Čtvrtek 07. listopadu 2024 07:03
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
SAB Finance
reklama
SAB Finance

Přijde nová Plaza Accord?

Napsal:   Sekce: Fundamentální analýza

Americký dolar posiluje napříč měnovým spektrem na dlouho nevídaná maxima. V posledních měsících prorazil paritu s eurem, se švýcarským frankem a brousí si zuby na britskou libru. Nabízí se tak paralela s rokem 1985, kdy dolarový index vystřelil na historická maxima. Měnový pár GBP/USD byl na srovnatelných 1,15 a USD/JPY se obchodoval dokonce za 262.

Vzestup dolaru ukončilo až prohlášení 5 nejdůležitějších hráčů na měnovém trhu (USA, Velká Británie, Japonsko, Francie a Západní Německo), že budou koordinovaně intervenovat proti americkému dolaru. Protože byl systém dohodnut v newyorském hotelu Plaza, vzešla tato finanční epizoda do historie jako Plaza Accord.

Porovnání vývoje amerického dolarového indexu (modře, pravá osa) a meziroční spotřebitelské inflace (červeně, levá osa) v letech 1980-1987:


Můžou centrální banky znovu zasáhnout a poslat USD níže? V tomto případě se bohužel historie tolik nerýmuje. Inflace už totiž byla v roce 1985 pod kontrolou a právě vysoké reálné úrokové sazby motivovaly investory nakupovat americká aktiva. Úrok 8,5 % ve srovnání s inflací v pásmu 3,0-4,0 % je z dnešního pohledu finanční sci-fi.

Nyní je situace přesně opačná, úroky jsou v pásmu 3,0-4,0 % a ceny rostou o 8,5 %. Proto také od Fedu neslyšíme stesky po „příliš silném dolaru“, protože právě měnový kanál je jednou z hlavních zbraní, které nyní americká centrální banka proti inflaci používá.

Porovnání vývoje amerického dolarového indexu (modře, pravá osa) a meziroční spotřebitelské inflace (červeně, levá osa) v letech 2018-2022:


Tehdejším problémem již nebyla inflace, ale spíše prohlubující se americký deficit obchodní bilance. Rozpočtové schodky reaganovy éry a silný dolar zapříčinily, že rostoucí poptávka místo zvýšení domácí produkce v USA nasávala importy především z Japonska a Západního Německa. Bylo tak v zájmu všech zúčastněných tyto imbalance srovnat a nechat japonský jen i západoněmeckou marku posílit.

Historický vývoj měnového páru USD/JPY:


Nyní problémem USA deficit se zahraničím není. Díky exportu drahých energií i potravin a tlumení domácí poptávky aktuálně osciluje schodek běžného účtu Spojených států v blízkosti udržitelných 3 % HDP. Nová Plaza Accord tedy není na místě.

Oslabení dolaru bychom se měli z dlouhodobého pohledu dočkat, ale nejspíše k němu dojde až ve chvíli, kdy bude růst cen pod kontrolou a představitelé amerického Fedu jasně naznačí, že cyklus zvedání úrokových sazeb je u konce. A tento okamžik se posouvá stále více do budoucna. Nyní tento obrat trhy dle sklonu výnosové křivky vidí až někdy na přelomu roku 2023/24.

Vývoj výnosu amerických vládních dluhopisů dle splatností (výnosová křivka):


Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz

Zdroje: treasury.gov, FRED, tradingeconomics.com

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Přichází konec experimentu negativních úroků?
    Záporné úrokové sazby ordinované centrálními bankami od Japonska přes Švýcarsko až do většiny zemí Evropské Unie ani po několika letech nepřinášejí své ovoce. Jedna země se rozhodla i přes utlumenou inflaci a riziko přicházející recese s touto praxí skoncovat, a tou je Švédsko.
  • Přichází konec medvědího trhu
    Americký akciový index S&P 500 v úterý uzavřel obchodní seanci na 3388 bodech, čímž stanovil nové maximum. Smazal tak veškeré ztráty, které od předchozího vrcholu 19. února nasbíral. Kdo by si v březnu pomyslel, že takový prudký pokles v cenách akcií bude mít životnost pouhých 6 měsíců?
  • Přichází korekce
    Strach ze znovurozšíření pandemie i tlumení investičního cyklu v Číně nesou trhy negativně. Akciový trh S&P 500 za poslední dva týdny ztratil 4 % a pod tlakem jsou i měny emerging markets v čele s tureckou lirou.
  • Přichází nová éra na finančních trzích, staňte se její součástí
    Šest let po vypuknutí finanční krize, jejíž počátek se datuje zářím 2008, kdy zkrachovala americká investiční banka Lehman Brothers, se představitelé americké centrální banky (Fed) shodli na tom, že největší ekonomika světa je konečně vyléčená z finančních nemocí a dostatečně silná na to, aby se postavila na vlastní nohy bez pomocné ruky monetární politiky Fedu.
  • Přichází nové kvantitativní uvolňování v USA?
    Příběh o tisknutí peněz ve Spojených státech měl skončit happyendem. Nadměrná likvidita napumpovaná do systému v období největší nouze se měla postupně stáhnout, americká centrální banka (Fed) měla snížit svou rozvahu na úroveň emitované hotovosti jako před krizí a všichni zastánci kvantitativního uvolňování by ukazovali, jak do bylo efektivní a hlavně dočasné řešení. Všechno takhle fungovalo až do letošního léta.
  • Přichází růst cen ropy
    Náš předpoklad, že cena za barel ropy kvůli spekulacím na zásah kartelu OPEC nespadne pod 40 USD, se zatím naplnil. Americká lehká ropa WTI se v minulém týdnu odrazila od 8měsíčního dna a zdražila zhruba o 3 dolary. Vše nasvědčuje tomu, že ceny porostou i nadále a budou se držet ve vrchní části pásma 40-55 USD za barel. Hlavním tahounem nebude pouze nástup letní motoristické sezóny, ale především slabý americký dolar.
  • Přichází už do USA recese?
    V minulém roce ekonomika Spojených států oficiálně nespadla do recese, byť čistě technicky a matematicky by se o ní hovořit dalo. Mezičtvrtletní poklesy HDP v prvních dvou čtvrtletích roku (-0,4 % a -0,1 %) sice nastaly, ale šlo spíše o korekci nadměrného utrácení covidových peněz z vrtulníku než že by hospodářství trápil pokles ekonomické aktivity jako takové. Podle atlantského Fedu a jeho GDP Now indikátoru by mělo HDP USA vzrůst i v posledním čtvrtletí minulého roku a to o cca 1 % mezičtvrtletně. Jak to ale bude letos?
  • Přichází velká rotace na akciích
    Rostoucí výnosy amerických dluhopisů i výhled na 3-4 zvýšení úrokových sazeb v USA v letošním roce jsou novoroční brzdou pro další zisky akciových indexů Nasdaq a S&P 500, které již letos odepsaly 12 %, respektive 8 %. Německý DAX je za stejné období minus 3 %, český PX je na nule.
  • Přichází vražedný týden
    Před Vánoci je potřeba zveřejnit všechny dostupné statistiky a rozhodnout o nastavení úrokových sazeb, aby o svátcích mohl na finančních trzích panovat klid. O to větší jízda plná volatility to bude tento týden.
  • Přijde do Británie recese?
    V souvislosti s Brexitem se často mluví s rychlým pádem britské ekonomiky do recese, na které dříve nebo později bude muset Bank of England reagovat prudkým uvolněním měnové politiky. Proto taky libra ihned po výsledcích hlasování ztratila přes 10 %. Tyto úvahy a očekávání jsou ale z velké části šum, reálně se prozatím nic nezměnilo. Změny přijdou až za 2-3 roky a měly by být omezené. Jak velký negativní dopad tedy může ono období nejistoty na ekonomiku mít? Podívejme se na paralelu 18 měsíců starou, kdy také musela vyspělá ekonomika projít šokovou terapií.
  • Přijde obrat u amerického Fedu?
    Hlavním číslem uplynulého obchodního týdne byla americká inflační statistika, která byla zveřejněna ve čtvrtek. Tolik kýžené zpomalení růstu cen nenastalo, meziročně zůstalo v září meziroční zdražení spotřebitelského koše na 3,7 %. Trhy reagovaly prodejem akcií a nákupem dolaru, protože očekávání dalšího utahování měnové politiky v USA se mírně zvýšilo.
  • Přijde recese? Trhy očima Štěpána Hájka, analytika XTB
    Finanční trhy v posledních týdnech otočily svůj směr a po dlouhé době krvácení v grafech znovu začaly převládat zelené svíčky. Je to ale opravdu konec medvědího trhu nebo jen další falešný obrat, po kterém bude následovat pád na nová minima?
  • Přijde změna dlouhodobého trendu na akciích Anheuser-Busch InBev?
    Jen málokterá globální firma byla v posledních letech tak tvrdě trestána investory jako tento světový producent piva. Když odmyslíme růst v posledních týdnech, pohybovala se akcie Anheuser-Busch InBev mezi 45 až 50 eury. To je vlastně stejná cena, jakou měla firma před deseti lety. Tato belgická společnost se za tu dobu změnila a je ještě mnohem silnější. Že se Anheuser-Busch InBev blýská na lepší časy, potvrdili nedávno analytici z JP Morgan, kteří změnili radikálně názor. Z doporučení prodat přesedlali koupit, přičemž cílová cena by měla být 70 eur za akcii.
  • Příklad stavby AOS pomocí StrategyQuant
    Dnes vám ukáži, jak pomocí programu StrategyQuant vyvíjím novou obchodní strategii. Na výběr mám několik možností. Buď si mohu zvolit některou ze čtyř přednastavených způsobů tvorby strategie, anebo si mohu z dostupných stavebních bloků vstupní a výstupní podmínky nastavit ručně. Řekněme, že jsem se rozhodl vytvořit strategii breakoutu časového pásma a range pro zlato.
  • Příklady úspěšných algoritmických obchodních strategií
    Vítejte u pokračování série příspěvků o algoritmickém obchodování tak, jak ho vnímám já. Dnes se zaměřím na příklady úspěšných algoritmických obchodních strategií.
  • Příležitosti na měnách emerging markets
    Negativní vlna sentimentu spojená s druhou vlnou pandemie zasáhla silně i měny emerging markets, které proti euru i americkému dolaru v posledních dnech ztrácejí. To jsme poznali i na oslabení české koruny. Ta sice ve srovnání s ostatními rizikovými měnami často nebývá pod takovým prodejním tlakem, nyní ale rizika pro ekonomiku kvůli možnosti druhého „lock-downu“ významně vzrostla.
  • Příležitosti na TOP 3 instrumentech
    Ropa, SP500, nebo EURUSD - trhy, které zřejmě každý obchodník někdy analyzoval. Z dlouhodobějšího i krátkodobějšího časového rámce lze nalézt zajímavé oblasti podpory a odporu.
  • Příležitostí traderů není jen přístup k většímu kapitálu: Prop firmy přepisují pravidla hry
    Tradeři, doufám, že se dnes máte naprosto skvěle! Já jsem Jan Šrajer, aktivní prop trader a fin-tech podnikatel. Co bylo dříve pro retailové tradery téměř nedosažitelné, je dnes díky prop firmám reálnou možností. Z toho důvodu chci s vámi v tomto článku sdílet můj odborný pohled na prop trading, konkrétně jakým způsobem může tato inovace obchodování otevřít dveře nejen k většímu kapitálu, ale také podpořit vaše snahy o systematický trading s vlastním kapitálem.
  • Příležitost na australském dolaru
    Vyjádření guvernéra australské centrální banky Glenna Stevense poslední dobou opět rozvířila diskuze o možném oslabení australského dolaru. Pondělní prohlášení se sice nemělo explicitně týkat samotné Austrálie, v Q&A části ovšem Stevens uvedl, že z hlediska monetární politiky je RBA „?v okamžiku potřeby ochotna udělat ještě víc“.
  • Příležitost na křížových párech AUD/CHF a GBP/CAD
    V dnešním blogu technické analýzy se budu věnovat měnovým párů AUD/CHF a GBP/CAD, kde cenová akce naznačuje možnou obchodní příležitost.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
SAB Finance