Neděle 16. června 2024 10:00
reklama
InstaForex Autochartist_
reklama
FTMO král
reklama
Swissquote Bank
reklama
Fintokei SwiftTrader

Geopolitika je pro ropu důležitější než OPEC

29.05.2024 16:11  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Brent se před pár dny obchodoval mírně nad 80 dolary za barel. V kontextu inflace se to nemusí zdát málo, ale zdaleka to není vrcholy posledních dvou let, kdy to často stálo 90 nebo dokonce 100 dolarů za barel. V poslední době jsou investoři skeptičtí ohledně síly poptávky ve dvou hlavních motorech globální ekonomiky: v USA a Číně. Zároveň však kartel OPEC+ udržuje dobrovolné omezování produkce, což vede k uměle vyváženému trhu nebo dokonce mírnému deficitu, který udržuje relativně vysoké ceny ropy. Ukazuje se však, že rozhodnutí OPEC+ ohledně budoucnosti dohody o dobrovolných škrtech není tak důležité jako geopolitika. Právě poslední eskalace na Blízkém východě vedla k výraznému oživení cen ropy. Zvýší rozhodnutí OPEC+ ceny dále?

Napětí na Blízkém východě

Konflikt mezi Izraelem a Hamasem v pásmu Gazy nebyl v posledních týdnech zprávou na první stránce. Na druhou stranu havárie vrtulníku s íránským prezidentem na palubě znovu zaměřila pozornost novinářů na region Blízkého východu. Smrt íránského prezidenta a ministra zahraničí vedla OPEC+ k odložení schůzky na ministerské úrovni o jeden den na 2. června. Navíc se tato schůzka bude konat spíše prostřednictvím videokonference než osobně, jak bylo původně plánováno. Tím však zvýšené geopolitické napětí na Blízkém východě nekončí. Izrael bombardoval uprchlický tábor v Rafahu, což vyvolalo mezinárodní odsouzení a vyzývá k ukončení vojenských akcí v pásmu Gazy. Navíc došlo ke dvěma útokům na tankery v Rudém moři ze strany jemenských Húsíů, které připomínají hrozbu přerušení dodávek nejdůležitějších surovin na světě. Tyto kombinované události vedly k odrazu ropy asi o 5 % z minima z minulého pátku a je na dobré cestě k největšímu týdennímu nárůstu od konce března.

OPEC+ rozhodnutí

Rozšířený kartel OPEC+ snižuje produkci ropy o téměř 6 milionů barelů denně! To je více než 5 % celosvětové zásoby ropy. Toto číslo zahrnuje přesně 3,66 milionu barelů denně škrtů souvisejících s pandemií COVID-19, které mají být zachovány do konce letošního roku. Většina zemí OPEC+ se navíc v listopadu loňského roku připojila k Saúdské Arábii a Rusku dobrovolným snížením těžby o dalších 2,2 milionu barelů denně. Původně měl dobrovolný škrt trvat do konce března, ale byl prodloužen do poloviny roku. V současné době se očekává, že OPEC+ rozhodne o prodloužení tohoto snížení, takže absence takového rozhodnutí by mohla být pro trh s ropou významným zklamáním. Důležité je také dodržování omezení výroby s uloženými limity. Podle propočtů agentur Bloomberg, Reuters a dalších datových agentur je produkce mezi zúčastněnými zeměmi asi o 200 000 barelů denně vyšší, než by měla být. Z pohledu celého trhu s ropou to není velké číslo, ale je důležité s ohledem na globální rovnováhu. Zásoby OECD zůstaly po mnoho měsíců v zásadě stabilní, což naznačuje, že poptávka může mít skutečně určité problémy. Nejlepším scénářem pro ropu je proto nejen prodloužení dobrovolných škrtů do konce letošního roku, ale také zvýšené plnění těžebních limitů nebo dokonce pokusy o dorovnání dřívějšího nedodržování.

Poptávka v Číně zpomaluje, ale americká poptávka se vrací zpět

Čína se loni podílela zhruba polovinou na celkovém růstu poptávky po ropě. Země měla v loňském roce skutečně denní poptávku po palivu přes 15 milionů barelů denně, která se nyní snížila o 0,5 až 1,0 milionu barelů denně. Navíc neexistuje žádný náznak zvýšeného zájmu o vytváření zásob v Číně. Zásoby v přístavech jsou nízké, ale celosvětové zásoby na vodě vzrostly na úroveň výrazně vyšší, než je pětiletý průměr, což může naznačovat možné oživení dovozu do Číny. Kromě toho účastníci trhu příliš nemluví o Indii, která je v současnosti rostoucím trhem, ale zaostává za Čínou, pokud jde o úroveň nominální poptávky.

Dočkáme se výrazně vyšších cen?

Stojí za zmínku, že bez škrtů OPEC by trh zůstal v silném přebytku. Na druhou stranu celkové snížení o 6 milionů barelů denně neznamená, že by země OPEC+ dokázaly o tolik zvýšit produkci. Výrobní kapacity v rámci kartelu OPEC a Ruska v posledních letech výrazně poklesly. Výrobci však v současné době nemají motivaci produkovat více, protože by to znamenalo ceny až 40–60 dolarů za barel.

Ceny mohou reagovat na měnící se geopolitické situace. V případě blokády Rudého moře nebo horší situace, jako je blokáda Hormuzského průlivu, by se ceny mohly vrátit nad 100 dolarů za barel. Nezdá se však, že by to byl základní scénář. Ceny 90 dolarů za barel v prvním čtvrtletí letošního roku byly taženy spíše geopolitickými situacemi než aktuálním rozdílem mezi nabídkou a poptávkou. Navíc poptávka v příštích letech nemusí růst tak dynamicky jako v posledních 10-20 letech (bez krizí), kvůli energetické transformaci. Elektromobily jsou stále populárnější nejen v amerických a evropských ulicích, ale zejména v Číně, což může mít za následek oslabení poptávky.

 


Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A., organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Geopolitické potíže a agresivní postoj Fedu k další podpoře USD. Očekává se pokles GBP/USD, zatímco USD/JPY bude růst.
  Konec září byl pro globální trhy naprostou katastrofou. Obchodníci doufali, že americká centrální banka alespoň zmírní tempo zvyšování sazeb. Ale to se nestalo. Představitelé Fedu a jeho předseda naopak zopakovali, že další zvyšování sazeb považují za svou prioritu s cílem zpomalit cválající inflaci.
 • Geopolitické riziko je späť. USDJPY útočí na support okolo 110
  Hlavnou témou dnešného obchodovania je geopolitické riziko. Americký minister zahraničných vecí odletel do Moskvy diskutovať situáciu v Sýrii a časť trhov je nervózna, čo z toho vzhľadom na doterajšiu neohrabanosť Trumpovej administratívy vzíde. Tilerson zvolil pred médiami konfrontačný tón – povedal, že USA sa postavia každému, kto bude páchať zločiny proti ľudskosti. A nejedná sa len o Sýriu – Trump na twittri (ako inak) pohrozil Severnej Kórei a napísal aj to, že keď Čína nechce byť súčasťou riešenia, tak to USA vyriešia aj bez nej.
 • Geopolitický faktor; přehled vývoje USD, EUR a GBP
  Dominantními tématy na trzích zůstávají blížící se termín zasedání Fedu, které zahájí cyklus utahování měnové politiky, a také geopolitické napětí kolem Ukrajiny, které se stupňuje s ne zcela jasným cílem, který má však zcela jasné důsledky.
 • Geopolitický vír událostí: Čeká nás konec večírku
  V době, kdy se Federální rezerva (FED) odhodlala k velkému kroku nahrazení kvantitativního uvolňování kvantitativním utahováním a kdy se geopolitická rétorika mezi USA, Severní Koreou a Íránem zintenzivňuje, není místo pro falešný pocit, že je vše v pořádku. Naneštěstí se svět nechává uchlácholit falešným pocitem bezpečí a ignoruje hrozící rizika. FED dělá obrovskou chybu ve své „politice naděje“, že se inflace bude chovat dle akademicky vyvrácené Phillipsovy křivky. Naší hlavní obavou je skutečnost, že ekonomický ukazatel úvěrového impulsu se hroutí.
 • Geopolitika a Fed tento týden podporují růst dolaru. Euro se dostalo na nová minima
  Trhy začaly brzy zohledňovat diplomatické řešení problémů na Ukrajině, v Ruské federaci a v rámci NATO. Naděje se vkládaly do summitu prezidentů Spojených států a Ruska, který oznámila hlava Francie – ty se však nenaplnily. Kreml ani Washington možnost setkání nepotvrdily, přitom Vladimir Putin v pondělí uznal LLR a DLR za nezávislé státy. Příslušné dokumenty byly podepsány bezprostředně po prezidentově televizním projevu v Kremlu.
 • Geopolitika a inflace tlačí zlato nahoru
  Poslední růst cen zlata ovlivňují ještě další dva faktory. Inflace dál roste. Zprávy ukazují, že se pohybuje ve spirále. Geopolitické napětí přetrvává. Spojené státy v průběhu americké seance oznámily, že Rusko dál rozmisťuje vojenské jednotky poblíž ukrajinských hranic. Mírný vítr do plachet poskytlo zlatu oslabení amerického dolaru. Dolarový index klesl o 0,19 % a obchoduje se na úrovni 96,85:
 • Geopolitika a její vliv na trhy
  Geopolitika se opět dostává do centra pozornosti, je proto logické, že i investoři budou řešit její dopady na již zralý globální ekonomický cyklus a na ještě více rozšířený tržní cyklus většiny akciových a dluhopisových indexů. „Na jedné straně geopolitika vysvětluje nedávné období tržní volatility, ale může být zavádějící. Podle mého názoru to dokazuje nepochopení toho, co hnalo nahoru výnosy v posledních letech,“ uvádí ve svém komentáři Paras Anand, hlavní ředitel pro oblast akcií v Evropě, Fidelity International.
 • Geopolitika a možný růst zlata na maxima z roku 2020
  Zlato se od 31. 1. 2022 metodicky pohybuje směrem k vysokým cenám a během dvou týdnů získalo více než 100 USD za unci. Pokud bude tento trend pokračovat, půjde o obrat o 180° oproti poklesu ceny, ke kterému došlo v roce 2021. V loňském roce se ceny zlata nezměnily, přestože inflační tlaky vzrostly. Rok 2021 zaznamenal nejprudší roční pokles zlata od roku 2015.
 • Geopolitika a ropa
  Podle agentury Bloomberg Intelligence může geopolitická situace na Ukrajině vyvolat globální recesi, která povede k poklesu cen ropy.
 • Geopolitika EU zůstává rušivým faktorem
  Mimo asijský trh a zejména Čínu čelily finanční trhy minulý týden těžkým časům. EU a USA uzavíraly v záporných číslech, protože rostoucí obavy související s globálním hospodářským růstem dál zatěžovaly rychle rostoucí technologické společnosti. Rizika související s brexitem a italským rozpočtem udržovala aktiva EU pod tlakem. Konflikty mezi EU a Itálií by však měly mít na jednotnou měnu tíživý dopad, protože ty už situací trpěly předtím. Na trhu s ropou se konečně projevují známky zlepšení, odrazila se poté, co od října čelila vážným ztrátám. Fáze oživení cen ropy pro příští rok je stále pravděpodobnější.
 • Geopolitika opět udává cestu
  Finanční trhy minulý týden pod tíhou turecké krize vesměs ztrácely. Nejvíce se to dotklo rozvíjejících se trhů, ať už akcií nebo měn. Situace v Turecku má svůj vrchol pravděpodobně za sebou. Nicméně jak USA, tak i Turecko připravují další odvetné sankce, které se tento nebo příští týden negativně projeví i na trhu. V Turecku mají však od úterý po zbytek týdne svátky, což by mohlo euru a koruně poskytnout chvilku klidu.
 • Geopolitika opět v centru pozornosti
  Víkendový útok Íránu na Izrael znovu připomněl, jak napjatá je současná geopolitická situace. V rámci íránsko-izraelského konfliktu došlo vůbec poprvé k přímému útoku Íránu na Izrael, jenž se židovskému státu podařilo i díky spojenecké podpoře odrazit. Bezprostřední tržní reakce byla až překvapivě nevýznamná, jak u cen ropy, tak například amerických státních dluhopisů, které jsou typickým bezpečným přístavem v geopoliticky vypjatých momentech.
 • Geopolitika podpoří dolar!
  V posledních měsících jsem pravidelně uváděl, že od amerického dolaru očekávám výrazný růst. Upřímně: posuny časových rámců jsou důsledkem toho, že trh příliš dlouho stagnoval. V případě britské libry trvala tato pauza měsíc a půl. Euro začalo klesat bez takto dlouhé odmlky, ale mohlo to dělat trochu rychleji. Nicméně oba instrumenty si podle aktuálního rozložení vln zachovávají medvědí vyhlídky.
 • Georgeová z Fedu: Po zvýšení sazeb bude klíčovou otázkou jejich udržení.
  Těsně po silných údajích o dávkách v nezaměstnanosti promluvila o měnové politice a ekonomice USA šéfka kansaského Fedu Esther Georgeová:
 • George Soros (známy investor) a pohľad na budúcnosť Európy
  Eurozónu podľa známeho finančníka a filantropa čaká "takmer neodvratne" nová recesi...
 • George Soros (známy investor) a pohľad na euro
  "Ak chce Nemecko začať politiku fiškálneho sprísňovania bude to dobré pre samotné Nem...
 • George Soros (známy investor) a pohľad na Grécko
  Táto krajina stále čelí špirále smrti a krachu, lebo aj pomoc, ktorú je jej prichystaná poskytnúť EU...
 • Gepard Finance nově poskytují Americkou investiční hypotéku. Produkt je určen zejména pro investice do nemovitostí
  Společnost Gepard Finance svým klientům nově nabízí unikátní produkt určený primárně k financování nákupu nemovitosti: Americkou investiční hypotéku. První produkt svého druhu na českém trhu je jedinečný zejména tím, že klient během trvání hypotéky neplatí žádné měsíční splátky ani úroky a celou vypůjčenou částku včetně odpovídajícího úroku zaplatí až na konci doby splatnosti. Bez ověřování příjmů si je možné půjčit až 30 milionů korun, a to na 2 až 5 let. V době velké poptávky po bydlení a stoupajících cen realit ocení nový produkt především lidé, kteří by si rádi pořídili nemovitost jako investici.
 • German consumers raise their income expectations in line with their morals
  Consumer sentiment in Germany is set to rise in May as softening energy prices and expected wage growth help to dispel households‘ initial fears of a loss of purchasing power.
 • GERMAN DAX - Elliott Wave Predikce
  Dnes se podíváme na DAX. DAX měl silný odraz z predikované support zóny 11853-11790 a stále sledujeme tento pullback jako součást pokračujícího uptrendu. Vzhledem ke struktuře aktuálně u DAXu anotujeme tento pohyb up jako součást vlny „(5)“ vyššího stupně s targetem cca 12750, kde počítáme s dokončením vlny „((3))“ nejvyššího stupně.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei SwiftTrader