Pátek 19. duben 2024 03:24
reklama
FTMO král
reklama
Purple trading AI
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Fintokei ProTrader

Cenám ropy po Dauhá pomáhá stávka v Kuwaitu, výhled se ale zhoršil

18.04.2016 13:23  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Málo pravděpodobné se stalo skutečností. Dohoda o zamrznutí produkce velkých ropných producentů na lednových úrovních v katarském Dauhá schválena nebyla. A jelikož na stole nebyla žádná další varianta, skončila jednání bez jediného pozitivního výsledku a velkým zklamáním pro všechny zúčastněné.

Cena ropy reagovala v pondělí po otevření trhu prudkým poklesem. Severomoršký Brent i texaský ropných benchmark WTI ztrácely téměř 7 %. Červnový kontrakt Brentu atakoval hladinu 40,20 dolarů za unci a WTI klesl až na úroveň 37,70 dolarů za unci. Ropě se však překvapivě velmi rychle dařilo ztráty likvidovat a krátce po poledni se je podařilo stáhnout až ke dvěma procentům. Společně s ropou se ztráty dařilo velmi rychle likvidovat také na akciových indexech a ropných měnách.

crdoil

Saúdové nechtěli dohodu bez Íránu

Hlavní překážkou dohody se dle zpravodajských agentur zdál být tvrdý postoj Saúdské Arábie, která odmítla podepsat dohodu bez účasti Íránu. Ještě v průběhu minulého týdne se však zdálo, že dohoda je jen formalitou. Írán se se svoji odmítavou pozicí netajil, byl proti zamrznutí produkce na lednových hodnotách kvůli končícím sankcím na ropné exporty. Výše íránské produkce by byla omezena výrazně pod těžebním potenciálem země.

Do značné míry se jedná o pochopitelnou pozici, protože by země ztratila výrazně více, než většina ostatních ropných producentů, kteří v lednu často těžili poblíž svých reálných maxim. Saúdové a další však pravděpodobně čekali více, než že Írán pouze dohodu podpoří, ovšem bez své účasti.

Pravděpodobně jen největší optimisté si mohli myslet, že by Írán na dohodu přistoupil za stejných podmínek, jako přistoupily všechny ostatní země. Na druhou stranu vstřícné kroky Íránců k dohodě se skutečně hledají jen stěží. Na stole nebyla ani logická varianta zamrznutí produkce na dohodnutých určitých vyšších hodnotách. Ty by sice pravděpodobně byly pod požadavky země, nicméně by omezily budoucí produkci a Írán by nestavěly do pozice černého pasažéra v případě schválení dohody.

K neúspěchu dohody mohly přispět ne zrovna přátelské vztahy mezi Saúdy a Íránci, jejichž zájmy se střetávají na syrských a jemenských bojištích. Zároveň se jedná o regionální mocnosti, které soupeří o sféru vlivu. Ze schůzky nakonec odjeli zklamaní také Rusové. Ti v průběhu minulého týdne pustili do světa informaci, že ani neúčast Íránu by neměla dohodu potopit. Opak se ukázal být pravdou a na cestě je další bolest, kterou ropným producentům způsobí omezení příliv petrodolarů.

O tom, jak bude velká, rozhodne další vývoj cen ropy. Prvotní reakce byla dle očekávání, ropa však velmi rychle začala ztráty likvidovat. Velcí spekulanti se nepřipojili k výprodejům. Mnozí, jak je vidět, dokonce využili nižších cen k nákupu kvůli.

Kuwaitská stávka

Jedním z hlavních důvodů pouze umírněného výprodeje je začátek neomezené stávky zaměstnanců kuwaitského ropného průmyslu. Země, která patří mezi největší světové producenty, začala těžit pouze 1 milión barelů ropy denně – 1/3 obvyklého objemu. Na trhu tak chybí 2 miliony barelů. Rázem tak vymizel průměrný odhadovaný přebytek ropy na trzích.

Produkce ropy zemí OPEC (únor – březen v tis. barelů ropy denně)

totop

Další vývoj v Kuwaitu lze odhadovat jen stěží. V mnoha posledních letech nebylo zvykem, že by ropný průmysl trpěl nedostatkem financí (V Kuwaitu se jedná o snížení platů). V dalších zemích (například Saúdské Arábii) jsou stávky postavené mimo zákon. Pokud by se situaci nepodařilo v krátké době vyřešit, tak globální vztah nabídky a poptávky se vyrovná.

Vztahy v OPEC

Nedohoda mohla dále nabourat vztahy mezi samotnými členy organizace OPEC a také dalšími producenty. Saúdové svým tvrdým postojem jistě nepotěšili Rusko ani ostatní kolegy z OPEC. Nedůvěra by mohla bránit také další dohodě. Zraky se v současnosti upínají na červen, kdy je v plánu pravidelná schůzka OPEC. Jakmile bude organizace jednotná, tak dohoda s několika dalšími producenty už by neměla být velkým problémem.

Dohoda v rámci OPEC však není vůbec jistá. Írán, který v současnosti těží 3,2 mil. barelů ropy denně, pravděpodobně neustoupí před dosažením avizované čtyřmilionové hranice. Další téměř milion barelů ropy denně ještě více vyhrotí situaci na trhu. A ani další pravděpodobné snižování produkce těžby z břidlic na severoamerickém kontinentu by nedokázalo zvýšenou produkci kompenzovat.

Vývoj cen

Po téměř dvanácti hodinách od otevření ropných trhů nevidíme žádný drtivý propad na trhy. Naopak cena ropy dokázala (zatím) smazat většinu svých ztrát. Podstatnou roli hraje stávka v Kuwaitu. Pozitivně se ale projevuje také neutuchající snaha o dohodu velkých producentů. Nebýt zatvrzelého postoje Íránu, dohoda by byla pravděpodobně na světě a vize budoucího snižování produkce realitou. Trhy stále věří, že tlak na Írán by měl v horizontu měsíců přinést úspěch.

Své slova jistě sehrají také velcí obchodníci, kteří s ropou zvláště v posledních měsících nebývale smýkají. Jak jinak lze označit propad na nejnižší ceny za více než dekádu, následný vzestup o více než polovinu, přestože základní fundamenty na komoditě zůstávají bez větších změn?

Globální zásoby rostou

Limitem spekulací na vzestup jsou zásoby. Neustále dochází k jejich budování ve vyspělých zemích, které se v mnoha případech blíží maximálním kapacitám. Těch 2 mil. barelů ropy denně, které jsou přebytkem globální nabídky nad poptávku, musí být někde uskladněno. Růst poptávky zatím nereaguje dostatečně pružně, aby dokázal svět nadbytku zbavit.

Pokud se někteří velcí hráči rozhodnou zbavit svých long pozic, tak by se mohla strhnout lavina podobné té lednové. Osobně nečekám vytváření nových minim a „ropu levnější než vodu“, ale dokud se trh nepopasuje s přebytkem, tak ropa nemůže dlouhodobě posilovat.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • 🛳 Cena lodnej prepravy a akcie prepravných firiem po otvorení Číny rastú📈
    Akcie spoločností námornej prepravy zvyšujú svoje zisky v reakcii na zlepšenie nálady. Tieto spoločnosti sú cyklické a zostávajú silne závislé od globálnych ekonomických podmienok a objemov svetového obchodu. Hlavnými rizikami sú naďalej vyhliadky na hroziacu ekonomickú recesiu a geopolitické problémy s deglobalizáciou v pozadí, ktoré by mohli utlmiť sentiment a spôsobiť tlak na zníženie objemu námorného obchodu.
  • Cena mědi je nejvýše za deset let, blízko historického rekordu. Chilští komunisté se snaží využít situace a zvednout poplatky za těžbu
    Cena mědi dnes na burze v Londýně překročila cenovou úroveň 10 tisíc dolarů za metrickou tunu (1,1 tuny), a to poprvé od začátku roku 2011. V únoru roku 2011 dosáhla cena mědi své historicky rekordní výše, když činila 10 190 dolarů za metrickou tunu. Překonání absolutního cenového rekordu je velmi pravděpodobně jen otázkou času, neboť podmínky na světovém trhu jsou dalšímu růstu ceny mědi a dalších kovů nakloněny.
  • Cena mědi klesá už šest týdnů v řadě. Napětí mezi USA a Čínou výhledu nepomáhá
    Zvyšující se rivalita mezi USA a Čínou nemá negativní dopad pouze na akciové trhy. Velmi nervózní jsou poslední dobou také obchodníci na komoditním trhu, a to zejména na komoditách, jejichž poptávku do značné míry vytváří právě Čína. Ukázkovým příkladem je měď, jejíž cena nepřetržitě klesá už šestým týdnem v řadě.
  • Cena mědi letos dosáhne rekordní úrovně
    Podle společnosti Trafigura, největšího soukromého obchodníka s kovy na světě, ceny mědi letos prudce vzrostou na rekordní maximum – čínská poptávka totiž riskuje vyčerpání již tak nízkých zásob.
  • Cena mědi se opět blíží šestiletým minimům, inflace v Číně zklamala
    Měď trpí podobně jako ostatní komodity silou amerického dolaru v posledních seancích. Pokud se však přidají ještě špat...
  • Cena mědi výrazně zpevnila! Vzrostla na dvouletá maxima
    Trh s mědí se v posledních seancích nažhavil do ruda. Cena mědi vyskočila na nejvyšší úrovně za poslední více než 2 roky. Prorazila rezistenci na úrovni 6500 dolarů a dnešní seanci otevřela býčím 200 dolarovým cenovým gapem. Cena mědi je velmi náchylná na vzrůstající riziko ohrožení dodávek z Jižní Ameriky. Pracovníci tamních dolů hrozí stávkou kvůli navýšení mezd. Navíc doly trpí rostoucím rizikem šíření koronaviru. K růstu cen však přispívá také rostoucí poptávka. Trh čeká na čtvrteční data HDP z Číny. Tržní konsenzus indikuje dvouciferný kvartální odraz čínské ekonomiky. Také stojí za zmínku, že růstovým impulsem si prochází také stříbro. Cena již prorazila úroveň 19 dolarů za unci.
  • 📉 Cena medi zaznamenala pokles
    Ceny medi na začiatku týždňa klesli o viac ako 2%, čo môže byť spojené so zlými ekonomickými údajmi z Číny. Priemyselná produkcia za júl vzrástla medziročne iba o 6,4%, čo predstavuje najnižší rast od augusta 2020. Trhy očakávali rast vo výške 7,8% (oproti 8,3% v predchádzajúcom mesiaci). Údaje o maloobchodných tržbách a investíciách do fixných aktív taktiež negatívne prekvapili.
  • Cenami ropy Brent hýbou spekulace o dohodě znesvářených stran v Libyi. Zlato se naopak drží svého ustáleného rozpětí
    Energetický sektor kvůli vyhlídkám obnovení dodávek ropy z Libye oslabil. Platina se vzpamatovala z březnových ztrát. Sójové boby a kukuřice rostou, pomohly jim příznivé klíčové zprávy ze zemědělského sektoru.
  • Cenám komodit pomohly silnější akcie a slabší dolar
    V uplynulém týdnu se napříč světovými akciovými trhy nesly silné zisky, což pomohlo k přesunu investorů směrem k rizikovějším aktivům, jako jsou třeba komodity. Dolar vůči měnovému indexu klesl, a to navzdory dobrým ziskům vůči japonskému jenu. Padaly i výnosy z dluhopisů jihoevropských států, protože se investoři honí za zisky v prostředí klesajících výnosů a nízké volatility.
  • Cena mléka klesla už podruhé v řadě, NZD je dnes nejslabší měnou
    Boom cen mléka, který začal už na konci srpna, se zdá být u konce. Dnešní aukce potvrdila pokles z poloviny října, kte...
  • Cena na devizových trzích není jenom otázkou spreadu
    Někteří makléři nabízející zprostředkování obchodů na burze rádi hlasitě zdůrazňují, jak nízké spready nabízejí, a snaží...
  • Cena na devizových trzích není jenom otázkou spreadu
    Někteří makléři nabízející zprostředkování obchodů na burze rádi hlasitě zdůrazňují, jak nízké spready nabízejí...
  • Cena nafty v Česku padá nejníže za rok a půl a dále zlevní. Ovšem i kvůli tomu, že do EU stále a navzdory sankcím proudí ruské ropné produkty – v čele právě s naftou – za stovky miliard korun
    Nafta v Česku je nejlevnější za rok a půl. Za poslední týden klesla její průměrná cena o 38 haléřů na 34,06 koruny za litr. Naopak benzin oproti předchozí středě zdražil o 24 haléřů na 37,87 koruny, a je tak nejdražší za posledních dva a půl měsíce.
  • Cena NATGAS pokračuje v poklesu
    Cena kontraktu na americký zemní plyn NATGAS zvyšuje ztráty po zveřejnění poklesu zásob EIA. Dle aktuálního reportu vzrostly v minulém týdnu zásoby plynu v USA o 54 mld. kubických stop při očekávání růstu zásob o 40 mld. kubických stop. V minulých dnech se investoři báli, že nečekaná nepřízeň počasí by mohla způsobit pomalejší obnovování zásob v USA. Data však ukázala, že rozdíl mezi aktuálními zásobami a pětiletým průměrem se snížil o procentní bod na 16,8 %.
  • Cena NATGAS po správe EIA mierne klesla
    Americký úrad pre energetické informácie dnes oznámil, že domáce zásoby zemného plynu sa za týždeň, ktorý sa skončil 29. októbra, zvýšili o 63 miliárd kubických stôp. To bolo pod priemerným nárastom o 70 miliárd kubických stôp, ktorý predpovedali analytici oslovení v prieskume agentúry S&P Global Platts. Celkové zásoby teraz dosahujú 3,611 biliónov kubických stôp, čo je o 313 miliárd kubických stôp menej ako pred rokom a 101 miliárd kubických stôp pod päťročným priemerom, uviedla vláda. Medzitým ruský štátny energetický gigant Gazprom nedávno oznámil, že si nevyhradil žiadnu dodatočnú kapacitu plynovodu na posielanie paliva do Európy začiatkom roku 2022, a to napriek ubezpečeniu prezidenta Putina pre trhy, že bude dostatok plynu na splnenie európskych potrieb.
  • Cena NATGAS stúpa na 13-ročné maximum
    Cena NATGAS vyskočila nad ďalšiu silnú zónu odporu na úrovni 7 USD, keďže globálny dopyt po americkom LNG zostáva zvýšený v dôsledku energetickej krízy, ktorú zhoršila ruská agresia voči Ukrajine.
  • Cena niklu vystrelila nahor kvôli obavám z obmedzenia dodávok
    Cena niklu dnes vzrástla o viac ako 4% a za rok o takmer 50% (!), pretože investori sa obávajú, že Indonézia zavedie navrhovaný zákaz vývozu niklu do roku 2022. Nikel sa v automobilovom priemysle čoraz častejšie používa v batériách. Zákaz by samozrejme obmedzil globálne dodávky. Cena niklu sa priblížila k maximám z roku 2018 ( 16 580 USD), pričom ďalšia rezistencia sa nachádza na úrovni 18 600 USD.
  • Cena nového bytu v Praze stagnovala, starší byty podražily o necelé procento
    Průměrná nabídková cena nového pražského bytu v druhém až třetím čtvrtletí oproti předešlému půlroku stagnovala na 9,5 milionu korunách. V nabídce se jich objevilo o 3,5 procenta více. Starší byty v hlavním městě podražily o necelé jedno procento, jejich cena se tak průměrně pohybovala kolem 8,4 milionu korun. Jejich nabídka oproti novostavbám naopak poklesla oproti minulému pololetí o 1,5 procenta, vyplývá z analýzy investičně poradenské společnosti Knight Frank, kterou má ČTK k dispozici.
  • 📈Cena Paládia prekonala hladinu $3,000
    Cena paládia naďalej rastie, čiastočne kvôli zvyšujúcim sa prerušeniam dodávok. Po ruskom ťažobnom gigantovi a najväčšom producentovi paládia na svete Nornickel potvrdil, že zatváranie baní v dôsledku povodní pravdepodobne spôsobí pokles produkcie. Dopyt po tomto kove by mal navyše stúpať v dôsledku hospodárskeho oživenia vo svete.
  • Cena palivového dříví padá i letos, za rok klesla o více než třetinu. Krby či dřevokotle jsou pro domácnosti stále lákavější
    Cena dříví v ČR pokračuje v citelném propadu. V letošním prvním čtvrtletí například metr krychlový palivového dříví jehličnatého sortimentu zlevnil meziročně o 33,8 procenta, a to ze 722 na 478 korun. Byl tak nejlevnější minimálně od roku 2011.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Oanda
eTrader
FinFX broker
reklama
FTMO férovost