Pátek 19. duben 2024 19:16
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
FTMO král
reklama
CapXmaster
reklama
Fintokei SwiftTrader

Cenami ropy Brent hýbou spekulace o dohodě znesvářených stran v Libyi. Zlato se naopak drží svého ustáleného rozpětí

07.04.2014 14:17  Autor: Saxo Bank  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Energetický sektor kvůli vyhlídkám obnovení dodávek ropy z Libye oslabil. Platina se vzpamatovala z březnových ztrát. Sójové boby a kukuřice rostou, pomohly jim příznivé klíčové zprávy ze zemědělského sektoru.

Komodity mají za sebou vesměs klidný začátek dubna. Většina pozornosti se totiž soustředila na měsíční zprávu z amerického trhu práce, která se nakonec ukázala jako nejsilnější od loňského listopadu. Negativní dopad tvrdé zimy se tak dočista vytratil. Ovšem v uplynulém týdnu došlo k oslabení energetického sektoru. Konkrétně kvůli tomu, že se očekává otevření hlavních libyjských ropných přístavů. A to by mohlo vést ke zvýšení dodávek v čase slabé sezonní poptávky.

Obiloviny těžily ze dvou zpráv americké vlády, které hovoří o nižších zásobách sójových bobů a menší produkci kukuřice letos v létě. Farmáři totiž dali přednost jiným plodinám. Vůbec nejlépe se dařilo průmyslovým a vzácným kovům. Silných zisků dosáhl například hliník, vzhledem ke snižování produkce. A měď se zase díky nadějím na oživení poptávky ze strany Číny stabilizovala nad klíčovou hranicí podpory. Vzpamatovalo se i zlato, které uklidnila americká zpráva o tamním trhu práce. Širší komoditní index DJ-UBS nakonec týden zakončil téměř beze změny, neboť ztráty hlavně v energetickém sektoru a u sektoru měkkých komodit byly kompenzovány zisky kovů.

h1

Platina dokázala získat zpět více než polovinu toho, co ztratila během březnových korekcí. Stávka těžebních dělníků v Jihoafrické republice, která je zdaleka největším producentem této suroviny, totiž vstoupila do svého třetího měsíce. A jak platina, tak palladium by mohly těžit z dalšího ztenčování zásob.

Sektor měkkých komodit poškodila obnovená likvidace dlouhých pozic, a to u většiny titulů z tohoto sektoru. Prodeje se dotkly i cukru a kávy, neboť z Brazílie míří hojné zásoby cukru a káva zase čile proudí z Vietnamu a Latinské Ameriky. Brazilská produkce kávy se přitom stále snaží dohnat 20procentní redukci způsobenou horkým a suchým počasím, které vedlo k propadu letošní úrody a v průběhu února a března odstartovalo silnou rally.

h2

Světové ceny potravin rychle šplhají nahoru

Světové ceny potravin narostly v březnu až na desetiměsíční maxima. Důvodem byly škody na úrodě – způsobené suchým počasím po celém světě, a taky velmi chladnou zimou ve Spojených státech a geopolitickým napětím v černomořském regionu. V důsledku se tak zvedaly ceny mnoha potravin, od hovězího masa až po pšenici. Index cen potravin (World Food Price Index), který vydává Organizace OSN pro výživu a zemědělství (Food & Agriculture Organisation – FAO) a který sleduje vývoj cen u 55 položek, vzrostl o 2,3 procenta. To znamená na nejvyšší hodnoty od loňského května. V pátek se index pohyboval kolem hodnoty 212,8 – přičemž od roku 2010, kdy se vyšplhal na rekordních 240, se drží ustáleného rozmezí 200 až 220 bodů. Právě v roce 2010 byla potravinová bezpečnost tématem číslo jedna – poté, co se ceny klíčových potravin prudce zvedly, což v prosinci nepřímo vedlo až vlně protestů známé jako arabské jaro.

h3

Ceny sóji a kukuřice rostly díky zemědělským reportům

Sójovým bobům se dostalo silné podpory díky čtvrtletní zprávě o stavu zásob, která přišla ze Spojených států. Ta odhaduje, že zásoby sóji klesnou vzhledem v silné exportní poptávce až na nejnižší hodnoty od roku 2004. Nicméně nadcházející sklizeň by mohla trhy uklidnit. Američtí farmáři se totiž v příštích měsících chystají sójou osít rekordních 81,5 milionu akrů půdy. Tlak na vyšší ceny se tak projevil zejména u současné klesající úrody (ZSK4), zatímco nová úroda (ZSX4) se obchoduje zhruba o 17 procent levněji. Po letošní sklizni se tak očekává citelné obnovení zásob. Cena kukuřice se vyšplhala až na sedmiměsíční maximum. Objevily se totiž zprávy, že současné zásoby byly nižší, než se čekalo, a navíc se zemědělci chystají zredukovat letošní výsadbu téměř o tři procenta. Naproti tomu cena pšenice padala, když začalo pršet a déšť s sebou vzal i obavy o špatný stav jarní sklizně. V konečném důsledku tak sektor obilovin v průběhu minulého týdne nezaznamenal téměř žádné změny.

h4

Cena ropy byla kvůli černému zlatu z Libye jako na houpačce

Cena surové ropy, kterou určuje ropa Brent, utrpěla v uplynulém týdnu významné ztráty. K výprodejům vedly zprávy o tom, že by Libye mohla brzy obnovit exporty z přístavů na východě země. Vyjednávání mezi libyjskou vládou a rebely totiž dospěly k průlomu, což by mohlo znamenat, že dojde i k obnovení exportů. Původně Libye vyvážela 1,5 milionu barelů denně, a v poslední době to byl pouhý zlomek. Už v minulosti však několikrát platilo, že naděje na obnovení dodávek byly brzy vytlačeny obavami, že úplná obnova produkce a exportů může trvat ještě několik měsíců. A i když se znepřátelené strany v Libyi dohodly, zatím není jisté, jak rychle bude produkce nabíhat. Uzavření kohoutků totiž mohlo poškodit část zařízení na těžbu ropy i samotnou soustavu ropovodů.

Ropa Brent přitom už dříve přerušila svou šňůru zisků sahající až do roku 2009. Pak našla podporu na 104 dolarech za barel, tedy nejnižší hodnotě od loňského listopadu. Růstový potenciál zůstává pro tuto chvíli spíše limitovaný – vzhledem k dostatečným zásobám a jejich možnému dalšímu navýšení o část libyjských exportů. Ve Spojených státech se navíc poptávka po dovážené ropě propadla na nejnižší čísla od roku 1996, neboť tamní produkce neustále roste. Tím pádem se nadále snižuje i cenový rozdíl mezi severomořskou ropou Brent a její americkou variantou WTI, které platí za dva hlavní celosvětové benchmarky. V minulém týdnu cenový rozdíl klesl až na 5 dolarů za barel, a je tak nejníže od loňského října.

h5

Zlato se po březnové porážce stabilizovalo

Zlato strávilo předešlý týden stabilizací v relativně těsném rozmezí – a to po 100dolarovém propadu z druhé poloviny března. Hranice tohoto rozmezí byly po většinu týdne dány 100- a 200denním klouzavým průměrem, tedy 1 272 a 1 298 dolary za unci. Pak se žlutému kovu podařilo opět překonat 1 300 dolarů – díky zprávě o americkém trhu práce, která zahnala chmury z rychlého zvyšování úrokových sazeb.

Investoři do zlata, kteří využívají burzovně obchodovaných produktů (ETP), se tentokrát stáhli nejvíce od prosince. U vyhlídek slibného začátku roku se totiž začaly objevovat trhliny způsobené prudkými výprodeji. Nedostatek býčích zpráv navíc v současné době představuje brzdu pro růstový potenciál zlata a jakýkoliv pokus překonat 1 320 dolarů za unci je podle nás spíše limitovaný.

h6


Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Cena kryptoměny Cardano se pohybuje nad 0,50 dolaru, je cena připravena na odtržení?
    Cena Cardana se aktuálně obchoduje mírně nad 0,50 dolaru, cena aktiva se v posledních dnech konsoliduje. ADA se potýká pod úrovní okamžité rezistence. Mince se několikrát pokusila prorazit, ale pokaždé se potkala s medvědy.
  • 🌽Cena kukurice klesla o 5%!
    Včerajšia správa WASDE nebola pre zrnniny taká negatívna, ako sa očakávalo. USDA znížila prognózy produkcie kukurice v Brazílii a zvýšila vyhliadky na vývoz do Číny. Dnes sa však objavili nové informácie:
  • Cena Litecoinu (LTC) pokračuje v růstu – je 100 dolarů na dosah?
    Litecoin (LTC) od překonání sestupné linie odporu roste. Počet vln v různých časových rámcích nasvědčuje býčímu trendu. Pokles pod 81 dolarů by znamenal, že krátkodobý trend je medvědí.
  • 🛳 Cena lodnej prepravy a akcie prepravných firiem po otvorení Číny rastú📈
    Akcie spoločností námornej prepravy zvyšujú svoje zisky v reakcii na zlepšenie nálady. Tieto spoločnosti sú cyklické a zostávajú silne závislé od globálnych ekonomických podmienok a objemov svetového obchodu. Hlavnými rizikami sú naďalej vyhliadky na hroziacu ekonomickú recesiu a geopolitické problémy s deglobalizáciou v pozadí, ktoré by mohli utlmiť sentiment a spôsobiť tlak na zníženie objemu námorného obchodu.
  • Cena mědi je nejvýše za deset let, blízko historického rekordu. Chilští komunisté se snaží využít situace a zvednout poplatky za těžbu
    Cena mědi dnes na burze v Londýně překročila cenovou úroveň 10 tisíc dolarů za metrickou tunu (1,1 tuny), a to poprvé od začátku roku 2011. V únoru roku 2011 dosáhla cena mědi své historicky rekordní výše, když činila 10 190 dolarů za metrickou tunu. Překonání absolutního cenového rekordu je velmi pravděpodobně jen otázkou času, neboť podmínky na světovém trhu jsou dalšímu růstu ceny mědi a dalších kovů nakloněny.
  • Cena mědi klesá už šest týdnů v řadě. Napětí mezi USA a Čínou výhledu nepomáhá
    Zvyšující se rivalita mezi USA a Čínou nemá negativní dopad pouze na akciové trhy. Velmi nervózní jsou poslední dobou také obchodníci na komoditním trhu, a to zejména na komoditách, jejichž poptávku do značné míry vytváří právě Čína. Ukázkovým příkladem je měď, jejíž cena nepřetržitě klesá už šestým týdnem v řadě.
  • Cena mědi letos dosáhne rekordní úrovně
    Podle společnosti Trafigura, největšího soukromého obchodníka s kovy na světě, ceny mědi letos prudce vzrostou na rekordní maximum – čínská poptávka totiž riskuje vyčerpání již tak nízkých zásob.
  • Cena mědi se opět blíží šestiletým minimům, inflace v Číně zklamala
    Měď trpí podobně jako ostatní komodity silou amerického dolaru v posledních seancích. Pokud se však přidají ještě špat...
  • Cena mědi výrazně zpevnila! Vzrostla na dvouletá maxima
    Trh s mědí se v posledních seancích nažhavil do ruda. Cena mědi vyskočila na nejvyšší úrovně za poslední více než 2 roky. Prorazila rezistenci na úrovni 6500 dolarů a dnešní seanci otevřela býčím 200 dolarovým cenovým gapem. Cena mědi je velmi náchylná na vzrůstající riziko ohrožení dodávek z Jižní Ameriky. Pracovníci tamních dolů hrozí stávkou kvůli navýšení mezd. Navíc doly trpí rostoucím rizikem šíření koronaviru. K růstu cen však přispívá také rostoucí poptávka. Trh čeká na čtvrteční data HDP z Číny. Tržní konsenzus indikuje dvouciferný kvartální odraz čínské ekonomiky. Také stojí za zmínku, že růstovým impulsem si prochází také stříbro. Cena již prorazila úroveň 19 dolarů za unci.
  • 📉 Cena medi zaznamenala pokles
    Ceny medi na začiatku týždňa klesli o viac ako 2%, čo môže byť spojené so zlými ekonomickými údajmi z Číny. Priemyselná produkcia za júl vzrástla medziročne iba o 6,4%, čo predstavuje najnižší rast od augusta 2020. Trhy očakávali rast vo výške 7,8% (oproti 8,3% v predchádzajúcom mesiaci). Údaje o maloobchodných tržbách a investíciách do fixných aktív taktiež negatívne prekvapili.
  • Cenám komodit pomohly silnější akcie a slabší dolar
    V uplynulém týdnu se napříč světovými akciovými trhy nesly silné zisky, což pomohlo k přesunu investorů směrem k rizikovějším aktivům, jako jsou třeba komodity. Dolar vůči měnovému indexu klesl, a to navzdory dobrým ziskům vůči japonskému jenu. Padaly i výnosy z dluhopisů jihoevropských států, protože se investoři honí za zisky v prostředí klesajících výnosů a nízké volatility.
  • Cena mléka klesla už podruhé v řadě, NZD je dnes nejslabší měnou
    Boom cen mléka, který začal už na konci srpna, se zdá být u konce. Dnešní aukce potvrdila pokles z poloviny října, kte...
  • Cenám ropy po Dauhá pomáhá stávka v Kuwaitu, výhled se ale zhoršil
    Málo pravděpodobné se stalo skutečností. Dohoda o zamrznutí produkce velkých ropných producentů na lednových úrovních ...
  • Cena na devizových trzích není jenom otázkou spreadu
    Někteří makléři nabízející zprostředkování obchodů na burze rádi hlasitě zdůrazňují, jak nízké spready nabízejí...
  • Cena na devizových trzích není jenom otázkou spreadu
    Někteří makléři nabízející zprostředkování obchodů na burze rádi hlasitě zdůrazňují, jak nízké spready nabízejí, a snaží...
  • Cena nafty v Česku padá nejníže za rok a půl a dále zlevní. Ovšem i kvůli tomu, že do EU stále a navzdory sankcím proudí ruské ropné produkty – v čele právě s naftou – za stovky miliard korun
    Nafta v Česku je nejlevnější za rok a půl. Za poslední týden klesla její průměrná cena o 38 haléřů na 34,06 koruny za litr. Naopak benzin oproti předchozí středě zdražil o 24 haléřů na 37,87 koruny, a je tak nejdražší za posledních dva a půl měsíce.
  • Cena NATGAS pokračuje v poklesu
    Cena kontraktu na americký zemní plyn NATGAS zvyšuje ztráty po zveřejnění poklesu zásob EIA. Dle aktuálního reportu vzrostly v minulém týdnu zásoby plynu v USA o 54 mld. kubických stop při očekávání růstu zásob o 40 mld. kubických stop. V minulých dnech se investoři báli, že nečekaná nepřízeň počasí by mohla způsobit pomalejší obnovování zásob v USA. Data však ukázala, že rozdíl mezi aktuálními zásobami a pětiletým průměrem se snížil o procentní bod na 16,8 %.
  • Cena NATGAS po správe EIA mierne klesla
    Americký úrad pre energetické informácie dnes oznámil, že domáce zásoby zemného plynu sa za týždeň, ktorý sa skončil 29. októbra, zvýšili o 63 miliárd kubických stôp. To bolo pod priemerným nárastom o 70 miliárd kubických stôp, ktorý predpovedali analytici oslovení v prieskume agentúry S&P Global Platts. Celkové zásoby teraz dosahujú 3,611 biliónov kubických stôp, čo je o 313 miliárd kubických stôp menej ako pred rokom a 101 miliárd kubických stôp pod päťročným priemerom, uviedla vláda. Medzitým ruský štátny energetický gigant Gazprom nedávno oznámil, že si nevyhradil žiadnu dodatočnú kapacitu plynovodu na posielanie paliva do Európy začiatkom roku 2022, a to napriek ubezpečeniu prezidenta Putina pre trhy, že bude dostatok plynu na splnenie európskych potrieb.
  • Cena NATGAS stúpa na 13-ročné maximum
    Cena NATGAS vyskočila nad ďalšiu silnú zónu odporu na úrovni 7 USD, keďže globálny dopyt po americkom LNG zostáva zvýšený v dôsledku energetickej krízy, ktorú zhoršila ruská agresia voči Ukrajine.
  • Cena niklu vystrelila nahor kvôli obavám z obmedzenia dodávok
    Cena niklu dnes vzrástla o viac ako 4% a za rok o takmer 50% (!), pretože investori sa obávajú, že Indonézia zavedie navrhovaný zákaz vývozu niklu do roku 2022. Nikel sa v automobilovom priemysle čoraz častejšie používa v batériách. Zákaz by samozrejme obmedzil globálne dodávky. Cena niklu sa priblížila k maximám z roku 2018 ( 16 580 USD), pričom ďalšia rezistencia sa nachádza na úrovni 18 600 USD.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex ETF