Geopolitický vír událostí: Čeká nás konec večírku

13.11.2017 12:51  Autor: Saxo Bank  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Autor: Steen Jakobsen, hlavní ekonom a CIO Saxo Bank

V době, kdy se Federální rezerva (FED) odhodlala k velkému kroku nahrazení kvantitativního uvolňování kvantitativním utahováním a kdy se geopolitická rétorika mezi USA, Severní Koreou a Íránem zintenzivňuje, není místo pro falešný pocit, že je vše v pořádku. Naneštěstí se svět nechává uchlácholit falešným pocitem bezpečí a ignoruje hrozící rizika. FED dělá obrovskou chybu ve své „politice naděje“, že se inflace bude chovat dle akademicky vyvrácené Phillipsovy křivky. Naší hlavní obavou je skutečnost, že ekonomický ukazatel úvěrového impulsu se hroutí.

 „Máme uvěřit tomu, že když odnesou mísu punču, tak to ještě neznamená konec večírku.”
Steen Jakobsen, Q4 Outlook 2017

Trh postupně přijal názor, že věci se ani v momentě, kdy se rizika zvětšují, nezmění. Naše lidská předpojatost přenášející minulost do budoucnosti je jednou ze základních vad mozku. Geopolitické riziko ve světě trhů a ekonomiky nehrálo velkou roli od velké finanční krize v letech 2007 až 2009 především proto, že světové centrální banky řešily i ten nejmenší problém novou „kupou peněz“, které byly vždy připraveny natisknout.

Modus operandi ve stylu „předstírej a protahuj“ však nyní náhle končí. Federální rezerva (FED) je rozhodnuta provést kvantitativní utahování (Quantitative tightening – QT) a nechat svou obrovskou rozvahu zmenšit tím, že nesplacené dluhopisy blížící se ke splatnosti již neobnoví. Dělá tím ale obrovskou chybu, neboť zvyšuje vedoucí měnové kurzy na základě „naděje“, že inflace bude fungovat podle akademicky vyvrácené Phillipsovy křivky. Přesto ji FED (a také Evropská centrální banka, Bank of England či Bank of Japan) nadále používá a doufá, že bude fungovat.

FED věří, nebo spíše doufá, že kvantitativní utahování proběhne bez výrazného narušení trhů, což je trošku ironické, když vezmeme v úvahu, že většina celosvětového růstu (pokud ne všechen) od krize je předpovídán opačně. Nyní máme uvěřit, že když se odnese mísa punču, tak to ještě neznamená, že večírek skončil, protože to přece trhu „sdělili“ – napsali to na Facebook! Samozřejmě, že to na nás v Saxo Bank, nebo alespoň na mě, příliš dojem neudělalo.

Ačkoliv je experiment FED s ukončením kvantitativního uvolňování důvodem ke znepokojení, opravdovou obavou je skutečnost, že se ekonomický ukazatel úvěrového impulsu hroutí:

Máme za 9 měsíců očekávat recesi?

Čistý pokles impulsu je druhý největší v historii grafu a jediný srovnatelný pokles je zpomalení v letech 2007/2009 (viz červené šipky). Úvěrový impuls obecně předchází světovou ekonomiku o devět až dvanáct měsíců – takže současné zpomalení by se mělo projevit v reálných ekonomických datech mezi březnem a červencem 2018.

Podle nás je to nicméně špatné znamení pro celé období čtvrtého čtvrtletí roku 2017 až druhého čtvrtletí roku 2018, kde vidíme reálnou šanci ekonomického zpomalení, které bude nejspíše recesí. To vše přesně v době, kdy světoví ekonomové a politici prohlašují, že je vše v nejlepším pořádku, což je opět klasický případ nerespektování přírodních zákonů a hledání cesty nejmenšího odporu. Současné zlepšení v datech pochází z přelomu let 2015 a 2016 způsobené velkou úvěrovou expanzí v Číně, Spojených státech a Evropě, jak jasně ukazuje graf (viz zelená šipka).

Čína se stále více profiluje jako lídr v technologiích

Vedení Číny se sešlo v říjnu, aby určilo dalších pět, možná i patnáct let ekonomického růstu, a rozhodlo se zaměřit na preferování kvality před růstem. Čína nastupuje nejen jako největší hráč ve fúzích a akvizicích (kupuje aktiva v odvětvích ochrany přírody, veřejných služeb, přírodních zdrojů, vodohospodářství, alternativní energie a dalších), ale také se stále více jeví jako lídr v technologiích.

Jsme svědky nástupu nové, ekologičtější Číny, která se zaměřuje na snížení znečištění snahou o elektrifikaci, ale také přijetím menšího růstu, aby získala na síle. To je špatná zpráva pro úvěrový impuls, ale ještě horší pro světový růst. Čína představuje zhruba jednu třetinu přímého světového růstu, ale pravděpodobně více než 50 % růstu nepřímého. Nesla svět na svých ramenou celou poslední krizí v letech 2007-2009, ale nyní jsou její orientací dlouhodobé zisky. To nás vede k velice defenzivnímu přístupu pro čtvrté čtvrtletí roku 2017, neboť věříme, že příliš vysoká ekonomická očekávání v kombinaci s nebezpečně nízkou volatilitou, nízkou inflací a zásadními chybami v politice ze strany centrálních bank povedou k výraznému riziku pro ekonomický model.

Kritická eskalace geopolitické rétoriky mezi USA, Koreou a Íránem

Co je však na čtvrtém čtvrtletí ještě více znepokojující, je eskalace geopolitické rétoriky mezi Spojenými státy, Severní Koreou a Íránem. Ta klesla na úroveň mateřské školky, kdy se obvinění, proslovy a tiskové konference zcela vymykají kontrole. Podle mého odhadu je zde téměř padesátiprocentní šance, že se ve čtvrtém čtvrtletí „něco stane“. Bylo jen málo okamžiků, kdy různé struktury v ekonomice, politice a světových událostech tak strašně moc potřebovaly změnu. Podstatnou věcí je, že tato potřeba změny se setkává s nejvyšší mírou lhostejnosti, s jakou jsem se za třicet let mé kariéry setkal.

Zdá se, že svět přemýšlí jako Mario Andretti, bývalý mistr světa jezdců Formule 1: „Pokud se vám zdá, že to máte pod kontrolou, nejedete dost rychle“. Takže si dovolím upravit to do mé vlastní citace pro čtvrté čtvrtletí roku 2017 a rok 2018: „Pokud věříte, že je vše pod kontrolou, nic jste nepochopili.”

O autorovi:

Steen Jakobsen byl v březnu 2011 jmenován do funkce hlavního ekonoma Saxo Bank, kam se vrátil po dvouleté přestávce. Během této doby pracoval jako investiční ředitel ve společnosti Limus Capital Partners. Před svým odchodem na počátku roku 2009 působil v Saxo Bank téměř devět let jako investiční ředitel. Má více než 20 let praxe v oblasti proprietary trading (obchodování na vlastní účet) a alternativního investování. Po absolvování Kodaňské univerzity v roce 1989, kde vystudoval ekonomii, začínal kariéru v kodaňské pobočce Citibank, a poté se stal ředitelem a vedoucím prodeje v Hafnia Merchant Bank. V roce 1992 se stal viceprezidentem londýnské pobočky Chase Manhattan Proprietary Trading Group. V letech 1995-97 pracoval jako obchodník na vlastní účet pro Swiss Bank Corp., v Londýně. V roce 1997 se stal světovým ředitelem obchodování, měnových kurzů a opcí ve firmě Christiania (nyní Nordea) v New Yorku. V roce 1999 se stal generálním ředitelem UBS Global Proprietary Trading Group.

O Saxo Bank

Skupina Saxo Bank (Saxo), specialista na multi-asset obchodování a investice, nabízí kompletní sadu obchodních a investičních nástrojů, technologií a strategií. Už téměř 25 let nabízí Saxo Bank jednotlivcům i firmám přístup k profesionálnímu obchodování a investicím prostřednictvím technologií a zkušeností.

Plně licencovaná a regulovaná banka umožňuje soukromým investorům a institucionálním klientům snadno obchodovat s více aktivy z jediného účtu na různých elektronických zařízeních. Kromě toho poskytuje Saxo Bank svým firemním klientům, např. bankám a makléřům přístup k multi-asset obchodům, prvotřídním makléřským službám a obchodní technologii.

Mnohokrát oceněné obchodovací technologické platformy jsou dostupné ve více než 20 jazycích a jsou využívány více než stovkou finančních institucí na celém světě. Saxo Bank, která byla založena roku 1992, sídlí v Kodani a zaměstnává 1500 lidí ve finančních centrech po celém světě, včetně Londýna, Singapuru, Paříže, Curychu, Dubaje a Tokia.

 

Sdílení článku:
Facebook

Čtěte více

 • Geithner: USA narazí na dluhovou hranici do poloviny května, připravujeme krizový scénář
  Pouhých 95 miliard dolarů zbývá americkému ministerstvu financí do naplnění limitu pro zadlužování ...
 • Geithner (US minister financií) a pohľad na menové trh
  V rozhovore pre denník Wall Street Journal sa vyjadril, že vidí 3 skupiny mien na tr...
 • Generační výměna politiků v Číně. Co dál?
  Andrew Robinson, analytik finančních trhů Saxo Bank - Probíhá generační obměna politické moci v druhé největ...
 • General Electric
  Největšímu americkému průmyslovému konglomerátu vzrostl ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk z běžných provozních akti...
 • General Electrics sedí na špatné zprávě
  The Street?s Action Alert PLUS manažer portfolia Jim Cramer očekává čtvrtletní výsledky z General Electric a Honeywell, vydané v pátek před oteřením trhů. „Myslím si, že budou strašné,“ řekl Cramer v interview o výsledcích GE.
 • Geopolitická nejistota zvýšila cenu ropy a zlata
  Po rozhodnutí prezidenta Trumpa uvalit cla ve výši až 50 mld. USD na čínské zboží se situace na geopolitickém hřišti výrazně zhoršila. Čína okamžitě reagovala tím, že se zaměřila na americké vývozy v hodnotě 3 mld. USD a přemýšlí o dalších odvetných opatřeních.
 • Geopolitická rizika zastínila pozitivní vývoj v makroekonomice
  Uplynulý týden se nesl ve znamení geopolitických rizik, která téměř zastínila makrodata a reportování výsledků, byť by...
 • Geopolitická situace
  Zde je několik klíčových událostí,   • Rusko-německý plynovod: Budoucnost plynovodu Nordstream 2 vypadá ponuře, p...
 • Geopolitická situace
  Rusko-USA-Severní Korea: Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že věří, že Spojené státy neudeří na Severní Koreu jako v případě Iráku, neboť určitě vědí, že Severní Korea vlastní jadernou zbraň a útok by znamenal devastaci stovek tisíc lidí v Jižní Koreji, Japonsku spolu s Čínou a Ruskem. Lavrov zdůraznil, že v případě Iráku USA věděly, že nemá žádné zbraně.
 • Geopolitické riziko je späť. USDJPY útočí na support okolo 110
  Hlavnou témou dnešného obchodovania je geopolitické riziko. Americký minister zahraničných vecí odletel do Moskvy diskutovať situáciu v Sýrii a časť trhov je nervózna, čo z toho vzhľadom na doterajšiu neohrabanosť Trumpovej administratívy vzíde. Tilerson zvolil pred médiami konfrontačný tón – povedal, že USA sa postavia každému, kto bude páchať zločiny proti ľudskosti. A nejedná sa len o Sýriu – Trump na twittri (ako inak) pohrozil Severnej Kórei a napísal aj to, že keď Čína nechce byť súčasťou riešenia, tak to USA vyriešia aj bez nej.
 • George Soros (známy investor) a pohľad na budúcnosť Európy
  Eurozónu podľa známeho finančníka a filantropa čaká "takmer neodvratne" nová recesi...
 • George Soros (známy investor) a pohľad na euro
  "Ak chce Nemecko začať politiku fiškálneho sprísňovania bude to dobré pre samotné Nem...
 • George Soros (známy investor) a pohľad na Grécko
  Táto krajina stále čelí špirále smrti a krachu, lebo aj pomoc, ktorú je jej prichystaná poskytnúť EU...
 • GE zvedla zisk v průmyslové i finanční divizi a hlásí rekordní objednávky. Akcie rostou
  Průmyslový gigant General Electric vykázal za třetí čtvrtletí roku rekordní objem objednávek a růst ziskovosti v průmyslové divizi o 11 % a ve finanční GE Capital o 13 %. Potvrzuje celoroční výhled. Akcie v premarketu reagují růstem o 1,5 % nad 25 USD. Včera zavřely s růstem o 1,3 % u 24,7 USD.
 • Gillard (austrálska premiérka)
  "" silná mena je výsledkom sil...
 • Gillard (austrálska premiérka)
  "" silná mena je výsledkom sil...
 • GKFX Váš celosvětový obchodní partner
  Společnost GKFX byla založena v roce 2009 v Londýně za účelem stát se vůdčí firmou na forexovém trhu.
 • Globalizace přináší velké změny
  Těžiště celkové světové ekonomiky se během uplynulých 10. let výrazně posunulo směrem do Asie. Z Číny a dalších rozvojových zemí se staly překvapivě průmyslové velmoci, které lákají západní kapitál.
 • Globálna ekonomika by mala rásť najrýchlejšie od roku 2011. Pokoj na trhoch môže pokračovať
  Včera večer zverejnil MMF svoje aktuálne globálne prognózy. V rámci nich zvýšil odhad rastu globálnej ekonomiky pre tento rok o 0,1 percentuálneho bodu na 3,6%. Pokiaľ by táto prognóza vyšla (čo je vzhľadom na to, že už má za tento rok k dispozícii dostatok dát, reálne), tak by sa malo jednať o najvyšší rast od roku 2011. Za revíziou nahor stojí predovšetkým vývoj vo vyspelých ekonomikách, ktoré by mali v tomto roku rásť o 2,2%. Globálny obchod by mal tento rok rásť medziročne o 4,2%, čo predstavuje oproti minuloročným 2,4% silné zrýchlenie, navyše sa takisto jedná o najvyšší rast od roku 2011.
 • Globálna inflácia je na dva a pol ročných maximách
  Včerajšia inflácia z USA ukázala podľa očakávania medziročný rast na úrovni 2,1% a týmto rastom dorovnala najvyššiu úroveň od roku 2012. Dlhodobých maxím sme boli svedkami pri viacerých krajinách a tak som sa pozrel na to, ako sa celkovo vyvíja inflácia v najväčších vyspelých ekonomikách. K dnešnému dátumu sú k dispozícii za december dáta za 8 z 10 najväčších západných ekonomík, ktoré spolu predstavujú 58% svetového HDP (zverejnené ešte neboli z Japonska a Kanady, Austráliu tam nepočítam, nakoľko zverejňuje infláciu len raz za kvartál). Vážený index pre tieto krajiny ukázal v decembri infláciu pre vyspelý svet na úrovni 1,5%, čo je najvyššia úroveň od júla 2014:

Nejčtenější zprávy

 
reklama
Bernstein Bank - KV a CB
 
HighSky Brokers demo

Užitečné nástroje

FX sazby

MěnaSazbaMěnaSazba
EUREUR0.00 %USAUSD1.75 %
GBPGBP0.50 %AUDAUD1.50 %
CADCAD1.25 %NZDNZD1.75 %
CHFCHF-0.75%JPYJPY-0.10%
 

Kurzy obchodování

Dub
21

Juniorská škola tradingu - Forex I-II (Praha)

Juniorská škola tradingu - Forex I-II je určena pro začínající tradery. Pokud chcete vyzkoušet něco nového, vymanit se z davu a být úspěšný v obchodování na finančních trzích, tak je tento seminář určen právě vám.

Kvě
19

Exkluzivní VIP seminář: Obchodujte jako bankovní trader!

Představujeme vám exkluzivní seminář, který účastníky semináře posouvá mezi tradingovou elitu. V průběhu semináře se dozvíte veřejně nedostupné informace o tom, jak ve skutečnosti funguje forex, pravdu o retailových brokerech a další veřejně nedostupné informace z obchodování bank a tradingu na institucionální úrovni.

Zář
15

Juniorská škola tradingu - Forex I-II (Praha)

Juniorská škola tradingu - Forex I-II je určena pro začínající tradery. Pokud chcete vyzkoušet něco nového, vymanit se z davu a být úspěšný v obchodování na finančních trzích, tak je tento seminář určen právě vám.

Zář
22

Jak vytvářet ziskové AOS a testovat obchodní strategie

Představujeme vám exkluzivní seminář se zástupci profesionálního vývojářského týmu, působícího ve společnosti FXstreet.cz. Hlavní náplní budou základy tvorby automatických obchodních systémů (AOS) pro platformu MetaTrader 4 včetně praktických ukázek. Naučíte se také správně backtestovat ziskovost AOS. Navíc si sami v průběhu semináře vytvoříte svůj první ziskový AOS.

říj
20

Profesionálem na forexu - kurz pro pokročilé tradery (Praha)

Seminář Profesionálem na forexu je určený pro absolventy kurzu Juniorská škola tradingu a pro pokročilé forexové tradery. Naučíme vás naše ziskové intradenní a swingové obchodní strategie a posuneme vás k vyšším ziskům. Jedná se o jeden z nejlépe hodnocených seminářů FXstreet.cz a věnujeme se na něm hlavně korelačním strategiím a intermarket analýze. Sleva: Absolventi semináře Juniorská škola tradingu mají tento seminář za 4 400,-Kč.


Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:


Thomson reuters ČTK Bloomberg

reklama
Purple - indikator
reklama
RoboMarkets - brand
reklama
ShowFx World
reklama
Bernstein Bank - KV a CB