Čtvrtek 22. říjen 2020 05:46
reklama
Admiral spread new
reklama
Capital.com
reklama
Capital.com

Břidlice a její dopad na FOREX

Napsal:   Sekce: Fundamentální analýza

Prozatím se těžba ropy a plynu z břidlicových formací provozuje ve velkém pouze v Severní Americe, i přesto již stačila obrátit energetický trh vzhůru nohama.


USA přestaly být závislými na dovozech plynu, jehož cena vlivem přebytečné nabídky klesla zhruba o 70-80 %. Stejně tak museli radikálně snížit ceny těžaři uhlí, kteří by v souboji s plynem jinak neměli šanci. Ropa se prozatím drží vysoko, očekává se však, že i ona bude z důvodu stále rozšířenější těžby z břidlic do budoucna levnější. A jak tato komoditní mozaika zapadá do fundamentální síly hlavních měn?

USD↑

Spojené státy jako hlavní aktér břidlicové revoluce by měly jasně těžit z pozitivních dopadů na svoji ekonomiku. Nižší cena plynu zlepšuje konkurenceschopnost průmyslu ve srovnání s evropskou a japonskou konkurencí a nižší spotřeba zahraniční ropy, která klesla na 20leté minimum (viz graf) působí pozitivně na americkou obchodní bilanci (exporty rostou rychleji než importy) a zprostředkovaně i na dolar.

Tato zjednodušená rovnice již přináší ovoce – americký dolar z období let 2011-12 posílil k drtivé většině světových měn, byť to na páru s eurem v poslední době z důvodu odeznívání dluhové krize tak nevypadá. Spojené státy navíc s ohledem na budoucí ceny ropy drží v rukou žolíka – vyšší ceny povzbudí produkci a sníží závislost na ropě, zatímco nižší ceny pomohou snížit účet za dovozy. Většina scénářů proto počítá se silnou americkou ekonomikou jdoucí ruku v ruce se silnějším dolarem.

Vývoj čistých importů ropy do Spojených států (v tis. barelů denně):


GBP↑

Británie sice našla pod svým územím jedny z největších zásob břidlicového plynu na světě, komerční těžba je však pozadu za Spojenými státy a ještě bude trvat nejméně dva roky, než začne plyn z prvních vrtů povzbuzovat britské hospodářství. I tak má Spojené království jako země asi největší šanci napodobit americký úspěch, ať už jde o vytěžitelné zásoby, úroveň technologie či podobou startovní pozici (deficit obchodní bilance, upadající domácí těžba).

Nesmíme zapomenout, že během finanční krize 2008-09 přišla libra o čtvrtinu své hodnoty, za čímž viděli analytici velice slabou konkurenční schopnost ostrovní ekonomiky. Tu by mohla Británie díky energetické nezávislosti získat zpět, s čímž by se na silnější úrovně v budoucnu svezla i libra.

CAD↓

Kanada jako druhá země, která sklízí ovoce rostoucí těžby z břidlic, v tomto ohledu zdatně sekunduje Spojeným státům, a stejně tak i na měnových trzích posiluje kanadský dolar k ostatním měnám podobně jako jeho americký jmenovec.

Spíše než na nějaké zdravé posilování to však vypadá, že se amerického dolaru drží zuby nehty a jakýkoliv negativní impuls buď z domácí ekonomiky, nebo z energetického trhu, jej pošle o pěkných 10 % níže. Strašákem do budoucna jsou již zmíněné ceny černého zlata. Pokud se naplní analýzy mnoha investičních bank, které vidí ropu za pár let okolo 80 USD za barel, bude se muset loonie (CAD) poroučet na jih.

AUD↓

Dopad nízkých cen uhlí, které nepřímo způsobil rozmach břidlicového plynu, již jsou u protinožců znát. Austrálie jako největší světový exportér uhlí trpí - velké těžařské firmy ruší megalomanské projekty na rozšíření těžby, investoři se k ní obracejí zády a potápí tak i australský dolar, který za poslední tři měsíce znehodnotil o 13 %. Vzhledem k přicházejícím problémům se státním rozpočtem a prohlášení guvernéra australské centrální banky, že se mu aussie (AUD) zdá stále nadhodnocený, nezbývá než dlouhodobé short pozice na AUD/USD držet.

Více najdete v naší dřívější analýze Australský dolar se spálí o břidlicový plyn.

Z následujícího grafu je vidět postupné posilování USD od roku 2011 k ostatním třem zmíněným měnám. Měnový pár s kanadským dolarem je vyjádřen obráceně oproti zavedené kotaci (CAD/USD), aby korespondoval s pohybem AUD i GBP.

Vývoj CAD/USD (modře, levá osa), AUD/USD (červeně, LO) a GBP/USD (zeleně, PO):

Celý text můžeme tedy shrnout následovně: USD se již díky těžbě z břidlic posunuje na vyšší úrovně a toto tempo by se mohlo stupňovat. GBP vyčkává na svou příležitost k posílení, kdežto CAD se třese a při poklesu cen ropy zamíří dolů s nimi. AUD již kvůli nízkým cenám uhlí fouká silný protivítr a zpět na paritu s USD se jen tak nedostane.

Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz

Zdroje: FRED, EIA, Reuters, Bloomberg

 

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Britská libra na paritě s eurem?
  Euro se po komentářích centrálních bankéřů v Jackson Hole posunulo znovu na vyšší úrovně vůči americkému dolaru. Naopak britská libra v posledních týdnech k dolaru ztrácí a za srpen na měnovém páru GBP/USD odepsala přes 3 procenta. Z toho vyplývá, že křížový měnový pár EUR/GBP prudce roste a dostal se už nad 0,92 libry za euro.
 • Britská libra na rozcestí
  Kde jsou ty předkrizové časy, kdy se za libru daly pořídit dva americké dolary?! Britskou ekonomiku však zasáhla krize zvlášť tvrdě a její měna ztratila během roku 2008 přes 30 % své hodnoty. Od té doby se pár GBP/USD drží v úzkém rozpětí blízko hladiny 1,60 a další vývoj tohoto páru není úplně jednoznačný - byť se oproti roku 2008 zdá relativně nízko, v reálné ekonomice britského království najdeme spíše argumenty pro jeho další pokles.
 • Britská libra se nečekaně propadla
  Ve čtvrtek se britská centrální banka Bank of England odhodlala k prvnímu zvýšení úrokových sazeb od roku 2007. Hlavní sazba vzrostla z 0,25 % na 0,50 %. Ani tento krok však trhu nestačil a libra ztratila na páru s dolarem přes 200 pipů. Ve stejnou dobu učinila totožný krok i Česká národní banka (ČNB).
 • Britská libra testuje důležité úrovně na vícero měnových párech
  Britská libra (GBP) po zveřejnění úterních dat indexu nákupních manažerů (PMI) ze sektoru výroby vystřelila nahoru vůči americkému dolaru (USD), čímž se ještě více vzdálila od důležité úrovně podpory 1,70.
 • Britská libra ztrácí své kouzlo
  První polovina roku byla pro libru velice dobrá – rychle rostoucí ekonomika a boom v cenách nemovitostí napovídal, že se ze strany centrální banky Bank of England dočkáme růstu úrokových sazeb.
 • Britské firmy přesouvají své investice mimo Británii
  Britské společnosti se stejně jako další zahraniční společnosti začaly připravovat na možnost tvrdého brexitu a odklonily do Evropské unie investice ve výši 10 mld. dolarů. Se zjištěním přišla nová studie Londýnské školy ekonomie a to ve stejný den, kdy zveřejněná makrodata poukázala za čtvrtý kvartál na pokles investic v Británii o 3,7%. V nadcházejících dnech by se opět měli sejít vyjednavači EU a Británie, aby diskutovali o dalších krocích týkajících se vystoupení Británie z unijního bloku.
 • Britské libře pomáhá Donald Trump
  Americký dolar, který byl v předvolebním klání značně nervózní z rétoriky Donalda Trumpa a často s vyššími šancemi republikánského kandidáta oslaboval, už několik hodin po vyhlášení výsledků prudce obrátil a nakonec zakončil týden se slušnými zisky, které stáhly měnový pár EUR/USD na nejnižší hodnoty od ledna tohoto roku.
 • Britské maloobchodní prodeje by mohly poslat GBPUSD níž
  Analýza GBPUSD
 • Britskou ekonomiku čeká silný kvartál, pomůže to libře?
  Ekonomika Velké Británie má navzdory přetrvávající nejistotě kolem brexitu nakročeno na velmi silný první kvartál. Britští výrobci minulý měsíc zintenzívněli svou aktivitu, jakožto přípravy na brexit. Ve středu lídři zemí Evropské unie odsouhlasili odklad odchodu Británie z bloku na 31. října. Británie může případně opustit unii dřív, pokud parlament odsouhlasí dohodu s EU. Mezitím se však musí začít připravovat na volby do Evropského parlamentu.
 • BRL nebo TRY: Návrat na emerging markets
  Brazílie a Turecko jsou obě velké země rozvíjejícího světa (emerging markets), za jejichž ekonomikou stojí hodně zahraničního kapitálu. Tento kapitál však kvůli proměnlivým náladám investorů nemusí proudit pokaždé pro Brazílii a Turecko žádaným směrem. Poslední dva roky jsou toho důkazem a výsledkem je prudké zpomalení růstu těchto ekonomik spolu s propadem kurzů měn brazilského realu (BRL) a turecké liry (TRY). Která měna má z fundamentálního hlediska naději na obrat a u které naopak hrozí další oslabování?
 • BTC/USD a EUR/USD - HLEDÁNÍ DNA U KONCE?
  Ahojte tradeři a vítejte u naší nejúspěšnější ságy hledání dna u BTCUSD a EURUSD. Poslední 4 díly mají dohromady přes 52 000 přečtení, takže je vidět, že o kryptoměny je obrovský zájem a je škoda jim nevěnovat trochu pozornosti.
 • BTC/USD – Jsou investoři připraveni na růst nad 10 000 USD?
  Bitcoin se v tomto týdnu zvedl od podpory na 9 100 USD a dostali jsme se na 9 600 USD. Je to znak toho, že investoři jsou připraveni na růst nad 10 000 USD?
 • Bublina na nemovitostech?
  Dnes se v rámci fundamentálního okénka zdánlivě odkloníme od tradičního tématu hodnoty měnových kurzů a zabrousíme také na trh nemovitostí.
 • Bude ako nebolo
  Krásny deň prajem všetkým účastníkom veľkej zmenárne! Priznám sa, že diskusia k prvému článku bola nad moje očakávania uspokojivá... Áno!
 • Bude Bitcoin v roce 2021 na ATH?
  Bitcoin se úspěšně odrazil od své vrchní strany podpory, bude to ale stačit k tomu, aby postupně rostl? Bitcoin se drží nad 10 000 USD. Odpor vidíme na hodnotě 12 000 USD, z něhož Bitcoin výrazně propadl a stáhl dolů i celý trh. Bude mít sílu nadále růst a pokračovat v bull marketu i v roce 2021?
 • Bude pro Bitcoin hodnota 9 450 USD do Halvingu konečná?
  V dnešní analýze se podíváme na růst Bitcoinu, který přidal v tomto týdnu temeř 1 700 USD na hodnotě. Odlepili jsme se konečně od podpori na 8 000 USD a dosáhli až na 9 450 USD může to bít ale pro Bitcoin konečná.
 • Bude Tesla v S&P 500? Na tohle dávat pozor
  Těžko byste hledali žhavější téma na poli akciového trhu, než přidání Tesly do indexu S&P 500. Automobilka vyrábějící elektrické vozidla se stala nejhodnotnějším výrobcem aut navzdory tomu, že jste Teslu v životě viděli maximálně pětkrát. Společnost ceněná na 277 miliard amerických dolarů by byla největším přírůstkem indexu v historii. Ale garantované to určitě nemá.
 • Budoucnost ropy mají ve svých rukou Spojené státy a potažmo Rusko
  Několik turbulentních týdnů máme za sebou na trhu s ropou. Ropa WTI od konce dubna do včerejšího close ztratila přes 15 dolarů a opět se opakuje scénář z konce minulého roku, kdy se investoři obávali přebytku ropy a zpomalení růstu globální ekonomiky. Nejistota kolem vývoje obchodních vyjednávání mezi USA a Čínou by mohla poslat ropu až na 45 dolarů za barel. Za dva týdny proběhne ve Vídni klíčové setkání OPEC+, kde se bude jednat o produkční politice na dalších 6 měsíců.
 • Budúcnosť eura - nová svetová mena číslo 1?
  V súvislosti s bojom proti kríze spôsobenej ekonomickým útlmom v čase pandémie prišla Európska Komisia s myšlienkou získať peniaze na kapitálových trhoch a pomôcť tak európskym firmám, čo najrýchlejšie sa zotaviť. Aj pomocou nasledovných opatrení chce povzbudiť investície do ekonomiky a umožniť bankám financovať zotavujúcu sa ekonomiku vo väčšej miere. Aký to môže mať dlhodobý vplyv na euro?
 • Budú pokračovať trendy ktoré začali pri vypuknutí korony?
  V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie. Pozrime sa teda na AUD/NZD, EUR/JPY a EUR/GBP z daily grafov a kam môžu najbližšie dni či týždne smerovať.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
XTB Mourinho2