestalo z technického důvodu, pak důvodem byla nízká likvidita trhu. Naopak například na majors párech by tradeři měli být schopní otevírat a uzavírat své obchody s extrémní rychlostí a přesností, protože mají vysokou likviditu.

Na čem konkrétně likvidita záleží si ukážeme za okamžik.

Poskytovatelé likvidity = tvůrci trhu, nejčastěji světové banky a další finanční společnosti, případně pro některé tradery přímo jejich brokeři. Zpravidla tvoří protistranu spotřebitelům likvidity.

Spotřebitelé likvidity = retailoví tradeři, investiční fondy, investiční společnosti

Zároveň je důležité si uvědomit, že pokud chceme otevřít nový obchod či realizovat jakoukoliv obchodní transakci, v trhu se musí nacházet odpovídající protistrana. Tedy pokud zadáme například obchod BUY o objemu 1 lot, pak o stejném objemu musí poskytovatel likvidity vstoupit SELL. Jinak by k realizaci obchodu nemohlo dojít. Podle tohoto principu by zároveň ani nedošlo nikdy k pohybu trhu, protože by si kupující a prodávající byli vždy rovni. Pro pochopení principu fungování trhu tak musíme zajít ještě dále.

Hloubka trhu

Ve skutečnosti je to právě hloubka mezibankovního trhu, která určuje nadcházející pohyby trhu. Pro pochopení fungování hloubky trhu se podívejte na ilustrační obrázek níže.


Aktuální kurz na ukázkovém trhu máme 1.05837 (BID) / 1.05841 (ASK). Velmi důležitý pak je sloupec označený jako "QTY". Tento sloupec si prakticky můžete představit jako limitní čekající příkazy poskytovatelů likvidity - tvůrců trhu. Hodnota v tomto sloupci pak udává množství lotů naakumulovaných na dané cenové úrovni od poskytovatelů likvidity.

Těmito čekajícími příkazy poskytovatelé likvidity určují, za jaký kurz a v jakém objemu jsou ochotní pozice přijmout. Následně už pouze čekají na svou protistranu, tedy na spárování s obchody spotřebitelů likvidity.

Na aktuální ceně BID 1.05837 máme dostupných 70 lotů a na aktuální ceně ASK 1.05841 máme dostupných 170 lotů dle ukázkového obrázku výše.

Mnozí tradeři by již měli znát, že všechny příkazy typu:

LONG se provádí za cenu Ask

SHORT za cenu Bid

Profit-Target LONG obchodu za cenu Bid

Stop-Loss LONG obchodu za cenu Bid

Výstup z LONG obchodu za cenu Bid

Profit-Target SHORT obchodu za cenu Ask

Stop-Loss SHORT obchodu za cenu Ask

Výstup z SHORT obchodu za cenu Ask

Nyní si představte, že vstupujete do trhu na stranu SHORT, tedy obchod se realizuje za cenu Bid. Zároveň vstupujete s objemem 100 lotů. Nicméně když se znovu podíváme na ukázkový obrázek výše, na ceně Bid jsou poskytovatelé likvidity ochotní přijmout pouze 70 lotů. Tím pádem dojde k poklesu ceny na 1.05836, kde již máme dostupných 500 lotů, a tedy dostatečný objem poskytovatelů likvidity pro realizaci zbývajících 30 lotů z tohoto obchodu.

Reálně by se tak náš obchod měl realizovat následovně: 70 lotů za 1.05837 a 30 lotů za 1.05836 s negativním skluzem 1 bod, který tvoří náklad pro otevření obchodu.

Zde tak můžete vidět, jak přesně došlo ke změně kurzu na trhu o 1 bod, tedy 0,1 pipů. Respektive můžete také vidět, že malé transakce v řádech milionů USD nepohnou kurzem na globální úrovni.

Co z toho plyne pro retailové obchodníky - spotřebitele likvidity

1) Na výběru brokera extrémně záleží - konkrétně na množství a hlavně kvalitě jeho poskytovatelů likvidity, kvalitě obchodních technologií a na jeho férovém přístupu.

Pokud totiž broker nedisponuje kvalitními poskytovateli likvidity nebo sám vystupuje jako tvůrce trhu (market maker), je velmi pravděpodobné, že v hloubce trhu budou dostupné velmi nízké objemy nebo dokonce broker, jehož hlavním cílem není ziskovost traderů, bude záměrně realizovat obchody za horší ceny. Tím broker dodatečně zvyšuje náklad svým klientům.

Naopak kvalitní broker je ten, který dokáže realizovat vysoké objemy s minimálními skluzy a zároveň do obchodů klientů započítává i skluzy kladné. Tedy realizuje obchody klientů za výhodnější kurz, pokud to je možné. Více se můžete dočíst v článku "Pozitivní skluz: Pravá férová tržní realizace obchodů" zde.


Výběr kvalitního brokera nedoporučujeme podceňovat, jelikož právě skluz se může u jediného obchodu u různých brokerů lišit až o několik bodů, v některých situacích až pipů, a po stovkách obchodů tak může u jednoho brokera traderovi přinést celkově zisk a u druhého brokera ztrátu.

2) Pokud má obchodník jakoukoliv informaci o akumulaci čekajících příkazů v hloubce trhu, je oproti ostatním ve velké výhodě. V průběhu článku jste se dozvěděli pozadí, které stojí za pohybem kurzů na trhu, a tak je nejspíš všem jasné, že pokud by trader měl možnost získat informace o tom, že se na některé cenové úrovni v hloubce trhu nachází čekající příkazy od tvůrců trhu, měl by možnost postavit na těchto informacích kvalitní obchodní strategii.

Tyto informace můžete obdržet v rámci denních expertních výhledů trhu pro měnové páry EUR/USD, GBP/USD, USD/JPY a AUD/USD, které pravidelně připravuje portál FXstreet.cz. Posláním Axiory Europe je mimo poskytování profesionálního obchodního prostředí pro úspěšné obchodování našich klientů také předávat vzdělání pocházející z našich dlouholetých zkušeností a jedinečné informace, které klienti mohou využít v obchodování. Rádi bychom proto připomněli, že Axiory Europe zajišťuje všem klientům se založeným VIP účtem u Axiory Europe či aktivním traderům po dohodě přístup do uzavřené VIP zóny portálu FXstreet.cz zdarma. Pro více informací nás neváhejte kontaktovat.


Alternativou pak mohou být naše exkluzivní tickINSIDER analýzy, které na základě moderního algoritmu a statistiky každého sebemenšího pohybu na trhu určuje cenové úrovně, kde s vysokou pravděpodobností dojde k obratům v trhu a tedy příležitostem k realizaci zajímavých obchodů. Více informací se můžete dočíst v článku " TickINSIDER: Nový přístup k predikci trhů (část 1.)" zde nebo si rovnou můžete zhlédnout vzdělávací TickINSIDER webinář zde.


Pravděpodobně ve vás toto téma a nové informace vzbudí nespočet dotazů či nejasností. Ať už budete mít jakékoliv otázky či byste s námi rádi zkonzultovali vaše přání a potřeby, neváhejte nás navštívit v pražské kanceláři Axiory Europe v ulici Revoluční 7, Praha 1, kontaktovat prostřednictvím emailu či využít telefonického kontaktu níže.

Tým Axiory Europe
support@axiory.eu
+420 228 882 352

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Pozor na vyšší volatilitu na EUR/CZK
  Přelom dubna a května se v letošním roce v Japonsku nese ve znamení změny na císařském trůnu a Japonci si tak počínaje dneškem začínají užívat 10 dní státního volna, během kterých se nebude obchodovat na místní burze a tím pádem vypadne i velká část likvidity, kterou Tokio dodává na forex během asijských obchodních hodin.
 • Pozor, pozor! Bitcoin futures kontrakty prichádzajú
  V tomto blogu nájdete iba preložený článok zo CNBC. Niektoré časti som musel vystrihnúť lebo sa to už opakovalo a bolo to iba inak napísané. “Myslím si, že niekedy v druhom týždni decembra uvidíte bitcoin futures pripravené na obchodovanie,” Terry Duffy, predseda a riaditeľ CME.
 • Pozor! Trading a investovanie nie je to isté
  Mnohí si myslia, že pojmy ako investovanie a trading znamenajú to isté. Poviem vám však jednu podstatnú vec. Neznamenajú. Mohli by sme povedať, že oba tieto pojmy sú jedno pole, no na každom sa orie iným spôsobom.
 • Prague Quantitative Finance Meetup: Zajímavá příležitost pro setkávání traderů
  Quantitative Finance, Meetup, Trading, Algorithmické obchodování.
 • Praktická ukázka: Bez zpráv a analýz – úrokové sazby ECB
  Opět přešel týden a tak jsem se podíval na to, co se odehrálo pod taktovkou naší strategie. Můj postoj k obchodování prostřednictvím zpráv a analýz je už myslím celkem známý a tak se bez průtahů podíváme na to, jak jsme si vedli.
 • Praktická ukázka: Cena se otočila, nebo je to jen korekce?
  Navazuji na některé moje články, které se věnují obchodování bez sledování zpráv a tvorby analýz. Stále uvažuji nad tím, jak je možné předvídat, co se stane, kdy se to stane a jak se to projeví na našem obchodování. Jistě i já kalkuluji s určitou opakovatelností, ale ta je odvislá pouze na tom, když to hodně zjednoduším, kdy vyjde a kdy zajde slunce. A ačkoliv ani to není konstanta a musí se strategie trochu upravovat, stane se to vždy.
 • Praktická ukázka: Kdy se cena otočí, kdo to ví?
  V některých z minulých článků jsem psal o tom, že neposlouchám a nečtu analýzy a ani si je sám nedělám (tedy čtu, ale nedělám si z nich pro sebe žádné závěry). Tento týden se stala věc, která mi do jisté míry dala zapravdu. Cena na páru EUR/USD nabrala jižní kurz a překonávala předpovídatelné hranice odrazu jednu za druhou. Celé to začalo v pondělí, kdy se jako jediný aktivoval short pokyn. V podstatě až do pátku se potom cena velmi pozvolným pádem ubírala k hladinám, o kterých jsem samozřejmě věděl, ale vůbec jsem s nimi pro svůj obchod nikterak nepočítal.
 • Praktická ukázka 2.
  Z mé kuchyně.
 • Praktické tipy pro denní obchodníky využívající Price Action
  Naučit se, jak obchodovat Price Action, je stejně náročné, jako naučit se ovládat například umění boje.
 • Praktický úvod do R
  Článek se snaží seznámit čtenáře s platformou R na praktické ukázce výpočtu korelační matice a heatmapy u hlavních měnových párů.
 • Pravda o automatickém systému obchodování a robotech
  Pravděpodobně jste se v nedávné době našli na nějakých reklamních stránkách, kde propagují automatizované forexové obchodní systémy (AOS), často označované jako "Expert Advisor" nebo "roboti", které jsou aplikovány na obchodní platformy. Tyto roboty jsou velmi prodejné, protože lidem dodávají sny, které znějí asi takto: "Pokud si koupíte náš systém, budete si moci dát vaše obchodování na autopilota a už jen sledovat, jak Vám na Vašem účtu přibývají zisky. Nepotřebujete nic jiného než si koupit a instalovat tento perfektní software do své obchodní platformy."
 • Pravidelnost FX
  Všichni víme, že není nic lepšího než pravidelný sex. Tato aktivita, vykonávána pravidelně, upouští naši nahromaděnou páru v podbřišku a ladně namaže jakési písty v naší hlavě. Jsme tak klidnější a vyrovnanější a nestáváme se divokými rag-doll bestiemi. Tedy někteří (smích).
 • Prečo Bitcoin nezanikne
  Bitcoin tu, Bitcoin tam, kde všade o ňom budem ešte čítať? Všade. Bitcoin je fenomén 21. storočia a nikam len tak nepôjde. Je to najžhavejší topic v burzovom svete za posledné dekády a ešte sa len začína dostávať do povedomia ľudí.
 • Prečo bude libra v najbližšom období posilňovať
  V nedávnom výhľade som detailne opísal prečo vidím v najbližšom období short na EUR/GBP a ako ho obchodujem a budem obchodovať. V dnešnom blogu dám bližší pohľad na to čo ukazuje technická analýza na GBP/USD a keďže tieto dva páry negatívne korelujú, tak to znamená, že ak bude libra posilňovať, EUR/GBP pôjde dole a GBP/USD hore a všetky ostatné librové páry by mali posilňovať tiež.
 • Prečo DAX znova rastie aj keď IFO klesá?
  Nemecký index DAX 30 posledné dva týždne výrazne rástol a to aj napriek tomu, že index podnikateľskej klímy IFO naďalej klesá. Nový obchodný týždeň začína opäť rastom, čo ťahá index dopredu a čo by ho mohlo naopak stiahnuť naspäť nadol?
 • Prečo investovať do akcií v Európe a do akého odvetvia?
  Európske akciové trhy sú posledné roky oproti americkému trhu podhodnotené, na atraktivite akcií obchodovaných v USD nepridáva ani príliš ani snaha Donalda Trumpa o oslabenie amerického dolára. Pozrime sa na dvojicu francúzskych firiem, potencionálne zaujímavých pre dlhodobejších investorov.
 • Prečo Krypto skončí ako každá bublina?
  Všade naokolo kde sa pozriem vidím reklamu na nejaké „úžasné“ nové ICO. Keď sa s niekým rozprávam o investičných možnostiach neexistuje debata, ktorá by sa neotočila ku kryptomenám. Prednáškové sály o blockchain technológii a o kryptomenách už praskajú vo švíkoch. Nie, že sú len plné, ľudia sú ochotný už ah dve hodiny v sále postávajú, aby počuli tie prevratné informácie...
 • Prečo obchodujem EUR/GBP proti tak silnému trendu
  Než sa dostaneme k obchodovaniu, najprv spravím top-down analýzu hlavne vyšších timeframov pre Vaše pochopenie. Potom sa dostaneme k jadru veci, že prečo je vlastne EUR/GBP shortový.
 • Prečo pôjdem čoskoro dlhodobo long NatGas
  Ak ste si všimli, raz za čas robím blogy aj na komodity, pretože ak sa rysuje naozaj dobrá obchodná príležitosť na komoditách, tak idem do toho dlhodobejšie. Toto sa teraz deje na plyne a ukážem vám pomocou štatistiky, COT, technickej analýzy a ekonomickej analýzy prečo si myslím, že za pár mesiacov uvidíme nárast na tomto inštrumente.
 • Prečo sa indexu DAX 30 tak dobre ako americkým benchmarkom?
  Po nedávnych zasadnutiach ECB a FEDu začal hlavný nemecký index výraznejšie klesať. Klesajú aj iné európske, americké alebo ázijské indexy ale DAX 30 je na tom za posledný rok zatiaľ výrazne horšie ako S&P 500...
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
RoboMarkets